Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 570 dni. Ukraińska 3. Oddzielna Brygada Szturmowa poinformowała, że jej personel wyzwolił Andrijówkę – przekazał Instytut Studiów nad Wojną. Amerykański think tank przekazał, że ukraińskie wojsko "całkowicie zniszczyło" rosyjską 72. Oddzielną Brygadę Strzelców Zmotoryzowanych po okrążeniu osady. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 21:08
Siły ukraińskie osiągnęły powodzenie w działaniach na wschodzie w rejonie Kliszczijiwki i na południu w pobliżu miejscowości Werbowe i Nowoprokopiwka w obwodzie zaporoskim – oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
"Wschód. Najaktywniejsze działania bojowe toczą się obecnie na kierunku bachmuckim. Tam kontynuowane są działania ofensywne na południe od miasta. Gorąco jest Kiliszczijiwce i w Kurdiumiwce. W rejonie Kliszczijiwki w wyniku działań szturmowych nasze siły mają sukces" - napisała Malar w Telegramie w sobotę.
Jak dodała, siły rosyjskie podejmowały nieskuteczne ataki w obwodzie donieckim, w tym w rejonie Marjinki.
Na południowym odcinku frontu wojska armia ukraińska kontynuuje ofensywę i - jak podała Malar - miała "częściowe powodzenie w rejonie miejscowości Werbowe i Nowoprokopiwka".
W wieczornym komunikacie w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił z kolei, że wojska ukraińskie odpierały rosyjskie ataki w rejonie Kliszczijiwki, Awdijiwki i Marjinki.
- 18:24
Trzy rosyjskie okręty desantowe zostały przemieszczone z Morza Czarnego na Morze Azowskie - powiadomił rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy, wiążąc te działania z udanym atakiem sil ukraińskich na stocznię w okupowanym Sewastopolu i uszkodzeniem rosyjskich okrętów.
- Wymowny jest fakt, że dzisiaj rosyjscy okupanci z jakiegoś powodu przemieścili trzy wielkie okręty desantowe z Morza Czarnego na Azowskie - powiedział rzecznik Dmytro Płetenczuk na antenie ukraińskiej telewizji. Cytuje go portal Ukrainska Prawda.
W nocy z 12 na 13 września Ukraińcy skutecznie zaatakowali stocznię w Sewastopolu, gdzie w suchych dokach znajdowały się rosyjski okręt desantowy i okręt podwodny.
Płetenczuk oświadczył, że trafiony okręt desantowy nie nadaje się do remontu. Powiedział również, że była to jednostka, której Rosjanie używali do przerzucania swoich sił do Syrii, tzw. syryjski ekspres.
Dodał, że po raz pierwszy w historii w wyniku działań bojowych Rosja straciła okręt podwodny.
Jak wcześniej zwracali uwagę eksperci, dotychczas Rosja straciła tylko jeden okręt podwodny - Kursk w sierpniu 2000 r. Nie stało się to jednak w wyniku działań zbrojnych. Przyczyną zatonięcia okrętu miały być dwie eksplozje na jego pokładzie.
- 18:04
Dwie osoby zginęły, a jedna została ranna w wyniku rosyjskiego ataku na ich samochód przeciwpancernym pociskiem kierowanym - powiadomiły władze obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy.
"W pobliżu wsi Striłecza (przy granicy z Rosją - red.) okupanci wystrzelili przeciwpancerny pocisk kierowany w samochód cywilny. Na miejscu zginęli mężczyzna i kobieta. Jeszcze jeden mężczyzna został ranny" - powiadomił szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow
- 16:29
Ukraińskie udane ataki na rosyjskie okręty i systemy obrony powietrznej na Krymie są elementem kluczowym dla trwającej ukraińskiej kontrofensywy – pisze w sobotę portal BBC, cytując ukraińskiego analityka Ołeksandra Musijenkę.
"Ta strategia ma dwa główne cele: zdobycie przez Ukrainę dominacji w północno-zachodniej części Morza Czarnego i osłabienie logistyki Rosjan dla ich linii obrony na południu" w rejonie Tokmaku i Melitopola w obwodzie zaporoskim – powiedział BBC Musijenko.
Analityk ten, podobnie jak inni eksperci, na razie nie mówi o planach odbicia Krymu, bo to zadanie wydaje się na razie bardzo odległe, a raczej o "przygotowaniach" do tego i "oczyszczaniu drogi do Krymu".
Według eksperta ataki na półwysep są ściśle powiązane z ukraińską kontrofensywą na południu kraju. "Są one wzajemnie zależne" – ocenił Musijenko, który pracuje w Centrum Badań Wojskowych i Prawnych w Kijowie.
Okupowany Krym, który Rosja intensywnie militaryzowała od czasu aneksji w 2014 roku, jest ważnym elementem rosyjskiego zaplecza – znajdują się tam bazy lotnicze, obozy wojskowe, poligony, magazyny. Przez Krym Rosjanie wysyłają na front wsparcie – ludzi i sprzęt. Właśnie dlatego Ukraina podejmuje ataki na Most Krymski, łączący okupowany półwysep z Rosją.
"Wciąż mają na Krymie składy z amunicją artyleryjską i innym uzbrojeniem. Jest to ich główna linia logistyki" – podkreślił Musijenko.
BBC przypomina, że w ostatnim czasie Ukraina przeprowadziła udane ataki na Krym, niszcząc m.in. okręty wojenne i nowoczesne systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe.Wojna w Ukrainie. Ukraińcy przeprowadzili kolejny skuteczny atak na Krymie
- 14:50
Ukraina będzie zwiększać produkcję dronów, co umożliwi kolejne ataki przeciwko okrętom rosyjskim - zapewnił ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow, który - jak pisze Reuters - odegrał kluczową rolę w rozwijaniu na Ukrainie produkcji bezzałogowców.
- Będzie więcej dronów, to będzie więcej ataków i mniej rosyjskich okrętów - powiedział wicepremier w wywiadzie dla agencji Reutera opublikowanym w sobotę. Fedorow jest również ministrem odpowiedzialnym w rządzie Ukrainy za transformację cyfrową.
Podkreślił, że w porównaniu z rokiem 2022 produkcja dronów na Ukrainie wzrosła ponad 100 razy. - Myślę, że do końca tego roku wzrośnie w porównaniu z poprzednim rokiem o 120 do 140 razy - ocenił Fedorow. - 13:04
Pierwsze statki wykorzystały utworzony w sierpniu przez Ukrainę korytarz humanitarny przez Morze Czarne, by wpłynąć do portów ukraińskich, po tym, jak trasą tą przepłynęły jednostki opuszczające Ukrainę - poinformował w sobotę minister infrastruktury Ołeksand Kubrakow.
W komunikacie na Facebooku minister napisał, że "pierwsze statki cywilne wykorzystały tymczasowy korytarz humanitarny kierując się do portów ukraińskich". Następnie dodał, że statki: Resilient Africa i Aroyat, pływające pod banderą Palau, "potwierdziły gotowość wykorzystania trasy" i wpłynięcia do ukraińskiego portu Czarnomorsk, "w celu załadowania prawie 20 tys. ton pszenicy dla krajów Afryki i Azji". Załoga statków to obywatele Azerbejdżanu, Egiptu, Turcji i Ukrainy.
Minister przypomniał, że zadeklarowany przez Ukrainę korytarz humanitarny służył do ewakuacji okrętów, które utknęły w portach ukraińskich nad Morzem Czarnym, nie mogąc ich opuścić z powodu rosyjskiej inwazji. Z jego oświadczenia, opublikowanego na Facebooku wynika, że teraz korytarz będzie wykorzystany do żeglugi w odwrotnym kierunku i statki zawiną do portu w Czarnomorsku.
Od czasu utworzenia korytarza w sierpniu wypłynęło nim z Ukrainy pięć statków, zablokowanych w portach od początku wojny. Były to jednostki: Joseph Schulte, Primus, Anna-Theresa, Ocean Courtesy i Puma - poinformował Kubrakow.Marynarka Wojenna Ukrainy poinformowała w połowie sierpnia, że uruchamia tymczasowy korytarz, który ma umożliwić wypłynięcie z Odessy, Czarnomorska i Piwdennego statków handlowych, pozostających w tych portach w wyniku rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego przez Morze Czarne.
W połowie lipca Kreml wprowadził de facto blokadę portów Ukrainy, wycofując się z umowy o eksporcie zboża z tego kraju przez Morze Czarne. Porozumienie zawarte pod auspicjami ONZ i umożliwiające Kijowowi eksport produktów żywnościowych obowiązywało od lipca 2022 roku. Po odstąpieniu od umowy Rosjanie zintensyfikowali ataki na infrastrukturę portową Ukrainy. - 9:03
Rosja, po zgromadzeniu zapasów wystrzeliwanych z powietrza pocisków manewrujących (ALCM), może zimą ponownie wzmóc uderzenia wymierzone w ukraińską infrastrukturę energetyczną - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że między październikiem 2022 r. a marcem 2023 r. Rosja skoncentrowała uderzenia dalekiego zasięgu na ukraińskiej infrastrukturze energetycznej, a do większości tych uderzeń używane były pociski manewrujące wystrzeliwane z powietrza, zwłaszcza nowoczesne AS-23a (w kodzie NATO: Kodiak). Wystrzeliwane były one z przez bombowce strategiczne z głębi terytorium Rosji.
Według informacji z otwartych źródeł od kwietnia 2023 r. wydatki na ALCM spadły, podczas gdy rosyjscy przywódcy podkreślili wysiłki na rzecz zwiększenia tempa produkcji pocisków manewrujących. "Rosja jest zatem prawdopodobnie w stanie wygenerować znaczne zapasy ALCM. Istnieje realna możliwość, że zimą Rosja ponownie skieruje tę broń przeciwko ukraińskim celom infrastrukturalnym" - oceniono. - 7:29
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Mariano Grossi powiedział w piątek południowokoreańskiej agencji Yonhap, że nie wyobraża sobie, by Rosja zaanagażowała się w handel z Koreą Północną w sferze technologii związanych z bronią nuklearną.
Grossi przypomniał, że Rosja należy do państw oficjalnie posiadających broń jądrową i jest stroną układu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej. Wykluczył, by wobec tego Moskwa zaangażowała się w handel bądź przekazanie Korei Północnej "jakiejkolwiek technologii związanej z bronią jądrową".
Agencja Yonhap, która opublikowała komentarz Grossiego w piątek wieczorem, zauważa, że obawy, iż Moskwa i Pjongjang wzmocnią współpracę wojskową, wzrosły, gdy północnokoreański przywódca Kim Dzong Un spotkał się z Władimirem Putinem.
Kim składa wizytę w Rosji, gdzie w środę rozmawiał z Putinem na kosmodromie Wostocznyj, a później zwiedził zakłady samolotów wojskowych. - 6:51
W budynku, gdzie mieści się restauracja i centrum handlowe w Petersburgu doszło do dużego pożaru - podała państwowa propagandowa rosyjska agencja Ria Novosti.
Ogień pojawił się po północy. Miał zostać ugaszony po godzinie 2.30.
- 6:39
W rosyjskim Władywostoku spotkali się minister obrony Siergiej Szojgu oraz północnokoreański dyktator Kim Dzong Un - podaje Reuters.
Jak podano, Kim oglądał tam fregatę Marszał Szaposznikow, wchodzącą w skład rosyjskiej Floty Pacyfiku.
- 6:20
Około 150 osób protestowało wczoraj wieczorem w Berlinie przeciwko występowi rosyjskiej śpiewaczki Anny Netrebko w Operze Unter den Linden.
Demonstrowano koło budynku Opery przed rozpoczęciem przedstawienia. Uczestnicy protestu stali z ukraińskimi flagami, wznoszono okrzyki: "No Netrebko!" - informuje agencja dpa.
Śpiewaczka do dziś nie zdystansowała się jasno od reżimu Władimira Putina.
Protest przed berlińska operą przeciwko występowi rosyjskiej śpiewaczki Anny Netrebko
- 5:51
Rosjanie zestrzelili dwa ukraińskie drony nad obwodem kałuskim i twerskim - napisał Reuters, powołując się na twierdzenia rosyjskiego ministra obrony.
- 4:46
Szef kubańskiego MSZ Bruno Rodriguez zdementował wypowiedź ambasadora Kuby w Moskwie na temat udziału obywateli jego kraju w wojnie na Ukrainie. Oświadczył, iż rząd w Hawanie jest przeciwny udziałowi obywateli kubańskich "w jakimkolwiek konflikcie".
- 4:26
Instytut Studiów nad Wojną: Ukraińska 3. Oddzielna Brygada Szturmowa poinformowała, że jej personel wyzwolił Andrijówkę i "całkowicie zniszczył" rosyjską 72. Oddzielną Brygadę Strzelców Zmotoryzowanych po okrążeniu osady.
- 4:05
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 3:51
W zależności od poziomu zagrożenia jesteśmy gotowi do zastosowania wszystkich środków militarnych do obrony naszego terytorium – powiedział Gheorghita Vlad, wiceszef sztabu obrony Rumunii w wywiadzie dla szwedzkich mediów.
W wyniku rosyjskich zmasowanych ataków na ukraińskie porty dunajskie, w ostatnim czasie na przygranicznym terytorium Rumunii spadły fragmenty zestrzelonych dronów. Bukareszt trzykrotnie poinformował o zidentyfikowaniu fragmentów dronów, chociaż początkowo zaprzeczył takim informacjom, przekazanym przez Kijów.
- 3:43
Wiem, że trwają negocjacje między ukraińską Narodową Agencją ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) a stroną węgierską w sprawie usunięcia węgierskiego banku OTP z listy międzynarodowych sponsorów wojny – powiedział w wywiadzie dla węgierskiego portalu 444.hu rzecznik prasowy MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.
- 3:02
Do 18 września rząd Rumunii będzie czekać na zapowiedziane przez władze Ukrainy propozycje w sprawie środków kontroli eksportu produkcji rolnej z tego kraju po tym, jak Komisja Europejska zdecydowała o nieprzedłużaniu embarga.
- 2:39
W Holandii aresztowano dwóch obywateli tego kraju pod zarzutem obchodzenia sankcji nałożonych na Rosję za jej inwazję na Ukrainę, mężczyźni mieli sprzedawać części do samolotów - poinformowała służba dochodzeniowa organów podatkowych (FIOD). Wśród zatrzymanych jest pracownik resortu obrony.
- 2:20
Prezydenci USA i Ukrainy Joe Biden i Wołodymyr Zełenski spotkają się w najbliższy czwartek w Białym Domu, aby między innymi omówić dalsze wsparcie Waszyngtonu dla Kijowa - poinformował w piątek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
USA, Jake Sullivan: 21 września Joe Biden spotka się z Wołodymyrem Zełenskim
- 1:17
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat decyzji o nieprzedłużeniu embarga na import ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE.
"Właśnie rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Ograniczenia ze strony KE dotyczące dostępu ukraińskich produktów spożywczych do rynku Unii Europejskiej wycofano!" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.
"Jestem bardzo wdzięczny Ursuli von der Leyen za dotrzymanie słowa i zasad wolnego rynku. To przykład prawdziwej jedności i zaufania między Ukrainą i UE. Europa wygrywa zawsze, kiedy zasady działają, a umowy są realizowane" - kontynuował prezydent.
"Teraz ważne jest, by europejska jedność zadziałała też na poziomie dwustronnym. By sąsiedzi podczas wojny wsparli Ukrainę. A jeśli ich decyzje będą łamać prawo UE, Ukraina będzie odpowiadać w sposób cywilizowany" - dodał Zełenski.
Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z Ursulą von der Leyen
- 0:55
Rząd Węgier przedłużył jednostronnie zakaz importu produktów spożywczych z Ukrainy – wynika z dekretu opublikowanego w dzienniku urzędowym "Magyar Kozlony". Wcześniej Komisja Europejska zdecydowała o nieprzedłużaniu embarga na import ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym Polski i Węgier.
W dekrecie wyszczególniono 24 kategorie produktów rolnych, tzw. produktów wrażliwych, pochodzących z Ukrainy, w tym różne rodzaje zbóż i mięsa. Nie mogą być one przywożone na terytorium Węgier z wyjątkiem transportów tranzytowych, które muszą opuścić kraj przed końcem 15. dnia od momentu przywozu.
Rządowy dekret wchodzi w życie od soboty. Nie podano w nim, do kiedy będzie obowiązywać.
Autorka/Autor:red.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu