Rosyjski atak na obwód doniecki. Są zabici

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 574 dni. Ukraińska prokuratura poinformowała, że czterech mieszkańców miasta Toreck i miejscowości Piwniczne w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zginęło w wyniku rosyjskiego ataku z użyciem moździerzy samobieżnych 2S4 Tulipan kalibru 240 mm. W Torecku na skutek odniesionych obrażeń zmarli 19-letnia kobieta i 20-letni mężczyzna. W Piwnicznem zginęli 84-letnia kobieta i jej 60-letni syn. Z kolei według ukraińskiego wywiadu Rosja prowadzi rozpoznanie obiektów infrastruktury energetycznej Kijowa w celu przeprowadzenia na nią ataków. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:14

    Zapraszamy do relacji:

    Ukraina. Relacja na żywo - czwartek 21 września 2023

  • 5:11

    W Kijowie po ogłoszeniu alarmu lotniczego świadkowie słyszeli wybuchy – przekazała agencja Reutera. Mer miasta Witalij Kliczko napisał w aplikacji Telegram, że zadziałała obrona przeciwlotnicza.

  • 4:37

    Instytut Studiów nad Wojną: przywódca Republiki Czeczenii Ramzan Kadyrow oświadczył, że cieszy się dobrym zdrowiem, pomimo ciągłych spekulacji na temat jego możliwej choroby lub śmierci.

  • 3:44

    Instytut Studiów nad Wojną: Rosyjscy żołnierze i blogerzy prowojenni ujawnili, że rosyjskie dowództwo wojskowe nakazuje swoim żołnierzom przeprowadzenie "nieprzemyślanych i niewspieranych" kontrataków na południowej flance Bachmutu w celu pilnego odzyskania utraconych terenów.

  • 2:37

    - To kluczowe, byśmy przyjęli te dodatkowe środki (...) Jeśli myślicie, że koszt wspierania Ukrainy jest wysoki teraz, to pomyślcie tylko, jak niebotycznie wysoki byłby koszt krwi i skarbu, jeśli po prostu odejdziemy i pozwolimy mu (Putinowi) wziąć Ukrainę - powiedział powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, w przeddzień wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu.

    Odniósł się w ten sposób podczas briefingu online do toczących się negocjacji w Kongresie, dotyczących prowizorium budżetowego wraz z dodatkowym pakietem 24 mld dolarów na wydatki związane z pomocą Ukrainie.

    W środę senator Republikanów Rand Paul zapowiedział, że spowolni proces przyjęcia prowizorium - które musi zostać przyjęte przed końcem września, by uniknąć "zamknięcia" administracji federalnej - jeśli będzie on powiązany z dodatkowymi pieniędzmi na Ukrainę. Podobne zapowiedzi składała część Republikanów w Izbie Reprezentantów, choć będąca w większości partia nadal nie może dojść do porozumienia w sprawie kształtu ustawy.

  • 1:58

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Nowym Jorku na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ z prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lulą da Silva.

    "Odbyliśmy dobrą rozmowę na temat znaczenia dróg prowadzących do budowania pokoju" – napisał Lula na platformie X po spotkaniu z Zełenskim. Dodał, że obaj rozmówcy zobowiązali się do utrzymywania otwartego dialogu między swoimi krajami.

    Zełenski napisał na platformie X, że on i Lula poinstruowali swoje zespoły dyplomatyczne, aby "pracowały nad kolejnymi krokami w naszych stosunkach dwustronnych i wysiłkach pokojowych".

  • 0:45

    Trybunał Konstytucyjny Mołdawii odrzucił skargę partii Szor (Şor) na wydane w czerwcu orzeczenie, zgodnie z którym działalność tego prorosyjskiego ugrupowania jest niezgodna z konstytucją, a jego członkowie nie mogą startować w wyborach w ciągu najbliższych pięciu lat.

  • 0:00

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 22:43

    24 lutego 2022 roku to data, kiedy świat jaki znaliśmy do tej pory, zmienił się bezpowrotnie - oznajmił w Radzie Bezpieczeństwa ONZ prezydent RP Andrzej Duda podczas otwartej debaty na temat Ukrainy.

    Jak dodał, od czasu rosyjskiej inwazji "żyjemy w epoce niepewności".

  • 22:20

    To paradoks, że Rosja, stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, szuka w Korei Północnej wsparcia dla swej inwazji na suwerenne państwo - ocenił prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol podczas debaty generalnej na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

  • 22:03

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała mężczyznę, który wymuszał od rodzin poległych żołnierzy ukraińskich część odszkodowania otrzymanego od państwa – poinformowała SBU na swojej stronie internetowej.

  • 21:53

    Około 450 milionów hrywien (ponad 50 milionów złotych) wyniosły straty przedsiębiorców w wyniku ataku rosyjskich dronów na Lwów – poinformowała telewizja Espreso.Zachid, powołując się na przedstawiciela lwowskiej rady miejskiej.

  • 21:40

    Już po napaści Rosji na Ukrainę wyeksportowano z Łotwy do Rosji warte miliony euro mikroczipy, które mogły zostać użyte do produkcji rakiet – poinformował portal śledczy Insider.

  • 20:45

    Rosyjscy okupanci prowadzą rozpoznanie ukraińskich obiektów energetycznych w celu dalszych uderzeń, Siły Obronne intensywnie przygotowują na atak - powiedział przedstawiciel Głównej Dyrekcji Wywiadu Ministerstwa Obrony Andrij Jusow, cytowany przez Ukraińską Prawdę.

    - Pojawiają się informacje, że wróg prowadzi działania rozpoznawcze na infrastrukturze energetycznej i istnieje zagrożenie ponownymi atakami terrorystycznymi - mówił.

    Według niego Ukraina intensywnie przygotowuje się na taki scenariusz. Podkreślił, że nie ma co liczyć na to, że kraj agresor porzuci plany ataku na sektor energetyczny.

  • 20:42

    Czterech mieszkańców miasta Toreck i miejscowości Piwnicznew w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zginęło w wyniku rosyjskiego ataku - poinformowała tamtejsza prokuratura na Telegramie.

    Toreck i jego okolice zostały ostrzelane z moździerzy samobieżnych 2S4 Tulipan kalibru 240 mm.

    W Torecku na skutek odniesionych obrażeń zmarli 19-letnia dziewczyna i 20-letni mężczyzna, którzy w momencie ataku przebywali w mieszkaniu. Zginęli też wskutek odniesionych ran 84-letnia kobieta i jej 60-letni syn w Piwnicznem.

  • 19:41

    Inwazja Rosji na Ukrainę zaostrza napięcia i podziały geopolityczne, zagraża stabilności regionalnej, zwiększa zagrożenie nuklearne i tworzy głębokie pęknięcia w naszym coraz bardziej wielobiegunowym świecie - ostrzegał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

    W wystąpieniu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ podkreślił, że Zgromadzenie Ogólne przeważającą większością głosów zatwierdziło uchwałę, żądającą opuszczenie Ukrainy przez Rosję i drugą - odrzucającą jej działania na rzecz aneksji ukraińskiego terytorium.

    - Po inwazji Rosji nastąpiły bezlitosne, systematyczne ataki na ludność cywilną oraz infrastrukturę cywilną i usługi, w tym placówki służby zdrowia i edukacji. Wojna zabiła lub zraniła dziesiątki tysięcy cywilów, zniszczyła życie i źródła utrzymania, wyrządziła traumę pokoleniu dzieci, rozdarła rodziny i społeczności, zdewastowała gospodarkę i zamieniła rozległe obszary pól uprawnych w śmiercionośne pola minowe - zaznaczył sekretarz generalny ONZ.

    Wezwał Moskwę do natychmiastowego zaprzestania ataków na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną.

    Zwracając uwagę, że prawie połowa ludności Ukrainy – około 18 mln ludzi – potrzebuje pomocy humanitarnej i ochrony, a ponad 6 mln mieszkańców uciekło z kraju, Guterres przypomniał o podejmowanych przez ONZ wysiłkach dla złagodzenia wpływu wojny na Ukrainie i na całym świecie. Wspomniał m.in. o programach humanitarnych, monitorowaniu bezpieczeństwa w głównych ukraińskich obiektach nuklearnych i ewakuacji ludności cywilnej z huty Azowstal w Mariupolu.

    Zaakcentował, że wojna przyczyniła się do bezprecedensowego wzrostu światowych cen żywności, grożąc milionom ludzi głodem i biedą. Jak dodał, udało się się to złagodzić poprzez Inicjatywę Czarnomorską. Wyraził "głęboki żal", że Moskwa w lipcu się z niej wycofała.

    - Zaraz po wyjściu Rosja rozpoczęła bombardowanie ukraińskich portów i magazynów zboża na Morzu Czarnym i Dunaju. Ataki na terminale i magazyny zboża są niedopuszczalne i należy położyć kres takim atakom. (…) Dalsza eskalacja może natychmiast zaszokować rynki i zdestabilizować region - ostrzegł sekretarz generalny.

    Apelował, aby wszystkie kraje dołożyły wszelkich starań, aby zapobiec dalszej eskalacji i położyć podwaliny pod trwały pokój.

    - Ta wojna już powoduje nieograniczone cierpienie. Jej kontynuacja grozi dalszą niebezpieczną eskalacją. Nie ma alternatywy dla dialogu, dyplomacji i sprawiedliwego pokoju - oświadczył Guterres.

  • 18:18

    Organizacja Narodów Zjednoczonych mogłaby powstrzymać rosyjską agresję i ludobójstwo, gdyby nie rosyjskie weto w Radzie Bezpieczeństwa. Dlatego konieczna jest możliwość omijania weta i poszerzenia składu Rady Bezpieczeństwa, między innymi o Japonię, Indie czy Niemcy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas debaty otwartej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

    - Wszystkie działania ONZ, czy przez Radę Bezpieczeństwa, czy Zgromadzenie Ogólne, które mogły zatrzymać tę agresję, zostały roztrzaskane przez przywilej dany agresorowi w postaci tego miejsca (w Radzie Bezpieczeństwa - red.). Prawo weta w rękach agresora jest tym, co pchnęło ONZ w impas, w którym jest dzisiaj - powiedział Zełenski, zauważając jednocześnie, że Rosja nielegalnie okupuje miejsce ZSRR w Radzie.

    Prezydent Ukrainy wezwał do gruntownych reform systemu, w tym możliwości omijania weta stałego członka Rady, zawieszenie go w jego prawach, jeśli dopuści się agresji przeciwko innemu państwu, a także rozszerzenia grona stałych członków m.in. o Unię Afrykańską, Indie, Japonię, państwa muzułmańskie czy Niemcy.

  • 17:58

    Armia rosyjska nasiliła ataki lotnicze na nadmorskie hromady obwodu chersońskiego na południu Ukrainy nad Morzem Czarnym - poinformował szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin na Telegramie.

    "Tylko od początku dzisiejszego dnia okupanci wystrzelili na zamieszkane tereny regionu co najmniej dziewięć rakiet kierowanych" - oznajmił Prokudin.

    Jak dodał, ostrzelane zostały wioski Tiahynka, Mykołajiwka i Odratokamjanka.

    Prokudin wezwał mieszkańców miejscowości i hromad leżących wzdłuż Dniepra, by nie lekceważyli alarmów przeciwlotniczych i schodzili do schronów w razie ich nadania, a także by nie wychodzili z budynków bez istotnej potrzeby.

  • 17:23

    Radio Swoboda opublikowało zdjęcia satelitarne mające przedstawiać miejsce ukraińskiego uderzenia na kwaterę główną Rosjan w okupowanym Melitopolu w obwodzie zaporoskim - pisze Ukraińska Prawda.

    Do ataku miało dojść o poranku 19 września.

  • 17:07

    Siły obrony Ukrainy skutecznie zaatakowały punkt dowodzenia Floty Czarnomorskiej koło Werchniosadowego pod Sewastopolem na okupowanym przez siły rosyjskie ukraińskim Krymie - poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy na Telegramie.

    "Rano 20 września Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały punkt dowodzenia Floty Czarnomorskiej okupantów koło Werchniosadowego pod tymczasowo okupowanym Sewastopolem. Chwała Siłom Zbrojnym Ukrainy!" - napisano w komunikacie.

    Wcześniej w środę przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Jusow podał, że siły ukraińskie przeprowadziły kolejne ataki rakietowe na rosyjskie obiekty militarne na okupowanym Krymie.

    Ukraińskie media informowały, że celem ostrzału mogła być m.in. największa baza paliwowa Floty Czarnomorskiej w Inkermanie pod Sewastopolem.

  • 16:16

    "Embargo jest jednym z punktów, czymś, co może się zdarzyć. Dla nas punktem wyjściowym jest znalezienie porozumienia z Polską. Zaproponowaliśmy mechanizm kontrolowania handlu tak, żeby polski rząd mógł pilnować wszystkich dostaw adresowanych do Polski" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceminister gospodarki i handlu Ukrainy Taras Kaczka.

  • 15:55

    Rosyjscy okupanci prowadzą rozpoznanie ukraińskich obiektów energetycznych w celu przeprowadzenia dalszych ataków - przekazał przedstawiciel wywiadu wojskowego w Kijowie Andrij Jusow. Jak stwierdził, ukraińskie siły obrony przygotowują się do ich odparcia.

    Pod koniec sierpnia wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki stwierdził, że w lecie tego roku Rosjanie mogli zmniejszyć liczbę używanych w ostrzałach pocisków rakietowych po to, by zgromadzić zapasy do nowych ataków jesienią na infrastrukturę energetyczną Ukrainy.

    Skibicki prognozował, że ataki na obiekty energetyczne rozpoczną się pod koniec września lub w październiku.

  • 15:50

    We wtorek w Stepnohirsku w obwodzie zaporoskim rosyjskie wojska zaatakowały przy pomocy drona samochód, którym podróżowała ekipa szwedzkiej telewizji TV4. Na szczęście nikt nie zginął - poinformowali rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko i agencja Ukrinform.

    "Stanowczo potępiamy ten atak na dziennikarzy. Ukraiński producent doznał lekkich obrażeń, natomiast reporter i fotograf cudem nie ucierpieli. Wszyscy posiadali wyraźne oznaczenia o treści "Press". To kolejna zbrodnia wojenna Rosjan przeciwko pracownikom mediów" - zauważył Nikołenko w komentarzu na platformie X (dawnym Twitterze).

  • 15:37

    Słowa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego sugerujące, że Polska swoją postawą w sprawie ukraińskiego zboża działa na korzyść Rosji, są niesprawiedliwe. Ukraina odpycha ręce, które świadczą jej pomoc - powiedział w Nowym Jorku szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz. Nie wykluczył, że wciąż może dojść do spotkania prezydentów Dudy i Zełenskiego.

    Przydacz odniósł się podczas briefingu dla mediów do słów ukraińskiego prezydenta z jego wystąpienia w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Zełenski zasugerował, że państwa blokujące dostęp ukraińskiego zboża do własnego rynku "w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora".

    - Te słowa traktujemy jako niesprawiedliwe i nieakceptowalne w kontekście tych działań, które (Polska) podejmuje i podejmowała przez ostatnie lata. Ja z własnej perspektywy mogę powiedzieć, że są to dwa najbardziej miękkie słowa, które przychodzą mi na myśl - powiedział Przydacz. Zapowiedział, że Polska nie zamierza zmieniać swojej decyzji w tej sprawie i będzie bronić swojego interesu gospodarczego.

    Przydacz stwierdził, że słowa ukraińskiego przywódcy "nie budują atmosfery do rozwiązywania wyzwań, których w relacjach sąsiedzkich, nawet przy najlepiej funkcjonującej dyplomacji, nie brakuje". - Takimi słowami Ukraina tak naprawdę odpycha ręce, które świadczą jej pomoc. Myślę, że wielu Polaków ma obecnie poczucie niesprawiedliwości i rozczarowania - oznajmił.

    Przydacz o słowach Zełenskiego: Ukraina odpycha ręce, które świadczą jej pomoc

  • 14:40

    Ukraińskie media poinformowały o eksplozjach na zaanektowanym Krymie, podały, że nad jednostką wojskową w pobliżu Sewastopola "unosi się dym".

    Według kanału Krymski Wiatr na Telegramie, wybuchy były słyszane także w rejonie lotnisk Belbek i Kacza.

    Celem ostrzału mogła być m.in. największa baza paliwowa Floty Czarnomorskiej w Inkermanie pod Sewastopolem.

    Rosyjskie agencje podały, że ruch na moście Krymskim został "tymczasowo wstrzymany".

    "Planowane prace ukraińskich sił bezpieczeństwa na obiektach wojskowych okupantów są kontynuowane" - skomentował doniesienia o wybuchach na Krymie Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego.

    "Wszystkie te operacje są podejmowane w ramach jednego kompleksu działań. Proszę mi wierzyć: działania te przynoszą skutek" - zapewnił Jusow, cytowany przez portal Krym.Realii (krymską filię Radia Swoboda).

  • 14:23

    Władze w Seulu obserwowały kontakty wojskowe pomiędzy Rosją a Koreą Północną już kilka miesięcy przed spotkaniem Władimira Putina z Kim Dzong Unem, na którym mogli oni negocjować dostawy broni dla rosyjskiej armii atakującej Ukrainę – podała południowokoreańska agencja Yonhap.

    Państwowe media w Pjongjangu poinformowały w środę, że Kim powrócił do kraju z Rosji, gdzie rozmawiał między innymi o zacieśnieniu współpracy wojskowej. Według zachodnich komentatorów jednym z celów wizyty były negocjacje w sprawie dostaw północnokoreańskiej broni dla rosyjskiego wojska.

    Zwiedzanie kosmodromu, toast i deklaracje wsparcia. Władimir Putin spotkał się z Kim Dzong Unem

  • 13:39

    W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła w Ukrainie 520 żołnierzy - podał w komunikacie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Rosyjskie straty minionej doby to także siedem czołgów, 17 pojazdów opancerzonych i 34 systemy artyleryjskie.

  • 13:23

    Bombowiec taktyczny Su-34 rozbił się w środę rano w obwodzie woroneskim - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Resort przekazał, że przyczyną katastrofy mogła być "awaria techniczna".

    Su-34 jest obecnie jednym z najcenniejszych i najbardziej nowoczesnych rosyjskich samolotów wojskowych.

    Rosja. Bombowiec taktyczny Su-34 rozbił się w obwodzie woroneskim, możliwa awaria techniczna - ministerstwo obrony

  • 12:12

    Na lotnisku wojskowym Czkałowski w obwodzie moskiewskim zostały poważnie uszkodzone dwa samoloty i śmigłowiec - poinformował ukraiński wywiad wojskowy.

    Według służb w Kijowie "nieznane osoby podłożyły i zdetonowały materiały wybuchowe na pilnie strzeżonym lotnisku i doprowadziły do eksplozji trzech maszyn – An-148 i Ił-20 (należących do 354. pułku lotniczego specjalnego przeznaczenia) oraz śmigłowca Mi-28".

    Do zdarzenia doszło 18 września. Rosyjscy śledczy prowadzą dochodzenie, poszukując "dywersantów" - dodał ukraiński wywiad.

    Rosyjski samolot Ił-20. Zdjęcie ilustracyjne

  • 11:50

    Kreml tworzy nowe zgrupowanie wojskowe pod nazwą Rosyjski Korpus Ekspedycyjny, w którego skład wejdą pozostałości najemniczej Grupy Wagnera oraz wszystkie inne prywatne oddziały zaangażowane w operacje w krajach Afryki. Struktura będzie liczyła około 20 tysięcy ludzi - podał portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.

    Do korpusu podległego rosyjskiemu resortowi obrony włączone zostaną też jednostki 45. samodzielnej brygady sił specjalnego przeznaczenia (specnazu), stopniowo wycofywane ze strefy walk w Ukrainie - dodano w publikacji.

    Rosja. Prywatne armie mogą mieć udział w przejęciu władzy. Iwan Prieobrażenski - wszyscy się przygotowują

  • 11:39

    Węgry wyraźnie i jednoznacznie potępiają rosyjską agresję na Ukrainę, ponieważ zniszczyła pokój w Europie i skutkuje ogromnymi cierpieniami – oświadczyła prezydent tego kraju Katalin Novak na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

    - Wiemy, że pokój będzie możliwy tylko wtedy, gdy przynajmniej jedna ze stron uzna, że nadszedł czas na negocjacje. Nie możemy decydować za Ukraińców, ile są gotowi poświęcić, ale mamy obowiązek reprezentować pragnienie pokoju naszego narodu – powiedziała Novak.

    Dodała, że "Węgry stoją po stronie ofiar i sprzeciwiają się dalszej eskalacji, dlatego ponad swoje siły udzielają pomocy humanitarnej Ukrainie i osobom uciekającym przed wojną".

    Katalin Novak na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

  • 9:48

    Ukraińska obrona powietrzna zniszczyła 17 wrogich dronów, użytych do nocnych ataków na nasze miasta - poinformował sztab generalny w Kijowie.

    Okupanci użyli do ataków 24 drony produkcji irańskiej Shahed.

    Bezzałogowce uderzyły między innymi w rafinerię naftową w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim. Zakład czasowo wstrzymał pracę – powiadomiły władze regionu.

  • 9:32

    Nie możemy pozwolić na to, by ukraińskie zboże było sprzedawane na polskim rynku bez żadnej kontroli. To przykre, że nasi ukraińscy sąsiedzi nie chcą tego zrozumieć - powiedział prezydent RP Andrzej Duda we wtorkowym wywiadzie dla agencji Bloomberg.

    - My również mamy swoich obywateli i musimy się troszczyć o ich interesy - podkreślił Duda.

    Kwestia importu ukraińskiego zboża pogłębia napięcia między Warszawą a Kijowem, których sojusz odegrał kluczową rolę w odparciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę - zauważa agencja Bloomberga.

    Duda zwrócił uwagę, że chociaż Polska zamknęła swój własny rynek dla zboża z Ukrainy, to wciąż możliwy jest tranzyt, który w tym roku jest dwa razy większy niż w poprzednim.

    Duda: bronimy interesów naszych rolników

  • 9:19

    Sześcioro cywilów zginęło we wtorek w wyniku rosyjskiego ostrzału Kupiańska w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy. Wszystkie ofiary śmiertelne to kierowcy i pasażerowie samochodów trafionych kierowaną bombą lotniczą - poinformował w środę szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow.

    W konsekwencji ataku wroga zniszczone zostały trzy auta. Zginęli czterej mężczyźni i dwie kobiety - przekazał urzędnik we wpisie na kanale Telegram.

  • 9:11

    Rosyjskie straty na froncie w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy wzrosły w ostatnich dniach. Dowództwo rosyjskiej armii ma problem z wygenerowaniem oddziałów zdolnych do walki – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  • 9:09

    Zachodnie wsparcie dla Ukrainy musi pozostać niewzruszone, ta pomoc jest gwarancją tego, że w przyszłości zapanuje pokój, a rosyjski imperializm zostanie pokonany - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN.

    - Rosja może zostać powstrzymana tylko wtedy, gdy zostanie pokonana, a zostanie pokonana, gdy Ukraińcy, dzięki pomocy USA i Zachodu, wyprą wojska rosyjskie z okupowanych terytoriów i odzyskają kontrolę nad swoimi uznawanymi przez społeczność międzynarodową granicami. Dopiero wtedy będzie można powiedzieć, że rosyjski imperializm został pokonany - mówił polski prezydent.

    Andrzej Duda wystąpił przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ

  • 8:12

    W nocy z wtorku na środę wojska rosyjskie uderzyły dronami w rafinerię naftową w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim w środkowej Ukrainie. Zakład czasowo wstrzymał pracę – powiadomiły władze regionu. Nie ma informacji o ofiarach.

    "Dzisiaj w nocy Rosjanie niejednokrotnie atakowali obwód połtawski. Nasza obrona powietrzna odpierała wrogie drony. Jest trafienie w rafinerię w Krzemieńczuku" – napisał na Telegramie szef władz obwodu Dmytro Łunin.

  • 8:10

    Od 15 września ukraińskie siły zbrojne zabezpieczyły kontrolę nad wsiami Kliszczijiwka i Andrijiwka, około 8 km na południe od Bachmutu w obwodzie donieckim - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Resort podał w codziennej aktualizacji wywiadowczej, że taktyczny sukces przybliża wojska ukraińskie do drogi T 05-13, jednej z głównych tras zaopatrzenia do Bachmutu od południa, jednak siły rosyjskie nadal utrzymują linię kolejową, która biegnie wzdłuż nasypu między Kliszczijiwką a T 05-13, tworząc łatwą do obrony przeszkodę.

    "Niedawne przesunięcie rosyjskich sił powietrznodesantowych z Bachmutu do obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy prawdopodobnie osłabiło rosyjską obronę wokół Bachmutu" - oceniło ministerstwo obrony.

  • 7:55

    Raszyzm, którego rdzeniem jest rosyjski imperializm, przestanie istnieć dopiero, gdy rozpadnie się rosyjskie imperium – oświadczył w rozmowie z PAP ukraiński filozof Ołeksandr Panych, odnosząc się do terminu, który rozpowszechnił się po rozpoczęciu inwazji zbrojnej wojny Rosji przeciw Ukrainie.

  • 7:14

    Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 4:47

    Instytut Studiów nad Wojną: Źródła rosyjskie i ukraińskie potwierdzają, że niedawne natarcie Ukrainy i znaczące straty rosyjskie na południe od Bachmutu jest związane z doskonałą koordynacją bojową, bardziej precyzyjnym ostrzałem artyleryjskim i silniejszymi elektronicznymi systemami bojowymi.

  • 4:01

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie przeprowadziły 19 września operacje ofensywne w zachodnim obwodzie zaporoskim i posunęły się naprzód. Materiał geolokalizowany wskazuje, że siły ukraińskie posunęły się na zachód od Werbowego (18 kilometrów na południowy wschód od Orichowa).

  • 3:46

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 3:35

    Łotwa wyśle Ukrainie dodatkowe moździerze, systemy obrony przeciwlotniczej i amunicję dużego kalibru - zapowiedział łotewski minister obrony Andris Spruds. - Ukraina musi wygrać i wygra - oświadczył po spotkaniu z ukraińskim ministrem obrony Rustemem Umierowem.

  • 3:18

    Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego we wtorek podczas spotkania na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, że państwo żydowskie nadal będzie wspierać Kijów w kwestiach humanitarnych, w tym w rozwiązaniu problemu min przeciwpiechotnych - poinformowało biuro Netanjahu.

  • 3:03

    Ustępujący gabinet premiera Marka Ruttego zaplanował 3,2 mld euro na przyjęcie w przyszłym roku uchodźców z Ukrainy - wynika z przedstawionego we wtorek budżetu państwa na 2024 roku. To o miliard więcej niż w roku bieżącym.

  • 2:27

    Wołodymyr Zełenski wystąpił w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. - Niektórzy z naszych przyjaciół w Europie wydaje się, że grają na siebie, a w rzeczywistości pomagają przygotować scenę dla aktora z Moskwy - powiedział prezydent Ukrainy.

    Wołodymyr Zełenski o zbożu: niektórzy nasi przyjaciele grają solidarnością, a w rzeczywistości przygotowują scenę dla aktora w Moskwie

  • 2:08

    USA, Niemcy i Wielka Brytania udzieliły Ukrainie największej pomocy militarnej, o wartości - odpowiednio - 44,9 mld dol., 18,3 mld dol. i 7,18 mld dol. Na następnych miejscach plasują się UE, Dania, Polska i Holandia - podaje we wtorek amerykański portal informacyjny Semafor.

  • 1:00

    Polska - Ukraina i import zboża. Prezydent Andrzej Duda o Ukrainie: jak tonący nas utopi, to nie dostanie pomocy

  • 0:32

    O pomocy Ukrainie w budowaniu zdolności jej sił zbrojnych w dłuższej perspektywie rozmawiali we wtorek w bazie lotniczej USA w Ramstein przedstawiciele Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. W rozmowach bierze udział polska delegacja z szefem Sztabu Generalnego WP generałem Rajmundem Andrzejczakiem na czele.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Andrey 69 / Shutterstock.com

Tagi:
Raporty: