Putin podpisał dekret, ponad 100 tysięcy Rosjan pójdzie jesienią w kamasze

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 583 dni. Władimir Putin podpisał dekret, ustanawiający jesienną kampanię poboru do wojska i wzywa 130 tysięcy obywateli do odbycia ustawowej służby wojskowej. Wszyscy mężczyźni w Rosji mają obowiązek odbycia rocznej służby wojskowej w wieku od 18 do 27 lat. Z kolei wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk oświadczyła, że Rosjanie, którzy po aneksji Krymu osiedlili się na półwyspie, powinni z niego wyjechać, bo przebywanie na ukraińskiej ziemi nie jest dla nich bezpieczne. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:20

    Instytut Studiów nad Wojną: rosyjscy blogerzy prowojenni twierdzili, że siły ukraińskie bezskutecznie próbowały przedostać się na wschód od linii kolejowej na południe od Bachmutu w pobliżu Kliszczijewki i Kurdyumowki oraz doniosły o ciężkich walkach na linii Kliszczijewka-Andrijewka-Kurdyumowka.

  • 4:18

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały działania kontrofensywne w zachodnim obwodzie zaporoskim i w rejonie Bachmutu. Źródła rosyjskie podały, że siły ukraińskie zaatakowały na północ od Robotyne oraz w pobliżu Werbowe i Nowoprokopiwki.

  • 3:20

    Przekazanie Rosji przez Iran rakiet balistycznych nie zmieni poziomu zagrożenia dla Ukrainy - powiedział w ukraińskim radiu sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Odniósł się w ten sposób do analizy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), który ostrzegł, że po 18 października Rosja może nabyć irańskie pociski o zasięgu powyżej 300 km.

  • 2:27

    Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz powiedział, że spór między obydwoma krajami, dotyczący ograniczeń na ukraińskie produkty rolne, nie będzie miał wpływu na stosunki dwustronne, a strony są gotowe go rozwiązać - podał portal Ukrainska Prawda.

  • 1:02

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 0:36

    Zawiesiliśmy status węgierskiego banku OTP, a także pięciu greckich firm przewozowych jako międzynarodowych sponsorów inwazji Rosji na nasz kraj. Mamy nadzieję, że ta decyzja doprowadzi do odblokowania przez Węgry pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro - oznajmiła ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK).

  • 23:19

    Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że jest przekonany, iż Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie "mimo nieporozumień" między Warszawą a Kijowem, a obydwa kraje znajdą sposób na "rozwiązanie tych problemów".

    - Oczekuję i jestem przekonany, że Ukraina i Polska znajdą sposób na to, by rozwiązać te problemy, tak by nie wpłynęło to negatywnie na wojskową pomoc dla Ukrainy - powiedział Stoltenberg w wywiadzie dla mediów udzielonym w Kopenhadze.

  • 19:41

    Wszyscy kandydaci w wyborach prezydenckich w USA, zaplanowanych na listopad 2024 roku, otrzymali od nas zaproszenia do złożenia wizyty na Ukrainie. Chcemy, żeby ci politycy wypracowali sobie opinię na temat naszego kraju na podstawie własnych obserwacji - oznajmił Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    Przez cały czas utrzymujemy kontakt z obiema partiami w amerykańskim Kongresie, Demokratami i Republikanami. Zaprosiliśmy kandydatów z tych ugrupowań na Ukrainę, ponieważ tylko w ten sposób mogą zobaczyć wszystko na własne oczy - oznajmił Jermak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

    W ocenie doradcy głowy państwa wsparcie Kijowa pozostaje "absolutnym priorytetem" dla Waszyngtonu, a proukraińskie stanowisko władz USA wynika z podobnego podejścia amerykańskiego społeczeństwa.

    Jak pisze Interfax-Ukraina, z wizytą na Ukrainie gościli już dwaj kandydaci związani z Partią Republikańską - były gubernator stanu New Jersey Chris Christie oraz były wiceprezydent USA Mike Pence.

  • 19:13

    Rada Związkowa Szwajcarii zdecydowała o wprowadzeniu kolejnych sankcji na Iran w związku z eksportem dronów do Rosji. Decyzję podjęto w ramach dostosowywania się do restrykcji UE w tej kwestii - poinformował organ pełniący funkcję rządu i kolegialnej głowy państwa szwajcarskiego.

    Sankcje są odpowiedzią na "wykorzystywanie irańskich dronów w militarnej agresji Rosji przeciwko Ukrainie" - wyjaśnia w komunikacie rząd Szwajcarii. Podkreśla, że Iran nadal wspiera militarnie Rosję, co "jest sprzeczne z prawem międzynarodowym". Zważywszy, że siły rosyjskie "wykorzystują irańskie drony w swej wojnie przeciw Ukrainie Rada Związkowa postanowiła (...) wprowadzić dodatkowe restrykcje wobec Islamskiej Republiki Iranu".

    Sprzedaż, dostarczanie, eksport i transport tranzytowy części i komponentów wykorzystywanych do produkcji dronów zostaje zakazany, a dodatkowe ukierunkowane sankcje zostają nałożone na osoby i podmioty mające związek ze "wspieraniem irańskiego programu statków bezzałogowych" - głosi komunikat.

    "Szwajcaria wprowadzała sankcje UE dotyczące dostaw irańskich statków bezzałogowych do Rosji od jesieni 2022 roku, a ostatnio przyjęła je 16 sierpnia" - napisano w rządowym oświadczeniu.

  • 18:39

    Władze Wielkiej Brytanii poinformowały o nałożeniu sankcji na podmioty i osoby zaangażowane w organizację niedawnych fikcyjnych wyborów w czterech okupowanych obwodach Ukrainy, w zeszłoroczne pseudoreferenda na temat ich przyłączenia do Rosji oraz w wybory na Krymie.

    Sankcjami objęto rosyjską Centralną Komisję Wyborczą, która zorganizowała w tym miesiącu fikcyjne wybory i zeszłoroczne referenda w nielegalnie kontrolowanych częściach Ukrainy, jej sekretarz Natalię Budarinę, a także Andrieja Aleksienkę, szefa tzw. administracji obwodowej w Chersoniu oraz Marinę Zacharową, szefową tzw. komisji wyborczej w Chersoniu.

    - Fikcyjne wybory w Rosji są przejrzystą, daremną próbą legitymizacji jej nielegalnej kontroli suwerennego terytorium Ukrainy. Nie można organizować "wyborów" w cudzym kraju. Wielka Brytania nigdy nie uzna roszczeń Rosji do ukraińskiego terytorium - Krym, Zaporoże, Donieck, Ługańsk i Chersoń należą do Ukrainy - oświadczył minister spraw zagranicznych James Cleverly.

    Poinformowano też, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Wielka Brytania objęła sankcjami już ponad 1600 podmiotów i osób fizycznych z Rosji.

  • 17:10

    Szwajcaria przeznaczy 103,5 mln euro na rozminowywanie Ukrainy

    W piątek Szwajcarska Rada Federalna zatwierdziła pakiet środków finansowych w wysokości 100 milionów franków szwajcarskich (103,5 miliona euro) na usunięcie min lądowych, cywilnych i rolniczych w Ukrainie oraz pomoc w odbudowie kraju.

    Tak wynika z oświadczenia szwajcarskiego rządu, które cytuje "Europejska Prawda”.

  • 17:06

    W pobliżu Kijowa znaleziono dwóch mężczyzn z rosyjskim systemem obrony powietrznej "Tor" wraz z amunicją

    Dwaj mieszkańcy obwodu boryspolskiego nielegalnie nabyli i przechowywali przeciwlotniczy system rakietowy oraz amunicję agresorów.

    Według wstępnych danych broń pozostawiła wojska rosyjskie podczas działań wojennych na terenie obwodu czernihowskiego.

    W pierwszej kolejności policja odkryła i przejęła przeciwlotniczy system rakietowy TOR, który jeden z podejrzanych ukrywał w dzielnicy Brovar - informuje "Ukraińska Prawda".

  • 16:46

    Ministerstwo Energetyki Ukrainy poinformowało, że pracownicy energetyki dostali się pod ostrzał rakietowy w Kupiańsku (obwód charkowski).

    "Na szczęście nie było ofiar. Prace nad przywróceniem sieci są kontynuowane pomimo ciągłych ostrzałów i zagrożeń dla życia pracowników branży energetycznej. W ciągu jednego dnia w regionie przywrócono prawie tysiąc abonentów, z czego 50 odbiorców otrzymało prąd po raz pierwszy od początku rosyjskiej agresji na pełną skalę" - informuje ministerstwo.

    W obwodzie donieckim w wyniku ostrzału wyłączone zostały dwie napowietrzne linie elektroenergetyczne - podało Radio Swoboda.

  • 16:39

    Siły Powietrzne Ukrainy na platformie X upubliczniły "codzienność pilota myśliwca MiG-29.

  • 16:37

    Putin w marcu podpisał zarządzenie wzywające na wiosenną kampanię 147 000 osób.

    W lipcu niższa izba parlamentu Rosji głosowała za podniesieniem maksymalnego wieku, w którym mężczyźni mogą zostać poborowi do wojska z 27 lat do 30 lat. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2024 roku.

    W zeszłym roku Rosja ogłosiła plan zwiększenia liczebności swojego zawodowego i poborowego personelu bojowego o ponad 30% do 1,5 miliona, co było ambitnym zadaniem utrudnionym przez ciężkie, ale nieujawnione straty na Ukrainie.

    Ukraina twierdzi, że nie spocznie, dopóki ostatni rosyjski żołnierz nie zostanie wyrzucony z jej kraju. Zachód twierdzi, że chce pomóc Ukrainie w pokonaniu Rosji - cel ten jest zdaniem urzędników Kremla nierealistycznym marzeniem.

  • 16:35

    Władimir Putin podpisał dekret, określający rutynową jesienną kampanię poboru do wojska. Wezwał 130 tysięcy obywateli do ustawowej służby wojskowej.

    Wszyscy mężczyźni w Rosji mają obowiązek odbycia rocznej służby wojskowej w wieku od 18 do 27 lat lub równoważnego szkolenia w ramach studiów wyższych.

  • 16:32

    Nasi zachodni partnerzy boją się rozpadu Rosji, nie przyjmują tego do wiadomości; te państwa nie mogą też jednoznacznie określić, na czym właściwie miałoby polegać nasze zwycięstwo w wojnie z Kremlem - przyznał w piątek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

    W ocenie Daniłowa celem Ukrainy musi być całkowite wyzwolenie terytoriów kraju spod rosyjskiej okupacji. Dlatego Kijów nie może godzić się na żadne rozwiązania o kompromisowym charakterze, które grożą zamrożeniem konfliktu z Moskwą.

  • 15:07

    Ministerstwo Obrony Ukrainy udostępniło na platformie X zdjęcia 53. Brygady Zmechanizowanej.

  • 14:54

    Uchwała o natychmiastowym wycofaniu się Rosji z elektrowni jądrowej w Zaporożu została przyjęta na 67. sesji dorocznej konferencji generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

    Przeciw uchwale głosowało sześć krajów, w tym Rosja, Iran i Chiny. 32 kraje wstrzymały się od głosu, w tym Republika Południowej Afryki i Pakistan.

    Podczas konferencji Ukraina została przyjęta do Rady Gubernatorów MAEA, w skład której wchodzi łącznie 11 krajów. Rosja nie jest uwzględniona w radzie - informuje Radio Swoboda.

  • 14:49

    Putin wyemituje komunikat z okazji rocznicy aneksji nowych regionów

    30 września prezydent Władimir Putin wyśle nagranie w rocznicę przyłączenia nowych regionów do Rosji - powiedział Dmitrij Pieskow.

    - Będzie wiadomość wideo od prezydenta, w którym będzie on składał wszystkim gratulacje w dniu zjednoczenia nowych regionów z Rosją - powiedział dziennikarzom.

    Putin podpisał ustawę ustalającą nową datę pamięci na 30 września - Dzień Zjednoczenia Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, obwodów zaporoskiego i chersońskiego z Federacją Rosyjską - podaje Interfax-Ukraina.

  • 14:31

    Siedem krajów Unii Europejskiej zamówiło amunicję w ramach programu zamówień na pilne dostarczenie potrzebnych pocisków artyleryjskich do Ukrainy w celu uzupełnienia wyczerpanych zapasów od państw zachodnich.

    Zamówienia złożone w ramach kontraktów wynegocjowanych przez Europejską Agencję Obrony (EDA) dotyczą amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm - jednej z najważniejszych amunicji w intensywnej wojnie.

  • 14:08

    "Potężna eksplozja" usłyszana 29 września po południu w okupowanym przez Rosję Berdiańsku w obwodzie zaporoskim - poinformowała szefowa miejskiej administracji wojskowej Wiktoria Halitsina.


  • 14:04

    Federacja Rosyjska zwiększa liczbę sprzętu i żołnierzy w okupowanym obwodzie zaporoskim

    Burmistrz Melitopola Iwan Fiodorow na Telegramie przekazał, że przez Mariupol i Berdiańsk przejeżdża ciężki sprzęt wojskowy. Według niego najemcy zajmują wszystkie wolne domy we wsiach powiatów melitopolskiego i połogowskiego. Zwiększa się także liczebność personelu wojskowego w Tokmoku i Berdiańsku - podaje "Ukraińska Prawda".

  • 13:57

    Dron Służby Bezpieczeństwa Ukrainy "oślepił" rosyjski radar. Dzień wcześniej unieszkodliwił rosyjską stację radarową "Kasta" w obwodzie kurskim Federacji Rosyjskiej - informuje "Ukraińska Prawda".

  • 13:51

    Wiceminister spraw wewnętrznych, Anton Heraszczenko przekazał, że nad Tokmakiem zestrzelono rosyjski myśliwiec Su-35. "Podobno zrobiły to rosyjskie siły obrony powietrznej przy użyciu systemu rakietowego S-300. Nie ma jeszcze potwierdzonych informacji" - napisał na platformie X.

  • 13:48

    Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że siły ukraińskie zlikwidowały między innymi 34 systemy artyleryjskie i 8 czołgów.

  • 13:33

    Wojna w Ukrainie. Ukraińscy żołnierze o walkach w miejscu przerwania frontu pod Robotyne

  • 13:26

    Francja i Ukraina podpisały około 10 umów w sferze przemysłu obronnego - poinformował w piątek minister obrony Sebastien Lecornu podsumowując wyniki wizyty w Kijowie, podczas której towarzyszyli mu przedstawiciele 20 francuskich firm zbrojeniowych.

    Stronami umów są wielcy producenci sprzętu wojskowego, małe i średnie firmy, jak i start-upy, które specjalizują się w produkcji uzbrojenia (artylerii, sprzętu opancerzonego, dronów), a także cyberbezpieczeństwie i rozminowywaniu - podała w piątek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na wypowiedzi Lecornu w mediach społecznościowych.

    Ukraiński portal Hromadske przekazał w piątek, że firmy francuskie podpisały wspólnie z przedstawicielami przemysłu ukraińskiego prawie 20 umów i listów intencyjnych.

    Wśród tych dokumentów jest m.in. list intencyjny o współpracy pomiędzy ukraińską agencją odpowiedzialną za zakup uzbrojenia, działającą w ramach resortu obrony i francuską DGA, agencją ds. zakupów wojskowych. Dokument przewiduje bezterminową współpracę i tworzy bazę prawną do zawierania przyszłych kontraktów.

    Lecornu spotkał się w czwartek w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, ministrem obrony Rustemem Umierowem i wicepremierem odpowiedzialnym za infrastrukturę, Ołeksandrem Kubrakowem.

  • 10:55

    W ostatnich tygodniach nawet setki bojowników wcześniej powiązanych z prywatną firmą wojskową Grupa Wagnera prawdopodobnie wróciło na Ukrainę jako jednostki i małe grupy, walcząc dla różnych prorosyjskich oddziałów - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak przypomniano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, Grupa Wagnera wycofała się z operacji bojowych na Ukrainie na początku czerwca 2023 r., przed nieudanym buntem z 24 czerwca, a następnie śmiercią jej właściciela Jewgienija Prigożyna i innych przywódców wyższego szczebla w katastrofie lotniczej 23 sierpnia.

    Wskazano, że dokładny status rozmieszczonego na Ukrainie personelu jest niejasny, ale prawdopodobne jest, że poszczególne osoby zostały przeniesione do części oficjalnych sił rosyjskiego ministerstwa obrony i do innych prywatnych firm wojskowych.

    "Kilka raportów sugeruje koncentrację weteranów Wagnera wokół Bachmutu: ich doświadczenie będzie prawdopodobnie szczególnie poszukiwane w tym sektorze. Wielu z nich będzie zaznajomionych z obecną linią frontu i lokalną taktyką ukraińską, gdyż walczyli na tym samym terenie zeszłej zimy" - napisano.

  • 10:14

    Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk oświadczyła w piątek, że Rosjanie, którzy po aneksji Krymu osiedlili się tam, powinni wyjechać, bo przebywanie na ukraińskim półwyspie jest dla nich niebezpieczne. Wyraziła przekonanie, że rosyjski most na Krym przestanie istnieć.

    W komentarzu na serwisie Telegram Wereszczuk napisała o "wielu tysiącach Rosjan, którzy w ostatnich latach nielegalnie wjechali na nasz Krym". Zapytała następnie: "co będą oni robić, kiedy padnie most na Krym (jest oczywiste, że to kwestia czasu), gdy zostanie przerwany korytarz lądowy, a na półwyspie zaczną się walki lądowe?".

    Krym



    Wyraziła przekonanie, że w tej sytuacji "nie uda się tysiącom cywilów szybko wyjechać z półwyspu". Z tego powodu - dodała - zwraca się do Rosjan, by wyjeżdżali. "Przebywanie na ukraińskim Krymie jest dla was niebezpieczne" - oświadczyła.

    Wcześniej wicepremier apelowała do Ukraińców, by wyjechali z Półwyspu Krymskiego i "przeczekali wyzwalanie półwyspu spod okupacji na terytorium kontrolowanym przez Kijów albo w krajach trzecich".

    Ірина Верещук

    От мені цікаво: На що розраховують багато тисяч росіян, які останніми роками незаконно заїхали в наш Крим. Бо, зазвичай, все неприємне трапляється раптом. Коли впаде кримський міст (це питання часу, це очевидно), коли буде перерізано сухопутний коридор, коли почнуться наземні бої на півострові, що вони робитимуть? Тисячам цивільних швидко покинути півострів не вдасться. З перерізаними шляхами, коли навколо бої. Це просто нереально. Тому звертаюсь до цивільних росіян, які незаконно перебувають на півострові. Перебування в українському Криму для вас є небезпечним. Їдьте. Не легковажте.

  • 8:23

    Biją się z Rosjanami twarzą w twarz, pieszo przedzierając się przez pola minowe, okopy i umocnienia. Ruscy idą i idą, a my nacieramy, choć jest ciężko - opowiadają żołnierze z 47. Oddzielnej Zmechanizowanej Brygady Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy walczą w okolicach wsi Robotyne w obwodzie zaporoskim.

    PAP spotkała się z nimi w bazie polowej w odległości około 30 km od linii frontu. Mieszkają w namiotach na skraju lasu. Pod drzewami ukryli samochody i amerykański wóz bojowy Bradley. Działają przeważnie w nocy. To właśnie stąd wyruszają na zadania bojowe.


    "Ruscy idą i idą, a my napieramy na nich, chociaż jest ciężko. Ostatnia moja walka, kilka dni temu, to 3-5 metrów odległości (od przeciwnika). Uspokoili się dopiero wtedy, jak rzuciłem trzy granaty. Straciliśmy tam jednego z mojej grupy, ale też dwóch (Rosjan) przyciągnęliśmy. Poddali się, bo nie mieli innego wyjścia"


    Robotyne położone jest w klinie, który wojska ukraińskie wybijają w rosyjskich liniach obrony, nacierając w kierunku ważnego dla logistyki wroga węzła kolejowego w Melitopolu. Zdobycie tego miasta odcięłoby Rosjanom drogę lądową na Krym.

  • 6:11

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w czwartek wieczorem nagraniu powiedział, że "Ukraina zasługuje na członkostwo w NATO".

    - Pracujemy nad tym, aby osiągnąć praktyczny postęp w zakresie dołączenia do sojuszu - powiedział Zełenski na opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych nagraniu.

    W czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa i spotkał się tam z prezydentem Ukrainy.

  • 4:54

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały działania ofensywne w pobliżu Bachmutu i w zachodnim obwodzie zaporoskim. Siły rosyjskie zwolniły w ostatnich dniach tempo lokalnych działań ofensywnych na linii Kupiańsk-Swatowe-Kreminna.

  • 4:48

    Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie lotnictwo jest coraz bardziej aktywne w obwodach charkowskim, ługańskim i chersońskim, a wyraźnie mniej aktywne na terenach zachodniego obwodu zaporoskiego, gdzie siły ukraińskie prowadzą działania kontrofensywne.

  • 4:43

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 4:24

    Mołdawscy pirotechnicy przeprowadzili w czwartek kontrolowaną detonację fragmentów pocisku, który został znaleziony dzień wcześniej w jeziorze niedaleko od granicy z Ukrainą. Władze potwierdziły, że była to rakieta, lecz eksperci dopiero mają ustalić, jakiego typu.

  • 3:36

    Trzy kobiety zginęły w czwartek w godzinach popołudniowych w wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego Chersonia na południu Ukrainy - poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.

    "Zginęły trzy kobiety, które w tym czasie przebywały na ulicy. Codziennie jesteśmy pod ostrzałem wroga. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin okupanci 10 razy trafili pociskami w Chersoń i jego okolice" - napisał szef MSW na Telegramie.

  • 3:13

    Aby zapewnić stabilną sytuację ponad 4 mln ukraińskich uchodźców mieszkających obecnie w krajach unijnych, Rada UE postanowiła w czwartek przedłużyć – od 4 marca 2024 roku do 4 marca 2025 roku – tymczasową ochronę dla osób, które uciekają przed wojną napastniczą Rosji.

  • 2:57

    Chińscy importerzy kupili w ciągu ostatnich dwóch tygodni kilkaset tysięcy ton kukurydzy paszowej z Ukrainy – podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na źródła w Azji i Europie. Informacje o sprzedaży do Chin potwierdził ukraiński rząd.

    Dokładny wolumen nie jest znany, jednak singapurski handlowiec z międzynarodowej firmy zajmującej się zbożem powiedział, że zamówienie wypełni 10–12 statków typu panamax. Ładunek na takich masowcach zwykle przekracza 60 tys. ton.

  • 1:49

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i brytyjski minister obrony Grant Shapps

  • 1:29

    Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow spotkał się z Włodimirem Putinem. Jak poinformował Kadyrow, rozmawiali na różne tematy, w tym na temat roli czeczeńskich bojowników na Ukrainie.

    W ostatnich tygodniach Kadyrow nie pokazywał się w mediach. Krążyły pogłoski, że jest poważnie chory w szpitalu.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: