Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Wtorek jest 349. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Ukraińskie siły przeciwdziałają rosyjskim próbom okrążenia Bachmutu w Donbasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym nagraniu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Rosyjska niezależna gazeta "Moscow Times" donosi, że w różnych regionach Rosji prowadzone są inspekcje i naprawy schronów przeciwbombowych. Według gazety "to kolejny przejaw militaryzacji rosyjskiego społeczeństwa".

> Prawie 2/3 Amerykanów opowiada się za dalszym wspieraniem Ukrainy w odzyskiwaniu zajętego terytorium - wynika z sondażu pracowni Gallupa. Poziom akceptacji wsparcia nie zmniejszył się od ostatniego badania przeprowadzonego w sierpniu.

> Charles Michel zaprosił Wołodymyra Zełenskiego na przyszły szczyt Unii Europejskiej - poinformował Barend Leyts, rzecznik szefa Rady Europejskiej. Najbliższy szczyt odbędzie się w czwartek. Gdyby prezydent Ukrainy udał się do Brukseli, byłaby to jego druga zagraniczna podróż od początku ubiegłorocznej rosyjskiej inwazji.

Ukraina, BachmutMarek M. Berezowski/Anadolu Agency/Getty Images

> Ukraińskie siły przeciwdziałają rosyjskim próbom okrążenia Bachmutu w Donbasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w poniedziałek wieczorem nagraniu.

> Szwajcaria jest bliska zerwania ze swoją wieloletnią tradycją państwa neutralnego, ponieważ proukraińska zmiana nastrojów społecznych i politycznych wywiera presję na rząd, by zniósł zakaz eksportu szwajcarskiej broni do stref działań wojennych - pisze w swojej analizie agencja Reutera. Prezentuje różne stanowiska szwajcarskiej opinii publicznej w tej sprawie.

> Perspektywy pokoju wciąż się kurczą, a ryzyko dalszej eskalacji i rzezi wciąż rośnie - przekonywał sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres, mówiąc o wojnie w Ukrainie podczas wystąpienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ. Podkreślił, że rok 2023 zaczął się od wielu wyzwań i zaapelował: - Musimy się obudzić i zabrać do pracy.

> Spadające dochody ze sprzedaży energii i gwałtownie rosnące wydatki spowodowały, że budżet Rosji osiągnął w styczniu deficyt w wysokości 1,76 biliona rubli, czyli równowartości 24,78 miliarda dolarów. Tak wynika ze wstępnych danych tamtejszego ministerstwa finansów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marek M. Berezowski/Anadolu Agency/Getty Images

Pozostałe wiadomości