Kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy. Decyzja Kongresu USA

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Szef NATO Jens Stoltenberg o zapowiedzi złożenia wniosku przez Ukrainę o dołączenie do Sojuszu
Szef NATO Jens Stoltenberg o zapowiedzi złożenia wniosku przez Ukrainę o dołączenie do SojuszuNATO TV
wideo 2/4
NATO TVSzef NATO Jens Stoltenberg o zapowiedzi złożenia wniosku przez Ukrainę o dołączenie do Sojuszu

Izba Reprezentantów USA uchwaliła w piątek prowizorium budżetowe wraz z pakietem pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy w wysokości 12,3 miliarda dolarów. W czwartek ustawę przyjął Senat. Szybki podpis ustawy już wcześniej zapowiedział prezydent Joe Biden.

Głosowanie w Izbie Reprezentantów przebiegło w dużej mierze wedle podziałów partyjnych; za głosowali wszyscy demokraci oraz 10 republikanów, przeciwko było 201 republikanów.

Prowizorium ma przedłużyć finansowanie działalności administracji federalnej do 16 grudnia, a także przeznaczyć dodatkowe środki na pomoc Ukrainie.

Pomoc wojskowa dla Ukrainy

Opiewający na 12,3 mld dolarów pakiet na wydatki związane z wojną na Ukrainie zakłada przeznaczenie 3 mld na zakup broni dla Ukrainy od firm zbrojeniowych, 1,5 mld na uzupełnienie amerykańskiego arsenału, 0,5 mld na zwiększenie produkcji amunicji i innych kluczowych elementów uzbrojenia, 2,8 mld na wsparcie obecności żołnierzy USA w regionie oraz 4,5 mld na bezpośrednią pomoc finansową dla rządu w Kijowie.

Dodatkowo ustawa przewiduje 35 mln dolarów na "przygotowania i odpowiedź na potencjalne nuklearne i radiologiczne incydenty na Ukrainie". Ustawa upoważnia ponadto prezydenta USA do przekazania Ukrainie broni z amerykańskich arsenałów o wartości 3,7 mld dolarów.

Trzeci pakiet

Jest to trzeci taki pakiet przygotowany przez Kongres od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę; wartość dwóch poprzednich przekraczała łącznie 50 mld dolarów.

Aby uniknąć tzw. shutdownu, czyli zatrzymania funkcjonowania większości rządowych instytucji, prezydent Biden musi podpisać ustawę przed północą w piątek, kiedy kończy się obecny rok fiskalny. Prezydent już wcześniej zapowiedział, że szybko złoży swój podpis.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości