Prezydent Zełenski odwiedził wojska na froncie w obwodzie zaporoskim

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters, BBC
Walki o Siewierodonieck
Walki o Siewierodonieckfacebook.com/57InfantryBrigade
wideo 2/3
Walki o Siewierodonieckfacebook.com/57InfantryBrigade

Ukraińcy bronią się przed rosyjską inwazją od 102 dni. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził żołnierzy na froncie w obwodzie zaporoskim. Siły rosyjskie zaatakowały dziś Kijów. Według szefa zarządu ukraińskich kolei państwowych cztery rakiety uderzyły w zakłady remontu wagonów. W obwodzie mikołajowskim, w w południowej części kraju, po ostrzałach prawie 30 osób zostało rannych. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:40

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził w nagraniu wideo w nocy z niedzieli na poniedziałek, że odwiedził Zaporoże oraz dwa miasta w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju, gdzie spotkał się m.in. z ukraińskimi żołnierzami.


    - Byłem w Zaporożu, gdzie spotkałem się z żołnierzami i nagrodziłem najlepszych. Spotkałem się z szefem obwodowej administracji państwowej, kierownictwem miejscowej policji, Służbą Bezpieczeństwa i niektórymi burmistrzami tymczasowo okupowanych miast - powiedział Zełenski.

  • 4:08

    Departament Komunikacji Strategicznej Biura Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził w nocy z niedzieli na poniedziałek na Facebooku śmierć rosyjskiego generała dywizji Romana Kutuzowa w bitwie pod Popasną.

    Jak pisze portal Meduza, Kutuzow to czwarty rosyjski generał, którego śmierć została potwierdzona. Strona ukraińska mówi o większej liczbie, jednak informacje te nie zostały dotąd zweryfikowane.

  • 3:30

    Rosjanie zabili w niedzielę w obwodzie donieckim kolejnych trzech cywilów - poinformował na Facebooku szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

  • 22:44

    W zajętej przez rosyjskie wojska części Siewierodoniecka, stanowiącej około połowy miasta, najeźdźcy wypędzają mieszkańców z ich domów i wywożą ich do Ługańska; następnie te lokale są plądrowane - poinformował w niedzielę szef władz rejonu (powiatu) siewierodonieckiego Roman Własenko.

    "Połowa miasta została opanowana przez wroga, ale nasi chłopcy powoli wypierają przeciwnika z centrum Siewierodoniecka. (...) Jeśli chodzi o szabrownictwo, to ludzie po tygodniu wracają z Ługańska (z terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Ługańskiej Republiki Ludowej - red.) do swoich mieszkań i zastają je rozgrabione" - oświadczył Własenko na antenie ukraińskiej telewizji. Jego słowa zacytowała również agencja UNIAN.

  • 22:43

    Prawie 60 proc. obwodu zaporoskiego, regionu na południu Ukrainy, jest pod okupacją rosyjską; szef obwodu Ołeksandr Staruch poinformował o tym prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podczas jego wizyty w regionie - podało w niedzielę wieczorem biuro szefa państwa.

  • 21:29

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził żołnierzy na froncie w obwodzie zaporoskim - poinformowało biuro prezydenta w niedzielę wieczorem.

    "Podczas podróży roboczej do obwodu zaporoskiego prezydent Zełenski odwiedził pozycje żołnierzy ukraińskich na froncie. Szef państwa zapoznał się z sytuacją operacyjną na linii obrony" - głosi komunikat, opublikowany na oficjalnej stronie internetowej prezydenta.

    Jak przekazano, Zełenski rozmawiał z żołnierzami, wręczył im odznaczenia państwowe i podarki. - Chcę wam podziękować za wielkie dzieło, za waszą służbę, za to, że bronicie nas wszystkich i naszego państwa - powiedział. Wyraził też wdzięczność rodzinom żołnierzy.

    Agencja Interfax-Ukraina podała, że Zełenski odwiedził sanatorium, w którym mieszkają uchodźcy zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

  • 20:42

    Reprezentacja Ukrainy nie zagra na mistrzostwach świata

  • 20:02

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził Zaporoże i spotkał się z ewakuowanymi mieszkańcami Mariupola - przekazał na Instagramie wiceszef kancelarii Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. Nie podał, kiedy odbyła się wizyta.

    Tymoszenko opublikował na Instagramie krótkie nagrania i zdjęcia ze spotkania, które podpisał: "Zaporoże. Rozmawiamy z mieszkańcami Mariupola". Na kadrach widać również Andrija Jermaka, szefa biura Zełenskiego.

    Wołodymyr Zełenski odwiedził Zaporoże i spotkał się z ewakuowanymi mieszkańcami Mariupola



    To druga podróż Zełenskiego poza obwód kijowski od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego. Pod koniec maja prezydent Ukrainy odwiedził Charków.

    Wołodymyr Zełenski w obwodzie charkowskim

  • 19:51

    Rosyjskie okupacyjne władze grożą zarekwirowaniem majątku lub podpaleniem właścicielom sklepów w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, którzy nie chcą wprowadzić do obiegu rubli - informuje doradca szefa regionalnej administracji Serhij Chłań.

    "Oświadczamy, że 23 maja w (okupowanym) obwodzie chersońskim wprowadzono strefę dwuwalutową. Kurs ustalono jako wymianę jednego rosyjskiego rubla za dwie ukraińskie hrywny. (...) Gdzie zatem są dwuwalutowe cenniki, w rublach i hrywnach? Dlaczego odnosicie się po chamsku do ludzi, którzy zwracają się z prośbą, żeby przyjąć od nich ruble?" - napisano w odezwie okupacyjnych władz.

    Najeźdźcy wymagają od właścicieli sklepów jak najszybszego dostosowania się do nowych wymogów. "Od soboty 5 czerwca nakazujemy wam wprowadzić podwójne cenniki, w rublach i hrywnach. Macie przyjmować ruble na równi z hrywnami!" - zażądały władze z nadania Kremla.

    Okupanci zapowiedzieli, że w ciągu tygodnia lub dwóch przeprowadzą inspekcję, by sprawdzić, czy zarządzenie zostało zrealizowane. "Jeśli nie wypełnicie rozkazu, to wasz majątek przejdzie pod zarząd (rosyjskiej) administracji wojskowo-cywilnej, a w najgorszym przypadku którejś nocy sklep przypadkowo spłonie" - zagrożono mieszkańcom Chersońszczyzny.

    "Stosujcie się do nakazów i wszystko będzie pięknie" - czytamy w końcowej części oświadczenia. "Jedyną możliwością Rosjan, by gdziekolwiek (w regionie) wprowadzić ruble, jest wymuszenie tego pod groźbą odebrania lub zniszczenia majątku" - ocenił Chłań.

  • 19:44

    W walkach w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zginął w niedzielę rosyjski generał Roman Kutuzow – podaje portal Ukrainska Prawda, powołując się na rosyjskie media niezależne i prokremlowskie kanały w komunikatorze Telegram.

    Według rosyjskiego Radia Swoboda i portalu Meduza generał został zabity we wsi Mykołajiwka pod Popasną w obwodzie ługańskim. Poinformował o tym m.in. dziennikarz rosyjskiej telewizji państwowej oraz inne źródła prokremlowskie. Generał miał zginąć w trakcie działań bojowych.

    Meduza podaje, że w 2019 roku Kutuzow był na stronie internetowej rosyjskiego ministerstwa obrony wymieniony jako p.o. dowódcy 29. Armii Ogólnowojskowej.

    Jak pisze Meduza, Kutuzow to czwarty generał, którego śmierć została potwierdzona. Strona ukraińska mówi o większej liczbie, jednak informacje te nie zostały dotąd zweryfikowane.

  • 19:31

    100 dni wojny na Ukrainie

  • 19:21

    Zakopane w lesie ciało zabitego przez Rosjan cywila znaleziono w ostatnich dniach w pobliżu wsi Wyszehrad w rejonie buczańskim pod Kijowem – informuje policja obwodu kijowskiego. Mężczyzna został zabity strzałem w potylicę.

    "W lesie koło wsi Wyszehrad, gdzie znajdowały się pozycje armii rosyjskiej, znalezione zostało ciało mężczyzny. Ze wstępnych informacji wynika, że był to cywil zabity przez Rosjan strzałem w głowę" – podała policja. Był to 41-letni mężczyzna, pochodzący z obwodu wołyńskiego. Policja nawiązała kontakt z jego siostrą.

  • 18:54

    Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko powiedział dziś, że można mówić o początku epidemii w tym okupowanym przez Rosjan mieście nad Morzem Azowskim. Dodał, że na ulicach gniją odpadki, a skażenie mogą wywołać prowizoryczne groby.

    Doradca mera powiedział, powołując się na własne źródła w Mariupolu, że miasto "faktycznie jest zamykane na kwarantannę". "Teraz jest to łagodniejsza wersja kwarantanny, bardziej biurokratyczna, ale myślę, że oni rozumieją, że zaczęła się epidemia" - dodał. Andriuszczenko, którego wypowiedź przekazał portal Suspilne uważa, że może chodzić o cholerę lub dyzenterię (czerwonkę bakteryjną).

    Doszczętnie zniszczony Mariupol



    Opisując sytuację sanitarną, Andriuszczenko mówił o zanieczyszczeniu morza i źródeł wody. "Zdajemy sobie sprawę, że płytkie mogiły mają pewien wpływ, gnicie odpadków na ulicach - to wszystko trafia do wody, morza, źródeł wody pitnej. Ryzyko epidemii już jest nie tylko groźbą, jest już na takim poziomie, że w zasadzie odnotowujemy pojedyncze przypadki - na tyle, na ile możemy je rejestrować" - mówił. Ocenił, że "pozwala to mówić, że w zasadzie rozpoczęła się epidemia". Według doradcy mera w Mariupolu rośnie umieralność.

    Andriuszczenko ostrzegł, że w obecnych warunkach, gdy w Mariupolu nie działa system opieki medycznej ani laboratoria, nie ma szczepionek ani leków, nawet dyzenteria może spowodować wiele ofiar śmiertelnych.

    W Mariupolu masowo chowano zabitych. Wody i żywności nadal brakuje. Rosjanie częściowo uruchomili wodociągi. Jednak w połowie maja szefowa WHO na Ukrainie Dorit Nitzan ostrzegała, że wiele rur jest uszkodzonych, przez co mieszają się ścieki i woda pitna.

  • 18:41

    Ukraina. Ośmioletni Jehor prowadził pamiętnik o wojnie, jego rodzina wreszcie opuściła okupowany Mariupol

  • 18:26

    Ukraińscy wojskowi opublikowali nagranie pokazujące zniszczenie rosyjskiego sprzętu w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim. Zacięte walki o kontrolę nad tym miastem trwają od ubiegłego tygodnia.

    Nagranie, na którym widać filmowany z drona atak na rosyjski sprzęt wojskowy, opublikowała 57. Samodzielna Brygada Piechoty Zmotoryzowanej

    Walki o Siewierodonieck


    Siły rosyjskie, które dążą do zajęcia pozostałej pod kontrolą Ukrainy części obwodu ługańskiego, weszli do Siewierodoniecka w ubiegłym tygodniu. Miasto, jak widać między innymi na tym nagraniu, jest bardzo zniszczone.

    Siły ukraińskie bronią Siewierodoniecka, a według szefa administracji wojskowej obwodu Serhija Hajdaja w niedzielę rano obie strony kontrolowały po połowie miasta, co oznacza, że Ukraińcom udało się odbić część terenów.

    >> Walka o Siewierodonieck. Dlaczego jest tak ważny dla Rosjan

  • 17:59

    Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podziękował Ukraińcom mieszkającym za granicą za pomoc dla armii. Reznikow spotkał się z przedstawicielami Światowego Kongresu Ukraińców i organizacji ukraińskich z USA, Kanady, Australii i Polski.

    Tematem spotkania była koordynacja międzynarodowej pomocy technicznej dla armii ukraińskiej. Reznikow podkreślił, że "Ukraińcy z różnych zakątków świata zjednoczyli się w walce z rosyjskimi najeźdźcami".

    Przekonywał, że nie można dopuszczać ocen głoszących, że Ukraina powinna zrezygnować z oporu i odzyskania swych terytoriów, i powinna pozwolić Rosji na zachowanie twarzy. Zapewnił, że Ukraina "nie zatrzyma się w pół drogi" bez osiągnięcia "głównego celu, czyli pokonania wroga".

  • 17:44

    Wojna w Ukrainie. Udało im się opuścić Mariupol. Opowiadają o gehennie, którą przeszli

  • 17:01

    Kijów wciąż jest miejscem zagrożonym z powodu wojny - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, po porannym rosyjskim ostrzale rakietowym ukraińskiej stolicy. Władze poinformowały, że jeden z pocisków trafił w cel wojskowy.

    - Zawsze mówiliśmy, że Kijów jest zagrożony. Trzeba zdawać sobie sprawę, że wojna jest w fazie "gorącej" i Kijów wciąż pozostaje głównym celem Federacji Rosyjskiej - powiedziała Malar w telewizji publicznej. Wypowiedź wiceminister przekazał portal Suspilne.

  • 16:33

    Ukraina. Trzynastoletnia Daryna została postrzelona przez rosyjskich żołnierzy. Udawała martwą, by móc przeżyć

  • 16:14

    W ocenie rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa społeczeństwo w Rosji do tej pory nie rozumie argumentacji władz, według której wojna na Ukrainie była jedynym sposobem realizacji celów państwa – podały ukraińskie służby specjalne, powołując się na dokument FSB.

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy dotarła do instrukcji propagandowych rosyjskich służb na temat "prawidłowego relacjonowania operacji specjalnej (tj. wojny z Ukrainą)" – poinformował rzecznik ukraińskiej SBU Artem Dechtiarenko.

    W notatce opublikowanej na stronie SBU można przeczytać m.in. o problemach w "informacyjno-propagandowej" obsłudze "operacji specjalnej na Ukrainie", a wśród nich – o niewystarczających argumentach, że "środki wojskowe były jedynym możliwym sposobem" działania.

    "Od początku operacji specjalnej ludzie nie rozumieli i nadal nie rozumieją przyczyn (wywołania konfliktu) i celów, które chcemy osiągnąć" – napisano w notatce.

    Jak stwierdzono w dokumencie, brakuje również zmasowanego przekazu na temat poparcia "operacji specjalnej" na Ukrainie, co "tworzy sytuację sprzyjającą nazywaniu Rosji agresorem".

    Wśród rekomendacji rosyjskich służb jest m.in. zintensyfikowanie oddziaływania na odbiorców w Rosji, na Ukrainie i za granicą, promowanie wizerunku żołnierza-wyzwoliciela, ogłaszanie projektów rozwojowych na terytoriach okupowanych, aktywizowanie propagandowo "nauczycieli, taksówkarzy, pracowników salonów itd." oraz budowanie "sieci agitatorów" tam, gdzie nie docierają rosyjskie media.

    Według zaleceń zawartych w dokumencie w Rosji m.in. w akcję propagandową powinni włączyć się celebryci, sportowcy, ludzie nauki.

  • 16:04

    Rosjanie znów atakują Kijów

    Rosjanie znów atakują Kijów

    Rosjanie znów atakują Kijów

  • 15:50

    Pożary w Kijowie wywołane niedzielnymi rosyjskimi ostrzałami udało się zlokalizować, według wstępnych danych nie ma ofiar śmiertelnych – przekazujeSztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Sztab podał, że jeden z pocisków manewrujących Ch-22 został strącony przez ukraińską obronę przeciwrakietową. "Pozostałe trafiły w obiekty infrastruktury na północy stolicy. Według wstępnych informacji uderzenie rakietowe przeciwnika nie spowodowało ofiar. Pożary, które wybuchły, zostały zlokalizowane, nie ma zagrożenia" - głosi komunikat sztabu.

  • 15:23

    Znowu dokonaliśmy niemożliwego. Po cichu, bez rozgłosu udało nam się przeprowadzić akcję ewakuacyjną i wywieźć z atakowanego przez rosyjskie wojska Lisiczańska 66 osób, w tym sześcioro dzieci - informuje na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

    "Pojechaliśmy do schronów przeciwbombowych, namówiliśmy (ludzi do ewakuacji). Dzięki wojskowym, policjantom i funkcjonariuszom służb ratunkowych 66 osób jest już w bezpiecznym miejscu" - napisał Hajdaj.

    🇺🇦Артем ЛИСОГОР Луганська ОВА/OFFICIAL🇺🇦

    📌 З Лисичанська евакуйовано 66 людей, з них шестеро діток Тихо. Без анонсу. Проїхали бомбосховищами. Вмовили. Військові, поліцейські та ДСНСники змогли знову зробити неможливе - 66 людей вже в безпеці. ❗️Ті, хто залишився, Прошу - залишайтеся в укриттях Обстріли не вщухають! Гумвантажі завезені.

    Przewodniczący regionalnej administracji zaapelował do cywilów, którzy zdecydowali się pozostać w Lisiczańsku, by z uwagi na "nieustanne (rosyjskie) ostrzały" nie opuszczali miejsc ukrycia.

    Miasto Lisiczańsk i pobliski Siewierodonieck pozostają ostatnimi przyczółkami w obwodzie ługańskim znajdującymi się pod kontrolą rządu w Kijowie.

    Zniszczony budynek w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim

    Ukraiński żołnierz rozmawia z mieszkańcem Lisiczańska w obwodzie ługańskim


  • 15:08

    Wojska Rosji zniszczyły bądź uszkodziły 43 obiekty religijne w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, z których większość należała do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego - poinformował szef obwodu Pawło Kyryłenko.

    W komentarzu na serwisie Telegram szef obwodu napisał, że Patriarchatowi Moskiewskiemu podlegała "absolutna większość" tych obiektów. Oskarżył Rosję o "niszczenie ukraińskiego dziedzictwa kulturowego i religijnego". Zarzucił przywódcy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarsze Cyrylowi, że działania te odbywają się z jego błogosławieństwem.

    Kyryłenko podkreślił, że obiektem ataków jest Ławra Świętogórska w obwodzie donieckim. "Rosjanie zniszczyli muzeum historii i architektury, świątynię, dwa skity (pustelnie) i dwa korpusy ławry" - poinformował szef obwodu.

    Działania wojsk rosyjskich określił jako "celowe niszczenie wszelkich przejawów kultury ukraińskiej".

    Ławra Świętogórska to jedna z trzech prawosławnych ławr (dużych męskich monastyrów) znajdujących się na Ukrainie. Podlega Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Ławra została uszkodzona w działaniach bojowych w marcu i w maju. W ostrzale pod koniec maja zginęły trzy osoby ze wspólnoty klasztornej.

  • 14:43

    Przypominamy, że na tvn24.pl działa serwis specjalny po ukraińsku

  • 14:25

    Cztery rosyjskie rakiety uderzyły w zakłady remontu wagonów w Kijowie – poinformował szef zarządu ukraińskich kolei państwowych Ołeksandr Kamyszin na Telegramie. Podkreślił, że jeden kolejarz odniósł obrażenia i została mu udzielona pomoc lekarska.

    "Generalnie jest to już dla nas standardowy początek dnia. Oni walą po obiektach kolejowych codziennie, my na bieżąco naprawiamy i idziemy dalej" – napisał Kamyszin.

    Odniósł się też do twierdzeń rosyjskiego ministerstwa obrony, że celem ataku były "dostarczone przez wschodnioeuropejskie kraje czołgi T-72 i inny sprzęt wojskowy". Zapewnił, że nie było tam żadnych czołgów, o jakich mówi rosyjska propaganda.

    Według władz ukraińskich Rosjanie zaatakowali pociskami rakietowymi Kijów z bombowców strategicznych Tu-95 znad Morza Kaspijskiego.

  • 14:19

    Ołeh Psiuk - założyciel i frontman muzycznej grupy Kalush Orchestra - opowiedział na antenie BBC o sprzedanej za 900 tysięcy dolarów zwycięskiej statuetce z finału Eurowizji.

    - Ważne, aby wspierać Ukrainę w każdy możliwy sposób - powiedział.

    Pytany, czy według niego Ukraina będzie w stanie być gospodarzem Eurowizji 2023, Psiuk odparł: - Jestem pewny, że tak. Myślę, że odbędzie się to w Kijowie, ale może w innym mieście.

    Zespół Kalush Orchestra z Ukrainy wygrał konkurs Eurowizji

  • 14:07

    Wiceszef biura prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha o słowach przewodniczącego parlamentu Węgier Laszlo Koevera

  • 13:58

    W obwodzie kijowskim 13-latka udawała martwą, by nie zabili jej rosyjscy żołnierze - pisze ukraińska redakcja BBC. Ojciec i macocha dziewczyny, z którymi jechała samochodem, zginęli z rąk Rosjan.

    Historię 13-letniej Daryny opowiedział komendant policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow: 28 lutego we wsi Katiużanka w obwodzie kijowskim rodzina dziewczyny jechała samochodem jedną z ulic wioski do domu.

    Zgodnie z relacją nastolatki po drodze rodzina trafiła na rosyjską kolumnę, a wojskowi zaczęli strzelać "ze wszystkich stron". Trafili w ojca dziewczyny i w bak samochodu.
    Niebytow poinformował, że mężczyzna i kobieta zginęli na miejscu, a samochód się zapalił.

    Daryna powiedziała, że udało jej się wydostać z samochodu i odbiec z miejsca zdarzenia. Za dziewczyną strzelano. 13-latka schowała się, jednak strzały nie cichły. Została ranna w rękę i w nogę.

    Kiedy Rosjanie podeszli do niej, Daryna leżała nieruchomo, udając martwą. "Szarpali mnie za nogę. A ja leżałam. Kiedy poszli, doczołgałam się pod ogrodzeniem" - relacjonowała dziewczyna. 13-latkę znaleźli miejscowi. Dziewczyna trafiła do szpitala.

  • 13:46

    Atak Rosji na Ukrainę

  • 13:41

    Znana ukraińska malarka Łesia Chomenko wyszła za mąż, za pośrednictwem komunikatora Skype, za żołnierza Obrony Terytorialnej. O ślubie online poinformowała 101. brygada Obrony Terytorialnej.

    Chomenko, laureatka nagrody Kazimierza Malewicza, namalowała serię obrazów o ukraińskich żołnierzach, które przedstawiła na wystawie "Oto Ukraina: broniąc wolności" na biennale w Wenecji. Obecnie artystka przebywa w USA.

    Jej mąż Maksym Robotow w życiu cywilnym jest malarzem, muzykiem i współzałożycielem Photinus Studio.

  • 13:34

    Ukraina. Enerhoatom: rosyjski pocisk przeleciał "krytycznie nisko" nad elektrownią jądrową

  • 13:27

    55-letni holenderski ochotnik Ron Vogelaar zginął w sobotę w walkach na Ukrainie. W maju media informowały o śmierci innego obywatela Niderlandów, który walczył po stronie ukraińskiej z Rosjanami.

    Informację o śmierci Holendra, obok trzech innych zagranicznych ochotników z Francji, Australii i Niemiec, podał Międzynarodowy Legion Obrony Terytorialnej Ukrainy za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wszyscy zginęli w tym samym czasie.

    Okoliczności śmierci ochotników nie zostały podane do publicznej wiadomości. "Nie ma słów, by wyrazić naszą wdzięczność za ich służbę i ostateczne poświęcenie. To niedoceniani bohaterowie, którzy przybyli tutaj, aby bronić wartości, w które wierzyli" – napisano w oświadczeniu Legionu.

    Wprawdzie ambasada Ukrainy w Hadze odmawia informacji ilu obywateli Holandii walczy na Ukrainie, media twierdzą, że jest ich obecnie około 80. W marcu dziennik "De Telegraaf" informował, że było ich wówczas 70.

  • 12:54

    29 osób odniosło obrażenia w sobotę w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie Mikołajowa i obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy. Są też ofiary śmiertelne – poinformowała szefowa władz obwodowych Hanna Zamaziejewa na Telegramie.

  • 12:49

    Bojownicy tzw. donieckiej republiki ludowej pojmali trzech cudzoziemców, obywateli Wielkiej Brytanii i Maroka, i będą ich sądzić - podaje portal Ukrainska Prawda, powołując się na tamtejszą tzw. prokuraturę generalną. Obcokrajowcom może grozić kara śmierci.

  • 12:48

    Rosyjscy żołnierze za wszelką cenę usiłują uniknąć bezpośredniego spotkania z siłami ukraińskimi na polu walki – oświadczył na Telegramie ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

  • 12:23

    Tu było prawdziwe piekło, zlikwidowaliśmy 22 orków (Rosjan), a dwóch wzięliśmy do niewoli - opowiada dowódca ukraińskich wojsk specjalnych z Charkowa o pseudonimie "Gucci", który w pierwszych dniach wojny dowodził natarciem na rosyjskie pododdziały.

  • 12:11

    Ukraina nauczy Rosję zasady o nieuchronności kary za popełniane zbrodnie – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku, zamieszczając zdjęcia przedstawiające życie zwykłych ludzi podczas wojny, zniszczenia oraz walkę żołnierzy ukraińskich.

  • 11:44

    Rosyjska armia próbuje atakować i utrzymywać zajęte terytorium w obwodzie charkowskim - poinformował szef władz tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow. Minionej doby w rosyjskich ostrzałach rannych zostało w obwodzie charkowskim sześć osób.

  • 11:44

    Ukraińskie służby ochrony prawa praktycznie codziennie znajdują na wyzwolonych terenach nowe ciała, przy czym są to przeważnie cywile, którzy nie stanowili żadnego zagrożenia – oznajmił wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhenij Jenin.

  • 10:57

    Podczas gdy ktoś prosi, by nie upokarzać Rosji, ta atakuje – oznajmił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak na Twitterze, odnosząc się do słów prezydenta Francji Emmanuela Macrona i porannego rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów.

  • 10:47

    Armia rosyjska buduje głęboką linię obrony w obwodzie chersońskim – poinformował na forum GLOBSEC-2022 w Bratysławie minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany przez ukraińską redakcję BBC.

  • 10:34

    W Kijowie i w obwodzie kijowskim znowu zaktywizowali się rosyjscy dywersanci, ale skutki ich działań są minimalne - oświadczył doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

  • 10:14

    Co najmniej cztery osoby zginęły, a 13 odniosło obrażenia w ciągu ostatniej doby w Donbasie w wyniku rosyjskich ostrzałów - poinformował sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju.

  • 9:53

    Rosjanie wystrzelili w niedzielę rano pociski rakietowe w stronę Kijowa z bombowców strategicznych Tu-95 znad Morza Kaspijskiego - poinformowało dowództwo sił powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

  • 9:44

    Areszt, w którym są trzymani obrońcy Azowstalu, jest przepełniony, trzeba polepszyć ich warunki żywieniowe - mówi Kateryna Prokopenko, żona dowódcy pułku Azow podpułkownika Denysa Prokopenki, wywiezionego przez Rosjan z kombinatu Azowstal w Mariupolu.

  • 9:33

    W ciągu ostatniej doby w walkach z wojskami ukraińskimi zginęło około 100 żołnierzy rosyjskich i w związku z tym łączne straty osobowe armii rosyjskiej wzrosły do około 31 150 – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  • 9:14

    W ostatnich 24 godzinach wojska ukraińskie przeprowadzały kontratak w Siewierodoniecku, który prawdopodobnie osłabił impet operacyjny, jaki wcześniej uzyskały siły rosyjskie - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

  • 9:00

    Wojska ukraińskie i rosyjskie kontrolują obecnie po połowie ważne miasto Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – powiedział portalowi Suspilne szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Dodał, że trwają walki pozycyjne.

  • 8:57

    W okupowanym przez Rosjan Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, trzeba się zapisywać do kolejki po wodę pitną; czas oczekiwania to co najmniej dwa dni - informuje doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko.

  • 7:57

    Dzieci z pieczy zastępczej, które przyjechały do Polski z Ukrainy przeżyły traumę i teraz najważniejsze jest odbudowanie w nich poczucia bezpieczeństwa - powiedziała Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. - Dzieci bardzo tęsknią za domem. Chcą wracać, wszyscy - dodała.

  • 7:57

    Rosyjski pocisk rakietowy w niedzielę rano przeleciał nisko nad Południowoukraińską Elektrownią Atomową w obwodzie mikołajowskim - poinformował państwowy ukraiński koncern Enerhoatom. Koncern oświadczył w komunikacie, że Rosja przeprowadziła "kolejny akt terroryzmu jądrowego". O godz. 5.30 (godz. 4.30 w Polsce) pocisk manewrujący, wyglądający na rakietę typu Kalibr, przeleciał "krytycznie nisko" nad Południowoukraińską Elektrownią Atomową - czytamy.

  • 7:38

    Sytuacja w obwodzie ługańskim pozostaje skrajnie trudna - informuje szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. Wskutek rosyjskich ostrzałów zginęła kobieta, a dwóch innych cywilów zostało rannych. Trwa szturm rosyjskich wojsk na Siewierodonieck.

  • 7:28

    Co najmniej jedna osoba poniosła śmierć, a jeszcze jedna została ranna ostatniej nocy w wyniku rosyjskiego ataku rakietowo-bombowego na miejscowość Drużkiwka w obwodzie donieckim – poinformował rano na Facebooku szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko. Jak podkreślił, w ataku zniszczone zostały budynki prywatne. Kyryłenko zamieścił nagranie przedstawiające skutki bombardowania i zaapelował do ludności, by nie lekceważyła zagrożenia rosyjskimi atakami i wyjechała z obwodu.

  • 7:19

    Jedna osoba została ranna wskutek niedzielnych ataków rakietowych na Kijów; nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych - przekazał Witalij Kliczko. Podkreślił, że Rosjanie przeprowadzili ostrzał rakietowy obiektów infrastruktury.

  • 7:14

    Rosyjska armia użyła amunicji fosforowej w okolicach miejscowości Czerkaski Tyszky w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - raportuje w niedzielę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. To 102. dzień rosyjskiej inwazji na ten kraj.

  • 6:54

    Trzeba krzyczeć o tym, co dzieje się na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie - mówi Laura Wiłcane, ukraińska uchodźczyni, kierowniczka grupy teatralnej, która wystawiła w Rydze sztukę o wojnie "Złe drogi". Był to pierwszy pokaz spektaklu od początku inwazji.

  • 6:19

    We wczesnych godzinach rannych w niedzielę doszło do wielu eksplozji w stolicy Ukrainy, Kijowie - poinformowała agencja Reutera, cytując mera miasta Witalija Kliczki. "Wiele eksplozji w dzielnicach Darnycki i Dniprowski w stolicy" - napisał Kliczko w komunikatorze Telegram. "Służby już pracują na miejscu. Bardziej szczegółowe informacje - później" - dodał ukraiński polityk.

  • 5:46

    Potężne eksplozje były słyszane wcześnie rano w stolicy Ukrainy, Kijowie - donosi Reuters, powołując się na jednego ze świadków. Według jego relacji widoczne były unoszące się kłęby dymu. Wcześniej syreny alarmowe rozlegały się na dużej części Ukrainy, w tym właśnie w rejonie Kijowa.

  • 5:39

    W Doniecku w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęło pięć osób, a 20 zostało rannych - poinformował kanał Nexta. Powołał się także na mera tgo miasta, który przekazał, że zniszczone zostało ki

  • 5:19

    Wołodymyr Zełenski w sobotę wieczorem w swoim wystąpieniu w mediach społecznościowych stwierdził, że Rosja bezprecedensowo niszczy ukraińskie zabytki kultury. Powiedział, że w czasie wojny wojska rosyjskie zniszczyły lub uszkodziły już 113 świątyń. Wśród nich są obiekty historyczne, które przetrwały II wojnę światową, ale nie oparły się rosyjskiej okupacji. Zdaniem ukraińskiego lidera jest to wystarczający powód, by wykluczyć Rosję z UNESCO, organizacji Narodów Zjednoczonych ds. kultury.

Autorka/Autor:mjz, akw/kab

Źródło: TVN24, PAP, Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: