Ukraiński sztab: kolejni rosyjscy żołnierze szkolą się na Białorusi

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Ukraińcy wyzwolili wieś Piatichatki w obwodzie zaporoskim 
Ukraińcy wyzwolili wieś Piatichatki w obwodzie zaporoskim Wałerij Załużny/Facebook
wideo 2/5
Ukraińcy wyzwolili wieś Piatichatki w obwodzie zaporoskim Wałerij Załużny/Facebook

Poniedziałek jest 481. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Na poligonach Republiki Białorusi kontynuowane jest szkolenie bojowe rosyjskich sił zbrojnych przed wysłaniem w rejonach działań zbrojnych na Ukrainie - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym komunikacie. Wcześniej Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny opublikował nagranie żołnierzy 128. samodzielniej zakarpackiej brygady szturmowej, która wyzwoliła spod rosyjskiej okupacji wieś Piatichatki w obwodzie zaporoskim. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:24

    Rosja przeprowadziła w nocy z poniedziałku na wtorek atak dronami na Kijów - poinformowały władze obwodu kijowskiego. Wojska ukraińskie uruchomiły obronę powietrzną. W stolicy słychać było wybuchy.

    Rosjanie przeprowadzili również zmasowany atak powietrzny na Zaporoże i okolice miasta, niszcząc łączność, infrastrukturę rolną i własność prywatną.

    Alarm lotniczy ogłoszono także w kilku innych regionach Ukrainy, m.in. w obwodach żytomierskim, chmielnickim i czerniowieckim.

  • 3:54

    Siły ukraińskie i rosyjskie toczyły walki na linii Awdijiwka - Donieck. Nagranie geolokalizowane pokazuje, że zarówno siły ukraińskie, jak i rosyjskie zbliżyły się w pobliżu Pobiedy - ocenia Instytut Studiów nad Wojną.

  • 2:18

    Instytut Studiów nad Wojną. Siły ukraińskie przeprowadziły kontrofensywę w co najmniej trzech odcinkach linii frontu i 19 czerwca osiągnęły zdobycze terytorialne. Siły rosyjskie przeprowadziły ataki na południową Ukrainę z użyciem dronów i rakiet.

  • 0:51

    Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar napisała w serwisie Telegram, że "największy cios" w ukraińskiej kampanii wojskowej ma dopiero nadejść. Przyznała jednak, że zmagania na froncie są trudne, ponieważ Rosja robi wszystko co w jej mocy, aby powstrzymać ofensywę - podała agencja Reutera.

    "Wróg nie odda łatwo swoich pozycji. Musimy być gotowi na ciężką batalię, która właśnie się toczy" - napisała Malar na Telegramie.

  • 23:44

    Na południu Francji ukryło się w związku z wybuchem wojny na Ukrainie około 80 oligarchów z Ukrainy - poinformował madrycki dziennik "El Mundo", wytykając im brak solidarności ze swoim narodem.

  • 23:19

  • 22:13

    Nasi partnerzy wystąpili z inicjatywą utworzenia w ramach grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, czyli tzw. formatu Ramstein koalicji cybernetycznej (koalicji IT) na wzór wcześniejszych koalicji czołgowej i samolotowej - oznajmił w poniedziałek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

    "Dzisiejsza wojna to wojna zasobów i technologii. Na froncie walczą drony - latające, pełzające, skaczące, pływające, nurkujące. Bardzo ważną rolę odgrywa (też) walka w sferze radioelektronicznej. Zagrożenie stanowią (również) cyberataki. Musimy zabezpieczać przed nimi różne systemy, głównie łączności" - podkreślił Reznikow, przywołując argumenty na rzecz utworzenia koalicji cybernetycznej.

  • 21:08

    Pomoc militarna Danii dla Ukrainy zostanie zwiększona do 21,9 mld duńskich koron (3,21 mld dol.) w latach 2023-2028 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Danii.

  • 20:08

    Na poligonach Republiki Białorusi kontynuowane jest szkolenie bojowe rosyjskich sił zbrojnych przed wysłaniem w rejonach działań zbrojnych na Ukrainie - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym poniedziałkowym komunikacie.

    "Federacja Rosyjska nadal zabija cywilów na Ukrainie, ignorując prawa i zwyczaje wojenne, stosując taktykę terroru, uderzając i ostrzeliwując zarówno cele wojskowe, jak i cywilne" - czytamy w powiadomieniu.

    W ciągu minionej doby rosyjscy okupanci przeprowadzili kolejny atak rakietowy i powietrzny na terytorium Ukrainy przy użyciu czterech pocisków manewrujących Kalibr i czterech irańskich bezzałogowych samolotów Shahed-136. Zarówno pociski, jak drony zostały zniszczone przez ukraińskie siły obrony powietrznej.

    Ponadto Rosjanie przeprowadzili 32 naloty i wystrzelili około 40 razy z wieloprowadnicowych systemów rakietowych na obszary zaludnione - napisał sztab.

    Najcięższe walki nadal toczą się na odcinkach Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki, gdzie w ciągu ostatniej doby doszło w sumie do 39 potyczek.

  • 17:18

    Pierwsza dama Ukrainy Olena Zełenska spotkała się w Tel Awiwie z prezydentem Izaakiem Herzogiem i jego żoną Michal Herzog, rozpoczynając tym samym swoją pierwszą oficjalną wizytę w Izraelu. Tematem poniedziałkowych rozmów mają być głównie kwestie humanitarne, z naciskiem na leczenie dzieci i młodzieży po przebytej traumie spowodowanej rosyjską agresją.

  • 17:05

    Część pojazdów i broni ofiarowanych Ukrainie przez Zachód trafia w stanie niezdatnym do użytku na polu bitwy, zaś wiele kontraktów na dostawę sprzętu pozostaje niezrealizowanych - podał w poniedziałek "New York Times", powołując się na dokumenty i wypowiedzi ukraińskiego resortu obrony. Kłopoty te miały opóźnić rozpoczęcie ukraińskiej kontrofensywy.

    Jak pisze dziennik, audyt przeprowadzony przez ukraiński resort obrony wykazał, że niezrealizowane lub tylko częściowo zrealizowano kontrakty na dostawy broni są warte 800 mln dolarów. I choć według źródeł "NYT" w niektórych przypadkach Ukraina otrzymała zwrot pieniędzy lub ostatecznie otrzymała brakującą broń, to ministerstwo wydało "setki milionów dolarów" na umowy, które nie zostały wypełnione. Dotyczy to zarówno prywatnych spółek, jak i ukraińskich państwowych firm zbrojeniowych.

    "Mieliśmy przypadki, gdzie zapłaciliśmy pieniądze i (nic) nie dostaliśmy" - potwierdził w wywiadzie wiceminister obrony Wołodymyr Hawryłow.

  • 16:51

    Rosyjskie siły wykorzystują na froncie czołgi kamikadze wypełnione ładunkami wybuchowymi; potwierdza to nagranie spod Marjinki w obwodzie donieckim, gdzie nasze wojska zniszczyły niedawno taki pojazd wroga - powiadomił w poniedziałek ukraiński portal Militarny.

    Materiał wideo opublikowali w mediach społecznościowych propagandyści związani z Kremlem. Zdalnie sterowany rosyjski czołg, prawdopodobnie przestarzała maszyna typu Т-54/55 lub Т-62, natknął się na minę przeciwpancerną i zatrzymał około 100 metrów od ukraińskich pozycji. Chwilę później pojazd został ostrzelany z granatnika i eksplodował. Według najeźdźców wnętrze czołgu było wypełnione 6 tonami materiałów wybuchowych i amunicji, ale nie jesteśmy w stanie zweryfikować tych doniesień przekazywanych przez wroga - powiadomił serwis.

  • 15:38

    Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny opublikował nagranie żołnierzy 128. samodzielniej zakarpackiej brygady szturmowej, która wyzwoliła spod rosyjskiej okupacji wieś Piatichatki w obwodzie zaporoskim. Ukraińscy wojskowi relacjonowali, że rosyjscy okupanci "uciekali z wioski, porzucając sprzęt, broń i amunicję". Rosyjski resort obrony dementował doniesienia Ukraińców o zajęciu Piatychatek, dowodząc, że "wszystkie ataki zostały odparte".

  • 14:22

    Liczba ofiar w wyniku powodzi w obwodzie chersońskim po wysadzeniu zapory na Dnieprze wzrosła do 17. Trzynaście z nich utonęło, cztery zginęły od ran postrzałowych podczas ewakuacji - poinformował zastępca szefa biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Kuleba, ostrzegając, że liczba nie jest ostateczna.

    Z obu dotkniętych kataklizmem obwodów - chersońskiego i mikołajowskiego - ewakuowano ponad cztery tysiące osób.

  • 13:44

    Brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o niezachwianym poparciu i powiedział, że wierzy, iż na lipcowym szczycie NATO w Wilnie członkowie Sojuszu zademonstrują silny sygnał wsparcia dla Ukrainy.

    Jak przekazano w komunikacie wydanym przez Downing Street po rozmowie telefonicznej obu przywódców, Sunak wyraził uznanie dla odwagi żołnierzy ukraińskich na linii frontu kontrofensywy, oceniając, że robią oni duże postępy.

  • 13:43

    Liderzy państw NATO nie zaproszą oficjalnie Ukrainy do dołączenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego na szczycie w Wilnie, który odbędzie się w połowie lipca - oświadczył w Berlinie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

    - Nie rozmawiamy na temat wysłania formalnego zaproszenia na szczycie w Wilnie i podczas przygotowań do szczytu - powiedział Stoltenberg, zaznaczając, że przywódcy NATO będą jednak dyskutować na temat tego, w jaki sposób bardziej zbliżyć Ukrainę do Sojuszu.

    Stoltenberg ostrzegł także przed zaakceptowaniem przez świat zamrożonego konfliktu na Ukrainie w zamian za zakończenie wojny.

  • 13:29

    Nie można wykluczyć rosyjskiego ataku zbrojnego na terytorium Szwecji - to jeden z wniosków ogłoszonego raportu Komisji ds. Gotowości Obronnej parlamentu Szwecji.

    Komisja, która składa się z przedstawicieli wszystkich partii zasiadających w Riksdagu, usunęła z poprzedniej wersji dokumentu z 2017 roku zapis, że "atak ze strony Rosji jest mało prawdopodobny".

    "Mimo prowadzonej w Ukrainie wojny Rosja wciąż ma zdolności do prowadzenia operacji siłami powietrznymi, morskimi, bronią dalekiego zasięgu lub jądrową, a także wykorzystania sił specjalnych" - podkreślono w opracowaniu określającym politykę bezpieczeństwa do 2030 roku.

    Wskazano, że "Rosja jeszcze przez długi czas będzie stanowić zagrożenie dla Szwecji oraz Europy".

  • 12:13

    Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała, że armia rosyjska poniosła w minionym tygodniu znaczne straty. "Straty wroga na wszystkich kierunkach wyniosły ponad 4600 zabitych i rannych żołnierzy" - napisała Malar na kanale Telegram.

    W ciągu ostatnich siedmiu dniu ukraińskie wojsko zniszczyło także ponad 400 jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego.

  • 10:58

    Ukraina chce zostać kolejnym członkiem NATO po przystąpieniu Szwecji do Sojuszu - oznajmił w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk.

    - Chcemy zostać 33. członkiem NATO i chcemy pójść drogą, którą podążyły Finlandia i Szwecja - stwierdził.

    Stefanczuk podkreślił, że wszelkie decyzje w krajach NATO i UE podejmowane są w drodze konsensusu. Aby osiągnąć konsensus wśród wszystkich członków, Ukraina musi zademonstrować "pewną odpowiedzialność i potencjalny postęp".

  • 10:46

    Szef Sztabu Generalnego Armii Republiki Czeskiej generał Karel Rzehka uważa, że bez względu na to jak zakończy się wojna Rosji przeciwko Ukrainie, Moskwa nie będzie przyjacielem. Jego zdaniem Rosja jest na "trajektorii prowadzącej do konfliktu z NATO".

    - Nie chodzi o to, że Moskwa planuje konflikt z NATO lub że chce iść na wojnę z nami. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie - wyjaśnił generał w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika "Lidove Noviny".

    Jednak "sposób, w jaki Rosja się zachowuje, retoryka, którą wybiera, kiedy przekonują swoją ludność, że już jest w stanie wojny z nami, to robi krok w tę stronę" – stwierdził Rzehka. Dodał, że gdyby doszło do konfliktu, to natychmiast dotknąłby Czechy. Sprecyzował, że przez jego kraj prowadzą szlaki transportowe zaopatrzenia dla wschodniej flanki NATO.

  • 9:57

    Wewnętrzna analiza ministerstwa obrony Niemiec daje wgląd w nieznane dotąd szczegóły wojny Rosji przeciwko Ukrainie i pokazuje jak ukraińscy żołnierze próbują osłabić wroga poprzez operacje sabotażowe daleko za linią frontu - informuje dziennik "Bild", który dotarł do dokumentu.

    Z raportu "Tylko do użytku służbowego" wynika, że "prawdopodobnie proukraińskie grupy oporu przerwały główną linię kolejową w kierunku Ukrainy kontynentalnej poprzez działania sabotażowe". I zrobiły to w obwodzie zaporoskim, na północny wschód od okupowanego przez siły rosyjskie Krymu - pisze portal dziennika "Bild".

  • 9:36

    Ukraińscy żołnierze pokazali nagranie ze wsi Piatychatky w obwodzie zaporoskim, wyzwolonej spod okupacji rosyjskiej.

  • 9:27

    W ciągu ostatnich dziesięciu dni Rosja najprawdopodobniej rozpoczęła przemieszczanie elementów swojej Grupy Sił Dniepr ze wschodniego brzegu Dniepru w celu wzmocnienia sektorów Zaporoże i Bachmut - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak poinformował resort w codziennej aktualizacji wywiadowczej potencjalnie dotyczy to kilku tysięcy żołnierzy z 49. armii, w tym 34. samodzielnej brygady zmotoryzowanej, a także sił powietrznodesantowych i jednostek piechoty morskiej.

    Przesunięcie wojsk Grupy Sił Dniepr prawdopodobnie jest odzwierciedleniem oceny Rosji, że duży ukraiński atak przez Dniepr po zniszczeniu tamy w Nowej Kachowce i będącej efektem tego powodzi jest teraz mniej prawdopodobny.

  • 9:24

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 630 rosyjskich żołnierzy - przekazał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Straty armii rosyjskiej w ludziach od początku agresji sięgnęły 220 450 żołnierzy - dodał sztab w codziennym sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie.

  • 9:19

    Władze graniczącego z Ukrainą obwodu biełgorodzkiego w Rosji twierdzą, że zostało ostrzelane miasto Wałujki. W wyniku ataku - jak twierdzą - zostało rannych siedem osób, uszkodzonych zostało dziewięć domów.

  • 9:03

    Rosja odmawia misji humanitarnej ONZ dostępu na kontrolowane przez siebie tereny na lewym brzegu Dniepru - przekazała koordynatorka oenzetowskiej misji w Ukrainie Denise Brown. Będziemy nadal starać się nieść pomoc wszystkim ofiarom powodzi w regionie - podkreśliła.

    ONZ współpracuje z rządami Ukrainy i Rosji w sprawie skutecznego dostarczania pomocy humanitarnej wszystkim ludziom dotkniętym destrukcyjnymi skutkami zniszczenia zapory w Nowej Kachowce - poinformowała w oświadczeniu Brown.

  • 8:45

    W ciągu dwóch tygodni ukraińscy obrońcy wyzwolili osiem miejscowości na kierunkach berdiańskim i melitopolskim: Nowodariwkę, Lewadne, Storożewe, Makariwkę, Błahodatne, Łobkowe, Nieskuczne i Piatychatky - poinformowała na kanale Telegram wiceminister obrony Hanna Malar.

    O walkach o Piatychatky w obwodzie zaporoskim media informowały w ostatnich dniach.

  • 8:21

    Siły ukraińskie mogą tymczasowo wstrzymać działania kontrofensywne w celu ponownego rozważenia taktyki przyszłych operacji - poinformował w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną.

    Amerykańscy eksperci cytują m.in. szefa estońskiego wywiadu Margo Grosberga, który stwierdził, że w jego ocenie "nie zobaczymy ofensywy w ciągu najbliższych siedmiu dni".

    Podobnie oceniali sytuację eksperci dziennika "Wall Street Journal", który napisał, że Ukraińcy "w dużej mierze wstrzymali natarcie, a dowódcy analizują taktykę dalszych działań".

  • 7:32

    W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Odessę z Morza Czarnego - poinformował rzecznik sztabu operacyjnego tamtejszych władz Serhij Bratczuk.

    Rosyjskie wojsko wystrzeliło cztery pociski Kalibr. Wszystkie - jak stwierdził Bratczuk - zostały zestrzelone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

  • 6:57

  • 6:52

    Skupienie się na ukraińskiej ofensywie na kierunku południowym ma duży sens, bo Krym jest kluczem do zakończenia tej wojny - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Philip Wasielewski, analityk wojskowy i były oficer Marines. Przestrzega jednak, że trwająca kontrofensywa będzie krwawą i długą kampanią.

    Już ponad tydzień trwa długo wyczekiwana ukraińska kontrofensywa na wschodzie i południu Ukrainy. Jak powiedział Philip Wasielewski, analityk think-tanku Foreign Policy Research Initiative (FPRI), jest to jedynie początek kampanii, która prawdopodobnie będzie trwała długie miesiące.

    "To, co wiemy na pewno, to że Ukraińcy przejęli inicjatywę. I że będzie to ciężka kampania zakrojona na wiele miesięcy, w której nie należy liczyć na jakąś decydującą bitwę. Te zdarzają się w historii rzadko" - mówi ekspert, były oficer Korpusu Piechoty Morskiej i CIA.

    Zdaniem Wasielewskiego, Ukraina ma podczas tej kampanii dwa główne cele: wyzwolenie przynajmniej części utraconego terytorium i pokazanie, że jest w stanie zrobić z darowanego przez Zachód sprzętu dobry użytek, by zapewnić sobie dalsze wsparcie.

    Choć Ukraińcy atakują w kilku miejscach, zarówno na wschodzie, jak i na południu w obwodzie zaporoskim, to w ocenie eksperta to kierunek południowy jest strategicznie najważniejszy.

    "Ukraińcy próbują wybadać słabe punkty linii obronnej i jednocześnie zmylić przeciwnika, gdzie dojdzie do głównego uderzenia" - komentuje Wasielewski. "Ale zgadzam się z oceną, że zarówno pod względem geografii, jak i psychologii to południe jest tu najbardziej prawdopodobnym celem. Bo kluczem do zakończenia tego konfliktu jest Krym. Ten, kto będzie miał kontrolę nad Krymem, wygra tę wojnę" - ocenia.

    Jak jednak zaznacza, istnieje kilka sposobów, by dążyć do tego celu: bezpośrednio, skupiając się na wyzwoleniu maksymalnej powierzchni terytorium oraz pośrednio, kładąc główny nacisk na zniszczenie sił wroga.

    "Jest na razie zbyt wcześnie, by wyciągać jakieś daleko idące wnioski. Podobnie jak nie powinniśmy wyciągać wniosków na podstawie obrazów pokazujących zniszczone czołgi czy Bradleye. To są normalne straty i będą się zdarzać przez całą tę kampanię" - mówi Wasielewski.

    Jak dodaje, choć ze zdjęć satelitarnych widać, że Rosjanie przygotowali kilka umocnionych linii obronnych, to niewiele wiadomo na temat jakości tych fortyfikacji.

    "Nie wiemy, jak głębokie są te okopy, a to robi czasem wielką różnicę. Ale najważniejszym czynnikiem jest zawsze jakość żołnierzy, którzy stoją za tymi umocnieniami" - mówi ekspert. "Nawet najlepsze umocnienia na niewiele się zdadzą, jeśli żołnierze, którzy tam stacjonują, uciekną przy pierwszym kontakcie z przeciwnikiem" - dodał.

  • 6:41

    Przypominamy, że w tvn24.pl działa serwis specjalny w języku ukraińskim

  • 6:22

    Bez względu na to, kto w Rosji mówi, że nasze Patrioty zostały zniszczone, one wciąż tu są, działają, wszystkie zestrzeliwują rosyjskie rakiety. Tak skutecznie, jak to tylko możliwe. Ani jeden Patriot nie został zniszczony. Jedyne, o co powinna się teraz martwić Rosja, państwo terrorystyczne, to jak przygotować swoje społeczeństwo, społeczeństwo rosyjskie, na to, że stracą wszystko - powiedział we wczorajszym, wieczornym oświadczeniu prezydent Ukrainy.

  • 6:10

    Władimir Putin poparł propozycję niektórych rosyjskich dowódców wojskowych, aby utworzyć grupę roboczą w administracji prezydenta integrującą ich z prokremlowską przestrzenią informacyjną i wzmacniającą poparcie ze strony rosyjskich ultranacjonalistów - ocenił w opublikowanym dziś raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Poinformowano, że w skład grupy roboczej wejdą członkowie Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej i będzie ona miała na celu koordynację pomysłów dotyczących prowadzenia wojny z Ukrainą.

    Instytut podkreślił jednak, że nie jest jasne, czy prowojenni rosyjscy blogerzy wezmą udział w grupie roboczej przy Administracji Prezydenta, a jeśli tak, to w jaki sposób.

    Według ISW: "Poparcie przez Putina grupy zadaniowej, która skupiłaby się na prowadzeniu narracji z wojny, sugeruje, że rosyjski prezydent zamierza nadal publicznie angażować się w relacje z prokremlowskimi prowojennymi blogerami, starając się poszerzyć swoje wpływy w społeczności ultranacjonalistycznej".

    Wcześniej Kreml dokooptował już znanych blogerów i watażków powiązanych z Kremlem, oferując im oficjalne stanowiska w Radzie Praw Człowieka i Grupie Roboczej ds. Mobilizacji, prawdopodobnie w zamian za nasilenie (z ich strony – red.) prokremlowskiej retoryki".

  • 3:41

    W okupowanym Mariupolu wzrosła śmiertelność wśród ludności cywilnej: wskaźniki są trzykrotnie wyższe niż podczas epidemii COVID-19 - poinformował ukraiński portal ZN na podstawie analiz Centrum Narodowego Oporu.

    Śmiertelność wśród mieszkańców okupowanego Mariupola z przyczyn naturalnych jest obecnie 2,6 razy wyższa niż w czasie pandemii koronawirusa. To około 400 osób tygodniowo. Takie statystyki przedstawia Centrum Narodowego Oporu.

    Przyczyną jest przestawienie miejskiego systemu ochrony zdrowie na potrzeby rosyjskiej armii. Najeźdzcy zatrudnili personel medyczny na potrzeby swoich rannych żołnierzy, twierdzi Centrum.

    Sytuację komplikuje fakt, dodaje Centrum, że osobom, które nie przyjęły rosyjskiego paszportu odmawia się opieki medycznej. Okupanci zabraniają pracownikom medycznym leczenia takich osób.

    Portal ZN przypomina, że w Mariupolu wojska rosyjskie zaczęły sprawdzać dzieci pod kątem ich współpracy z Siłami Zbrojnymi Ukrainy. Lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko mówi, że okupanci "osiągnęli skrajny punkt paranoi".

  • 2:32

    W obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy rosyjskie wojsko zaminowuje grunty i działki osób, które odmówiły przyjęcia rosyjskiego obywatelstwa - poinformował wczoraj Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  • 2:32

    Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała: Rosja "jak dotąd odrzucała naszą prośbę o dostęp do obszarów znajdujących się pod jej tymczasową kontrolą wojskową" po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce, wywołaniu powodzi i odcięciu dostaw dla ludności cywilnej.

  • 2:31

    O godzinie 2:05 czasu lokalnego w nocy z niedzielę na poniedziałek ogłoszono alarm lotniczy w obwodach zaporożskim, dniepropietrowskim, donieckim, odeskim, mikołajowskim i sumskim, informuje Ukraińska Prawda. Oprócz zagrożenia atakiem rakietowym w 5 obszarach Siły Powietrzne zgłosiły ruch nieokreślonego bezzałogowego statku powietrznego (prawdopodobnie dron "Shahed") w kierunku północno-zachodnim.

    Ukrinform poinformował o rakietach lecących w stronę Odessy: "Rakiety w kierunku Odessy znad Morza Czarnego! Zostań w schronie!”.

  • 2:31

    Rosja straci zdobyte terytoria. Nie ma i nigdy nie będzie alternatywy dla naszych kroków deokupacyjnych. Nasze wojsko walczy: pozycja po pozycji, krok po kroku posuwamy się naprzód - powiedział w niedzielnym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  • 2:30

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wałerij Załużny/Facebook

Tagi:
Raporty: