Zdjęcia ukraińskiego żołnierza sprzed i po rosyjskiej niewoli. "Mychajło jest jednym ze szczęśliwców"

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Ukraiński resort obrony zamieścił w piątek na Twitterze zdjęcia żołnierza Mychajła Dianowa. Na pierwszym można zobaczyć go przed schwytaniem przez Rosjan. Druga fotografia przedstawia Dianowa po uwolnieniu z rosyjskiej niewoli. Mężczyzna jest wychudzony i wyczerpany, widać ślady po poważnej kontuzji na jego prawym ramieniu. "W ten sposób Rosja 'przestrzega' konwencji genewskiej" - skomentowało ministerstwo.

Szef biura (administracji) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że w rezultacie wymiany jeńców uzgodnionej za pośrednictwem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana udało się uwolnić z rosyjskiej niewoli 215 ukraińskich obrońców.

"Ukraiński żołnierz Mychajło Dianow jest jednym ze szczęśliwców. W przeciwieństwie do innych jeńców wojennych przeżył rosyjską niewolę. W ten sposób Rosja 'przestrzega' konwencji genewskiej" - napisało na Twitterze ukraińskie ministerstwo obrony, komentując w ten sposób opublikowane, zestawione dwa zdjęcia żołnierza. Na pierwszym widać mężczyznę w mundurze, przed schwytaniem przez Rosjan. Druga fotografia przedstawia Dianowa po uwolnieniu go z rosyjskiej niewoli. Mężczyzna jest wyraźnie wychudzony, wygląda na wyczerpanego. Prawe ramię ma wyraźnie zdeformowane.

"W ten sposób Rosja kontynuuje haniebną spuściznę nazizmu" - napisał ukraiński resort.

Anglojęzyczny, ukraiński portal Kyiv Independent przypomniał, że Mychajło Dianow to jeden z obrońców kompleksu huty Azowstal w Mariupolu. Kyiv Independent we wpisie w mediach społecznościowych zestawił fotografię uwolnionego żołnierza z jednym ze zdjęć wykonanych obrońcom mariupolskich zakładów w czasie rosyjskiego oblężenia. Na zdjęciu sprzed kilku miesięcy widać Dianowa rannego w prawe ramię, z założonym temblakiem, opatrunkiem i szyną służącą do stabilizacji kości. Mężczyzna trzyma w jednej dłoni kubek, a drugą pokazuje znak zwycięstwa.

Druga fotografia - jak wynika z opisu - została zrobiona Dianowowi w szpitalu, do którego trafił po wyzwoleniu z rosyjskiej niewoli, do której trafił o kapitulacji Azowstalu.

Część uwolnionych z rosyjskiej niewoli była torturowana

Część uwolnionych z rosyjskiej niewoli jeńców była brutalnie torturowana - powiedział w czwartek generał Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR).

Uwolnieni z niewoli jeńcy są w różnym stanie: są osoby, które są w mniej więcej dobrym stanie fizycznym, pomijając skutki niedożywienia - poinformował na briefingu Budanow. Wśród uwolnionych są też osoby, wobec których stosowano "bardzo brutalne tortury"; odsetek takich osób jest wysoki - dodał szef HUR. Część uwolnionych przebywa w szpitalu.

Jeńcy byli przetrzymywani zarówno na terytorium ukraińskim tymczasowo okupowanym przez siły rosyjskie, jak i w Rosji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Defense of Ukraine/twitter

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości