Trwa atak na Siewierodonieck. Zełenski: Bronimy naszych pozycji. Zadajemy wrogowi znaczne straty

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Mieszkańcy wsi Jahydne przez blisko miesiąc byli przetrzymywani przez Rosjan w piwnicy (materiał "Faktów" TVN z 4 maja)
Mieszkańcy wsi Jahydne przez blisko miesiąc byli przetrzymywani przez Rosjan w piwnicy (materiał "Faktów" TVN z 4 maja)Fakty TVN
wideo 2/5
Mieszkańcy wsi Jahydne przez blisko miesiąc przetrzymywani byli przez Rosjan w piwnicy (materiał "Faktów" TVN z 4 maja)Fakty TVN

Rosyjska agresja na Ukrainę trwa już od 105 dni. Na niektórych odcinkach frontu pod Siewierodonieckiem, na wschodzie Ukrainy, rosyjskie siły posiadają nad nami dziesięciokrotną przewagę pod względem uzbrojenia - poinformował rzecznik ukraińskiego resortu obrony. W opinii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego bitwa o Siewierodonieck jest "jedną z najcięższych od początku tej wojny". - Zadajemy wrogowi znaczne straty - powiedział. Przekazała, że do tych zdarzeń doszło w marcu. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:01

    - Po trzech miesiącach od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę stanęliśmy w obliczu nowej rzeczywistości. Dla tych w rejonie konfliktu każdy dzień przynosi nowy rozlew krwi i cierpienia. A dla ludzi na całym świecie, w połączeniu z innymi kryzysami, wojna grozi spowodowaniem bezprecedensowej fali głodu i ubóstwa, która pociągnie za sobą chaos gospodarczy - powiedział skretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

    Według zaprezentowanego raportu liczba osób zagrożonych kryzysem żywnościowym na świecie podwoiła się ze 135 mln przed pandemią do 276 mln w ciągu zaledwie 2 lat. Ocenia się, że pośrednie konsekwencje wojny na Ukrainie mogą zwiększyć tą liczbę do 323 mln.

  • 2:33

  • 1:49

    Pośrednie skutki wojny na Ukrainie spowodowały już znaczny wzrost kosztów utrzymania, których nie uniknie żaden kraj, ani lokalna społeczność - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Dodał, że wojna powoduje kryzys światowy w trzech dziedzinach - bezpieczeństwa żywnościowego, energii i finansów.

  • 1:15

    - Państwa Europy Środkowo-Wschodniej chcą, aby Ukraina już w czerwcu została uznana za państwo kandydujące do UE. Liczymy, że nikt nie będzie wetować czegoś, co jest jedyną sprawiedliwą decyzją w tym momencie - powiedział w portugalskiej Bradze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

  • 0:31

    Ukraina, której PKB zmalał o połowę, będzie potrzebować międzynarodowej pomocy wojskowej, humanitarnej i gospodarczej, bez niej nie będzie w stanie wypłacać emerytur ani wynagrodzeń w sferze budżetowej – mówili eksperci zaproszeni przez sejmową komisję obrony.

    Eksperci zwracali uwagę na spowodowaną najazdem i zbrodniami rosyjskich wojsk radykalizację nastrojów społecznych, która będzie utrudniać władzom ukraińskim ewentualne rozmowy pokojowe.

  • 23:57

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do zagranicznych biznesmenów aby zaprzestali działalności w Rosji i nie finansowali swoimi podatkami jej wojny z Ukrainą. Zaprosił ich aby rozpoczęli działalność na Ukrainie - informuje agencja Ukrinform.

  • 23:37

    W Bradze trwa spotkanie prezydentów Polski i Portugalii: Andrzeja Dudy i Marcelo Rebelo de Sousy. Portugalia to pierwszy przystanek na trasie trzydniowej podróży polskiego przywódcy. W czwartek Andrzej Duda odwiedzi Włochy, a w piątek Rumunię.

    - Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna cykl wizyt w Europie Południowej. Polska i inne kraje regionu wspierają przyznanie Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej i przekonują do tego innych - poinformowało prezydenckie Biuro Polityki Międzynarodowej.

  • 21:33

    W znacznej mierze w Siewierodoniecku decyduje się los ukraińskiego Donbasu - oznajmił w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    Prezydent powiedział na nagraniu, że "Siewierodonieck jest epicentrum sprzeciwu w Donbasie". - Bronimy naszych pozycji. Zadajemy wrogowi znaczne straty - zapewnił. - To bardzo zażarta bitwa, bardzo ciężka. Chyba jedna z najcięższych od początku tej wojny - powiedział Zełenski.

  • 20:40

  • 20:27

    Czterech cywilów poniosło śmierć, a pięciu zostało rannych w środę w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

    "Sytuacja w obwodzie donieckim pozostaje stabilnie trudna. Linia frontu jest pod stałymi ostrzałami" - przekazał gubernator, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

  • 20:02

    Dwóch obywateli Ukrainy pochodzących z okupowanego przez Rosję Krymu, którzy w 2014 roku zdradzili ojczyznę, a w lutym zaatakowali ją w szeregach rosyjskiej armii, zostało skazanych na 13 lat pozbawienia wolności wraz z konfiskatą majątku - poinformowała w środę na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.

    Obaj mężczyźni podpisali w 2020 roku kontrakty na służbę w siłach wroga. Pod koniec lutego bieżącego roku mieli odpowiadać za zapewnienie rosyjskiej obrony powietrznej w pobliżu Kachowskiej Elektrowni Wodnej w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Na początku marca wzięli udział w walkach pod Basztanką w obwodzie mikołajowskim i zostali tam wzięci do ukraińskiej niewoli - czytamy w komunikacie prokuratur.

  • 19:50

    Rosjanie kontrolują większość Siewierodoniecka, walki toczą się na ulicach miasta - przekazał Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego.

    Dodał, że sąsiedni Lisiczańsk jest pod pełną kontrolą ukraińską. Rosyjskie wojska silnie i chaotycznie ostrzeliwują miasto, są ogromne zniszczenia infrastruktury mieszkalnej - dodał. Zniszczenia są wielkie w związku z tym, że stosowane jest uzbrojenie dużego kalibru.

    Hajdaj zapewnił przy tym, że nie ma obecnie ryzyka otoczenia ukraińskich sił w obwodzie ługańskim. Według niego pod okupacją znajduje się ponad 90 proc. obwodu. Na części tego regionu w 2014 roku wspierani przez Rosję separatyści utworzyli tzw. Ługańską Republikę Ludową.

  • 19:41

    Na niektórych odcinkach frontu pod Siewierodonieckiem, na wschodzie Ukrainy, rosyjskie siły posiadają nad nami dziesięciokrotną przewagę pod względem uzbrojenia. Nie mamy jednak problemów z dostawami nowego sprzętu dla naszych oddziałów - poinformował w środę rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzjanyk.

    "Zdobycie Siewierodoniecka jest strategicznym celem wroga. W następnej kolejności będą chcieli nacierać na Lisiczańsk i odciąć szlaki komunikacyjne, a następnie ruszyć stamtąd (z zachodniej części obwodu ługańskiego - red.) dalej, by kontynuować ofensywę w obwodzie donieckim. (...) Sytuacja jest bardzo dynamiczna" - ocenił Motuzjanyk, cytowany przez agencję UNIAN.

  • 18:55

    Na okupowanych terytoriach Ukrainy siły rosyjskie prowadzą przeszukania, kradną i niszczą lokalną infrastrukturę - raportuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  • 18:44

    Wojska rosyjskie rozmieściły na zaanektowanym w 2014 roku Krymie pociski rakietowe Iskander - poinformował rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk.

  • 17:59

    Grupą docelową rosyjskiej propagandy, wszelkich fake newsów na temat wojny, nie są Ukraińcy ani nawet Rosjanie, lecz przede wszystkim politycy na Zachodzie; innym zamiarem Kremla jest wywołanie szumu informacyjnego, w którym trudno odróżnić prawdę od fikcji - ocenił doradca szefa MSW Ukrainy Wiktor Andrusiw.

  • 17:05

    Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się z kończącym misję w Polsce ambasadorem Ukrainy Andrijem Deszczycą - poinformowała Kancelaria Sejmu. Witek podkreśliła nieustające wsparcie Polski dla Ukrainy, z kolei ambasador zapewnił, że będzie orędownikiem przyjaźni polsko-ukraińskiej - podkreślono.

  • 17:04

    Najpierw trzeba zapisać się do kolejki po żywność z dwu- lub trzydniowym wyprzedzeniem, ale to nie daje żadnej gwarancji powodzenia; później pomoc humanitarną otrzymują w Mariupolu tylko szczęśliwcy, którzy znajdą się w tej kolejce wśród pierwszych 300 osób - poinformował na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

  • 17:03

    Rosja dokonuje ludobójstwa na całym świecie poprzez kryzys żywnościowy; Rosjanie kierują się racjami tyranii - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski za pośrednictwem łącza internetowego na konferencji Yale CEO Summit zorganizowanej przez wydział zarządzania amerykańskiego Uniwersytetu Yale. Jak zapowiedział, już na jesieni dojdzie do kolejnej odsłony kryzysu żywnościowego, który spowoduje głód zarówno w Afryce, jak i w Europie, choć zapewne w mniejszym stopniu.

  • 16:48

    Ukraińscy śledczy zidentyfikowali dziewięciu rosyjskich żołnierzy, którzy w marcu przetrzymywali ponad 300 osób w piwnicy we wsi Jahydne w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy - poinformowała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

  • 16:47

    Wojska ukraińskie kontrolują tylko obrzeża Siewierodoniecka - poinformował szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj w opublikowanym wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina. Gubernator ocenił sytuację w Siewierodoniecku, na wschodzie Ukrainy, jako bardzo trudną. Dodał, że dla sił rosyjskich zajęcie miasta jest sprawą zasadniczą, "bo już skłamali, że je w pełni kontrolują, a tak naprawdę w mieście trwają walki". "Dlatego rzucają tam wszystkie rezerwy i uderzają ze wszystkiego, co mają" - przekazał Hajdaj.

  • 16:41

    Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wrócił do kraju - poinformował portal Ukrainska Prawda. Poroszenko przebywał za granicą od 30 maja, wcześniej dwukrotnie był zawracany z granicy z Polską przy próbie wyjazdu z kraju.

  • 15:58

    Przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Rusłan Stefanczuk wezwał w przemówieniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu do poparcia wniosku jego kraju o członkostwo w UE.

  • 15:52

    Ukraina uznaje obietnice szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa w sprawie gwarancji bezpiecznego eksportu ukraińskiego zboża drogą morską za "puste słowa" i nie wierzy, że Rosja nie wykorzysta tej sytuacji do zaatakowania Ukrainy - powiedział rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.

  • 15:52

    Leżący w obwodzie ługańskim Siewierodonieck jest najgorętszym punktem na linii frontu - oznajmił rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk. Jak dodał, Rosja znacznie zwiększyła tam liczebność swoich sił.

  • 15:32

    Rosja działa na rzecz destabilizacji światowego rynku żywnościowego, by wywierać presję na Zachód i Ukrainę oraz skłonić globalne Południe do poparcia jej stanowiska - czytamy w analizie ekspertki Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Iwony Wiśniewskiej.
    "W ostatnich miesiącach polityka Kremla doprowadziła do destabilizacji światowego rynku rolno-spożywczego. Rosja blokuje główne szlaki eksportowe ukraińskiego surowca, niszczy infrastrukturę rolną i zbiory" - pisze badaczka warszawskiego ośrodka.

  • 15:27

    Rosyjskie służby specjalne wysyłają ukraińskim żołnierzom pogróżki; w prywatnych wiadomościach żądają, by wojskowi złożyli broń, oddali się w niewolę lub przeszli na stronę wroga pod groźbą ataków rakietowych na ich domy lub miejsca zamieszkania ich rodzin - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  • 15:18

    Odbyła się kolejna wymiana ciał żołnierzy między Ukrainą i Rosją - poinformowało ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów. Wymianę przeprowadzono w formacie 50 na 50. Wśród 50 poległych ukraińskich żołnierzy było 37 obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu - przekazał resort. Wymianę przeprowadzono na linii frontu w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie kraju.

  • 15:07

    Rosyjskie władze okupacyjne prowadzą "badania opinii publicznej" w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; zmanipulowane wyniki tych "badań" mogą być podstawą aneksji tych terenów przez Rosję, jeśli nie uda się tam zorganizować tzw. referendum - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

  • 14:56

    Wojska rosyjskie ostrzelały 14 miejscowości osiedli w obwodzie donieckim. W wyniku ataków zostało rannych siedem osób - poinformowała prokuratura obwodu donieckiego. Celem ostrzałów były budynki mieszkalne i prywatne gospodarstwa domowe, lokale użytkowe i inne obiekty, nie mające nic wspólnego z infrastrukturą wojskową.

  • 14:54

    Armia rosyjska ostrzelała obszar przygraniczny w obwodzie czernihowskim. Zarejestrowano cztery eksplozje - poinformował szef tamtejszych władz Wiaczesław Czaus. Urzędnik dodał, że nie odnotowano ofiar wśród ludzi. Ustalane są informacje, dotyczące uszkodzenia infrastruktury.

  • 14:48

    Niestety, w pierwszym wywiadzie Angeli Merkel od czasu zmiany rządu pół roku temu nie było ani odrobiny samokrytyki - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk agencji dpa. Zdaniem ambasadora "niepokojące są wypowiedzi byłej kanclerz o nieomylności jej kursu na Rosję i zbyt pobłażliwe traktowanie dyktatora Putina".

  • 14:48

    Rosja sprzedaje Turcji ukradzione Ukrainie zboże, fałszując jego dokumentację tak, by wynikało z niej, że zostało wyprodukowane w Rosji – powiedział w wywiadzie dla agencji Ukrinform ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar.

  • 14:31

    Prawie 75 procent Ukraińców nie chce obecnie opuszczać kraju, pomimo trwającej rosyjskiej inwazji zbrojnej. Świadczą o tym wyniki ogólnoukraińskiego sondażu internetowego przeprowadzonego 1-4 czerwca przy wsparciu Instytutu Socjologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy - podała agencja Ukrinform.

  • 14:18

    Tylko w tym roku około 275 milionów ludzi na świecie będzie przynajmniej zagrożonych brakiem bezpieczeństwa żywnościowego - oświadczyła w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

  • 13:56

    W rozmowie telefonicznej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem poruszyłem kwestię tego, jak traktowani są ukraińscy jeńcy wojenni w rosyjskiej niewoli - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że tematem rozmowy była też dalsza pomoc wojskowa dla Kijowa.

  • 13:55

    Ukraina przekazała Unii Europejskiej propozycje w sprawie siódmego pakietu sankcji przeciw Rosji – oświadczył na briefingu szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, podkreślając, że dostawy broni od zachodnich partnerów nie wystarczą, by powstrzymać Rosję.

  • 13:13

    Turcja jest zbyt słaba, by zagwarantować bezpieczny eksport ukraińskiego zboża - powiedział Serhij Iwaszczenko, szef ukraińskiego związku zawodowego handlarzy zbożem (UGA). Tego dnia w Ankarze odbyło się spotkanie szefów dyplomacji Turcji i Rosji, a jednym z jego tematów była blokada eksportu ukraińskich produktów rolnych.

  • 13:08

    Blokując eksport zboża z Ukrainy, Rosja skazuje miliony ludzi na śmierć - powiedział szef MSZ Włoch Luigi Di Maio w Rzymie. Ostrzegł przed konsekwencjami takiego postępowania, w tym przed masową migracją.

  • 12:43

    Siły rosyjskie ostrzelały w ciągu minionej doby pięć miejscowości obwodu mikołajowskiego. Są zabici i ranni, jak również liczne zniszczenia – poinformowała szefowa władz obwodowych Hanna Zamaziejewa na Telegramie.

    "Ostrzeliwane było miasto Basztanka, a także wsie Kałuha, Zełeny Haj, Zasilla i Murachiwka. Uszkodzono jeden budynek wielomieszkaniowy i sześć prywatnych, stadion i inne obiekty infrastruktury cywilnej" - podała, dodając, że 13 osób zostało rannych.

  • 12:32

    W minionym tygodniu rosyjscy okupanci uprowadzili i wywieźli w nieznanym kierunku niemal 20 mieszkańców miasta Enerhodar na południu Ukrainy, w tym 11 pracowników Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - zaalarmował na Telegramie państwowy ukraiński koncern Enerhoatom.

  • 12:28

    Ukraińska prokuratura skierowała do sądu osiem kolejnych spraw o zbrodnie wojenne dokonane przez Rosjan od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Dotychczas wydano wyroki na trzech rosyjskich żołnierzy - powiedziała w ukraińskiej telewizji prokurator generalna Iryna Wenediktowa.

  • 12:15

    Na osiem lat więzienia został skazany w Kijowie człowiek, który nakierowywał rosyjski ostrzał rakietowy podczas ataków na obiekty energetyczne oraz wodociągowe – poinformował rzecznik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Artem Dechtiarenko.

    Mężczyzna, którego ukraińskie służby bezpieczeństwa zatrzymały w maju, został zwerbowany w 2014 r., otrzymał paszport rosyjski, ale do przekazywania wskazówek przystąpił dopiero po wybuchu wojny w lutym. Według SBU miał on zostać "ewakuowany" na okupowany Krym, ale jego zatrzymanie udaremniło te plany.

  • 11:48

    Pięć osób cywilnych zginęło, a dwanaście odniosło obrażenia w obwodzie charkowskim w wyniku rosyjskich ostrzałów w ciągu minionej doby – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.

    Jedna osoba poniosła śmierć, a sześć zostało rannych w Charkowie, gdzie ostrzały uszkodziły budynki mieszkalne, pomieszczenia administracyjne i supermarket.

    W rejonie charkowkim ostrzelano też Cyrkuny, Słatyne i wieś Czerkaska Łozowa, gdzie zginęła jedna osoba, a 3 zostały ranne. W rejonie czuhuiwskim jedna osoba zginęła i jedna została ranna we wsi Koroboczkyne, a jedna zginęła i dwie zostały ranne w Peczenihach.

  • 11:04

    Trzy do czterech milionów Ukraińców potrzebuje leków w związku z zaburzeniami psychicznymi spowodowanymi wojną – poinformował minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko podczas narady na temat stworzenia narodowego programu zdrowia psychicznego.

    - Z każdym dniem liczba ludzi, którzy będą odczuwać skutki (wojny) na swoim zdrowiu psychicznym, będzie rosnąć. Nawet tych, którym udało się stabilnie przetrwać pierwsze miesiące wojny, czeka mentalne wyczerpanie, bo przyzwyczajenie do ciągłego przebywania w warunkach wojny też może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne – zaznaczył minister.

  • 11:03

    Parlament Europejski zarekomenduje przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej oraz wysłanie jej potrzebnej broni w czasie szczytu szefów państw i rządów UE, który odbędzie się 23-24 czerwca - oświadczył niemiecki poseł do PE David McAllister, cytowany przez Ukrinform.

  • 11:02

    Rosja przekazała Ukrainie ciała 210 żołnierzy poległych w obronie zajętego obecnie przez wojska rosyjskie Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy, głównie w zakładach Azowstalu – podała stacja Sky News, cytując władze ukraińskie.

  • 10:40

    Tegoroczna kampania siewna w Ukrainie przebiegła pomyślnie. Zasiano 75 procent ubiegłorocznego areału – poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal.

  • 10:40

    Rozpoczął się proces przeciwko dwóm Brytyjczykom, którzy służyli w ukraińskiej armii, walcząc w obronie Mariupola i zostali schwytani przez siły rosyjskie. 28-letni Aiden Aslin i 48-letni Shaun Pinner są sądzeni w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej (DRL) na wschodzie Ukrainy, grozi im kara śmierci - podał Sky News.

  • 10:19

    Jeden mężczyzna zginął, a jedna kobieta odniosła obrażenia na skutek rosyjskiego ostrzału Lisiczańska w obwodzie ługańskim – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

    Hajdaj podkreślił, że w Lisiczańsku jest niebezpiecznie nawet w centrum miasta, gdzie na jednej z głównych ulic we wtorek zginął w wyniku ostrzału moździerzowego jeden z mieszkańców. Ranna kobieta została hospitalizowana w Czernihowie. Wskutek ataku uszkodzonych zostało także kilka wielopiętrowych budynków.

  • 10:00

    Ukraińskie wojsko może zostać zmuszone do wycofania się na umocnione pozycje w otoczonych wschodnich dzielnicach Siewierodoniecka, lecz nie podda miasta - powiedział Serhij Hajdaj, gubernator obwodu ługańskiego, cytowany przez agencję Reutera.

  • 9:51

    Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 31,5 tys. żołnierzy, w tym około 140 w ciągu ostatniej doby - ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Minionej doby Rosja straciła też śmigłowiec, trzy czołgi, 13 pojazdów opancerzonych, dziewięć systemów artylerii, sześć wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet i sześć dronów – zaznaczono.

  • 9:43

    60 procent obszaru obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy jest obecnie okupowane przez siły rosyjskie. Żołnierze rosyjscy szabrują, porywają mężczyzn i kradną samochody – poinformowała agencja Unian, powołując się na władze obwodu.

  • 9:28

    Stworzymy "Księgę tortur", w której zostaną udokumentowane zbrodnie wojenne dokonane na Ukrainie i sylwetki zbrodniarzy z rosyjskiej armii - zapowiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  • 9:13

    Norwegia przekazała Ukrainie 22 samobieżne haubice (M109) wraz z wyposażeniem, częściami zamiennymi oraz amunicją - poinformowało norweskie ministerstwo obrony.

    - Rozwój wojny na Ukrainie wskazuje, że konieczne jest przekazanie również cięższego uzbrojenia - podkreślił minister obrony Norwegii Bjorn Arild Gram.

  • 9:07

    Rosja rzuciła swoje wyniszczone oddziały do ataku na Siewierodonieck, ale nie są one w stanie osiągnąć decydującego zwycięstwa, a jeśli Ukraińcy utrzymają wolę walki, mogą wygrać wojnę i wyzwolić cały kraj – twierdzi na łamach tygodnika "Time" analityk z think tanku American Enterprise Institute (AEI) Frederick Kagan.

  • 9:03

    Transport zboża z okupowanego przez Rosję ukraińskiego portu w Berdiańsku nad Morzem Czarnym zostanie wznowiony w tym tygodniu po zakończeniu prac związanych z jego zaminowaniem - poinformowała rosyjska agencja prasowa TASS, powołując się na lokalne władze.

  • 9:01

    Rosja naciskała na naczelnego rabina Moskwy Pinchasa Goldszmidta, by publicznie poparł wojnę na Ukrainie; rabin odmówił, a mimo to został ponownie wybrany na stanowisko - poinformował "Jerusalem Post".

    Izraelska gazeta powołała się na wpis zamieszczony przez synową rabina, amerykańską dziennikarkę Avital Chizhik-Goldschmidt na Twitterze.

    "Mogę wreszcie podzielić się informacją, że moi teściowie, Pinchas i Dara Goldszmidtowie, byli poddawani naciskom ze strony władz rosyjskich, by publicznie poparli 'operację specjalną' na Ukrainie - i odmówili. Przylecieli na Węgry dwa tygodnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Są teraz na wygnaniu ze społeczności, którą kochali i budowali, w której wychowywali swoje dzieci przez ponad 33 lata" - napisała synowa rabina.

  • 8:51

    Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,9 miliona osób - poinformowała Straż Graniczna.

    Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 22,1 tys. osób.

  • 8:40

    Rosja kontynuuje ataki na Siewierodonieck z trzech kierunków, jednak ukraińska obrona się trzyma. Jest mało prawdopodobne, aby któraś ze stron konfliktu zyskała znaczącą przewagę w ciągu ostatnich 24 godzin - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Podczas gdy Rosja koncentruje swoją ofensywę w środkowym Donbasie, pozostaje w defensywie na jego flankach. Siły ukraińskie osiągnęły ostatnio pewien sukces, dokonując kontrataku w południowo-zachodniej części obwodu chersońskiego, w tym odzyskując pozycje na wschodnim brzegu rzeki Ingulec" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

    Jak dodano, zarówno Rosja, jak i Ukraina stają w obliczu podobnych wyzwań w zakresie utrzymania linii obrony i jednoczesnym wysyłaniu zdolnych jednostek bojowych do wykonywania działań ofensywnych.

  • 8:24

    Napływ rzeszy uchodźców z Ukrainy nie spowodował rażącego wzrostu przestępczości w Polsce. Informacje o zagrożeniu bezpieczeństwa Polaków ze strony Ukraińców są rozpowszechniane przez rosyjską propagandę – ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

  • 8:21

    Siły ukraińskie z powodzeniem powstrzymują rosyjski szturm na Siewierodonieck w obwodzie ługańskim – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Sztab podkreśla, że walki trwają. W okolicach Toszkiwki natarcie przeciwnika nie przyniosło skutków. Siły rosyjskie próbowały też przesunąć się w kierunku Ustyniwki, ale zostały odparte przez ukraińskich obrońców.

  • 8:20

    Żołnierze elitarnych jednostek wojsk powietrzno-desantowych są odsyłani do Rosji, ponieważ odmawiają dalszego uczestnictwa w walkach - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    "Żołnierze są zdemoralizowani. Według naszych informacji w oddziałach wchodzących w skład 106. oraz 76. dywizji powietrzno-desantowych żołnierze, którzy odmawiają dalszego uczestnictwa w działaniach wojennych są odsyłani z obwodu Ługańskiego do Rosji" – poinformowano w porannym komunikacie.

  • 7:26

    Siły rosyjskie zaczęły wycofywać się z pozycji w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy – poinformował amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

    Według ISW może to wynikać z dwóch przyczyn: aby przemieścić osłabione jednostki na tyły, albo aby wzmocnić rosyjską obronę na północnym zachodzie obwodu chersońskiego. Instytut podkreśla, że na razie nie jest w stanie potwierdzić miejsca pobytu wycofywanych oddziałów.

  • 7:26

    Co najmniej dwa szpitale zostały zniszczone w wyniku ostrzałów w centrum Siewierodoniecka i mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – wynika z nowych zdjęć satelitarnych firmy Maxar Technologies, opisywanych przez stację CNN.

  • 6:48

    Część Ukraińców zmuszonych do wyjazdu do Rosji trafia do tzw. obozów przejściowych. Ci, którzy mają taką możliwość, uciekają np. do państw bałtyckich albo okrężną drogą wracają na Ukrainę - podał serwis Hromadske.

  • 4:43

    Ponad 1000 ukraińskich żołnierzy, którzy poddali się w Mariupolu, zostało przetransportowanych do Rosji w celu przeprowadzenia dochodzenia – poinformowała agencja Reutera, powołując się na TASS.

  • 4:30

    Prezydent Ukrainy omówił przygotowania do nadchodzącej zimy z punktu widzenia polityki energetycznej. Jego zdaniem, w obecnej sytuacji, spowodowanej agresją Rosji, nadchodzący sezon grzewczy będzie najtrudniejszy z wszystkich lat niepodległości.

    Ukraina w nadchodzącym czasie nie zamierza sprzedawać gazu i węgla za granicę. Cała produkcja krajowa ma być skierowana na zaspokojenie potrzeb wewnętrznych.

    Jednocześnie, jak poinformował Wołodymyr Zełenski, dzięki mocom wytwórczym dostępnym na Ukrainie będzie robione wszystko by zwiększyć możliwości eksportu energii elektrycznej, co zwiększy nie tylko wpływy dewizowe, ale dzięki przystąpieniu Ukrainy do zjednoczonej sieci energetycznej Europy pozwoli na stabilizację sytuacji energetycznej w krajach sąsiednich, a tym samym ich uniezależnienie się od rosyjskich źródeł energii.

  • 4:30

    Bank Światowy poinformował we wtorek, że jego rada dyrektorów zatwierdziła dodatkowe finansowanie dla Ukrainy w wysokości 1,49 miliardów dolarów, zwiększając tym samym łączne wsparcie dla Kijowa do ponad 4 miliardów dolarów. Fundusze mają zostać przeznaczone na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników rządowych i socjalnych.

    Dyrektor Banku Światowego na Europę Wschodnią Arup Banerji oświadczył: "Utrzymanie tych podstawowych usług oraz zdolności rządu do ich świadczenia ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania dalszemu pogorszeniu warunków życia w Ukrainie, wykraczającemu poza cierpienia ludności spowodowane wojną".

  • 4:30

    W ciągu ostatniej doby, zdaniem Wołodymyra Zełenskiego, sytuacja na froncie w Ukrainie nie uległa znaczącej zmianie, a obronę Donbasu określił jako "absolutnie heroiczną".

    Prezydent Ukrainy podał, że w kraju od początku inwazji zginęło już ponad 31 tysięcy rosyjskich żołnierzy. - Rosja traci za całkowicie bezsensowną wojnę przeciwko Ukrainie 300 istnień ludzkich dziennie - powiedział i dodał: "nadejdzie dzień, kiedy liczba strat, nawet dla Rosji, przekroczy dopuszczalny limit".

  • 4:29

    Ukraiński prezydent ocenił, że rosyjski okupant nie spodziewał się tak silnego oporu ukraińskiego wojska, w związku z czym armia rosyjska stara się ściągnąć dodatkowe rezerwy w kierunku Donbasu. Również w kierunku chersońskim przerzucane są nowe jednostki.

    W swym przemówieniu Wołodymyr Zełenski pytał retorycznie o sens tych działań, gdyż zdaniem prezydenta okupant jest już świadomy, że w Ukrainie nie ma dla niego perspektyw. Nastroje takie są rejestrowane w przechwyconych rozmowach żołnierzy rosyjskich - dodał.

  • 4:29

  • 4:28

    Dwie agencje Organizacji Narodów Zjednoczonych ostrzegły przed nadchodzącymi kryzysami żywnościowymi spowodowanymi "wstrząsami" klimatycznymi, takimi jak susze, a także wciąż odczuwalnymi skutkami pandemii koronawirusa oraz wojną na Ukrainie. Czynniki te spowodowały gwałtowny wzrost cen paliw i żywności. Według raportu 750 tys. osób jest zagrożonych śmiercią głodową.

  • 4:28

    Była kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła we wtorek rosyjską inwazję na Ukrainę. - To brutalny, naruszający prawo międzynarodowe atak, dla którego nie ma żadnego usprawiedliwienia - powiedziała w rozmowie z dziennikarzem tygodnika "Spiegel" Alexandrem Osangiem na scenie Berliner Ensemble.

    Na pytanie, czy mogła zrobić więcej lub zrobić coś inaczej, aby zapobiec wojnie, Merkel odpowiedziała: - Nie obwiniam się. Stwierdziła jednak również, że "nie udało nam się stworzyć architektury bezpieczeństwa, która mogłaby zapobiec tej sytuacji".

  • 4:28

    Premier Czech Petr Fiala i prezydent Francji Emmanuela Macron podczas spotkania w Paryżu wyraził solidarność z Ukrainą. - Będziemy rozmawiać o ewolucji wojny na Ukrainie, o sankcjach wobec Rosji i o stanowiskach, jakie będziemy musieli zająć wobec Rosji – powiedział prasie szef czeskiego rządu jeszcze przed spotkaniem z Macronem.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Головне управління ДСНС України у Харківській області