Wiceminister obrony Ukrainy: wyzwolono 388 miejscowości, około 150 tysięcy ludzi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 203 dni. W obwodzie charkowskim wyzwolono 388 miejscowości, około 150 tysięcy ludzi - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Szef charkowskiej administracji Ołeh Syniehubow przekazał, że 16 gmin w obwodzie zostało całkowicie wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji, siedem - częściowo. Według ukraińskiego wywiadu wojskowego po kontrofensywie sił zbrojnych na północnym wschodzie kraju wielu rosyjskich żołnierzy zgromadziło się w pobliżu granicy z obwodem biełgorodzkim. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:19

    Rosyjskie władze okupacyjne wyłączyły mobilny internet w okupowanym obwodzie ługańskim, prawdopodobnie w celu zachowania rosyjskiego bezpieczeństwa operacyjnego i lepszej kontroli środowiska informacyjnego – poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

  • 4:15

    Instytut Studiów nad Wojną: Biznesmen Jewgienij Prigożyn związany z Grupą Wagnera zostaje ustanowiony twarzą rosyjskiej "specjalnej operacji wojskowej" w Ukrainie.

  • 3:49

    Ukraińska Prawda: Siły zbrojne Ukrainy zniszczyły bombowiec i ponad 30 jednostek sprzętu wroga.

  • 2:34

    W obwodzie kirowogradzkim słychać było eksplozje - poinformował The Kyiv Independent. Szef administracji Andrij Raikowycz powiedział, że ukraińskie systemy obrony przeciwlotniczej skutecznie broniły regionu.

  • 2:15

    Zełenski w środę był w Iziumie i Bałaklii, miastach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju. W Iziumie wziął udział w uroczystości podniesienia ukraińskiej flagi państwowej. Ceremonia odbyła się na głównym placu miasta z udziałem żołnierzy.

    - To powtórka Buczy. Znów widzimy tortury, znów widzimy ruiny - mówił Zełenski na odbitym od Rosjan terenie. - Żaden okupant nie zdoła zdobyć serc Ukraińców. Można okupować terytorium, ale nie uda się okupować narodu - podkreślił.

  • 1:13

    Kilka minut po opublikowaniu oświadczenia przez Nikiforowa, biuro Wołodymyra Zełenskiego udostępniło nagranie z wideo z wieczornym przemówieniem prezydenta.

  • 1:08

    Prezydent Ukrainy uczestniczył w wypadku samochodowym

  • 0:50

    Samochód wiozący prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego uczestniczył w wypadku drogowym w Kijowie. Zełenski nie jest poważnie ranny - poinformował jego rzecznik.

  • 22:24

    Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział dziś, że administracja Joe Bidena prowadzi rozmowy z kongresmenami na temat nowych sankcji na Rosję. Miałoby to zastąpić uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm, czego domaga się Kongres. W środę nowy projekt ustawy w tej sprawie zgłosili senatorowie obydwu partii.

    Jak powiedział Price podczas konferencji prasowej, rozmowy dotyczą "analogicznych środków" do sankcji, które przewidziane są dla państw będących na liście sponsorów terroryzmu.

    Rzecznik odniósł się w ten sposób do presji ze strony polityków obydwu partii - a także prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - by dodać Rosję do listy, na której znajdują się na razie Korea Północna, Syria, Iran i Kuba.

    Price powtórzył wcześniejsze argumenty administracji, że taki ruch mógłby przynieść niezamierzone negatywne konsekwencje, m.in. odstraszając prywatne firmy i organizacje od uczestnictwa w korytarzu umożliwiającym eksport zboża z Ukrainy.

    Tłumaczenia te nie przekonały dotąd wielu kongresmenów. W środę dwaj senatorzy - Demokrata Richard Blumenthal i Republikanin Lindsey Graham, złożyli projekt ustawy, która uznałaby Rosję za sponsora terroryzmu, omijając w ten sposób Departament Stanu. Wcześniej podobny projekt złożono w Izbie Reprezentantów.

    "Jesteśmy w pełni świadomi, że administracja ma inny pogląd na tę sprawę. Z szacunkiem, nie zgadzam się z nim" - powiedział Demokrata cytowany przez Politico. "Uważamy, że Rosja zdecydowanie zasłużyła na prawo, by być w klubie pariasów z Iranem, Koreą Północną, Kubą i Syrią" - dodał.

  • 22:02

    Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres rozmawiał dziś z Władimirem Putinem o eksporcie ukraińskiego zboża i rosyjskich nawozów; wyraził nadzieję, że umowy będą przestrzegane - poinformowała agencja Reutera.

    Umowy wynegocjowane przez ONZ i Turcję w lipcu, dotyczące wznowienia eksportu ukraińskiego zboża, dotyczyły także eksportu rosyjskiej żywności i nawozów. Guterres powiedział, że ma nadzieję, że wynegocjowane przez ONZ porozumienie zostanie utrzymane i rozszerzone o rosyjski amoniak.

    "Usunięcie przeszkód, dotyczących eksportu rosyjskich nawozów, jest absolutnie niezbędne" - oświadczył Guterres krótko po rozmowie z Putinem.

    Rosja skrytykowała niedawno to porozumienie, skarżąc się, że jej eksport nadal napotyka trudności. Rurociąg transportujący amoniak z rosyjskiego Powołża do ukraińskiego portu nad Morzem Czarnym w miejscowości Piwdenne (Jużne) został zamknięty po agresji Rosji na Ukrainę. ONZ próbuje teraz pośredniczyć we wznowieniu eksportu amoniaku z Rosji.

    "Toczą się rozmowy w związku z możliwością eksportu rosyjskiego amoniaku przez Morze Czarne" - powiedział Guterres, dodając, że na światowym rynku nawozów jest "dramatyczna sytuacja".

    Reuters przypomina, że rosyjska żywność i nawozy nie podlegają sankcjom, nałożonym na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę, niemniej Rosja twierdzi, że wartość jej eksportu spadła.

    Stany Zjednoczone poinformowały w zeszłym tygodniu, że współpracują z ONZ w kwestii rosyjskich skarg w tym zakresie - zaznaczył Reuters.

    Guterres powiedział też po rozmowie z Putinem, że zakończenie wojny jest "wciąż odległe". "Wierzę, że pokój jest konieczny - pokój zgodny z Kartą Narodów Zjednoczonych i prawem międzynarodowym. Ale skłamałbym, gdybym powiedział, że mam nadzieję, iż nastąpi to wkrótce" - oświadczył.

    Sekretarz Generalny poinformował ponadto, że rozmawiał z Putinem o jeńcach wojennych, misji rozpoznawczej ONZ w sprawie lipcowego ataku w Ołeniwce, gdzie zginęli ukraińscy jeńcy, a także o znajdującej się w rosyjskich rękach Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy.

    Członkowie misji ONZ ds. praw człowieka na Ukrainie podali w ubiegłym tygodniu, że Rosja nie pozwala na dostęp do jeńców wojennych i że ONZ ma dowody, że niektórzy byli poddawani torturom, co może być równoznaczne ze zbrodniami wojennymi.

    "Mam głęboką nadzieję, że wszyscy jeńcy wojenni z obu stron zostaną wymienieni" - wyznał Guterres.

  • 21:50

    Rosja poprzez ostrzelanie hydrotechnicznych obiektów w Krzywym Rogu próbuje zatopić to miasto - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Na miasto tego dnia spadło osiem pocisków manewrujących.

    "Kraj-terrorysta nadal walczy z cywilnymi mieszkańcami. Tym razem to rakietowe ataki na hydrotechniczne obiekty i próba zatopienia Krzywego Rogu" - napisał w Telegramie prezydent. Krzywy Róg to jego rodzinne miasto.

    Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta poinformował, że w miejscu trafienia wycieka 100 m sześc. wody na sekundę. "To znaczna objętość. A poziom wody w rzece Ingulec zmienia się co godzinę" - przekazał w Telegramie.

    Podkreślił, że poziom wody na ulicach miasta jest monitorowany. Istnieje ryzyko podtopienia w niektórych częściach Krzywego Rogu. Tymoszenko zapewnił, że służby likwidują skutki ataku, a sytuacja jest pod kontrolą.

    Media relacjonują, że część mieszkańców ma problemy z dostawą wody.

  • 21:07

    Kanclerz Olaf Scholz nie widzi zmiany w postawie prezydenta Rosji Władimira Putina wobec wojny z Ukrainą. "Niestety nie mogę powiedzieć, że obecnie wzrosła tam świadomość, że rozpoczęcie tej wojny było błędem" - powiedział dziś w Berlinie Scholz, nawiązując do swojej wtorkowej 90-minutowej rozmowy telefonicznej z Putinem.

    "Nic nie wskazywało również na to, że pojawiały się tam nowe postawy" - stwierdził kanclerz, cytowany przez agencję dpa.

    Niemniej słuszne jest rozmawianie ze sobą i przedstawianie Putinowi własnego spojrzenia na sprawy - podkreślił Scholz. "Bo jestem głęboko przekonany, że Rosja musi się wycofać, musi wycofać swoje wojska, żeby pokój miał szansę w tym regionie. I każdego dnia staje się dla mnie jasne, że to jedyna perspektywa".

    Scholz rozmawiał we wtorek telefonicznie z Putinem po raz pierwszy od trzech i pół miesiąca. Zaapelował o jak najszybsze wypracowanie rozwiązania dyplomatycznego i całkowite wycofanie wojsk rosyjskich.

  • 20:51

    Jewgienij Prigożyn, określany przez media jako "kucharz Putina", osobiście rekrutuje więźniów w Rosji do walk w wojnie na Ukrainie - informuje portal Mediazona, powołując się na nagranie opublikowane w mediach społecznościowych.

    Na nagraniu, udostępnionym przez współpracowników lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, widać mężczyznę przypominającego wyglądem Prigożyna, który przedstawia więźniom jednej z kolonii karnych warunki "współpracy". Biznesmen mówi m.in., że zabroniona jest dezercja, szabrownictwo, narkotyki i alkohol oraz oddanie się do niewoli.

    Za zobowiązanie się do walki przez pół roku Prigożyn - szef prywatnej wojskowej firmy najemniczej, tzw. grupy Wagnera - obiecuje ułaskawienie. Ostrzega jednak, że jeśli ktoś zrezygnuje z walki, zostanie uznany za dezertera i rozstrzelany.

    Współpracownicy Nawalnego twierdzą, że nagranie z kolonii w republice Mari El przesłał im jeden z więźniów.

    Mediazona zaznacza, że już wcześniej więźniowie, z którymi rozmawiał serwis, przyznawali, że do niektórych kolonii karnych Prigożyn przyjeżdża osobiście, by przeprowadzać werbunek. Portal podkreśla, że dotychczas w przestrzeni publicznej wiadomo o kilku więźniach, którzy zginęli na wojnie na Ukrainie.

  • 20:14

    Ukraińskie siły odbiły z rąk wojsk rosyjskich prawie 400 miejscowości w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowała w środę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

    "Od 6 września w obwodzie charkowskim wyzwolono: około 8500 kilometrów kwadratowych, 388 miejscowości, około 150 tysięcy ludzi" - napisała na Facebooku wiceminister.

    Zaznaczyła, że łączna długość linii frontu to 2500 kilometrów, a na 1300 kilometrach z nich trwają aktywne działania zbrojne.

  • 20:01

    W debacie dotyczącej dostawy niemieckich czołgów na Ukrainę minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock zaapelowała o szybkie decyzje.

    - W decydującej fazie, w jakiej znajduje się obecnie Ukraina, nie uważam, że jest to decyzja, z którą należy długo zwlekać - powiedziała szefowa dyplomacji w wywiadzie opublikowanym przez portal gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

  • 19:28

    W obwodzie charkowskim 16 gmin zostało całkowicie wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji, siedem - częściowo. Sześć procent terytorium regionu jest nadal okupowane przez Rosjan - poinformował szef charkowskiej obwodowej administracji Ołeh Syniehubow.

    Urzędnik przypomniał, że przed kontrofensywą wojsk ukraińskich Rosjanie okupowali 32 procent obszaru obwodu charkowskiego.

    Mieszkanka miasta Izium, wyzwolonego 13 września

  • 19:18

    Rosjanie próbują posuwać się w głąb Ukrainy w kierunku donieckim. Ukraińskie siły zbrojne odparły szereg ataków - poinformował sztab generalny w Kijowie.

    "Przeciwnik koncentruje swoje wysiłki na próbach pełnego zajęcia obwodu donieckiego, utrzymywaniu zajętych terytoriów i zakłócaniu ofensywnych działań sił obronnych na określonych obszarach" - poinformowali ukraińscy wojskowi.

  • 18:32

    Ciała 47 osób znaleziono pod gruzami ostrzelanego przez siły rosyjskie bloku mieszkalnego w Iziumie w obwodzie charkowskim - poinformował przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

    Dodał, że blok został zniszczony wskutek rosyjskiego bombardowania, a strona rosyjska oskarżała o uderzenie w ten cel Siły Zbrojne Ukrainy.

    Heraszczenko przekazał, że informacje o ciałach 47 osób otrzymał od służb ratunkowych.

  • 18:10

    Tysiące ukraińskich uchodźców wracają z Holandii do swojego kraju - informuje ministerstwo sprawiedliwości i bezpieczeństwa w Amsterdamie. Do ubiegłego tygodnia było ich prawie 9 tysięcy.

    Jako główny powód powrotów, Ukraińcy wskazują na tęsknotę za domem i bliskimi, a także chęć walki z Rosją.

    Lotnisko w Amsterdamie

  • 17:48

    Wojska rosyjskie przypuściły atak rakietowy na przedmieścia Zaporoża - poinformował szef tamtejszych władz Ołeksandr Staruch.

    "Według wstępnych informacji nie ma poszkodowanych" - przekazał urzędnik w serwisie Telegram.

  • 17:28

    Na wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji terenach ukraińskie wojska budują i umacniają fortyfikacje, które mają służyć do obrony w razie ponownego ataku Rosjan - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal.

    Szmyhal zaznaczył, że na terenach tych są już pewne instalacje obronne, ale władze chcą, by były one solidniejsze.

  • 16:51

    Ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że po kontrofensywie ukraińskich sił zbrojnych na wschodzie kraju wielu rosyjskich żołnierzy zgromadziło się w pobliżu granicy z obwodem biełgorodzkim.

    "Brakuje im żywności i amunicji, nie mają też łączności z dowództwem" - przekazał wywiad.

  • 16:25

    To powtórka Buczy – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Iziumie i Bałaklii, miastach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji w obwodzie charkowskim.

    - Ja, widząc Izium i Bałakliję… do takich rzeczy nie można się przyzwyczaić, ale po Buczy nie będziemy zdziwieni działaniami rosyjskich terrorystów. Nie będziemy zdziwieni, bo widzimy to samo. Znów tortury, znów ruiny, szkoły, przedszkola – stwierdził ukraiński przywódca.

    - Rosjanie zostawiają jeden i ten sam ślad. Niczego nowego nie zobaczyłem – dodał Zełenski.

    Ukraina. Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził wyzwolony Izium

  • 16:11

    Rosyjskie wojska ostrzeliwują Krzywy Róg (w obwodzie dniepropietrowskim) - poinformował szef tamtejszych władz Ołeksandr Wiłkuł.

    "Krzywy Róg, atak rakietowy. Pozostańcie w schronach. Nie filmujcie ani nie publikujcie niczego w mediach społecznościowych" - zaapelował urzędnik do mieszkańców miasta we wpisie na serwisie Telegram.

    Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy przekazał później, że Rosjanie ostrzelali Krzywy Róg ośmioma pociskami manewrującymi. Dodał, że w wyniku ataku nie ma ofiar wśród mieszkańców, ale zniszczone zostały obiekty infrastruktury wodnej.

  • 14:51

    Papież Franciszek, składający wizytę w Kazachstanie, wystosował apel o pomoc dla cierpiącej ludności Ukrainy.

    - Myślę o wielu miejscach udręczonych wojną, szczególnie o umiłowanej Ukrainie. Nie przyzwyczajajmy się do wojny, nie ulegajmy jej nieuchronności. Przyjdźmy z pomocą tym, którzy cierpią, i nalegajmy, aby naprawdę usiłowano osiągnąć pokój - powiedział papież.

    - Co jeszcze musi się wydarzyć, ile osób musi umrzeć zanim konfrontacje ustąpią miejsca dialogowi dla dobra ludzi, narodów i ludzkości? - zapytał.

    Franciszek podkreślił, że "jedynym wyjściem jest pokój, a jedyną drogą do niego jest dialog".

    Papież odprawił mszę w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtanie

  • 13:58

    Rosyjscy wojskowi znów są w mieście Kreminna w obwodzie ługańskim - poinformował szef tamtejszych władz Serhij Hajdaj. Dodał, że na obszarach okupowanych Rosjanie blokują internet, chcąc uniemożliwić mieszkańcom przekazywanie informacji siłom ukraińskim.

    Hajdaj powiedział, że w Kreminnej Rosjanie zrywają rozwieszone tam flagi ukraińskie. Próbują stworzyć wrażenie masowej obecności swych oddziałów.

    Dzień wcześniej Hajdaj informował, że wojska rosyjskie wycofały się z miasta, ale nie było tam jeszcze oddziałów ukraińskich. Kreminna znalazła się pod okupacją rosyjską pod koniec maja.

  • 13:14

    Żaden okupant nie zdoła zdobyć serc Ukraińców. Można okupować terytorium, ale nie uda się okupować narodu - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w Iziumie, odbitym z rąk Rosjan mieście w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju.

    Zełenski przyjechał z roboczą wizytą do wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji Iziumu i wziął tam udział w uroczystości podniesienia ukraińskiej flagi państwowej. Ceremonia odbyła się na głównym placu miasta z udziałem żołnierzy. Zełenski dziękował im za obronę kraju.

    - Ostatnie miesiące były dla was bardzo trudne. Proszę więc, byście uważali na siebie, bo jesteście najcenniejszym, co mamy - zwrócił się do wojskowych szef państwa.

  • 12:50

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjechał do Iziumu w obwodzie charkowskim. W regionie tym ukraińskie siły zbrojne prowadzą kontrofensywę przeciwko wojskom rosyjskim - podał portal telewizji Suspilne.

    Zdjęcie z wizyty Zełenskiego opublikowała 25. brygada powietrznodesantowa ukraińskich sił zbrojnych. Poinformowała, że w wyzwolonym przed kilkoma dniami Iziumie podniesiono ukraińską flagę państwową, a Zełenski wziął udział w uroczystości.

    Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę, rozpoczętej w lutym, Zełenski kilkakrotnie pojawiał się na froncie. Zwykle o wizytach informowano po ich zakończeniu.

    Zełenski przyjechał do wyzwolonego Iziumu

  • 11:58

    Chcemy jeszcze przed zimą, wyzwolić jak najwięcej obszarów - zapowiedział odchodzący ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk w programie Sandry Maischberger w telewizji ARD. Stwierdził też, że Putin "nie jest dobrym dowódcą", ale jako człowiek KGB jest dobry w zastraszaniu ludzi.

  • 9:51

    Ursula von der Leyen: Mamy nauczkę. Trzeba było się wsłuchać w głosy z Polski i krajów bałtyckich

  • 9:23

    Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim: Putin przegra, a Europa zwycięży.

  • 9:23

    W wyzwolonej Bałakliji w obwodzie charkowskim mieszkańcy opowiadają o torturach z użyciem prądu, których dopuszczali się Rosjanie; maltretowane były nawet kobiety. W mieście trwa ekshumacja zabitych podczas okupacji - relacjonuje rosyjska redakcja BBC.

    Ulice wyzwolonego miasta Bałaklija (13.09.2022)

  • 9:19

    Ukraina mogłaby wznowić wstrzymany na początku wojny z Rosją pasażerski ruch lotniczy, jeśli otrzymałaby międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa. Pierwszym otwartym lotniskiem mógłby być Lwów – oświadczył minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

    - W pierwszej kolejności rozpatrujemy lotnisko we Lwowie. Mam nadzieję, że zaczniemy, kiedy otrzymamy gwarancje bezpieczeństwa, przede wszystkim od partnerów międzynarodowych, ONZ tak, jak to było z czarnomorską inicjatywą zbożową – mówił Kubrakow podczas dorocznej konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES) w Kijowie.

  • 8:48

    Siły ukraińskie uniemożliwiają wojskom rosyjskim naprawę mostu kachowskiego przez Dniepr i zniszczyły kolejną rosyjską przeprawę pontonową w pobliżu miejscowości Dariwka – podała w środę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

    Sytuacja na południu jest "napięta, ale dynamicznie się rozwija" i pozostaje pod kontrolą sił ukraińskich. Wróg prowadzi ostrzały rakietowe i artyleryjskie wzdłuż linii frontu i na pobliskie miejscowości zamieszkane przez cywilów – napisano w komunikacie.

    Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło dziewięć uderzeń na rosyjskie pozycje, a obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski bombowiec Su-24M i śmigłowiec Mi-8. Ukraińskie jednostki artyleryjskie i rakietowe wypełniły 430 misji ogniowych, niszcząc między innymi trzy rosyjskie punkty dowodzenia.

    W ciągu ostatniej doby Rosja straciła też na południu Ukrainy 120 żołnierzy, pięć czołgów, dziewięć pojazdów opancerzonych, pięć haubic, dwa systemy rakietowe Pancir, system walki elektronicznej i cztery magazyny amunicji – poinformowało dowództwo Południe.

  • 7:46

    W najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony oceniło, że Rosja najpewniej po raz pierwszy wykorzystała irańskiego drona bojowego Shahed-136 w trwającej wojnie.

    Shahed-136 to bojowe drony-kamikaze o zasięgu 2,5 tys. kilometrów. Podobna broń była prawdopodobnie wykorzystywana w atakach na Bliskim Wschodzie, w tym w uderzeniu na tankowiec MT Mercer Street w 2021 roku – zwrócił uwagę brytyjski resort.

    "Rosja prawie na pewno w coraz większym stopniu pozyskuje uzbrojenie z innych silnie obłożonych sankcjami państw, jak Iran czy Korea Północna, podczas gdy jej własne zapasy topnieją" - napisano.

    We wtorek ukraińska armia poinformowała, że po raz pierwszy najprawdopodobniej zestrzeliła w okolicach Kupiańska w obwodzie charkowskim irańskiego drona. "Strata drona Shahed-136 w pobliżu linii frontu sugeruje, że istnieje realistyczna możliwość, iż Rosja próbuje używać tego systemu do prowadzenia taktycznych uderzeń, a nie ataków na bardziej strategiczne cele głębiej na ukraińskim terytorium" – dodano.

    Irański dron zestrzelony przez Ukraińców

  • 7:15

    "Codziennie armia rosyjska ponosi znaczne straty w sile żywej. Próbuje je zrekompensować na różne sposoby. Chętnych do walki władze wojskowe nadal poszukują w więzieniach, szczególnie w koloniach karnych w obwodzie tulskim" - informuje ukraiński Sztab Generalny. Jak głosi komunikat, skazanym obiecuje się amnestię w zamian za wyjazd na front na 3 miesiące. W przypadku skazanych za ciężkie przestępstwa i recydywistów termin ten jest dłuższy - wynosi 6 miesięcy.

    "O problemach z uzupełnianiem oddziałów świadczy szczególnie przymusowa mobilizacja w mieście Gorłówka (będącym od 2014 roku pod kontrolą prorosyjskich separatystów-red.). Lokalne 'wojskowe komisje uzupełnień' otrzymały zadanie, by wraz z miejscową 'milicją' zebrać do 19 września 6 tysięcy osób. W mieście poszukiwani są i zatrzymywani mężczyźni. Wywołuje to masowe niezadowolenie wśród mieszkańców" - informuje sztab.

  • 4:19

    Prezydent USA Joe Biden, podczas wizyty w Wilmington w stanie Delawere, zapytany przez dziennikarzy, czy Ukraina osiągnęła punkt zwrotny w wojnie z Rosją, stwierdził: "Pytanie jest bez odpowiedzi. Trudno powiedzieć. Jasne jest, że Ukraińcy poczynili znaczne postępy. Ale myślę, że to będzie długa droga".

  • 4:19

    Mamy informacje, że w mieście Bałaklija rosyjscy okupanci więzili i torturowali ludzi - ogłosił we wtorek wieczorem szef wydziału śledczego policji w obwodzie charkowskim Serhij Bołwinow. Miasto było w rękach rosyjskiej armii przez sześć miesięcy. Siły ukraińskie wyzwoliły je w ubiegłym tygodniu.

    Według Bołwinowa Rosjanie więzili i torturowali schwytanych Ukraińców, w sumie około 40 osób, w piwnicy miejscowego posterunku policji.

  • 4:19

    Rekomendacje dotyczące porozumienia o międzynarodowych gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy zaprezentowali prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu współprzewodniczący specjalnej grupy eksperckiej - szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak i były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rassmusen.

  • 4:19

    Ukraina ma pełną kontrolę nad ponad 4000 km kw. terytorium odbitego od sił rosyjskich i stabilizuje sytuację na kolejnych 4000 km kw. - powiedział we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu wideo.

    - "Szczegółowo przeanalizowaliśmy sytuację na wyzwolonym terytorium naszego państwa - mówił Zełenski. - Odkrywane są niedobitki okupantów i grup sabotażowych, kolaboranci są zatrzymywani i przywracane jest pełne bezpieczeństwo - dodał.

  • 4:18

    Mimo dużych problemów, Rosja wciąż ma duże zdolności wojskowe do wykorzystania nie tylko na Ukrainie, ale potencjalnie także gdzieś indziej - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby. Zapowiedział też wysłanie Ukrainie kolejnego pakietu uzbrojenia w nadchodzących dniach.

  • 4:18

    Ministerstwo spraw zagranicznych Rumunii złożyło we wtorek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w Hadze wniosek o interwencję w sprawie domniemania popełnienia przez siły zbrojne Rosji aktów ludobójstwa podczas wojny na Ukrainie.

    Jak poinformował na twitterze szef rumuńskiej dyplomacji Bogdan Aurescu, Bukareszt tym samym popiera złożoną przez Kijów skargę w sprawie domniemania popełnienia aktów ludobójstwa.

  • 4:18

    Zniszczone budynki w Iziumie

    Zniszczone budynki w Iziumie

    Zniszczony rosyjski pojazd pod Iziumem

  • 4:17

    Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył we wtorek, że Ukraina nie odrzuca negocjacji z Rosją, ale jest gotowa zgodzić się na nie tylko pod warunkiem pełnego przywrócenia integralności terytorialnej jego kraju - podał portal Ukrainska Prawda.

    - Nikt nie odrzuca opcji negocjacji, każda wojna kończy się rozmowami, ale pytanie brzmi, jaką w danej chwili masz sytuację negocjacyjną przy stole. Dziś negocjacje z Rosją toczą się na polu bitwy i to jedyny rodzaj negocjacji, który Moskwa naprawdę rozumie - powiedział Kułeba.

  • 4:17

    Wojska rosyjskie nadal dopuszczają się grabieży – podaje sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy we wtorek wieczorem, informując o działaniach przeciwnika na terytoriach okupowanych. Według danych sztabu generalnego, na trasie Starobielsk-Ługańsk zauważono około 300 samochodów, głównie z tablicami rejestracyjnymi obwodu charkowskiego. "Większość aut miała przyczepy, załadowane zagrabionymi rzeczami. Za kierownicą – rosyjscy wojskowi" – napisano w wieczornym komunikacie sztabu.

  • 4:17

    Od początku obowiązywania umowy między Ukrainą, Turcją, Rosją i ONZ o eksporcie ukraińskiego zboża z portów Ukrainy wypłynęło łącznie 129 statków, załadowanych 2,9 miliona ton zboża - poinformował koordynator ONZ ds. Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego Amir Abdullah.

Autorka/Autor:asty, ft, tas/kab, adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wołodymyr Zełenski/Telegram

Tagi:
Raporty: