Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 220. dzień. Prezydent Joe Biden podpisał w piątek ustawę o prowizorium budżetowym zapewniającą finansowanie rządu federalnego i jego agend do 16 grudnia - poinformował Biały Dom. Ustawa zawiera także dodatkowe środki na pomoc dla Ukrainy, w tym na pomoc wojskową, w wysokości 12,3 mld dolarów. Wcześniej ustawę uchwaliły obie izby amerykańskiego Kongresu - Senat i Izba Reprezentantów. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.
> Ministerstwo edukacji Dagestanu, kraju, w którym wybuchły protesty przeciwko ogłoszonej przez Władimira Putina częściowej mobilizacji, opublikowało apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do rdzennych narodów Federacji Rosyjskiej. - Nie powinniście ginąć na wojnie w Ukrainie, nie macie takiego obowiązku ani długu - powiedział w nagranym wystąpieniu Zełenski. Materiał ten w piątek po południu zniknął ze strony dagestańskiego resortu.
> Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak skomentował sytuację, w jakiej znalazły się rosyjskie siły pod Łymanem, którym grozi ukraińskie okrążenie i odcięcie w tak zwanym kotle łymańskim. Przypomniał bitwę o Iłowajśk z 2014 roku - jedną z najbrutalniejszych bitew w obwodzie donieckim, w której zginęło ponad 400 ukraińskich żołnierzy i członków batalionów ochotniczych.
> Ukraina złoży wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyśpieszonym - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez Kreml nielegalnej aneksji czterech okupowanych regionów Ukrainy. Na konferencji prasowej o tę kwestię został zapytany szef NATO Jens Stoltenberg. - Decyzja dotycząca członkostwa musi być podjęta jednogłośnie przez wszystkie 30 państw Sojuszu - przekazał sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.
> Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odniósł się do propagandowych działań Władimira Putina i ogłoszonej przez niego nielegalnej aneksji czterech obwodów Ukrainy. - To moment kluczowy. Putin zmobilizował setki tysięcy dodatkowych żołnierzy, potrząsa nuklearną groźbą oraz nielegalnie anektuje tereny Ukrainy. Stanowi to najpoważniejszą eskalację od początku tej wojny - powiedział.
> Prezydent USA Joe Biden reaguje na ogłoszoną przez Władimira Putina nielegalną aneksję czterech zajętych przez Rosję i okupowanych terytoriów Ukrainy. - Nie damy się zastraszyć Putinowi i jego groźbom, pozostaniemy przy wspieraniu Ukrainy i jesteśmy w pełni gotowi do obrony każdego centymetra terytorium NATO - oświadczył.
> Prezydent Finlandii Sauli Niinisto, odnosząc się do decyzji Kremla w sprawie nielegalnej aneksji przez Rosję okupowanych ukraińskich obwodów, oświadczył, że "to było to, co najgorsze, to, czego się spodziewaliśmy". - Sytuacja pod względem bezpieczeństwa w Europie jest niebezpieczna, końca wojny nie widać - stwierdził podczas pierwszego dnia Forum Bezpieczeństwa w Helsinkach.
> Stany Zjednoczone traktują bardzo poważnie nuklearne groźby Władimira Putina - przekazał doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Poinformował także, że "na razie nie zaobserwowano jednak sygnałów o możliwym wykorzystaniu broni jądrowej".
> Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję za jej próbę aneksji terytorium Ukrainy i wzywającej ją do wycofania wojsk. Przeciwko projektowi zgłoszonemu przez USA i Albanię zagłosowała mająca prawo weta Rosja. Cztery kraje wstrzymały się od głosu.
> Prezydent Joe Biden podpisał w piątek ustawę o prowizorium budżetowym zapewniającą finansowanie rządu federalnego i jego agend do 16 grudnia br - poinformował Biały Dom.. Ustawa zawiera także dodatkowe środki na pomoc dla Ukrainy, w tym na pomoc wojskową, w wysokości 12,3 mld dolarów. Wcześniej ustawę uchwaliły obie izby amerykańskiego Kongresu - Senat i Izba Reprezentantów.
> Bank Światowy udzieli Ukrainie pomocy w wysokości 530 mln dolarów w formie gwarancji kredytowych Wielkiej Brytanii i Danii - głosi opublikowany w piątek komunikat banku. W dokumencie podkreśla się, że pomoc dla rządu Ukrainy przeznaczona będzie "na pokrycie pilnych potrzeb".
Źródło: PAP