Media: pierwsze czołgi Leopard 1, przekazane przez Danię, dotarły na Ukrainę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 562 dni. Pierwsze 10 czołgów Leopard 1, przekazane przez Danię, Niemcy i Holandię, dotarło na Ukrainę. Kolejne są "w drodze" - podały media w Kijowie, które cytują komunikat duńskich sił zbrojnych. W lutym władze Danii, Niemiec i Holandii ogłosiły, że dostarczą na Ukrainę 100 niemieckich czołgów Leopard w najbliższych miesiącach. Rosja wycofała prawie wszystkie swoje samoloty z terytorium Białorusi. Obecnie stacjonuje tam tylko jeden szturmowiec Su-25 - poinformował niezależny kanał na Telegramie Biełaruski Hajun. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:33

    Instytut Studiów nad Wojną: Według doniesień siły rosyjskie dokonały znaczących zmian w swoim dowodzeniu i kontroli na Ukrainie, aby chronić infrastrukturę dowodzenia i usprawnić wymianę informacji. Siły ukraińskie nadal posuwały się na południe od Bachmutu i w zachodnim obwodzie zaporoskim.

  • 4:25

    W ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego 2023 w kościele San Antonio de los Alemanes w stolicy Hiszpanii odbył się recital organowy dwóch zaproszonych artystów ukraińskich - Georgija Kurkova i Elizavety Bilokopytovej - poinformowała dyrektor Instytutu Polski w Madrycie Gabriela Słowińska.

  • 2:19

    USA prawdopodobnie wkrótce przekażą Ukrainie rakiety ATACMS - poinformowała telewizja ABC News, powołując się na źródła w administracji Joe Bidena. Jest to dalekosiężna broń, o którą od dawna zabiega Kijów.

    - One nadchodzą - powiedział jeden z rozmówców telewizji. Zastrzegł jednak, że ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Drugi stwierdził, że decyzja "jest na stole", choć dodał, że jej zatwierdzenie może zająć miesiące.

  • 1:28

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 0:12

    - Działamy metodycznie, określamy najbardziej krytyczne cele i najbardziej krytyczne obiekty dla samej Federacji Rosyjskiej. Są to obiekty wojskowe, obiekty kompleksu zbrojeniowego, dzięki którym produkowane są rakiety, drony i są to obiekty logistyki. Więc celów jest wiele" - oznajmił Wadym Skibicki, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

    Podkreślił, że wszystkie te cele są ponumerowane, określone według hierarchii, określone zostało ich znaczenie. - I celowo niszczymy je po to, by zmniejszyć potencjał Rosji i osiągnąć efekt domina, kiedy zniszczenie jednego przedsiębiorstwa doprowadzi do tego, że inne (przedsiębiorstwa), które polegają na jego produkcji, przestaną produkować wojskowe wyroby - dodał.

    Skibicki zaznaczył, że Ukraina wykorzystuje w tym celu drony, systemy rakietowe oraz agentów na terytorium Rosji.

  • 23:07

    UNHCR, agencja ONZ ds. uchodźców, poinformowała, że blisko połowa ukraińskich dzieci-uchodźców nie trafiła do szkół w ubiegłym roku szkolnym, a setki tysięcy są zagrożone dalszym pozostawaniem poza systemami edukacyjnymi.

    W opublikowanym właśnie raporcie “Education on Hold" ("Edukacja na Hamulcu") organizacja zwraca uwagę na językowe, administracyjne i prawne bariery, utrudniające uchodźczym dzieciom przyjęcie do szkół. Wymienia brak informacji o istniejących opcjach edukacyjnych, obawy rodziców, którzy nie są pewni czy zapisać dziecko do szkoły wobec nadziei na rychły powrót do ojczyzny oraz obawy, jak nauka w cudzoziemskiej szkole wpłynie na późniejsza reintegrację dziecka przez ukraiński system szkolny.

    Innym problemem jest brak szkół w krajach przyjmujących. Wobec bezprecedensowych liczb dzieci-uchodźców, które pojawiły się w pierwszych wojennych miesiącach, nie wszystkie państwa były w stanie wygospodarować nauczycieli i miejsca w szkołach.

    UNHCR obawia się, że jeżeli nie zostaną zintensyfikowane wysiłki, setki tysięcy dzieci stracą kolejny rok edukacji. Podkreśla, że szczególnie ważne jest przekazanie rodzicom szczegółowych informacji na temat opcji edukacyjnych wraz z przedstawieniem ich w świetle ukraińskiego systemu edukacyjnego. Organizacja zauważa, że należy wprowadzić szybkie procedury wzajemnego uznawania ocen i świadectw, aby ułatwić dzieciom zarówno dłuższe pobyty, jak i powrót do ukraińskiego systemu edukacji.

  • 21:24

    Sąd w Rosji skazał na pięć i pół roku kolonii karnej redaktora naczelnego lokalnego wydania z regionu Chakasja Michaiła Afanasjewa za "nieprawdziwe informacje" na temat rosyjskiej armii.

  • 21:00

    Wywiad wojskowy Ukrainy ma listę rosyjskich obiektów strategicznych przeznaczonych do zniszczenia i "metodycznie nad nią pracuje" - przekazał przedstawiciel służb Wadym Skibicki.

    - Pracujemy metodycznie, identyfikujemy najważniejsze cele i obiekty najbardziej krytyczne dla Rosji. Są to obiekty wojskowe, obiekty kompleksu obronno-wojskowego, które zapewniają produkcję rakiet i dronów i są to obiekty, które dotyczą logistyki. Więc celów jest wiele - stwierdził Skibicki.

  • 20:33

    Przerwa w nakładaniu sankcji na Rosję jest zbyt długa - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    "Obecnie widzimy zbyt długą sankcyjną przerwę ze strony partnerów. I zbyt aktywne próby obejścia sankcji przez Rosję" - oznajmił Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

    Ukraiński przywódca dodał, że wolny świat powinien podejmować więcej decyzji oraz powinien unikać wszelkich prób wykorzystywania "firm wolnego świata, technologii wolnego świata, produkcji wolnego świata do walki przeciwko wolności".

  • 20:19

    Miliarder Elon Musk przekazał bez pytania swojemu biografowi prywatną korespondencję z ukraińskim wicepremierem do spraw transformacji cyfrowej Mychajłem Fedorowem - napisał brytyjski dziennik "Financial Times".

    Wiadomości dotyczyły ograniczenia przez Muska dostępu do satelitarnej sieci internetowej Starlink - podał "FT". Fedorow zwrócił się do Muska o przywrócenie dostępu do sieci wojskom ukraińskim.

    Fedorow powiedział w piątek "FT", że nie był świadomy, iż biograf Muska - Walter Isaacson - otrzymał i zamieścił za zgodą miliardera korespondencję w książce, która jeszcze nie została opublikowana. - To nie jest zbyt ładne - ocenił wicepremier. - Nigdy nie pokazywałem naszej korespondencji publicznie ani nie rozmawiałem o niej - zapewnił.

  • 19:37

    Pierwsze 10 czołgów Leopard 1, przekazanych przez Danię, Niemcy i Holandię, dotarło na Ukrainę, kolejne są "w drodze" - podały media w Kijowie, które cytują komunikat duńskich sił zbrojnych.

    W lutym władze Danii, Niemiec i Holandii ogłosiły, że dostarczą Ukrainie 100 niemieckich czołgów Leopard w najbliższych miesiącach.

    Czołgi Leopard 1. Zdjęcie ilustracyjne

  • 18:54

    Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy (armii i oddziałów ochotniczych) generał Serhij Najew przyjechał na ćwiczenia na północy kraju zdobytym rosyjskim czołgiem T-72 - podała agencja Reutera, publikując nagranie w tej sprawie.

    - Dobry czołg, wygodne kierowanie - powiedział o sprzęcie Najew.

    Jak stwierdził generał, rosyjskie czołgi, zdobyte w wyniku bohaterskich bitew, zostały naprawione i są wykorzystywane do działań na północnym obszarze operacyjnym kraju.

    Generał Serhij Najew przejechał się zdobytym rosyjskim czołgiem T-72

  • 18:23

    Liczba osób rannych w rosyjskim ostrzale Krzywego Rogu w środkowej Ukrainie wzrosła do 73 - poinformowały władze obwodu dniepropietrowskiego.

    Wcześniej informowano o 54, a później o 60 rannych. Jedna osoba zginęła.

    35 osób rannych w ostrzale przebywa w szpitalu. Stan trzech poszkodowanych oceniany jest jako ciężki.

  • 18:14

    Półtora roku temu putinowska Rosja napadła na Ukrainę. Nasi wschodni sąsiedzi nadludzkim wysiłkiem stawili opór. Teraz ukraińska armia przystąpiła do ofensywy, by odbić z rąk agresora południowe i wschodnie tereny kraju usłane polami minowymi i poprzecinane kilometrami rosyjskich okopów. Rozpoczął się kolejny etap boju o wolność. Mimo niemal całkowitej blokady informacyjnej reporter "Superwizjera" Michał Przedlacki został dopuszczony na szpicę ukraińskiego ataku. Zobaczył, jaką cenę płaci się za wydzieranie ziemi z rąk okupanta. W czasie walk był świadkiem, jak ukraińscy żołnierze biorą do niewoli rosyjskiego żołnierza. Jak skończyła się ta historia? O tym w reportażu "Zaporoże. W środku ofensywy".

    Zaporoże. W środku ofensywy - oglądaj w TVN24 GO

    Michał Przedlacki został dopuszczony na szpicę ukraińskiego ataku. W czasie walk był świadkiem, jak ukraińscy żołnierze biorą do niewoli rosyjskiego żołnierza.

  • 17:43

    Ukraińskie kroki w ramach prowadzonej kontrofensywy są szybsze, niż nakładanie nowych sankcji na Rosję - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji Jałtańska Strategia Europejska (YES).

    - Wojna zwalnia. Przyznajemy to. Wszystkie procesy stają się coraz trudniejsze i wolniejsze - od sankcji po przekazanie broni - powiedział Zełenski.

    - Kiedy niektórzy partnerzy mówią - co z kontrofensywą, kiedy będzie następny krok? Moja odpowiedź: na dziś nasze kroki na pewno są szybsze, niż nowe pakiety sankcji - dodał ukraiński przywódca, zaznaczając, że do przyspieszenia kontrofensywy potrzebny jest konkretny sprzęt, w tym nowoczesne myśliwce.

  • 17:42

    Osłabienie sankcji na Rosję w zamian za przywrócenie funkcjonowania tzw. inicjatywy zbożowej będzie wygraną Kremla - ocenił Ołeh Nikołenko, rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

    "Stanowisko strony ukraińskiej pozostaje niezmienne: osłabienie części reżimu sankcyjnego wobec Rosji w zamian za przywrócenie umowy zbożowej będzie zwycięstwem rosyjskiego szantażu żywnościowego i zaproszeniem Moskwy do kolejnych fal szantażu" - napisał rzecznik na Facebooku.

    Jak dodał, wspólnota międzynarodowa powinna pracować nad tym, by Rosja wróciła do przestrzegania swoich zobowiązań, zamiast - poprzez ustępstwa - wzmacniać jej poczucie bezkarności i zachęcać do kolejnej agresji.

  • 16:14

    Rosja wycofała prawie wszystkie swoje samoloty z terytorium Białorusi. Obecnie stacjonuje tam tylko jeden szturmowiec Su-25 - poinformował niezależny kanał na Telegramie Biełaruski Hajun. Podał, że 11 rosyjskich śmigłowców Mi-8 i 7 Mi-24 opuściło lotnisko w Maczuliszczach. Z lotniska Baranowicze do Rosji odleciało z kolei dziewięć myśliwców Su-34 i Su-30. "Większość z tych maszyn znajdowała się na Białorusi od początku stycznia tego roku" - poinformował Biełaruskij Hajun.

    Rosyjski samolot szturmowy Su-25. Zdjęcie ilustracyjne

  • 15:40

    Ukraińska kontrofensywa w obwodzie charkowskim we wrześniu 2022 roku, w wyniku której wyzwolono spod rosyjskiej okupacji ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium, była operacją, jakiej nie oglądano na świecie od 50 lat - ocenił starszy porucznik Andrij Kowal, przedstawiciel Centrum Badań nad Historią Wojskowości Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Operacja charkowska rozpoczęła się 6 września ubiegłego roku i trwała około miesiąca. Ukraińskie wojska odzyskały kontrolę nad około 500 miejscowościami, przejęły około 400 rosyjskich czołgów i 400 bojowych wozów piechoty, do 200 transporterów opancerzonych oraz wielką ilość amunicji i broni strzeleckiej - wyliczył Kowal, cytowany przez agencję Ukrinform.

  • 15:07

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dołączył do grona osób obciążających Kreml odpowiedzialnością za śmierć szefa najemniczej formacji Grupa Wagnera Jewgienija Prigozyna. Zełenski publicznie wspomniał w tym kontekście Władimira Putina - podała rosyjska sekcja BBC.

    - Putin (...) zabił Prigożyna, przynajmniej mamy taką informację – powiedział prezydent Ukrainy, cytowany przez BBC. - Nie mieliśmy dni żałoby w Ukrainie, kiedy niebo straciło Prigożyna. Dla nas to o jednego terrorystę mniej - dodał Zełenski.

    Pogrzeb Prigożyna na cmentarzu Serafimowskim w Petersburgu

  • 14:37

    Poszkodowani w wyniku rosyjskiego ostrzału w Krzywym Rogu potrzebują pomocy psychologicznej - powiedział na antenie TVN24 ukraiński dziennikarz Ołeh Biłecki. Pocisk uderzył w budynek policji. Liczba rannych wzrosła do 60.

    Biłecki mówił również o rosyjskich atakach na inne miasta.

    Ołeh Biłecki o aktualnej sytuacji w Ukrainie

  • 14:14

    Unia Europejska, NATO i cała zachodnia cywilizacja mogą i powinny zrobić więcej dla Ukrainy, żeby nie dać Rosji czasu. Dlatego chcielibyśmy, żeby każdy kraj przekazał Ukrainie tyle broni, co Polska - oznajmił w wywiadzie dla ukraińskiej agencji Ukrinform szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak.

    W opinii generała ukraińska kontrofensywa w obwodach zaporoskim i donieckim przebiega w mozolny sposób, ponieważ przeciwnik "od setek lat stosuje te same standardy, szczególnie bardzo brutalne podejście do kwestii wojskowych".

    - Rosjanie bardzo mocno okopali się (w obwodzie zaporoskim), dlatego - z taktycznego punktu widzenia - Ukraińcy stoją przed wyjątkowo trudnym zadaniem. Niemniej, morale (waszych) żołnierzy jest godne podziwu - podkreślił Andrzejczak, który rozmawiał z Ukrinformem podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

  • 13:51

    Liczba osób rannych w ostrzale rakietowym ukraińskiego miasta Krzywy Róg wzrosła do 54. Akcja poszukiwawcza została zakończona - poinformował szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko.

    Dziewięciu rannych to policjanci: rosyjski pocisk uderzył w budynek policji, niszcząc go całkowicie.

    W wyniku rosyjskiego ostrzału zginął funkcjonariusz ochrony. Trzech policjantów wyciągniętych spod gruzów jest w stanie ciężkim.

    Jednak większość rannych - ponad 40 - to mieszkańcy Krzwego Rogu.

    Rosyjskie wojsko ostrzelało Krzywy Róg

    Rosyjski pocisk uderzył w budynek policji w Krzywym Rogu

    Rosyjski pocisk uderzył w budynek policji w Krzywym Rogu

    Ostrzelany budynek policji w Krzywym Rogu

  • 13:32

    Rosyjskie wojsko wycofuje się w boju w rejonie wsi Kliszczijiwka (w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim - red.) - poinformował rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz. Jak stwierdził, Ukraińcy posuwają się naprzód metr po metrze, odzyskując kontrolę nad terenem.

    Jewłasz dodał, że pozycje sił ukraińskich na danym odcinku w ciągu minionej doby zostały ostrzelane prawie 500-krotnie.

  • 13:06

    Ukraina zdołała znaleźć alternatywne sposoby na eksport swojego zboża, ale jest mało prawdopodobne, by ich przepustowość dorównała szlakom eksportowym w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, jest wysoce prawdopodobne, że eksport ukraińskiego zboża w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej pomógł obniżyć światowe ceny i poprawić bezpieczeństwo żywnościowe. Na światowy rynek trafiły ponad 32 miliony ton żywności, a indeks cen żywności spadł o 23 proc. w porównaniu ze szczytowym poziomem z marca 2022 roku. Szczególnie na niższych cenach, a także na bezpośrednim imporcie zboża z Ukrainy skorzystały kraje rozwijające się.

  • 12:50

    W nocy z czwartku na piątek zniszczono lokal wyborczy w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy, gdzie najeźdźcy zamierzali przeprowadzić nielegalne wybory samorządowe. To już trzeci skuteczny zamach na tego typu obiekt po wcześniejszych atakach w Nowej Kachowce i Kamionce Dnieprzańskiej - powiadomił lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.

    "Okupanci hucznie rozpoczynają wybory w Berdiańsku. O północy na terenie tamtejszego liceum, gdzie wróg zorganizował jeden z lokali wyborczych, rozległy się dwa potężne wybuchy. Ochrona złożona z (rosyjskich) wojskowych nie zdążyła z pomocą i znalazła się pod gruzami" - poinformował samorządowiec w komunikacie na Telegramie.

    10 września w Rosji i na okupowanych terenach Ukrainy zaplanowano wybory parlamentarne i regionalne. Jak informowała 4 września agencja Ukrinform, m.in. na podbitych przez Kreml ziemiach obwodu chersońskiego głosowanie zaczęło się już kilka dni wcześniej. Najeźdźcy mieli tam zmuszać cywilów do udziału w nielegalnych wyborach, grożąc im bronią.

    W ocenie niezależnych rosyjskich obserwatorów bezpośrednio po tych wyborach w Rosji może rozpocząć się kolejna faza mobilizacji na wojnę z Ukrainą.

  • 12:27

    Połowę namiotów zdemontowano w obozie najemniczej Grupy Wagnera pod Osipowiczami na Białorusi - podał niezależny portal Nasza Niwa, powołując się na oceny kanału Biełaruski Hajun. Dotychczas rozebrano już 160 namiotów z blisko 300. Pozostało ich jeszcze 130. Gdy demontaż się rozpoczynał, obóz liczył 292 namioty.

    Stopniowa likwidacja obozu rozpoczęła się na przełomie lipca i sierpnia - jak zauważano - na długo przed katastrofą samolotu w Rosji, w której 23 sierpnia zginął właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn.

  • 12:07

    Władze Ukrainy rozpoczęły zabiegi o objęcie sankcjami międzynarodowymi osób odpowiedzialnych za organizację rosyjskich pseudowyborów regionalnych na terenach okupowanych przez Rosję - poinformowało MSZ w Kijowie.

    "Osoby zamieszane w organizację tych pseudowyborów - w tym władze Federacji Rosyjskiej, przedstawiciele administracji okupacyjnych i struktur wyborczych - powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Inicjujemy objęcie ich nowymi sankcjami międzynarodowymi" - oświadczyło MSZ w komunikacie na stronie internetowej.

    Podkreślono, że pseudowybory na okupowanych terenach ukraińskich - w obwodach donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim oraz na Krymie - "nie będą miały żadnych skutków prawnych". Działania władz Rosji są naruszeniem "suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" i norm prawa międzynarodowego; pseudowybory pogłębiają delegitymizację rosyjskiego systemu prawnego - dodało MSZ.

  • 11:31

    Trzy osoby cywilne, dwie kobiety i mężczyzna, zginęły rano w wyniku rosyjskiego ataku lotniczego na miejscowość Odradokamianka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Czworo mieszkańców tej wsi zostało rannych - powiadomił na Telegramie szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko.

    Na miejscu zdarzenia pracują ratownicy, śledczy, kryminolodzy i wolontariusze. Rosja dopuściła się kolejnej zbrodni wojennej - przekazał minister.

  • 10:18

    Unia Europejska będzie nadal zdecydowanie wspierać Ukrainę i wywierać presję na Rosję - powiedział w Delhi przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przed spotkaniem przywódców G20, które odbędzie się w sobotę i niedzielę w stolicy Indii.

    - Atakując ukraińskie porty, Kreml pozbawia ludzi żywności, której bardzo potrzebują - stwierdził Michel, przypominając, że Rosja blokuje eksport zboża z Ukrainy przez Morze Czarne.

    Według przewodniczącego Rady Europejskiej, będzie to jedna z kluczowych kwestii omawianych podczas weekendowych rozmów w Delhi. Oświadczył też, że UE chciałaby, aby podczas szczytu skupiono się na stawieniu czoła globalnym wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem żywnościowym i energetycznym.

    Michel przewiduje, że na szczycie G20 zapewne nie zostaną rozwiązane wszystkie największe globalne problemy, ale dodał, że wolą UE jest, by przyspieszono wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju, powstrzymania zmian klimatycznych i redukcji ubóstwa.

    Reuters podał, że władze goszczących światowych przywódców Indii chcą, aby w komunikacie końcowym szczytu uwzględniono również poglądy Rosji i Chin, które zablokowały wysiłki państw zachodnich zmierzające do zdecydowanego potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ani rosyjski dyktator Władimir Putin, któremu grozi aresztowanie na podstawie nakazu Międzynarodowego Trybunału Karnego, ani przywódca Chin Xi Jinping nie wezmą udziału w szczycie; zastąpią ich odpowiednio szef dyplomacji Siergiej Ławrow i premier Li Qiang.

  • 9:36

    Bilans rannych rosyjskiego ataku na Krzywy Róg w południowej Ukrainie wzrósł do 25.

    Pocisk trafił w komendę policji. Jeden z funkcjonariuszy poniósł śmierć na miejscu - relacjonował szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko.

    Wcześniej gubernator sąsiedniego obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko powiadomił, że w ciągu minionej doby rosyjskie wojska dokonały 93 ostrzałów wymierzonych w 29 miejscowości w tej części Ukrainy. Zginęła 54-letnia mieszkanka wsi Prymorske. Ponadto w godzinach porannych wróg przeprowadził atak rakietowy na Zaporoże. Jedna osoba została ranna.

    W tym samym czasie najeźdźcy ostrzelali miasto Sumy na północy kraju. Obrażeń ciała doznało dwoje cywilów, których wydobyto spod gruzów uszkodzonego budynku mieszkalnego - poinformowały władze regionu sumskiego.

  • 9:08

    Do okupowanego Doniecka przybyły dodatkowe oddziały rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), armia rosyjska zmusza mieszkańców do udziału w nielegalnych wyborach regionalnych 10 września - oświadczył rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego, Andrij Kowalow.

    - Do okupowanego Doniecka przyjechały z Rosji dodatkowe oddziały FSB, w celu kontrolowania organizacji fikcyjnych wyborów na terenach pod tymczasową okupacją - oświadczył rzecznik, cytowany przez agencję Ukrinform.

    Jak dodał, "z terytorium Rosji i Białorusi przybyły grupy propagandzistów rosyjskich", którzy będą nadawać materiały o "rzekomo pozytywnym przebiegu wyborów".

    Członkowie fikcyjnych komisji wyborczych powołanych przez władze okupacyjne obchodzą mieszkania w asyście wojskowych. Zatrzymują cywilów na ulicach i w miejscach publicznych zmuszając do składania podpisów na listach wyborczych nie tylko we własnym imieniu, ale za krewnych bądź sąsiadów - relacjonował Kowalow.

    Formalnie wybory parlamentarne i regionalne zaplanowano w Rosji na 10 września. W niektórych regionach Rosji i na okupowanych terenach Ukrainy głosowanie zaczęło się jednak kilka dni wcześniej.

  • 8:55

    W rosyjskim ataku rakietowym na Krzywy Róg zginęła jedna osoba, a dziewięć innych zostało rannych - podaje Reuters, cytując gubernatora obwodu Ołeha Łysaka. Rakieta uderzyła w budynek administracji.

  • 8:37

    Ukraiński sztab poinformował o rosyjskich stratach z ostatniej doby. Z danych wynika, że Federacja Rosyjska straciła 640 żołnierzy (łącznie ponad 267 tys.), 23 czołgi (4529 łącznie) oraz 31 systemów artyleryjskich (łącznie 5753).

  • 8:07

    Węgry. Węgiersko-rosyjska grupa przyjaźni zakończyła po cichu działalność, grupa węgiersko-ukraińska w praktyce nie działa - media

  • 8:01

    W czwartek z Ukrainy do Polski odprawiono 28,7 tys. osób, a 23 tys. wyjechało z Polski do Ukrainy - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego 2022 r. czyli od początku agresji Rosji na Ukrainę, SG zanotowała ponad 15 mln 354 tys. wjazdów do Polski i 13 mln 624 tys. wyjazdów na Ukrainę.

    "W dniu 7. września funkcjonariusze SG odprawili na przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 28,7 tys. osób. Od 24.02.2022 – ponad 15,354 mln os." – poinformowała w piątek na Twitterze straż graniczna.

    "Z Polski do Ukrainy odprawiono 23 tys. osób. Od 24.02.2022 – 13,624 mln osób" – zaznaczyła.

  • 7:48

    Przedstawiciel amerykańskiego wywiadu wojskowego (DIA) Trent Maul ocenia, że istnieje "realna możliwość", iż do końca roku siły ukraińskie przedrą się przez wszystkie linie obrony wojsk rosyjskich na południu frontu - podał w najnowszej analizie waszyngtoński Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    ISW cytuje wypowiedź Maula, szefa działu analiz DIA, dla tygodnika "Economist". Odnosząc się do niedawnych postępów sił ukraińskich na północny zachód od Werbowego, w zachodniej części obwodu zaporoskiego, Maul ocenił, że Ukraińcy przesunęli się ku drugiej linii obrony Rosjan. Uznał, że przełamanie pierwszej z trzech linii obrony rosyjskiej sprawia, iż realistyczne jest pokonanie pozostałych dwóch linii do końca bieżącego roku.

    Niemniej - zdaniem przedstawiciela DIA - w trzeciej linii obrony sił rosyjskich znajduje się znaczna część umocnień. Ta opinia Maula jest sprzeczna z niektórymi ocenami ukraińskimi, cytowanymi przez ISW, które sugerują, że trzecia linia ma tylko charakter pomocniczy.

    Jak przyznaje amerykański think tank, rosyjska obrona "nie jest jednolita wzdłuż całej linii frontu na południu Ukrainy". Jednak oceny dotyczące trudności z jej przełamaniem "mogą być wnioskami wyciąganymi na podstawie ograniczonych informacji, pochodzących z niewielkich odcinków frontu" - ostrzegają eksperci.

    Tak więc, choć siły ukraińskie odnoszą na południu sukcesy taktyczne i kontrofensywa może odnieść sukces operacyjny jeszcze w 2023 roku, to "dalsze linie rosyjskich pozycji obronnych wciąż są znaczącym wyzwaniem" dla Ukraińców - konkluduje ISW.

  • 7:12

    Ukraińska obrona powietrzna strąciła 16 z 20 dronów Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały ostatniej nocy południe Ukrainy - poinformowały ukraińskie Siły Powietrzne. Celem ataku był obwód odeski, skąd m.in. wypływają statki z eksportowanym zbożem ukraińskim.

    "Zarejestrowano odpalenie 20 Shahedów w kierunku obwodu odeskiego. Podczas pracy bojowej zniszczono 16 Shahedów 136/131 w granicach obwodów odeskiego i mikołajowskiego" - głosi oświadczenie lotnictwa wojskowego Ukrainy.

    Jak uściślono, Rosjanie zaatakowali obwód odeski z kierunku południowo-wschodniego - z Primorsko-Achtarska na terenie Rosji nad Morzem Azowskim i z okupowanego Krymu.

    Alarm przeciwlotniczy w związku z atakiem dronów ogłoszono w obwodzie odeskim po północy czasu polskiego. Rosjanie przeprowadzili też w nocy z czwartku na piątek atak rakietowy na inne regiony Ukrainy - obwód zaporoski na południu i sumski na północy.

  • 7:05

    Wojna w Ukrainie. Elon Musk miał wyłączyć sieć Starlink, by nie dopuścić do ataku dronów na rosyjskie okręty - CNN

  • 6:23

    Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 5:51

    Władze Kuby poinformowały, że aresztowały 17 osób pod zarzutem związku z siatką handlarzy ludźmi, która rzekomo zwabiała młodych Kubańczyków do służby w rosyjskiej armii podczas wojny w Ukrainie - podaje Reuters

    Na początku tygodnia władze ujawniły, że pracują nad "neutralizacją i demontażem" sieci, która, jak twierdzą, działa zarówno na ziemi kubańskiej, jak i w Rosji.

    - W wyniku śledztwa aresztowano dotychczas 17 osób, w tym wewnętrznego organizatora tych działań - powiedział Cesar Rodriguez, pułkownik w ministerstwie spraw wewnętrznych Kuby.

  • 4:56

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały 7 września działania ofensywne w pobliżu Bachmutu i na zachodzie obwodu zaporoskiego i poczyniły dalsze zdobycze terytorialne na obu odcinkach frontu.

  • 4:43

    Sekretarz stanu USA Anotny Blinken odbył rozmowę telefoniczną z szefową rumuńskiej dyplomacji Luminitą Odobescu na temat szczątków rosyjskiego drona, które spadły na terytorium Rumunii - podał Departament Stanu. Szefowie dyplomacji mówili też o zwiększeniu bezpieczeństwa rumuńskiej przestrzeni powietrznej, w tym o wysłaniu dodatkowych myśliwców F-16.

  • 4:36

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 4:11

    "Stephen Fry i ja odbyliśmy serdeczne i przyjacielskie spotkanie" – napisał na platformie X Wołodymyr Zełenski, publikując również krótkie wideo ze spotkania z brytyjskim aktorem i działaczem charytatywnym.

    "Rozmawialiśmy o różnych aspektach życia Ukrainy: kulturze, odporności i odwadze naszego narodu. Podziękowałem mu za wsparcie Ukrainy. Wszyscy mamy nadzieję na przywrócenie sprawiedliwego pokoju" – czytamy.

  • 3:29

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował na platformie X (dawny Twitter) wpis, w którym poinformował, że wraz z premierem Izraela Binjaminem Netanjahu rozmawiał "o tym, jak zapewnić pełne funkcjonowanie ruchu bezwizowego obywatelom Ukrainy i jak zapewnić bezpieczeństwo chasydzkim Żydom podczas ich corocznej pielgrzymki do Humania".

    "Ukraina zawsze ciepło witała pielgrzymów i brała odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę zagrożenie ze strony rosyjskich rakiet i irańskich dronów, tegoroczna pielgrzymka wiąże się z wysokim ryzykiem dla bezpieczeństwa. Nasze schrony przeciwbombowe mogą pomieścić około 11 tysięcy osób. Aby zapewnić bezpieczeństwo większej liczbie osób, konieczne jest szybkie wspólne działanie. Rozmawialiśmy także o tym, jak Izrael może wesprzeć Ukrainę w przeciwstawieniu się rosyjskiej agresji, a także o współpracy międzynarodowej pomiędzy naszymi państwami" - dodał.

  • 3:05

    Armenia po raz pierwszy od początku inwazji Rosji na Ukrainę przekazała stronie ukraińskiej pomoc humanitarną - podał w czwartek wieczorem portal Europejska Prawda. Żona premiera Armenii Anna Akopian przywiozła sprzęt dla ukraińskich uczniów.

  • 2:53

    Rosjanie ostrzelali budynek szkoły w miejscowości Orichiw w obwodzie Zaporoskim Ukrainy. Szkoła pełniła funkcję ośrodka dystrybucji pomocy humanitarnej do czasu, gdy została dwa razy zaatakowana. Kobieta, która przeżyła nalot, powiedziałą, że pies uratował jej życie. Po pierwszym uderzeniu wybiegła za nim przed szkołę. Wtedy doszło do drugiego ataku, który zniszczył budynek i zabił siedem osób. Dziś kobieta mieszka w Zaporożu i od czasu do czasu niesie pomoc humanitarną do swojego rodzinnego miasta Orichiw, położonego niecałe 10 kilometrów od najbliższej pozycji armii rosyjskiej.

    Przed wojną Orichiw liczył ponad 14 tys. mieszkańców. Natomiast obecnie w mieście żyje około 700 osób, które niemal codziennie doświadczają ataków.

    Zniszczenia na placu zabaw przed ostrzelaną szkołą w miejscowości Orichiw w obwodzie zaporoskim

    Kobieta, która przeżyła ostrzał szkoły w miejscowości Orichiw

  • 2:27

    Pentagon ogłosił kolejną transzę uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 600 milionów dolarów w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative.

    W skład nowego pakietu wchodzi m.in. sprzęt do integracji systemów obrony powietrznej Ukrainy, dodatkowa amunicja do systemów HIMARS, amunicja artyleryjska kalibru 105 mm, sprzęt do rozminowywania, a także sprzęt do walki radioelektronicznej, stosowany m.in. do zwalczania i zakłócania dronów.

    Ogłoszona w czwartek partia broni jest drugą w ciągu zaledwie dwóch dni.

  • 2:16

    Pierwsze samoloty F-35 mają zostać przekazane siłom powietrznym Danii już do końca tego roku. Ministerstwo obrony nie ujawniło, ile maszyn ma trafić w pierwszej oraz drugiej partii. Pierwotnie zakładano, że duńskie siły zbrojne będą dysponować 27 myśliwcami F-35 do 2027 roku.

    Pod koniec sierpnia premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przekazanie Ukrainie 19 wycofywanych samolotów F-16. Wówczas Frederiksen ujawniła, że pierwsze sześć myśliwców ma zostać dostarczonych w okolicach Nowego Roku, kolejnych osiem maszyn - w 2024 roku. Natomiast pięć ostatnich samolotów - w 2025 roku.

    W czwartek o opóźnieniach dostaw samolotów F-35 poinformowało również ministerstwo obrony Norwegii. Kraj ten otrzymał już 40 myśliwców, oczekuje kolejnych 12. Ostatnie z maszyn mają zostać przekazane w 2025 roku. Premier Norwegii Jonas Gahr Store pod koniec sierpnia zapowiedział przekazanie Ukrainie 5-10 samolotów F-16.

  • 2:06

    Planowana na wiosnę przyszłego roku dostawa drugiej partii samolotów F-35 dla Danii została przesunięta przez producenta na jesień 2024 roku - poinformował w czwartek duński minister obrony Troels Lund Poulsen w wydanym komunikacie. Zapewnił przy tym, że siły zbrojne jego kraju "nadal będą zajmować się szkoleniem ukraińskich pilotów oraz przekazaniem samolotów F-16 Ukrainie".

    Według resortu obrony Danii opóźnienie wynika z "wyzwań amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, związanych z rozwojem i testowaniem oprogramowania, z którym dostarczane są najnowsze wersje F-35".

  • 1:42

    W okupowanych Oleszkach w obwodzie chersońskim wysadzono w powietrze samochód, w którym byli funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i rosyjscy żołnierze - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

    Według doniesień, w wybuchu jeden pracownik FSB zginął na miejscu, a drugi w stanie ciężkim trafił do szpitala. Trzech rosyjskich wojskowych zostało rannych.

    Ukraińska Prawda podała, że z eksplozją związana jest SBU. Funkcjonariusze FSB byli w Oleszkach, by prowadzić działania filtracyjne i torturować Ukraińców - napisał portal.

  • 1:21

    Rosja stawia na wysokie ceny ropy, by finansować swoją wojnę przeciwko Ukrainie. Sankcje ograniczają ilość surowca, który może eksportować, więc Kreml liczy na to, że wzrost cen oraz wykorzystanie nowych szlaków transportowych do nowych odbiorców wyrówna straty - pisze brytyjski tygodnik "Economist" na swojej stronie internetowej.

    W sierpniu spadające zyski z eksportu ropy ograniczyły dochody rosyjskiego budżetu z podatków do 8 mld dolarów. Rok wcześniej było to 13 mld dol. - informuje "Economist", powołując się na ustalenia firmy konsultingowej Rystad Energy. Załamał się też długo utrzymujący się kurs rosyjskiej waluty, który wynosi teraz prawie 100 rubli za dolara.

  • 1:09

    Podczas 18. Szczytu Azji Wschodniej (EAS) w Dżakarcie, w którym udział wzięli przedstawiciele 18 państw, a który obradował w ramach szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEA) USA i Japonia ostrzegły, że inwazja Rosji na Ukrainę i rosnąca asertywność Chin na Morzu Południowochińskim zagrażają globalnemu porządkowi – podała agencja Kyodo.

    Chiny i Rosja odparły, że takie argumenty wikłają państwa "w bezsensowne spory".

    Wiceprezydent USA Kamala Harris stwierdziła na forum szczytu EAS, że "brutalny atak" Rosji na Ukrainę musi zostać potępiony jako "atak na suwerenność i integralność terytorialną tego narodu", a Waszyngton będzie nadal pociągał Moskwę do odpowiedzialności za jej "rażące zbrodnie przeciwko ludzkości".

  • 0:52

    W czwartek wieczorem we wszystkich obwodach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Powodem był start rosyjskich myśliwców MiG-31K, zdolnych do przenoszenia pocisków hipersonicznych Kindżał.

    Siły powietrzne Ukrainy poinformowały, że samoloty wystartowały z lotniska Sawaslejka w obwodzie niżnonowogrodzkim.

    Alarm został odwołany po godz. 21 czasu ukraińskiego (godz. 20 w Polsce).

    Myśliwiec MiG-31K z podwieszonym pociskiem Kindżał

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: