Obniżony wiek poborowych, kary za unikanie służby. Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji do wojska

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał we wtorek ustawę o mobilizacji. Wiek poboru został w niej obniżony z 27 do 25 lat. Akt zakłada rozszerzenie uprawień władz w zakresie poboru do wojska.

Jak podaje strona internetowa Rady Najwyższej Ukrainy (ukraińskiego parlamentu), nowa ustawa o mobilizacji, przyjęta przez izbę 11 kwietnia, została we wtorek podpisana przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Prawo wejdzie w życie miesiąc po oficjalnym opublikowaniu w dzienniku parlamentarnym.

Nowe prawo wprowadza w życie szereg zmian w obecnym systemie rekrutacji do wojska, rozszerzając uprawnienia władz do wydawania wezwań do wojska za pomocą systemu elektronicznego. Wszyscy obywatele zarejestrowani do służby wojskowej muszą zaktualizować swoje dane w systemie w ciągu 60 dni. Wiek poboru został obniżony z 27 do 25 lat.

Ustawa o mobilizacji do wojska w Ukrainie

Głównym celem nowej ustawy jest "poznanie zasobów kadrowych", jakimi dysponuje obecnie Ukraina. Ustawa nie określa czasu, przez jaki zmobilizowani żołnierze muszą służyć podczas wojny, a podczas głosowania w parlamencie deputowani poparli poprawkę, aby wykluczyć z niej przepis o demobilizacji żołnierzy po 36 miesiącach służby podczas wojny obronnej z Rosją.

Czytaj również: Zełenski podaje "jeden bardzo prosty przykład"

Osoba zmobilizowana, która przejdzie szkolenie w ośrodku wojskowym, będzie miała status rekruta. Jeśli w trakcie szkolenia okaże się, że osoba zmobilizowana nie nadaje się do służby wojskowej i nie może ukończyć szkolenia, może zostać zwolniona ze służby wojskowej.

Dla osób uchylających się od poboru i naruszających zasady rejestracji wojskowej przewidziano szereg restrykcji, w tym tymczasowy zakaz opuszczania Ukrainy, konfiskatę mienia lub odebranie prawa jazdy. Dla Ukraińców mieszkających za granicą i uchylających się od poboru ograniczane będą usługi konsularne.

Ustawa wprowadza także zasadniczą służbę wojskową, trwającą pięć miesięcy w czasie pokoju i trzy miesiące w czasie wojny.

Autorka/Autor:ks/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: