Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP
Rosyjscy ochotnicy znów wkroczyli do Rosji. Chętnych ma być coraz więcej
Rosyjscy ochotnicy znów wkroczyli do Rosji. Chętnych ma być coraz więcej
Hubert Kijek/Fakty o Świecie
Hubert Kijek/Fakty o ŚwiecieRosyjscy ochotnicy znów wkroczyli do Rosji. Chętnych ma być coraz więcej

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 464 dni. W mieście Szebiekino w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim przy granicy z Ukrainą ostrzelano wiele budynków. Pięć osób zostało rannych - podał Reuters, powołując się gubernatora obwodu biełgorodzkiego Wiaczesława Gładkowa. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

Zobacz także: Ukraina walczy. Relacja w tvn24.pl

> Schrony i ukrycia w Kijowie mają być stale otwarte – powiadomiły władze stolicy Ukrainy. Prokuratura wszczęła postępowanie po tym, jak w nocy ze środy na czwartek trzy osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ataku, ponieważ nie mogły dostać się do zamkniętego schronu.

> W mieście Szebiekino w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim przy granicy z Ukrainą ostrzelano wiele budynków. Pięć osób zostało rannych - podał Reuters, powołując się na gubernatora obwodu biełgorodzkiego Wiaczesława Gładkowa.

> Podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślili konieczność udzielenia Ukrainie "zdecydowanych, konkretnych, bardzo jasnych" gwarancji bezpieczeństwa.

> NATO skupia się teraz na dostarczaniu niezbędnej pomocy Ukrainie, by była w stanie odbić swoje terytorium i przetrwać jako państwo - oświadczył w Oslo sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał, że Sojusz musi też "zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo w perspektywie długoterminowej, po zakończeniu wojny".

> Klęska Rosji w wojnie na Ukrainie jest coraz bliższa - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo, odnosząc się m.in. do wsparcia dla Kijowa, jakie zadeklarowali przywódcy blisko 50 państw na czwartkowym szczycie w Mołdawii.

> Komisja Europejska pracuje nad czteroletnim planem finansowym dla Ukrainy, wartym dziesiątki miliardów euro, starając się zapewnić bardziej stabilne i przewidywalne wsparcie dla rozdartego wojną kraju - podaje "Financial Times".

> Rząd Holandii chce kupić kilkanaście czołgów Leopard 1 dla walczącej z Rosją Ukrainy - poinformowała holenderska agencja ANP, powołując się na anonimowe źródła. Czołgi mają zostać kupione od szwajcarskiej firmy, co oznacza, że rząd Holandii musiałby wpierw uzyskać zgodę władz Szwajcarii na takie zamówienie.

> Prawdopodobnie po raz pierwszy od napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę w rosyjskiej rządowej telewizji zakwestionowano władzę Władimira Putina - podaje w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Chodzi o wystąpienie opozycyjnego polityka Borisa Nadieżdina, który wezwał do wyboru nowego prezydenta Rosji w 2024 roku.

> Wzywamy Rosję do współpracy z władzami Ukrainy w celu powrotu dzieci tam, gdzie jest ich dom, na Ukrainę – napisano w oświadczeniu ambasad 23 krajów, opublikowanym na Facebooku ambasady RP w Kijowie 1 czerwca, gdy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości