TVN24 | Świat

Konflikt Rosja - Ukraina. Kanada przedłuża misję wojskową na Ukrainie

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP

W obliczu rosnącego konfliktu wokół Ukrainy, której Rosja grozi kolejną inwazją, władze Kanady zdecydowały o przedłużeniu wojskowej misji szkoleniowej - poinformował w środę premier Justin Trudeau. Ponadto Ottawa przekaże Kijowowi wojskowe wyposażenie i pomoc finansową. 

Szef rządu zapowiedział, że Kanada przekaże Ukrainie bezpośrednią pomoc o łącznej wartości 340 mln dolarów kanadyjskich. Przekazywane przez kanadyjskie ministerstwo obrony wyposażenie wojskowe to m.in. systemy wywiadowcze, a także środki ochrony osobistej dla żołnierzy.

Ukraina zwracała się do rządu Kanady o "broń defensywną", przedłużenie misji wojskowej i sankcje wobec Rosji. Część sumy zadeklarowanej przez Ottawę to środki na przedłużenie operacji UNIFIER, którą Kanada prowadzi na Ukrainie od 2015 roku. Misja miała się zakończyć w marcu tego roku, ale rząd sygnalizował, że zostanie przedłużona.

ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Justin Trudeau powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z wicepremier Chrystią Freeland, minister spraw zagranicznych Melanie Joly i minister obrony Anitą Anand, że "rozwiązanie tych napięć powinno być dyplomatyczne". Dodał, że Anand uda się w najbliższych dniach na Łotwę i na Ukrainę.

Kanadyjska misja szkoleniowa na UkrainieCanadian Forces Combat Camera

Kanadyjscy żołnierze pozostaną na Ukrainie

"Przedłużenie i rozszerzenie wojskowej obecności Kanady jako wparcia dla Ukrainy sprawi, że członkowie kanadyjskiej armii (Canadian Armed Forces – CAF) nadal będą prowadzić zaawansowane szkolenie wojskowe i doradztwo dla ukraińskich sił zbrojnych, aż do końca marca 2025 roku. W najbliższych dniach 60 dodatkowych wojskowych dołączy do już obecnych na Ukrainie 200 kobiet i mężczyzn, z możliwością powiększenia liczby personelu CAF do 400. Kanadyjska armia będzie też współpracować z Communications Security Establishment (CSE, kanadyjski wywiad elektroniczny - red.) w kwestii środków umożliwiających zwiększoną współpracę wywiadów, współpracę w kwestii cyberbezpieczeństwa i cyber operacji" - napisano w rządowym komunikacie.

Według komunikatu kanadyjscy wojskowi przeprowadzili na Ukrainie ponad 600 szkoleń z dziedziny taktyki i zaawansowanych technik wojskowych dla prawie 33 tysięcy ukraińskich żołnierzy i sił bezpieczeństwa.

PRZEPRASZAM, CZY TO MOCARSTWO? SŁUCHAJ "PODCASTU O ZAGRANICY" W TVN24 GO

Wicepremier Freeland przypomniała podczas konferencji prasowej o swoim ukraińskim pochodzeniu i licznych osobistych związkach między Kanadą i Ukrainą. - Ale kanadyjskie wsparcie w tym kryzysie nie opiera się na osobistych związkach (…) Dla Kanady, w styczniu 2022, jest szczególnie istotne, by wspierać Ukrainę. To leży w interesie naszego państwa. Chodzi o walkę między demokracją i autorytaryzmem - powiedziała Freeland.

Trening strzelecki kanadyjskich i ukraińskich żołnierzyCanadian Forces Combat Camera

Wsparcie z Ottawy do Kijowa

Rząd Kanady utworzył specjalny zespół w resorcie spraw zagranicznych, który zajmie się koordynacją działań rządu federalnego w sprawie Ukrainy, zostanie też wzmocniona działalność dyplomatyczna. Dodatkowo na Ukrainę trafi 50 mln dolarów kanadyjskich pomocy humanitarnej.

Premier Trudeau rozmawiał w środę z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen – poinformował komunikat biura prasowego rządu. Rozmowa dotyczyła "agresywnych i destabilizujących" działań Rosji. Trudeau i von der Leyen "podkreślili konieczność deeskalacji sytuacji przez Rosję i konstruktywne zaangażowanie się w dyplomację. Podkreślili, że każde dalsze militarne naruszenie terytorium Ukrainy będzie miało poważne konsekwencje, w tym - wprowadzenie skoordynowanych sankcji”.

W ubiegłym tygodniu Kanada udzieliła Ukrainie 120 mln dolarów kanadyjskich pożyczki w ramach pomocy gospodarczej. Również w zeszłym tygodniu Kanadyjskie Centrum Cyberbezpieczeństwa, działające w ramach CSE, ostrzegło w przed atakami hakerów, pracujących na zlecenie rządu Rosji i zaleciło zwiększenie zabezpieczeń, szczególnie w odniesieniu do tzw. krytycznej infrastruktury. W minionych dniach doszło do cyberataku na systemy kanadyjskiego MSZ. Obecnie nie są znane szczegóły.

Sytuacja na wschodzie UkrainyPAP

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Canadian Forces Combat Camera

Tagi:
Raporty: