Stoltenberg o decyzji Putina: nie pokazuje siły, a jedynie słabość

Autor:
akw//now
Źródło:
TVN24
Stoltenberg o rosyjskiej, nielegalnej aneksji czterech terytoriów Ukrainy
Stoltenberg o rosyjskiej, nielegalnej aneksji czterech terytoriów Ukrainy
wideo 2/5
stoltenberg

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odniósł się do propagandowych działań Władimira Putina i ogłoszonej przez niego nielegalnej aneksji czterech obwodów Ukrainy. - To moment kluczowy. Putin zmobilizował setki tysięcy dodatkowych żołnierzy, potrząsa nuklearną groźbą oraz nielegalnie anektuje tereny Ukrainy. Stanowi to najpoważniejszą eskalację od początku tej wojny - powiedział.

Jens Stoltenberg w siedzibie NATO skomentował nielegalną aneksję przez Rosję czterech okupowanych terytoriów Ukrainy. Zwrócił uwagę, że Rosja próbuje zaanektować 15 procent terytorium Ukrainy. - To obszar mniej więcej wielkości Portugalii - zauważył. Dodał, że do aneksji doszło "nielegalnie i przy użyciu siły".

- Pseudoreferenda zostały zaplanowane w Moskwie i narzucone na terytorium Ukrainy z całkowitym pogwałceniem prawa międzynarodowego. To przejęcie terytorium jest nielegalne i niemające żadnej podstawy prawnej. Państwa sojuszu NATO nie uznają tych terenów jako część Rosji - oświadczył Stoltenberg.

"NATO nie jest stroną konfliktu, ale zapewniamy wsparcie dla Ukrainy"

- Wzywamy wszystkie państwa do odrzucenia tego zuchwałego przejęcia przez Rosję obcego terytorium. To są ziemie należące do Ukrainy. Donieck to Ukraina. Ługańsk to Ukraina. Chersoń to Ukraina. Zaporoże to Ukraina. Dokładnie tak samo, jak Krym, który jest Ukrainą - kontynuował.

Wspomniał przy tym - w nawiązaniu do Krymu - że to drugi raz, gdy Rosja próbuje siłą przejąć ukraińskie terytorium. - Ale nie zmienia to charakteru konfliktu. Jest to brutalna agresja Rosji na Ukrainę - podkreślił.

Przypomniał, że nie zmienia to także zobowiązania NATO do wsparcia Ukrainy. - NATO nie jest stroną konfliktu, ale zapewniamy wsparcie dla Ukrainy tak, aby Ukraina mogła zapewnić obronę swojego terytorium, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych - dodał. Zapewnił, że Sojusz jest zobowiązany do ochrony każdego członka NATO i "każdego centymetra terytorium NATO".

"Najpoważniejsza eskalacja od początku tej wojny"

- To moment kluczowy. Putin zmobilizował setki tysięcy dodatkowych żołnierzy, potrząsa nuklearną groźbą oraz nielegalnie anektuje tereny Ukrainy. Stanowi to najpoważniejszą eskalację od początku tej wojny - wymienił dalej Stoltenberg. - Te działania nie pokazują siły, a jedynie słabość. Dowodzą, że wojna nie toczy się zgodnie z planem - zaznaczył.

Stoltenberg wcześniej o nielegalnej aneksji rozmawiał z doradcą amerykańskiego prezydenta do spraw bezpieczeństwa narodowego Jakiem Sullivanem. W oświadczeniu podano, że Sullivan i Stoltenberg w reakcji na decyzję Władimira Putina wyrazili zobowiązanie, aby bronić suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw//now

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości