Rosyjski czołg na celowniku drona, chwilę później zamienia się w kulę ognia. Nagranie spod Bachmutu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Rosyjski czołg eksploduje na minach. Nagranie z drona z okolic Bachmutu
Rosyjski czołg eksploduje na minach. Nagranie z drona z okolic BachmutuReuters/Sirko Team
wideo 2/3
Ukraiński dron ostrzelał rosyjski czołg. Nagranie z Bachmutu Reuters/Sirko Team

Niedziela jest 494. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia opublikowała nagranie ukazujące rosyjski czołg w pobliżu Bachmutu, który eksploduje po najechaniu na miny. Do zdarzenia doszło na trasie M03, około 13 kilometrów na północny zachód od centrum miasta, w pobliżu wsi Orichowo-Wasyliwka. Na filmie widać, jak czołg staje w płomieniach, a chwilę później z płonącego i dymiącego pojazdu wydostają się żołnierze. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy oraz sytuację w Rosji.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 22:34

    Wysłannik papieża Franciszka do spraw Ukrainy kardynał Matteo Zuppi oświadczył, że priorytetem jego misji są kwestie humanitarne. Dwa dni po powrocie z Moskwy włoski kardynał zwrócił uwagę na brak planu, który mógłby przyczynić się do otwarcia negocjacji pokojowych.

    Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch i metropolita Bolonii w nawiązaniu do swojej niedawnej misji w Rosji mówił o zaniepokojeniu ofiarami na Ukrainie.

    Kardynał Matteo Zuppi

    Boloński dziennik "Resto del Carlino" zacytował słowa kardynała Zuppiego, który ogłosił, że w najbliższych dniach omówi z papieżem to, co usłyszał podczas swych rozmów w Moskwie. Zastrzegł, że w centrum jego misji są kwestie humanitarne oraz obrona niewinnych osób. Przyznał, że nie ma planu pokojowego ani mediacji. Kardynał Zuppi zaznaczył zarazem, że panuje "wielkie pragnienie", by skończyła się przemoc.

    Na Ukrainie - stwierdził - "jest agresor i zaatakowany, nie należy mylić odpowiedzialności".

    - Pokój musi być pewny i musi być prawdziwym pokojem - oświadczył. Jak dodał, "pokój i sprawiedliwość idą w parze".

    W ciągu niespełna miesiąca kardynał Zuppi był na Ukrainie i w Rosji.

  • 21:22

    Z okupowanego miasta Enerhodar wyjechała część pracowników rosyjskiego koncernu Rosatom przywiezionych wcześniej do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a także część ukraińskich pracowników, którzy kolaborowali z Rosjanami - powiadomił mer miasta Dmytro Orłow. Poprzedniego dnia prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że Rosjanie mogą dokonać zdalnej detonacji w siłowni w momencie, gdy znajdzie się już ona w rękach ukraińskich.

    - Jeśli chodzi o pracowników elektrowni atomowej, to mamy informacje, że część kolaborantów, którzy zawarli kontrakty z Rosatomem (...), wyjechała z miasta. Również część personelu Rosatomu przywieziona z rosyjskich elektrowni atomowych - jest ich niewielu, do 100 specjalistów - wyjechała z miasta pod koniec zeszłego tygodnia - powiedział Orłow, cytowany przez agencję Ukrinform.

    Mer przypomniał, że na początku br. roku Rosjanie zaczęli "chaotycznie zaminowywać" tereny rolnicze wokół miasta, "być może przygotowując się do kontrofensywy ukraińskiej".

    - To, co oni (Rosjanie - red.) zrobili z Kachowską Elektrownią Wodną, wpłynęło na nastroje tych specjalistów, którzy jeszcze pozostają w Enerhodarze. Zdają oni sobie sprawę, że wróg będzie zdolny do każdego kroku - zauważył mer. Dodał, że w Enerhodarze nie ma schronów na wypadek wybuchu w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Wyjaśnił, że projektanci siłowni nie zakładali, że może stać się ona celem ataku zbrojnego, a uznali, że w razie incydentu nuklearnego nastąpi całkowita ewakuacja z Enerhodaru. - Schrony są tylko w pomieszczeniach przemysłowych w elektrowni atomowej i elektrociepłowni i w fabrykach mieszczących się w pobliżu - powiedział mer.

    Wyjaśnił, że w Enerhodarze jest obecnie 5-6 tysięcy pracowników Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Są oni faktycznie zakładnikami Rosjan, bo władze okupacyjne nie pozwalają im wyjechać z miasta.

  • 20:43

    Siły ukraińskie wśród ciężkich walk idą naprzód na południu kraju - na kierunkach Berdiańska i Melitopola. Na wschodzie Rosjanie przesunęli się na kierunku Swatowego w obwodzie ługańskim - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

    "Wśród ciężkich walk stopniowo przesuwamy się na kierunkach Berdiańska i Melitopola. Nasze wojska mają do czynienia z intensywnym oporem przeciwnika, minowaniem na odległość, przerzucaniem rezerw - ale stanowczo i nieuchronnie tworzą warunki do dalszego marszu naprzód" - napisała Malar na serwisie Telegram.

    Na kierunku Swatowego "sytuacja jest dość trudna"; Rosjanie "ruszyli tam naprzód" i trwają ciężkie walki - dodała. W obwodzie donieckim "wróg naciera na kilku kierunkach: Awdijiwki, Marjinki i Łymanu" - poinformowała Malar.

    Wiceminister przekazała także, że na południowej flance Bachmutu siły ukraińskie idą naprzód i odnoszą częściowy sukces, natomiast na północnej flance walki trwają. Rosjanie przerzucili tam dwa pułki desantowo-szturmowe - wyjaśniła Malar.

  • 19:24

    Artyleria ukraińska zniszczyła w czerwcu br. rekordową liczbę sztuk rosyjskiego uzbrojenia dzięki otrzymanej broni zachodniej, ale jeśli ofensywa będzie trwała dłużej, to znów pojawi się kwestia dostaw amunicji - wskazuje ukraińska redakcja Radia Swoboda.

    W materiale z linii frontu dziennikarze opisują, jak wykorzystywana jest tam broń zachodnia: ultralekkie haubice M777 i niemieckie działo samobieżne PzH 2000. Ukraińcy - jak wynika z materiału - wykorzystują tę broń pod Awdijiwką i na kierunku bachmuckim.

    Według danych blogu Oryx, specjalizującego się w dokumentowaniu strat w sprzęcie podczas trwającej inwazji rosyjskiej, w czerwcu br. Ukraińcy zniszczyli bądź uszkodzili ponad 60 sztuk artylerii rakietowej i lufowej armii rosyjskiej - podkreśla Radio Swoboda. - Jeśli weźmiemy wskaźniki strat artylerii, to jest to 1:3 na korzyść Ukrainy - powiedział dziennikarzom izraelski ekspert wojskowy Jigal Lewin. Radio Swoboda przypomina, że pod względem liczby dział i amunicji Rosja ma kilkakrotną przewagę nad Ukrainą.

    Jednocześnie Rosjanie już jesienią 2022 roku zdali sobie sprawę, że ich artyleria jest mniej skuteczna od ukraińskiej i postawili na atakowanie jej dronami Lancet - wskazuje ukraiński ekspert Mychajło Żyrochow. - Do tej pory Lancety zadają największe szkody artylerii ukraińskiej - powiedział ekspert.

    Radio Swoboda zwraca uwagę, że Rosja miesiącami przygotowywała się do kontrofensywy ukraińskiej na południu kraju. Rosjanie wykopali kilka linii obrony, całkowicie zaminowali trasy, przygotowali pozycje artylerii i innego sprzętu. Tak więc teraz artyleria ukraińska ma przed sobą liczne cele, a i ze strony rosyjskiej ogień jest bardzo silny - podkreśla Radio Swoboda.

    Armia ukraińska gromadziła przez kilka miesięcy i oszczędzała amunicję. Teraz intensywnie wykorzystuje te zapasy. Nowoczesne technologie zachodnie dają armii ukraińskiej możliwość uderzeń bardziej precyzyjnych, na większą odległość i z większą skutecznością. Jednak jeśli ofensywa armii ukraińskiej przedłuży się, to znów może pojawić się kwestia dostaw amunicji - konkluduje Radio Swoboda.

  • 18:29

    Ukraina. BBC: pod Kijowem znaleziono szczątki ośmiu samolotów Hurricane z czasów II wojny światowej

  • 18:18

    Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w Watykanie zachęcił do tego, by niestrudzenie modlili się o pokój, zwłaszcza za naród ukraiński.

    - Także w okresie letnim módlmy się niestrudzenie o pokój, zwłaszcza za tak doświadczony naród ukraiński. I nie zapominajmy o innych wojnach, niestety często zapomnianych, o licznych konfliktach i starciach, które zraszają krwią wiele miejsc na ziemi - mówił papież zwracając się w południe do tysięcy osób na placu Świętego Piotra.

    Wskazał: - Tyle jest teraz wojen. Interesujmy się tym, co się dzieje. Pomagajmy cierpiącym, módlmy się, bo modlitwa jest łagodną siłą, która chroni i podtrzymuje świat.

    W rozważaniach poprzedzających modlitwę, mówiąc o znaczeniu dialogu i słuchania innych zauważył: - Pomyślmy o tym, ilu konfliktów można by uniknąć, rozwiązując je w ten sposób, słuchając innych ze szczerym pragnieniem zrozumienia.

    Zaapelował, by każdy zastanowił się: - Czy słucham innych z szacunkiem, z pragnieniem nauczenia się?.

  • 17:49

    "Wróg na pewno nie będzie dyktował warunków na Morzu Czarnym, a okupanci będą musieli bać się zbliżyć do naszego ukraińskiego Krymu i naszych brzegów Morza Azowskiego, tak jak rosyjskie okręty już teraz boją się zbliżyć do naszego wybrzeża Morza Czarnego" - powiedział podczas pobytu w Odessie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    "Wystarczy przypomnieć, jakie ambicje miała Rosja na początku agresji zbrojnej, a które z tych ambicji leżą teraz na dnie Morza Czarnego" - dodał Zełenski, który złożył życzenia żołnierzom ukraińskiej marynarki wojennej z okazji ich święta, obchodzonego w pierwszą niedzielę lipca.

  • 17:41

    Rosja zbudowała silną linię obrony na północy okupowanego Krymu, rosyjskie okopy, nawet 10 km długości, są rozgałęzione i przeznaczone nie tylko dla piechoty, ale także dla pojazdów opancerzonych - poinformował ukraiński portal nv.ua.

    Z działań Rosji można wywnioskować, że okupanci rzeczywiście obawiają się, że siły zbrojne Ukrainy będą w stanie wkrótce utworzyć most lądowy do Przesmyku Krymskiego i wkroczyć na Krym - pisze portal.

    Dziennikarze po analizie nowych zdjęć satelitarnych twierdzą, że Rosjanie w obawie przed ofensywą sił zbrojnych Ukrainy zbudowali liczne linie obronne na okupowanym Krymie. Mają one utworzyć na północy Krymu zintegrowaną linię obrony od miasta Krasnoperekopsk do miasta Dżankoj.

    Okopy wzdłuż plaż na zaanektowanym Krymie

  • 17:37

    Prezydent Joe Biden pod koniec tygodnia uda się do Europy. Głównym celem jego podróży będzie szczyt NATO w Wilnie. Planowane są również wizyty prezydenta USA w Finlandii, aby upamiętnić jej wstąpienie do sojuszu, oraz w Wielkiej Brytanii - ogłosił Biały Dom.

    Biden rozpocznie swoją podróż w najbliższą niedzielę w Londynie od spotkania z królem Karolem III. W czerwcu Biden gościł w Białym Domu brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka, gdzie obaj przywódcy zobowiązali się do dalszej współpracy w obronie Ukrainy.

    Szczyt NATO w Wilnie odbywa się w krytycznym momencie wojny Rosji z Ukrainą. Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, odwiedził w czerwcu Biały Dom, gdzie wraz z Bidenem dali jasno do zrozumienia, że zachodni sojusz jest zjednoczony w obronie Ukrainy.

    Stoltenberg: Ukraina zbliża się do NATO

  • 17:33

    W Primorsko-Achtarku w Kraju Krasnodarskim w Rosji doszło do eksplozji w pobliżu lotniska wojskowego. Na miejscu utworzył się ogromny lej - poinformował rosyjski kanał na Telegramie Baza.

    "Nie ma ofiar ani rannych. Według wstępnych informacji budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury nie zostały uszkodzone. Przyczyny zdarzenia są badane" - przekazał w komunikacie gubernator Weniamin Kondratiew.

    Pod koniec czerwca ukraińskie siły powietrzne poinformowały, że irańskie drony kamikadze Shahed, wykorzystywane przez wojsko rosyjskie do ataków a Ukrainę, startują z lotniska w Primorsko-Achtarsku.

  • 17:01

    Nieznany jest los setek Ukraińców, którzy po 2014 roku walczyli z separatystami w Donbasie, a którzy podczas obecnej inwazji wpadli w ręce Rosjan - informuje brytyjski "The Guardian" w reportażu opisującym los tych weteranów, którym udało się przeżyć niewolę i tortury. Gazeta pokazuje zdjęcia znaków wypalonych na skórze jeńców.

    Rosjanie podczas inwazji na Ukrainę rozpoczętej w lutym 2022 roku mieli listy osób, których poszukiwali. Weterani konfliktu w Donbasie, oskarżani przez propagandę rosyjską o udział w fikcyjnym "ludobójstwie" na tych terenach, byli na czele tej listy. Wojskowi rosyjscy dobrze wiedzieli, gdzie ci ludzie mieszkają - relacjonuje "The Guardian".

  • 17:00

    Bojowe wozy piechoty AMX-10 RC – czasami określane jako czołgi lekkie – są "niepraktyczne" w atakach na linii frontu - poinformowała AFP, powołując się na dowódcę batalionu w 37. Brygadzie Piechoty Morskiej, majora o pseudonimie "Spartanin".

    Stwierdził on, że "cienki pancerz" wozów bojowych oznacza, że mogą być używane jako wsparcie ogniowe, ale nie w atakach na linii frontu.

    - Niestety był jeden przypadek, gdy załoga zginęła w pojeździe. Podczas ostrzału artyleryjskiego pocisk eksplodował w pobliżu pojazdu, odłamki przebiły pancerz i zdetonowały zapas amunicji - wyjaśnił.

    Dodał, że francuski AMX-10 RC miał również problemy z psującymi się skrzyniami biegów, prawdopodobnie z powodu ich użytkowania na drogach gruntowych.

  • 16:39

    Ukraińska armia opublikowała nagranie zarejestrowane przez żołnierzy z 225 batalionu należącego do 127 Brygady Obrony Terytorialnej, ukazujące eksplozję rosyjskiego czołgu T-62M, który wjechał na ukraińskie miny w pobliżu Bachmutu. Do zdarzenia doszło na trasie M03, około 13 kilometrów na północny zachód od centrum miasta, w pobliżu wsi Orichowo-Wasyliwka. Na filmie widać, jak czołg staje w płomieniach, a chwilę później z płonącego i dymiącego pojazdu wydostają się żołnierze.

    Rosyjski czołg eksploduje na minach. Nagranie z drona z okolic Bachmutu

  • 15:30

    Trzy prywatne domy w Kijowie zostały uszkodzone po zestrzeleniu przez ukraińską obronę przeciwlotniczą irańskich dronów Shahed, używanych przez rosyjską armię do ataków na Ukrainę.

    Ołeh Biłecki o nocnym ataku Rosjan na Kijów. "Odłamki zestrzelonych Shahedów uszkodziły kilka budynków"

  • 14:17

    W Chersoniu ratownicy ugasili pożar w budynku, który został ostrzelany przez wojska rosyjskie. Dwóch rannych cywilów zabrała karetka pogotowia - poinformowała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

    Pożar wybuch na balkonie zrujnowanego mieszkania na 7 piętrze.

    Ostrzelany budynek w Chersoniu

  • 13:49

    Flaga Ukrainy, przekazana przez żołnierzy walczących z siłami rosyjskimi w Bachmucie, niesiona przez biegaczy ukraińskich i litewskich zmierza do Wilna, gdzie 11 lipca rozpocznie się szczyt NATO.

    Kijów oczekuje, że na szczycie padną twarde deklaracje na temat przyszłego członkostwa Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim.

    Ultramaraton, w którym uczestniczy 33 biegaczy z Ukrainy i Litwy wyruszył z frontową flagą z Kijowa 25 czerwca. W sobotę dotarł do ukraińskiego przejścia granicznego Uściług, które prowadzi do polskiego Dorohuska – poinformowała w niedzielę Państwowa Straż Graniczna Ukrainy.

  • 13:06

    Rosja, Petersburg. Oznaczenia Grupy Wagnera znikają z głównej siedziby najemników

  • 11:59

    Najemnicy Grupy Wagnera stracili w wojnie w Ukrainie ponad 100 tysięcy ludzi. Zabitych jest 21 tysięcy osób i rannych 80 tysięcy - powiedział w rozmowie z hiszpańskimi mediami prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    Przekazał też, że formacja Jewgienija Prigożyna "dzieliła się na dwie kategorie" zawodowych najemników i zmobilizowanych więźniów, używanych na froncie jako "mięso armatnie".

    W sobotę w Kijowie przebywał premier Hiszpanii Pedro Sanchez. "Mieliśmy czas na omówienie kilku kwestii. Przede wszystkim ochrony przed rosyjską agresją" - napisał po spotkaniu na Twitterze Zełenski.

  • 11:12

    Operacje ukraińskiego wojska wokół Bachmutu w obwodzie donieckim mogą być zagrożeniem dla rosyjskiego dowództwa w obwodzie chersońskim oraz ługańskim. Siły rosyjskie w odpowiedzi prawdopodobnie wycofują swoje wojska z innych regionów Ukrainy i przerzucają na ten odcinek – podał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

    "Jeżeli wysłane już do Bachmutu rosyjskie posiłki nie wystarczą do utrzymania zdobyczy osiągniętych w tym rejonie, rosyjskie dowództwo może stanąć przed trudnym wyborem: czy zaryzykować stworzenie niezabezpieczonych punktów w obwodzie chersońskim i ługańskim, czy rozpoczynać wycofywanie wojsk z południowej Ukrainy" - oceniają analitycy ISW.

  • 10:38

    Rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk potwierdziła doniesienia wywiadu brytyjskiego, że w rejonie mostu Antonowskiego na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim trwają zacięte walki.

    Jednocześnie zaznaczyła, że nie może ujawnić szczegółów tej operacji. - Intensywne działania bojowe trwają - dodała Humeniuk.

    Według rzeczniczki walki ukraińskich sił zbrojnych utrudniają skutki wcześniejszego wysadzenia przez Rosjan zapory w pobliżu okupowanej Nowej Kachowki. Mimo to, w ciągu ostatniej doby, w strefie walk zginęło 49 rosyjskich żołnierzy, zostało zniszczonych 15 jednostek sprzętu, osiem pojazdów opancerzonych, cztery łodzie i kilka dronów.

    Zniszczony most Antonowski w obwodzie chersońskim

    Łączący okupowane miejscowości Ołeszki i Hoła Prystań z Chersoniem most Antonowski został wysadzony w listopadzie przez wycofujące się z Chersonia siły rosyjskie.

    Wcześniej brytyjski wywiad poinformował, że ukraińskie wojsko przerzuca żołnierzy na wschodni brzeg Dniepru, w pobliżu zniszczonego mostu.

  • 10:17

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 790 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Straty rosyjskiej armii w ludziach od początku inwazji zbrojnej sięgnęły 229 660 żołnierzy - dodano w sprawozdaniu.

    Minionej doby Ukraińcy zniszczyli 10 rosyjskich czołgów, 20 pojazdów opancerzonych i 26 systemów artyleryjskich.

    Rosyjskie straty na ukraińskim froncie w ciągu ostatniej doby

  • 10:09

    Ukraińskie wojsko w ciągu ostatniej doby nacierało na kierunku bachmuckim. Walki trwają na flankach pod Bachmutem - przekazał rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

    - Nie ma tak intensywnych walk ulicznych. Działają tam nasze grupy snajperskie i inne oddziały, o których będziemy mogli powiedzieć nieco później - powiedział rzecznik cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

    Jak opisywał, na północnych i południowych flankach Bachmutu siły ukraińskie czynią postępy, ale armia poinformuje o szczegółach wtedy, gdy te postępy zostaną zweryfikowane i oddziały umocnią się na tym terenie.

  • 9:32

    Rosja odwołała tegoroczną edycję najważniejszych w tym kraju międzynarodowych targów lotniczo-kosmicznych - MAKS, co wpisuje się w szereg problemów, z jakimi zmaga się rosyjski sektor lotniczo-kosmiczny - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak wyjaśniono w codziennej aktualizacji wywiadowczej, doroczne, odbywające się koło Moskwy targi są prezentacją rosyjskiego cywilnego i wojskowego sektora lotniczo-kosmicznego i stały się kluczowe dla pozyskiwania klientów eksportowych.

    Oceniono, że targi zapewne odwołano z powodu realnych obaw związanych z bezpieczeństwem po niedawnych atakach przy użyciu dronów na terytorium Rosji, a bardzo prawdopodobne, że organizatorzy byli też świadomi potencjalnych szkód dla reputacji, jeśli wzięłoby w nich udział mniej zagranicznych delegacji.

    Dodano, że wojna okazała się wyjątkowym wyzwaniem dla rosyjskiego sektora lotniczo-kosmicznego. Branża zmaga się ze skutkami międzynarodowych sankcji, wysoko wykwalifikowani specjaliści są zachęcani do tego, by służyć w milicji Roskosmosu, rosyjskiej agencji kosmicznej, zaś dowódca rosyjskich sił lotniczo-kosmicznych generał Siergiej Surowikin nie był widziany publicznie od czasu nieudanego buntu Grupy Wagnera, dla której służył jako punkt kontaktowy w ministerstwie obrony.

  • 9:22

    Siły powietrzne Ukrainy zestrzeliły podczas nocnego ataku wojsk rosyjskich osiem dronów uderzeniowych produkcji irańskiej Shahed oraz trzy rakiety manewrujące Kalibr – podało w niedzielę rano dowództwo wojsk lotniczych w Kijowie.

    "Obrona powietrzna działała w różnych obwodach Ukrainy, w strefie odpowiedzialności dowództwa Południe, Wschód i Centrum. Wszystkie cele powietrzne - osiem dronów uderzeniowych Shahed-131/136 oraz trzy rakiety manewrujące Kalibr zostały zniszczone!" - poinformowano w Telegramie.

    Jak wyjaśniono, Rosjanie zaatakowali Ukrainę dronami z kierunku południowo-wschodniego, zaś atak z użyciem Kalibrów przeprowadzono z okrętów na Morzu Czarnym.

  • 7:43

    Gen. Milley: ukraińska ofensywa przebiega wolniej, niż oczekiwano

  • 7:26

    W Kijowie ogłoszono w niedzielę rano drugi alarm powietrzny w ciągu ostatnich godzin. Syreny zawyły o godz. 7.20 czasu lokalnego (6.20 w Polsce), alarm odwołano niecałą godzinę później. Alarm objął także centralną i wschodnią część kraju.

    Przyczyną był najprawdopodobniej wylot rosyjskich bombowców strategicznych Tu-22M3. Doniesienia w sieciach społecznościowych mówią również, że Rosja skierowała na Morze Czarne trzy okręty z rakietami Kalibr na pokładzie.

    "Do sześciu samolotów Tu-22M3 porusza się z południa na północ, obok naszych (ukraińskich) granic, w kierunku lotniska Szajkowka. Wyleciały z lotniska Mozdok" - przekazał kanał "Czomu trywoha/Radar" w Telegramie.

    Lotnisko wojskowe Szajkowka znajduje się w rosyjskim obwodzie kałuskim, zaś Mozdok położony jest w Osetii Północnej na Kaukazie.

  • 6:43

    Ukraińska obrona powietrzna wykryła i zniszczyła w nocy z 1 na 2 lipca wszystkie nieprzyjacielskie cele w przestrzeni powietrznej Kijowa - stwierdza oświadczenie administracji wojskowej Kijowa opublikowane na Telegramie.

    "Kolejny atak z powietrza na Kijów. Tym razem nieprzyjaciel użył bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Według wstępnych danych były to drony Shahded" - poinformował szef administracji wojskowej Kijowa Serhij Popko.

    Jak dodał był to pierwszy atak przy użyciu dronów na Kijów w lipcu i od minionych 12 dni.

    Według Popki "wszystkie wrogie cele w przestrzeni powietrznej Kijowa zostały zneutralizowane." Dodał, że nie ma informacji o ofiarach lub zniszczeniach.

  • 4:57

    Systemy obrony powietrznej odpierają w niedzielę nad ranem rosyjski atak rakietowy na Kijów - poinformowały ukraińskie siły lotnicze na Telegramie.

    Dla Kijowa i obwodu kijowskiego, a także dla kilku obwodów środkowej i wschodniej Ukrainy ogłoszono ok. 2 nad ranem czasu lokalnego (1 czasu polskiego) w nocy z soboty na niedzielę alarm ostrzegający przed atakami z powietrza.

    Brak dotychczas informacji o ofiarach lub stratach materialnych.

  • 4:24

    40 pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej w Bukareszcie odleciało w sobotę wieczorem do Moskwy po tym jak władze rumuńskie zażądały zredukowania personelu tej placówki dyplomatycznej w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę i pogorszeniem relacji bilateralnych.

  • 3:35

    W rejonie trzech wsi w okupowanej części obwodu chersońskiego Rosjanie prowadzą akcję pacyfikacyjną: przeszukują domy i maltretują mieszkańców - podała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na miejscowy ruch oporu Atesz.

    Miejscem tych działań są wsie: Radensk, Wełyki Kopani i Tarasiwka, leżące na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru. Wojskowi rosyjscy wraz z kolaborantami prowadzą rewizje, sprawdzają telefony komórkowe mieszkańców, biją ich i maltretują. Powodem tych działań jest aktywność ruchu partyzanckiego, w szczególności w Tarasiwce - oświadczył Atesz w komunikacie na Telegramie.

  • 3:19

    Sobotnia wizyta premiera Hiszpanii Pedro Sancheza w Ukrainie i spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

    Premier Hiszpanii Pedro Sanchez z wizytą w Ukrainie

    Wizyta hiszpańskiego premiera w Ukrainie

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru