Atak rakietowy na pizzerię w Kramatorsku. Są ofiary, wśród nich obcokrajowcy

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Wtorek jest 489. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Wieczorem Rosjanie zaatakowali rakietami Kramatorsk, uderzając w pizzerię oraz dzielnicę mieszkaniową. Trzy osoby nie żyją, a kilkadziesiąt jest rannych, w tym troje obcokrajowców. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy oraz sytuację w Rosji.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:36

    Instytut Studiów nad Wojną: Putin próbuje przedstawić Jewgienija Prigożyna jako skorumpowanego kłamcę, aby zniszczyć jego reputację wśród personelu Grupy Wagnera i rosyjskiego społeczeństwa. Tocząca się gra o władzę między Putinem a Łukaszenką i Prigożynem jeszcze się nie zakończyła.

  • 3:06

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 2:10

    "Czas, aby Viktor Orban zdał sobie sprawę, że Ukraina, która od 489 dni zaciekle broni swojej wolności, swoich dzieci i ich przyszłości, skutecznie przeciwstawia się poradzieckiemu neoimperializmowi w przebraniu historycznego seryjnego mordercy, który zastraszył pół świata swoim bezprawiem, jest absolutnie suwerenna w swojej polityce i decyzjach. Pytanie, na ile obiektywny jest sam Orban, skoro tak otwarcie poniża wartości europejskie, ściśle trzymając się rosyjskich mitów propagandowych. I jak bardzo trzeba okazywać brak szacunku Węgrom, aby tak cynicznie deptać reputację własnego kraju w historycznym błocie" – napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

    W poniedziałek Orban w rozmowie z niemieckimi dziennikami "Welt" i "Bild" oraz portalem Politico powiedział, że nie uważa Władimira Putina za zbrodniarza wojennego, a Ukraina nie jest już suwerennym państwem, ponieważ nie ma ani pieniędzy, ani broni. "Kijów może walczyć z Moskwą tylko dlatego, że cieszy się poparciem Zachodu" - mówił premier Węgier.


  • 1:18

    - Jeśli Grupa Wagnera rozmieści swoich seryjnych morderców na Białorusi, wszystkie sąsiednie kraje staną w obliczu jeszcze większego niebezpieczeństwa destabilizacji – powiedział w Hadze prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

    Litewski prezydent podkreślił też, że podczas szczytu Sojuszu, który odbędzie się w dniach 11-12 lipca, państwa sojusznicze powinny zapewnić Ukrainie jasną polityczną drogę do członkostwa w NATO i maksymalnie ją uprościć.

  • 0:27

    Atak rakietowy na pizzerię w Kramatorsku

    Atak rakietowy na pizzerię w Kramatorsku

  • 23:25

    Każdy przejaw terroru dowodzi, że Rosja zasługuje na porażkę i na trybunał – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, komentując kolejny rosyjski atak rakietowy. - Dzisiaj terroryści rosyjscy brutalnie ostrzelali także Kramatorsk, zastosowali rakiety S-300. Trzy osoby nie żyją (wieczorem poinformowano o zwiększeniu liczby ofiar do czterech), ponad 40 jest rannych, wszystkim udzielana jest pomoc, trwa usuwanie gruzów – powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu. Przypomniał, że równo rok temu w ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku zginęły 22 osoby.

  • 22:16

    Sprawa obecności Jewgienija Prigożyna i Grupy Wagnera na Białorusi to bardzo poważny i niepokojący problem oraz jedna z głównych kwestii, które omówimy na szczycie w Wilnie. Musimy podjąć decyzje. Według mnie wymaga to bardzo twardej odpowiedzi NATO - powiedział w Hadze prezydent Andrzej Duda.

  • 21:43

    Rosjanie zaatakowali rakietami Kramatorsk, uderzając w pizzerię oraz w dzielnicę mieszkaniową

  • 21:35

    Gdziekolwiek się nie znajdzie, Jewgienij Prigożyn i Grupa Wagnera są destabilizującymi czynnikami i mogą nimi być także na Białorusi - powiedział rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Miller, odpowiadając na pytanie PAP. Resort ogłosił też nowe sankcje na grupę w związku z jej działalnością w Afryce.

  • 21:32

    Do trzech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ataku rakietowego sił rosyjskich na Kramatorsk w obwodzie donieckim. Jest 42 rannych - powiadomiła policja. Wśród rannych jest jedno dziecko i troje obcokrajowców - podał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

    Wieczorem we wtorek Rosjanie zaatakowali rakietami Kramatorsk, uderzając w pizzerię oraz w dzielnicę mieszkaniową.

  • 21:09

    W rosyjskiej niewoli przebywa 126 ukraińskich kobiet, 46 z nich to wojskowe, pozostałe to cywilki - poinformowało ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.

    23 z przetrzymywanych w niewoli kobiet ma dzieci – dodano w komunikacie resortu.

  • 21:09

    Co najmniej dwie osoby zginęły, a 22 zostały ranne w Kramatorsku w obwodzie donieckim w rosyjskim ataku rakietowym – powiadomiło ukraińskie MSW.

    Zaatakowano m.in. tłumnie uczęszczany przez cywilów lokal gastronomiczny, trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza - przekazał wcześniej Pawło Kyryłenko, szef administracji wojskowej obwodu donieckiego. Jak informował, na Kramatorsk spadły dwa pociski rakietowe.

  • 20:10

    Rozpoczęcie dostaw amerykańskich myśliwców F-16 do Ukrainy do końca 2023 roku jest absolutnie realistyczne – ocenił szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, cytowany przez telewizję Sky News.

  • 20:05

    Amerykański resort obrony ogłosił nowy pakiet pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy wart 500 milionów dolarów. W jego skład wchodzi m.in. dodatkowa amunicja do systemów Patriot i HIMARS oraz 30 wozów Bradley i 25 wozów Stryker.

    "Ten pakiet, wyceniany na kwotę do 500 mln dolarów, zawiera kluczowe zdolności, by wesprzeć operacje kontrofensywne Ukrainy, wzmocnić jej obronę powietrzną aby ochronić jej mieszkańców, a także dodatkowe wozy opancerzone, systemy przeciwpancerne, kluczową amunicję i inny sprzęt, który pomoże Ukrainie odpowiedzieć na agresję Rosji" - napisano w komunikacie resortu.

  • 18:57

    Wyzwolenie Bachmutu utrudnia system konstrukcji inżynieryjnych zbudowanych niegdyś przez Ukraińców - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

    "Obecna ofensywa na kierunku bachmuckim trwa od czterech dni. Nasi żołnierze codziennie robią postępy na flankach. Stopniowo i systematycznie. Na dzień dzisiejszy nie weszli jednak do Bachmutu" - napisała Malar w jednym z komunikatorów społecznościowych.

    "Bachmut wraz z przedmieściami ma dobrze rozwinięty system umocnień inżynieryjnych i rozległą sieć punktów oporu. Wszystko to zostało kiedyś przygotowane przez nasze wojsko i lokalne władze do obrony, co pomogło utrzymać miasto przez tak długi czas. Ale teraz te umocnienia i punkty oporu są okupowane przez wroga, więc ich wyzwolenie będzie wymagało nieco więcej wysiłku i cierpliwości" - dodała.

    Wiceminister dodała też - nawiązując do "rajdu" oddziałów Jewgienija Prigożyna na Moskwę - że przy planowaniu ofensywy ukraińskie dowództwo nie wzięło pod uwagę faktu, że pomiędzy Prigożynem i władzą w Rosji są nieporozumienia.

  • 18:39

    Prezydent Andrzej Duda przybył do Holandii, gdzie odbędzie konsultacje przed szczytem NATO w Wilnie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz prezydentami Rumunii i Litwy i premierami Holandii, Belgii, Norwegii i Albanii.

    Podczas briefingu przed wylotem Duda zapowiedział, że podczas spotkania w Hadze liderzy zajmą się najbardziej palącymi tematami, czyli zwiększeniem wydatków na obronność w NATO, wzmocnieniem wschodniej flanki i przyjęciem do Sojuszu Szwecji, a także ścieżką Ukrainy do członkostwa w organizacji. - Mam nadzieję, że to będzie kolejne udane spotkanie robocze przygotowujące nas do szczytu NATO w Wilnie - dodał.

  • 17:35

    W ciągu minionych 21 dni samoloty brytyjskie stacjonujące w Estonii w ramach kontyngentu NATO przechwyciły 21 samolotów rosyjskich - poinformowała telewizja ERR.

    W czerwcu odnotowano najwięcej takich przechwyceń od początku 2023 roku.

  • 17:10

    Europa Wschodnia nie jest już placem zabaw prezydenta Rosji Władimira Putina - oświadczył goszczący na Litwie Michael Roth, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych niemieckiego Bundestagu. Wezwał też do poparcia dążeń Ukrainy o przystąpienie do NATO.

  • 17:03

    Rosyjska armia straciła dotąd w Ukrainie co najmniej 36 najnowocześniejszych śmigłowców szturmowych Ka-52. Oznacza to straty na poziomie ponad 25 proc., ale ich faktyczna skala może być nawet dwa razy większa - ujawnił niezależny rosyjski kanał Możem Objasnit'.

    Chociaż Kreml uważa Ka-52 za "najlepsze śmigłowce świata", maszyny te cechują się licznymi niedoskonałościami technicznymi, które stały się szczególnie widoczne podczas wojny z Ukrainą. Główne ich wady to niezbyt wytrzymały pancerz, trudności załogi z katapultowaniem się w przypadku zniszczenia śmigłowca, a także konieczność "zawiśnięcia" w powietrzu podczas wystrzeliwania pocisków. Szczególnie ten ostatni mankament powoduje, że Ka-52 stają się stosunkowo łatwym celem dla ukraińskich sił obrony przeciwlotniczej - wyjaśniono na łamach opozycyjnego medium.

  • 16:34

    Putin częściowo stracił kontrolę nad krajem, a niektórzy na Kremlu już szykują jego następcę - napisał "Washington Post", cytując wypowiedzi przedstawicieli rosyjskich elit.

    Według jednego z oligarchów, w wyniku buntu Prigożyna rosyjski prezydent doznał "totalnego upadku reputacji".

  • 16:21

    Raport izraelskiego rządu, który wyciekł do mediów, głosi, że sobotnia rebelia Grupy Wagnera wskazuje na osłabienie pozycji rosyjskiego prezydenta Władimira Putina oraz "poważną słabość Rosji" w wymiarze wewnętrznym oraz w kontekście inwazji w Ukrainie - podał portal Times of Israel.

  • 16:20

    W okupowanym przez Rosjan Mariupolu przedstawiciele okupacyjnych władz wyrzucają z ocalałych domów i mieszkań ich prawowitych właścicieli, jeżeli ci nie potrafią udokumentować prawa do lokalu. W warunkach wojny to bardzo częste - poinformował lojalny wobec władz w Kijowie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

    "Mówiąc jaśniej, jeśli twoje dokumenty spłonęły, a w twoim mieszkaniu chcą zamieszkać cywilni lub wojskowi okupanci, to zostaniesz bez dachu nad głową. Po prostu - rzeczy na ulicę, ludzi na bruk" - napisał.

  • 15:47

    Alaksandr Łukaszenka potwierdził, że szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn przebywa na Białorusi - podał Reuters za agencją BiełTA.

  • 15:46

    Jednym ze skutków sobotniego buntu najemniczej Grupy Wagnera przeciwko Kremlowi stanie się jeszcze mniejsze, niż dotychczas zainteresowanie obywateli Rosji służbą w armii. Młodzi mężczyźni będą obawiać się zarówno brutalnych wagnerowców wcielanych do sił zbrojnych, jak też osób rekrutowanych w więzieniach - ocenił amerykański magazyn "Foreign Policy".

  • 15:34

    Podczas szczytu NATO w Wilnie, planowanego w dniach 11-12 lipca, należy podjąć polityczną decyzję o zaproszeniu Ukrainy do Sojuszu. Są ku temu wszelkie podstawy, a my pracujemy nad tym, żeby rezultaty szczytu okazały się dla nas naprawdę znaczące - oznajmił na Telegramie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

  • 15:31

    Bunt Grupy Wagnera z pewnością odbije się na aktywnościach tej grupy w Afryce. Nie jestem pewna, czy wpływy Rosji w tych państwach kontynentu pozostaną silne - ocenił w rozmowie z Radiem Wolna Europa Rama Yade, ekspert think tanku Atlantic Council i była wiceminister spraw zagranicznych Francji.

  • 15:30

    Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski jako wysłannik Franciszka przebywa z szóstą misją dobroczynną w Ukrainie.

    Celem tej wyprawy z pomocą humanitarną jest Chersoń, którego ludność ucierpiała w rezultacie wysadzenia przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce. Polski kardynał wiezie leki i artykuły pierwszej potrzeby.

  • 14:49

    Absurdem jest scenariusz zakładający pochód najemników z Grupy Wagnera na Kijów, realizowany z terytorium Białorusi. To całkowicie nierealne - ocenił generał Mykoła Małomuż, były szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy.

    - Nie powinniśmy spodziewać się żadnego zagrożenia ze strony wagnerowców, ponieważ Kreml zdecydował o rozwiązaniu tej formacji. Najemnicy, którzy nie wzięli udziału w sobotnim buncie, podpiszą teraz kontrakty z rosyjskim resortem obrony. Inni złożą broń i dostaną za to gwarancję emerytur, jeszcze inni wyjadą do Afryki, a tylko niewielka część uda się wraz ze swoim szefem Jewgienijem Prigożynem na Białoruś - oznajmił Małomuż w rozmowie z ukraińskim portalem Obozrevatel.

    Pytania o przyszłość Prigożyna

  • 14:35

    Białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka chciałby, aby dowódcy Grupy Wagnera "podzielili się swoim doświadczeniem i pomogli białoruskim siłom zbrojnym doskonalić swoje umiejętności" - wynika z doniesień państwowej agencji BiełTA. W czasie spotkania z ministrem Wiktarem Chreninem Łukaszenka mówił o doświadczeniu wagnerowców na ukraińskim froncie, o tym, że "znają się na uzbrojeniu i taktyce".

    Wcześniej niezależny rosyjski portal Wiostka poinformował, że w Osipowiczach w obwodzie mohylewskim powstają obozy wojskowe dla ośmiu tysięcy najemników tej formacji.

  • 13:17

    Od początku inwazji zbrojnej rosyjscy okupanci dokonali 77 masowych egzekucji cywilów zatrzymanych na zajętych przez nich terytoriach w Ukrainie - podała Organizacja Narodów Zjednoczonych w raporcie, przedstawionym w Genewie.

    Wysoki komisarz NZ ds. praw człowieka naliczył 864 przypadki arbitralnych zatrzymań obywateli Ukrainy przez rosyjskie siły zbrojne, w tym dzieci i osób starszych.

    "Rosyjskie siły zbrojne, siły porządkowe i władze więzienne dopuszczały się tortur i generalnie złego traktowania zatrzymanych cywilów" – przekazała ONZ.

  • 12:56

    Rosyjska Gwardia Narodowa będzie wyposażona w ciężką broń i czołgi - powiedział dowódca tej formacji generał Wiktor Zołotow po wystąpieniu prezydenta Władimira Putina na Kremlu.

    Jednostki Rosgwardii, federalnej służby wojskowej, która siedem lat temu zastąpiła wojska wewnętrzne MSW, miały bronić stolicy przed uzbrojonymi najemnikami Grupy Wagnera, którzy w sobotę wyruszyli z Rostowa nad Donem w kierunku Moskwy.

    Służby bezpieczeństwa ustawiają barierki w centrum Moskwy. W reakcji na groźby Prigożyna

  • 12:38

    Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił przemówienie przed żołnierzami i funkcjonariuszami organów ścigania, którzy pomogli powstrzymać zbrojny bunt Jewgienija Prigożyna i Grupy Wagnera - podała agencja TASS.

    Według agencji w spotkaniu z Putinem wzięło udział ponad 2,5 tys. osób.

    Putin mówił, że rosyjskim siłom zbrojnym "udało się faktycznie powstrzymać wojnę domową".

  • 12:27

    W wyniku agresji Rosji na Ukrainę sektor rolny zaatakowanego państwa poniósł w 2022 roku katastrofalne straty. Oprócz spadku wielkości produkcji, wynoszącego niemal 40 procent w przypadku zbóż, ograniczona została możliwość bezpiecznego eksportu żywności na rynki zagraniczne - podał portal Ukraińska Prawda za Państwową Służbą Statystyki Ukrainy.

    Na skutek wojny rolnicy stracili nie tylko dostęp do upraw i możliwość uzyskiwania zbiorów, ale także dochody ze sprzedaży efektów swojej pracy. Kombinacja tych czynników doprowadziła do katastrofalnych skutków. W 2022 roku wielkość produkcji zbóż zmniejszyła się o blisko 40 procent, warzyw - o 25 procent, a owoców - o 10 procent - czytamy na łamach serwisu.

    Jak dodano, utrata ponad 32 mln ton zbiorów zbóż w ubiegłym roku miała "niebagatelny wpływ na sektor (rolny) i całą gospodarkę państwa".

  • 12:06

    Widzieliśmy doniesienia władz w Kijowie, że Rosja przygotowuje się do zamachu terrorystycznego w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, bardzo uważnie się temu przyglądamy i na razie nie dostrzegamy oznak takich działań ze strony Kremla - powiadomił rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.

    - Mamy możliwość monitorowania aktywności radiacyjnej w pobliżu tego obiektu. Nie zauważyliśmy żadnych sygnałów, że zagrożenie (atakiem terrorystycznym) jest nieuchronne - oznajmił Kirby podczas briefingu dla mediów.

    Przedstawiciel Białego Domu podtrzymał dotychczasowe stanowisko Waszyngtonu dotyczące ryzyka użycia przez Rosję broni jądrowej przeciwko Ukrainie. W ocenie Kirby'ego Moskwa nie zamierza sięgać po pociski nuklearne, a wszelkie tego rodzaju groźby są - przynajmniej na razie - jedynie "buńczuczną retoryką".

    Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest okupowana przez Rosjan

  • 11:54

    Ukraińskie siły powietrzne poinformowały o wystrzeleniu rakiet manewrujących z rosyjskich samolotów Tu-22, które wystartowały z lotniska Szajkowka w obwodzie kałuskim - relacjonują media w Kijowie.

    W wielu obwodach w Ukrainie ogłoszono alarm przeciwpowietrzny. W Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim było słychać wybuchy - podał portal tsn.ua.

    Później we wtorek władze tego miasta przekazały, że pocisk spadł na terenie domków letniskowych. Nie odnotowano trafień w obiekty infrastruktury krytycznej, według wstępnych informacji nie ma też ofiar.

  • 11:34

    Michał Kacewicz, telewizja Biełsat: przylot Prigożyna na Białoruś był częścią układu

  • 11:04

    Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa umorzyła sprawę karną przeciwko Grupie Wagnera, a członkowie tej najemniczej formacji szykują się do przekazania ciężkiej broni ministerstwu obrony – poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie źródła.

    Jak podaje rosyjska państwowa agencja TASS, postępowanie zostało umorzone, ponieważ uczestnicy buntu "zaprzestali działań zmierzających bezpośrednio do popełnienia przestępstwa".

  • 10:48

    Rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk poinformowała, że Rosjanie, po serii zmasowanych ataków "wzięli pauzę taktyczną".

    - Okupanci wykorzystują ją do rozpoznania, co wskazuje, że przygotowują się do nowego zmasowanego ostrzału - dodała.

  • 10:35

    Ukraińskie wojska odbiły w Donbasie fragment terytorium okupowanego przez Rosję od 2014 roku. Jest to jeden z pierwszych takich przypadków od czasu rosyjskiej inwazji w ubiegłym roku - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Resort podał w codziennej aktualizacji wywiadowczej, że ukraińskie siły powietrznodesantowe poczyniły niewielkie postępy na wschód od wsi Krasnohoriwka niedaleko Doniecka. Ostatnie wielokrotne, równoczesne ataki ukraińskie w całym Donbasie prawdopodobnie nadwyrężyły siły tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej i oddziały czeczeńskie działające na tym obszarze.

  • 9:46

    Mianowany przez Rosję tak zwany premier zaanektowanego Krymu Sergiej Aksjonow poinformował, że w rejonie kirowskim na półwyspie zostały wysadzono tory kolejowe.

    "Nie ma ofiar, na miejscu pracują odpowiednie służby. Prace naprawcze potrwają około 4 do 8 godzin" - przekazał na kanale Telegram.

  • 9:42

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 590 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Straty rosyjskiej armii od początku inwazji zbrojnej sięgnęły 226 170 żołnierzy.

    Minionej doby Rosjanie stracili w Ukrainie także pięć czołgów, 14 pojazdów opancerzonych i 28 systemów artyleryjskich.

  • 9:38

    Propagandowy, prowojenny plakat na ulicach Petersburga

    Propagandowy, prowojenny plakat na ulicach Petersburga

  • 9:30

    Armia ukraińska posuwa się na kilku kierunkach na południu i wschodzie: melitopolskim, berdiańskim i bachmuckim - poinformował rzecznik sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych Andrij Kowalow.

  • 9:05

    Sojusznicy apelowali do władz ukraińskich, by nie wykorzystywały do ataków na Rosję chaosu w tym kraju podczas sobotniego buntu najemniczej Grupy Wagnera – poinformowała telewizja CNN, powołując się na zachodniego urzędnika.

    Apele kierowano na różnych szczeblach, a były one spowodowane pragnieniem, by nie stwarzać wrażenia, że Ukraina i Zachód próbują pomóc właścicielowi Grupy Jewgienijowi Prigożynowi w realizacji jego zamierzeń.

    "Przesłanie brzmiało 'Nie bujajcie tą łodzią'" – powiedział rozmówca CNN, dodając, że przekazywano ten komunikat na szczeblu ministrów spraw zagranicznych, deputowanych oraz ambasadorów. Urzędnik dodał, że podkreślano, iż są to wewnętrzne sprawy Rosji.

  • 8:17

    Rosyjski dziennik "Kommiersant" podaje, że samolot Jewgienija Prigożyna, który wylądował na lotnisku wojskowym pod Mińskiem to biznesowy odrzutowiec Embraer Legacy 600.

    Wcześniej niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii poinformował, że odrzutowiec o numerze RA-02795 dzień po sobotnim buncie Grupy Wagnera przeleciał z Rostowa nad Donem – zajętego przez najemników Grupy Wagnera - do Petersburga.

    Samolot ten latał dotąd do miast, które odwiedzał Prigożyn w maju i czerwcu. Pod swoim starym numerem rejestracyjnym maszyna została w 2019 roku objęta sankcjami USA.

  • 8:03

    Przyszłość zbrojnej najemniczej Grupy Wagnera jest niejasna, ale zapewne będzie ona dalej działać bez Jewgienija Prigożyna – ocenił Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie, stwierdzając, że Władimir Putin zamierza zatrzymać Siergieja Szojgu na stanowisku ministra obrony.

    Instytut podkreśla, że w poniedziałkowym wystąpieniu Putin zachęcał najemników z Grupy Wagnera, by przyłączyli się do rosyjskich sił zbrojnych i nadal walczyli przeciw Ukrainie oraz uczestniczyli w innych rosyjskich operacjach zagranicznych. Określił też organizatorów sobotniego buntu Grupy jako zdrajców i choć nie wymienił Prigożyna z nazwiska, to jego "przemówienie pozostawia niewiele miejsca na jakiekolwiek pojednanie z nim" – pisze ISW.

    Bunt Grupy Wagnera godzina po godzinie. Tak Prigożyn rzucił wyzwanie Putinowi. Ostatecznie złożył broń

  • 7:48

    Samolot szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna (numer rejestracyjny RA-02795) wylądował we wtorek rano na lotnisku wojskowym w Maczuliszczach pod Mińskiem - poinformował niezależny kanał na Telegramie Biełaruski Hajun.

    Lotnisko w Maczuliszczach pod Mińskiem

  • 7:29

    Kreml dał do zrozumienia, że potrzebuje sił Grupy Wagnera w celu wsparcia swoich operacji w Ukrainie - piszą w najnowszej analizie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną, nawiązując do przemówienia Władimira Putina, które wygłosił w poniedziałek późnym wieczorem.

    Putin mógł aresztować dowódców Grupy Wagnera za zdradę, ale zamiast tego zaproponował przebaczenie i integrację formacji w struktury resortu obrony, co wskazuje, że Kreml potrzebuje wyszkolonej i skutecznej kadry. Tym, którzy ruszą za Prigożynem na Białoruś, Putin nie wybaczy - dodają analitycy ISW.

  • 7:11

    Ukraińskie ministerstwo infrastruktury ogłosiło, że przeznaczy po 1 mln dolarów na finansowanie wybranych projektów trzech ukraińskich firm przygotowujących produkcję nowych systemów obrony przed rosyjskimi dronami - poinformował The Kyiv Independent.

    Ministerstwo poinformowało, że ponad 200 programistów, inżynierów i cyberspecjalistów spotkało się w weekend na "Anti-Shahed Drone Hackathon", aby stworzyć i zaprezentować nowe systemy i technologie wykrywania, śledzenia i niszczenia dronów.

    Trzy firmy zostały wybrane spośród uczestników hackathonu, którzy przedstawili najbardziej kompleksowe i przekonujące plany. Każda z nich otrzyma 1 milion dolarów dofinansowania na udoskonalenie i wdrożenie swoich projektów, zadeklarowało ministerstwo.

    Według ministra infrastruktury Ołeksandra Kubrakowa, tylko w maju Rosja wystrzeliła na Ukrainę co najmniej 400 dronów Shahed, od września ubiegłego roku około 1200, dodał.

    Fragmenty zestrzelonego drona Shahed nad Ukrainą

  • 6:55

    Agencja Nexta opublikowała nagranie, które ma ukazywać moment zbombardowania autostrady biegnącej niedaleko Woroneża, którą konwój Grupy Wagnera zmierzał w kierunku Moskwy.

  • 6:20

    Kurt Campbell: wydarzenia w Rosji niepokojące dla chińskich przywódców

  • 6:19

    Władze Ukrainy oraz zdjęcia potwierdzają, że siły ukraińskie zajęły miejscowość Riwnopol w pobliżu granicy między obwodami zaporoskim i donieckim - donosi Instytut Badań nad Wojną.

  • 6:09

    Rosyjski deputowany Leonid Słucki, który na początku rosyjskiej agresji na Ukrainę brał udział w negocjacjach pokojowych z Kijowem, oświadczył, że Rosja potrzebuje armii kontraktowej liczącej co najmniej siedem milionów personelu wojskowego i cywilnego, jako wsparcie dla armii poborowej, by upewnić się, że żadne grupy najemników nie będą potrzebne dla zapewnienia bezpieczeństwa Rosji.

    "Nasz kraj nie potrzebuje prywatnych firm wojskowych" - przekonywał w mediach społecznościowych szef Partii Liberalno-Demokratycznej.

    To reakcja na weekendowy bunt Jewgienija Prigożyna i podległych mu najemników z Grupy Wagnera.

    Rosyjscy żołnierze

  • 6:02

    Ministerstwo obrony Rosji poinformowało we wtorek rano, że trwają ćwiczenia taktyczne rosyjskich myśliwców nad Morzem Bałtyckim, których głównym celem jest sprawdzenie gotowości do wykonywania operacji bojowych i zadań specjalnych.

    "Załogi myśliwców Su-27 Floty Bałtyckiej przeprowadziły ostrzał pocisków manewrujących i samolotów udających maszyny wroga – poinformował resort na Telegramie.

    "Oprócz doskonalenia umiejętności lotniczych, załogi wysoce zwrotnych myśliwców Su-27 pełnią całodobową służbę bojową, strzegąc powietrznych granic obwodu kaliningradzkiego (po polsku: obwodu królewieckiego - przyp. red.)" - czytamy we wpisie.

    Минобороны России

    В небе над Балтикой проводится летно-тактическое учение истребительной авиации ▫️ Экипажи Су-27 Балтийского флота выполнили стрельбы из бортового вооружения по крылатым ракетам и самолетам условного противника. ▫️ Основная цель учения – проверка готовности летного состава к выполнению боевых и специальных задач по предназначению, а также практическая отработка новых тактических приемов и способов действий с полным использованием боевых возможностей авиационной техники. ▫️ Помимо совершенствования летной выучки, экипажи высокоманевренных истребителей Су-27 несут круглосуточное боевое дежурство, охраняя воздушные границы Калининградской области. 🔹 Минобороны России

  • 5:00

    Ukraińskie ministerstwo infrastruktury poinformowało, że ponad 200 programistów, inżynierów i cyberspecjalistów spotkało się w weekend na "Anti-Shahed Drone Hackathon", aby stworzyć i zaprezentować nowe systemy i technologie wykrywania, śledzenia i niszczenia dronów.

    Trzy firmy zostały wybrane spośród uczestników hackathonu, którzy przedstawili najbardziej kompleksowe i przekonujące plany. Każda z nich otrzyma 1 milion dolarów dofinansowania na udoskonalenie i wdrożenie swoich projektów, zadeklarowało ministerstwo.

  • 4:55

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 4:27

    Przewodniczący Izby Reprezentantów Kongresu USA i przywódca republikańskiej większości Kevin McCarthy powiedział, że prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin po krótkim buncie wojskowym w Rosji wygląda "znacznie słabiej", a nawet "jak zupełnie inny człowiek".

    - Zawsze myślałem, że Putin jest jak szef mafii - powiedział McCarthy w Fox News w poniedziałek, donosi Voice of America. Jego zdaniem Putin, jakiego znał, nigdy nie pozwoliłby założycielowi Grupy Wagnera Jewgienijowi Prigożynowi posunąć się tak daleko w krytyce samego Putina i dowództwa wojskowego, ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa.

  • 4:20

    - Idziemy naprzód. Obwód doniecki, Zaporoże. Nasi żołnierze, nasze wysunięte pozycje, kierunki aktywnych działań na froncie. Dziś we wszystkich kierunkach nasi żołnierze posuwali się naprzód i to jest szczęśliwy dzień. Życzę chłopakom więcej takich dni - powiedział prezydent Ukrainy.

    - To był pracowity dzień, dużo emocji, powiedział Wołodymyr Zełenski, miałem zaszczyt nagrodzić naszych żołnierzy, osobiście im podziękować i uścisnąć dłoń. Dzięki za wszystkie słowa wsparcia chłopaki - dodał Wołodymyr Zełenski.

    - Spotkałem się z generałami. Przyjęliśmy kilka rozwiązań operacyjnych. Rozmawialiśmy o utworzeniu korpusu piechoty morskiej, wszystkie szczegóły są jasne, absolutnie jasne: organizacja, szkolenie, zaopatrzenie. Wzmacniamy piechotę morską i wszystkie elementy naszych sił obronnych, to konieczność - zapowiedział prezydent.

  • 4:11

    Prezydent Ukrainy Zełenski odwiedza pozycje frontowe w kierunku Berdiańska

    Prezydent Ukrainy Zełenski odwiedza pozycje frontowe w kierunku Berdiańska

    Prezydent Ukrainy Zełenski odwiedza pozycje frontowe w kierunku Berdiańska

  • 4:00

    Członkostwo Szwecji w NATO, sytuacja w Ukrainie i w Rosji po buncie właściciela Grupy Wagnera były wśród najważniejszych tematów rozmów premierów państw nordyckich i Kanady podczas zakończonego w poniedziałek spotkania na Islandii.

    - Jest nadzieja, że rozmowy między chwilą obecną a szczytem NATO w Wilnie przyniosą pozytywne skutki - powiedział premier Kanady Justin Trudeau pytany w Reykjaviku o możliwość skutecznych nacisków na Turcję i Węgry w sprawie zakończenia przez te kraje procesu ratyfikacji członkostwa Szwecji w NATO.

  • 3:34

    10 200 osób uznano za zaginione bez wieści od początku wtargnięcia Rosji na Ukrainę w lutym zeszłego roku – poinformował Główny Urząd Śledczy ukraińskiej policji w odpowiedzi na zapytanie organizacji obrony praw człowieka Zmina.

  • 3:27

    Zmniejszona intensywność rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę w czerwcu jest wynikiem braku zagranicznych komponentów do produkcji rakiet, których zapasy się wyczerpały - ocenił wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki.

  • 3:12

    Członkowie partii Jedna Rosja otrzymali wytyczne, by przemilczać akt buntu właściciela najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna. Zawarto je w instrukcjach dotyczących kontaktów z wyborcami – poinformował ukraiński portal Unian.

    Jewgienij Prigożyn

  • 2:27

    Siły rosyjskie koncentrują swe wysiłki na wschodniej części Ukrainy, gdzie w ciągu doby doszło do 35 starć, tymczasem wojsko ukraińskie przesunęło się o 1,5 km na kierunku melitopolskim na południu – poinformował Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy i inne źródła wojskowe.

  • 1:17

    Putin odbywa spotkanie z przedstawicielami rosyjskich służb bezpieczeństwa, w tym z ministrem obrony - przekazała agencja Reutera, powołując się na rzecznika Putina, Dmitrija Pieskowa.

  • 1:05

    Agencja Reutera zwróciła uwagę, że w swoim przemówieniu Putin nie wspomniał o Jewgieniju Prigożynie, szefie najemniczej formacji Grupy Wagnera, który w sobotę późnym wieczorem po zakończeniu buntu wyjechał z Rostowa nad Donem.

  • 0:58

    Putin podziękował też białoruskiemu przywódcy, Alaksandrowi Łukaszence, za wkład w uregulowaniu sytuacji.

  • 0:52

    Władimir Putin oznajmił, że najemnicy Grupy Wagnera mogą podpisać kontrakt z ministerstwem obrony, ci, którzy odmówią, nie będą ścigani, mogą jechać na Białoruś.

    Obietnica, którą złożyłem, zostanie dotrzymana - powiedział.

    Prezydent podziękował też tym najemnikom Grupy Wagnera, którzy "zatrzymali się i nie chceli rozlewu krwi".

  • 0:45

    Jakikolwiek szanaż zostanie skazany na niepowodzenie - stwierdził w przemówieniu wygłoszonym w poniedziałek wieczorem prezydent Władimir Putin, nawiązując do niedawnego buntu Jewgienija Prigożyna i Grupy Wagnera.

    Putin podziękował też Rosjanom za wsparcie, wytrwałość i solidarność - relacjonowała agencja RIA Nowosti.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: t.me/mvs_ukraine

Tagi:
Raporty: