TVN24 | Świat

Pocisk nad ukraińską elektrownią atomową. "Bezmyślne działania Rosji"

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP
W Kijowie doszło do wybuchów. Relacja reportera TVN24 Tomasza Kanika
W Kijowie doszło do wybuchów. Relacja reportera TVN24 Tomasza KanikaTVN24
wideo 2/21
TVN24W Kijowie doszło do wybuchów. Relacja reportera TVN24 Tomasza Kanika

Rosyjski pocisk przeleciał w niedzielę rano krytycznie nisko nad Południowoukraińską Elektrownią Atomową w obwodzie mikołajowskim - poinformowała ukraińska spółka atomowa Enerhoatom.

Przelot rakiety zarejestrowano na nagraniu o godzinie 6.00. Kierowała się z południa na północ Ukrainy. "Prawdopodobnie jej celem był Kijów, gdzie z samego rano doszło do wybuchów" – podał Enerhoatom.

Spółka po raz kolejny zwróciła uwagę wspólnoty międzynarodowej na "bezmyślne działania Rosji", które zagrażają bezpieczeństwu nie tylko Ukrainy, ale i całej Europy.

Południowoukraińska Elektrownia Atomowa znajduje się w obwodzie mikołajowskim, około 80 km od stolicy obwodu, Mikołajowa.

Atak na instytut w Charkowie

W sobotę Rosjanie ostrzelali budynki instytutu naukowego w Charkowie, na terenie którego znajduje się badawcza instalacja jądrowa Źródło Neutronów - poinformował na Telegramie ukraiński państwowy inspektorat nadzoru jądrowego.

W ostrzale ucierpiała m.in. zewnętrzna ściana jednego z budynków i kanały wentylacyjne. Poziom promieniowania w pomieszczeniach, gdzie znajduje się instalacja, nie odbiega od normy. Pracownicy instytutu badają uszkodzenia, ale w tych pracach przeszkodą jest ryzyko kolejnych ostrzałów.

Inspektorat ostrzegł, że rosyjskie ataki sprawiają, że utrzymuje się ryzyko uszkodzeń, które mogłyby wpłynąć na stan bezpieczeństwa nuklearnego. "Po raz kolejny podkreślamy, że instalacja doświadczalna Źródło Neutronów nie jest przygotowana do eksploatacji w warunkach działań bojowych" - wskazano w komunikacie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Energoatom

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości