Dowódca: Ukraińcy wyzwolili miejscowość Kliszczijiwka pod Bachmutem

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Zniszczony rosyjski czołg T-90M Proryw w pobliżu Bachmutu
Zniszczony rosyjski czołg T-90M Proryw w pobliżu Bachmutu 3. Samodzielna Brygada Szturmowa
wideo 2/22
3. Samodzielna Brygada Szturmowa Zniszczony rosyjski czołg T-90M Proryw w pobliżu Bachmutu

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 571 dni. Dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski poinformował w niedzielę, że ukraińskie wojska wyzwoliły miejscowość Kliszczijiwka pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Kliszczijiwka została "oczyszczona" z Rosjan - napisał Syrski na Telegramie. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 19:14

  Ukraińskie wojska wyzwoliły miejscowość Kliszczijiwka pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski.

  Kliszczijiwka została "oczyszczona" z Rosjan - napisał Syrski na Telegramie. Siły zbrojne przekazały, że w wyzwolonej miejscowości trwają "działania stabilizacyjne".

 • 17:52

  Prezydent RP Andrzej Duda potwierdził w niedzielę, że w Nowym Jorku spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Według informacji PAP, do spotkania ma dojść we wtorek.

 • 17:52

  Wojna Rosji przeciwko Ukrainie będzie trwała długo, a Europejczycy nie powinni bagatelizować ryzyka jej eskalacji - ostrzegł prezydent Finlandii Sauli Niinisto w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla "New York Timesa".

  Niinisto stwierdził, że rosyjska napaść na Ukrainę w lutym 2022 roku była "dzwonkiem alarmowym" dla Europy i NATO.

  Prezydent Finlandii odniósł się do znalezienia niedawno w Rumunii szczątków, które najpewniej były częściami rosyjskiego drona. "Jesteśmy w bardzo wrażliwej sytuacji. Nawet drobnostki mogą bardzo mocno zmienić sytuację, niestety - na gorsze. Na tym polega ryzyko takiej wojny na szeroką skalę. Ryzyko zastosowania broni jądrowej jest ogromne" - powiedział. Niinisto zaznaczył, że "jeśli dojdzie do eskalacji, do wielkiej wojny, czyli wojny światowej, wtedy ryzyko nuklearne staje się wyraźnie większe".

 • 16:00

  Rosja chce, by Korea Północna otworzyła swoje "przedstawicielstwa dyplomatyczne" w okupowanym Doniecku i Ługańsku na wschodzie Ukrainy - pisze w niedzielę portal Sprotyw, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych Ukrainy.

  W wyniku spotkania Władimira Putina i Kim Dzong Una 13 września na rosyjskim Dalekim Wschodzie podpisane zostały różne umowy dotyczące ukraińskich terytoriów okupowanych przez Rosję - czytamy na portalu.

  Między innymi - jak podaje Sprotyw - Putin namówił Kima do otwarcia północnokoreańskich "przedstawicielstw dyplomatycznych" w Doniecku i Ługańsku. Ich głównym zadaniem ma być ułatwienie przywożenia na okupowane terytoria pracowników i angażowanie obywateli Korei Północnej w prace budowlane w tym regionie.

 • 13:53

 • 12:46

  Na odcinku bachmuckim (obwód doniecki) rosyjska armia skoncentrowała ponad 50 tysięcy żołnierzy - poinformował rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz.

  Wojskowy dodał, że siły rosyjskie zgromadziły na tym obszarze 274 czołgów i ponad tysiąc pojazdów opancerzonych.

  Wcześniej sztab generalny w Kijowie przekazał, że w pobliżu Bachmutu armia ukraińska wyzwoliła wieś Andrijiwkę i odniosła częściowy sukces w pobliżu wieś Kliszczijiwka.

 • 12:33

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 530 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Minionej doby rosyjska armia straciła w czasie walk także cztery czołgi, cztery pojazdy opancerzone i 15 systemów artyleryjskich.

 • 12:04

  W wyniku ataku rakietowego Rosji na obwód odeski ucierpiały użytki rolne i magazyn ze zbożem w rejonie (powiecie) berezowskim - poinformował na kanale Telegram szef administracji obwodu odeskiego, Ołeh Kiper.

  "Rosyjscy terroryści uszkodzili infrastrukturę rolniczą - użytki i magazyn ze zbożem" - napisał Kiper. Zaznaczył, że nie ma zabitych ani rannych w ataku.

  Wcześniej armia ukraińska poinformowała, że w niedzielę nad ranem rosyjskie pociski spadły na teren przedsiębiorstwa rolniczego w obwodzie odeskim.

 • 11:47

  Siły ukraińskie próbują poszerzyć wyłom taktyczny w linii obrony rosyjskiej w rejonie Robotynego w obwodzie zaporoskim, choć nie zakończyły jeszcze przerwania tej linii - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

  Zdaniem analityków, którzy podsumowują wydarzenia na froncie z 16 września tego roku, Ukraińcy kontynuują operacje ofensywne na pozycje obrony rosyjskiej na zachód od Werbowego (czyli między Werbowem i Robotynem). W tym rejonie Ukraińcy "poszerzyli wyłom taktyczny wzdłuż odcinka rosyjskich pozycji obronnych o długości 2,6 km" - ocenia ISW. Niemniej, za linią obrony nie widać ciężkiego sprzętu i pojazdów armii ukraińskiej, co wskazuje na to, że "siły ukraińskie muszą jeszcze zakończyć przełamywanie tej linii" - dodaje think tank.

 • 11:15

  Siły rosyjskie prawdopodobnie wzmocniły obronę wokół okupowanego miasta Tokmak na południu Ukrainy, które znajduje się około 16 km za obecną linią frontu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  Resort podał w codziennej aktualizacji wywiadowczej, że Rosja prawdopodobnie rozstawiła dodatkowe punkty kontrolne, obronę przeciwczołgową typu "jeż" i wykopała nowe okopy na obszarze, który jest utrzymywany przez 58. Armię Ogólnowojskową.

  "Tokmak jest przygotowywany do tego, by stał się filarem drugiej głównej linii rosyjskiej obrony. Ulepszenia w obronie miasta prawdopodobnie wskazują na rosnące zaniepokojenie Rosji ukraińskimi taktycznymi penetracjami pierwszej głównej linii obronnej na północy" - podano w aktualizacji.

 • 8:53

  Rosja wydała dotąd na wojnę przeciwko Ukrainie około 167,3 mld dolarów. Codziennie Kreml wydaje na ten cel około 300 mln dolarów - ocenia ukraińskie wydanie magazynu "Forbes". Na 34 mld dolarów ocenia "Forbes" wartość zniszczonego sprzętu rosyjskiego.

  Oceny te, o których poinformowała agencja Interfax-Ukraina, oparte są na szacunkach ukraińskiego Sztabu Generalnego.

 • 8:01

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił, że nie należy się spodziewać szybkiego zakończenia wojny w Ukrainie. Pokój nastąpi, gdy broń złoży Rosja, jeśli jednak poddadzą się Ukraińcy, to ich kraj przestanie istnieć - uznał Stoltenberg w wywiadzie dla niemieckiej grupy medialnej Funke.

  - Większość wojen trwała dłużej, niż przewidywano, gdy się zaczynały. Musimy zatem przygotować się na długą wojnę w Ukrainie - powiedział Stoltenberg. - Wszyscy chcemy szybkiego pokoju, ale jednocześnie musimy przyznać, że jeśli prezydent (Wołodymyr) Zełenski i Ukraińcy przestaną walczyć, to ich kraj przestanie istnieć - dodał szef NATO.

  Według jego słów pokój nastąpi, gdy broń złoży Władimir Putin i Rosja. Stoltenberg ocenił także, że po zakończeniu wojny potrzebne będą gwarancje dla Ukrainy, inaczej bowiem "historia może się powtórzyć".

 • 7:53

  W nocy z soboty na niedzielę nad Ukrainą zostało zniszczonych 12 rosyjskich celów powietrznych – sześć dronów kamikadze Shahed i sześć rakiet manewrujących - poinformowały ukraińskie siły powietrzne.

  Rosjanie użyli do ataku sześć irańskich dronów Shahed i 10 rakiet. Głównym kierunkiem uderzenia było południe obwodu odeskiego.

 • 7:27

  Władze rosyjskie poinformowały, że w rejonie Moskwy zostały zestrzelone dwa drony ukraińskie. Podały, że jeden z nich spadł w pobliżu miejscowości Istra w obwodzie moskiewskim, nie powodując szkód, drugi dron został strącony nad moskiewską dzielnicą Ramienki.

  Według rosyjskiego resortu obrony, sześć dronów strącono także nad Krymem: dwa w rejonie zachodniego wybrzeża, cztery w rejonie północno-zachodnim i na wschodzie zaanektowanego półwyspu.

 • 7:17

  Nad obwodem dniepropietrowskim została zestrzelona rosyjska rakieta manewrująca - poinformował w niedzielę rano szef tamtejszych władz Ołeh Łysak.

  Urzędnik przekazał, że w nocy rosyjskie wojsko ostrzelało rejon nikopolski. Skala zniszczeń jest badana. Poszkodowanych w wyniku ataków nie ma.

 • 6:31

  W niedzielę rano w całej Ukrainie został ogłoszony alarm przeciwlotniczy, w Odessie było słychać wybuch - poinformowały media w Kijowie. Siły powietrzne ostrzegały w komunikacie, że "grupa rakiet zmierza ze wschodu w kierunku południowo-zachodnim".

  Alarm w większości obwodów został odwołany po ponad dwóch godzinach.

 • 4:34

  Trzy desantowe rosyjskie okręty przemieszczone zostały z Morza Czarnego na Morze Azowskie – powiadomił rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy, wiążąc te działania z udanym atakiem sił ukraińskich na stocznię w okupowanym Sewastopolu i uszkodzeniem rosyjskich okrętów.

  - Wymowny jest fakt, że rosyjscy okupanci z jakiegoś powodu przemieścili trzy wielkie okręty desantowe z Morza Czarnego na Azowskie – powiedział rzecznik Dmytro Płetenczuk w sobotę na antenie ukraińskiej telewizji. Cytuje go portal Ukrainska Prawda.

 • 3:47

  Jak poinformowała w niedzielę północnokoreańska agencja prasowa KCNA, dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un omawiał z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu "praktyczne zagadnienia zacieśnienia współpracy wojskowej". Kim nieoczekiwanie przedłużył wizytę w Rosji o kilka dni.

  "Rozmówcy wymienili konstruktywne opinie i praktyczne zagadnienia dotyczące dalszego umocnienia koordynacji strategicznej i taktycznej oraz współpracy sił zbrojnych obu krajów" - głosi komunikat cytowany przez KCNA.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP