Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Nagranie z zestrzelenia rosyjskich śmigłowców Ka-52 przez Siły Zbrojne Ukrainy
Nagranie z zestrzelenia rosyjskich śmigłowców Ka-52 przez Siły Zbrojne Ukrainy
Nagranie z zestrzelenia rosyjskich śmigłowców Ka-52

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 238. dzień. Szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow zapowiedział, że przed końcem roku siły ukraińskie odniosą "znaczące zwycięstwa" w wojnie z Rosją. - Rosja zużywa swoje rezerwy broni w tempie, którego nie jest w stanie utrzymać - oceniła dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. Agencja Reutera informuje, że Iran dostarczy Rosji drony i pociski ziemia-ziemia, a umowa w tej sprawie została już podpisana. Unia Europejska przekazała Ukrainie dwa miliardy euro wsparcia.

> Jak podały ukraińskie media, szef okupacyjnych władz obwodu chersońskiego Wołodymyr Saldo ogłosił ewakuację części cywilów. Wołodymyr Litwinow, przedstawiciel lojalnych wobec Kijowa władz obwodu chersońskiego, przekazał, że "okupacyjne władze wywożą z tego obwodu tych, którzy z nimi współpracują".

> Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba potwierdził, że zwróci się do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z propozycją formalnego zerwania stosunków dyplomatycznych z Teheranem po fali rosyjskich ataków przy użyciu dronów, które według Kijowa są produkowane w Iranie.

> Rosja zużywa swoje rezerwy broni w tempie, którego nie jest w stanie utrzymać - oceniła dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. Jej zdaniem wojska agresora są narażone na braki uzbrojenia, a zwłaszcza precyzyjnych pocisków rakietowych. Haines zwracała uwagę, że Rosja jest zmuszona zwracać się do takich krajów jak Iran i Korea Północna, by uzupełnić zapasy.

> Reuters poinformował we wtorek, że Iran dostarczy Rosji drony i pociski ziemia-ziemia, a porozumienie w tej sprawie podpisano 6 października. - Sam fakt zwrócenia się przez Rosję o pomoc do Iranu świadczy o tym, że uznała ona swoje militarne i polityczne bankructwo - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

> Nieślubna córka ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu może utracić litewskie obywatelstwo. Powodem ma być to, że jej ojczym, Litwin, Adolfas Kaminskas, nie zgłosił otrzymania tej wiosny obywatelstwa Rosji. Litewski Departament Migracji bada obecnie okoliczności obu spraw - informuje nadawca publiczny LRT.

> Szef wywiadu wojskowego (HUR) Ukrainy Kyryło Budanow zapowiedział, że przed końcem roku siły ukraińskie odniosą "znaczące zwycięstwa" w wojnie z Rosją - informuje portal "Obozrevatel". Pytany o to, czy "zakończenie", to wyjście na granice z 1991 r., szef HUR wskazał: "na początek wyjdziemy na te granice". Po zakończeniu wojny - jak kontynuował - "rozpocznie się bardzo poważny proces polityczny związany ze zmianami w obecnej Federacji Rosyjskiej". Zdaniem Budanowa od federacji odłączą się niektóre regiony.

> Na Białorusi pod pozorem szkoleń trwa potajemna mobilizacja do białoruskiej armii - informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraiński sztab podaje też, że połowa walczących w Ukrainie w ramach tzw. grupy Wagnera to więźniowie.

> Władza Władimira Putina w Rosji pozostaje silna mimo niepowodzeń w Ukrainie, nieudanej częściowej mobilizacji i wewnętrznych walk politycznych - uważają rozmówcy Reutersa. Agencja zastrzega jednak, że to może się zmienić, jeśli Rosja poniesie porażkę w wojnie.

> Unia Europejska przekazała Ukrainie dwa miliardy euro wsparcia. To pierwsza transza z pięciu miliardów euro unijnego pakietu przyznanego Ukrainie w związku z rosyjską inwazją - zakomunikował na Telegramie ukraiński premier Denys Szmyhal.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: