Ukraiński minister stawia warunek Rosji, by mogła rozmawiać z "cywilizowanym światem"
Ukraińcy odpierają rosyjski atak od 123 dni. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informował dziś, że Rosjanie stracili do tej pory około 34 850 żołnierzy, w tym około 150 w ciągu minionej doby. Szef ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksij Reznikow powiedział, że demilitaryzacja co najmniej europejskiej części Rosji powinna stać się w długiej perspektywie warunkiem wznowienia stosunków "cywilizowanego świata" z Rosją. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 22:14
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do obywateli Białorusi, oświadczając, że są oni wciągani w wojnę przez Rosjan. - Na Kremlu już o wszystkim za was zdecydowano, wasze życie nic dla nich nie jest warte - powiedział.
- 21:49
Pociski rakietowe Ch-22, którymi w niedzielę siły rosyjskie ostrzelały Kijów, są bardzo nieprecyzyjne - ocenił ukraiński ekspert do spraw wojskowości Ołeh Żdanow, cytowany przez agencję Ukrinform. Według niego Rosjanie mają ponad 1000 sztuk tej amunicji.
- Na szczęście nasza obrona powietrzna działa efektywnie. Spośród 14 rakiet, które wystrzelono w stronę Kijowa, doleciały cztery - przekazał Żdanow - 20:51
Pierwszy dzień rozmów przywódców państw G7 zdominowany został tematycznie przez inwazję Rosji na Ukrainę. Przy tej okazji liderzy G7 zakpili z "wizerunku macho" nieobecnego na szczycie w niemieckim Elmau prezydenta Władimira Putina – pisze Reuters.
Rozpoczynając w wyjątkowo upalną niedzielę pierwsze spotkanie w ramach trzydniowego szczytu, brytyjski premier Boris Johnson zapytał, czy "można pozbyć się marynarek, a nawet pójść jeszcze dalej".
- Wszyscy musimy pokazać, że jesteśmy twardsi od Putina – zażartował Johnson. - Jeżdżąc konno z nagim torsem – potwierdził kanadyjski premier Justin Trudeau.
Putin, dumny ze swojego wysportowanego wizerunku, był kilkukrotnie przedstawiany bez koszuli na zdjęciach, publikowanych przez rosyjskie media państwowe – przypomina Reuters. Najbardziej znane jest zdjęcie Putina, gdzie widać go siedzącego na koniu w okularach przeciwsłonecznych, ze złotym łańcuchem na gołym torsie i w wojskowych spodniach.Putin na koniu (zdjęcie z 2009 roku)
- 19:56
Rozmowa Emmanuel Macron - Władimir Putin na kilka dni przez inwazją. Ujawniono jej treść
- 19:38
Demilitaryzacja co najmniej europejskiej części Rosji powinna stać się w długiej perspektywie warunkiem wznowienia stosunków "cywilizowanego świata" z Rosją - oznajmił dziś ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
"Rosyjscy terroryści popełnili kolejne zbrodnie wojenne: ostrzelali pociskami szereg ukraińskich miast. Podłość tych ataków polega na tym, że prowadzone są albo z głębi terytorium Rosji, z terytorium Białorusi albo z akwenów Morza Kaspijskiego i Czarnego" - napisał Reznikow na Facebooku.
Jak podkreślił, stanowi to strategiczne wyzwanie dla bezpieczeństwa całej Europy. Według niego w odpowiedzi należy wzmocnić sankcje na Rosję i jak najszybciej rozmieścić efektywny system obrony powietrznej na Ukrainie. "To dodatkowe 500-1000 km bezpieczeństwa dla każdego europejskiego miasta" - dodał minister. Reznikow uważa, że krok ten powinien być zawarty w strategii NATO.
Odpowiedzią w długiej perspektywie powinna być według niego demilitaryzacja co najmniej europejskiej części Rosji. To miałoby stać się warunkiem dialogu o przywróceniu stosunków "cywilizowanego świata" z Rosją. Parametry demilitaryzacji mieliby określić fachowcy - wskazał Reznikow. - 19:23
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ostrożnie zareagował na plany członków G7 dotyczące zakazu importu rosyjskiego złota. Michel oświadczył, że potrzebuje też "większej pewności" przed poparciem amerykańskiej inicjatywy w sprawie ograniczenia cen rosyjskiej ropy – informuje Reuters.
Od niedzieli do wtorku w niemieckim Elmau trwa szczyt przywódców G7, który miał "pokazać jednolitą odpowiedź" krajów Zachodu na rosyjską inwazję na Ukrainę.Charles Michel, Mario Draghi, Justin Trudeau, Emmanuel Macron, Olaf Scholz, Joe Biden, Boris Johnson, Fumio Kishida i Ursula von der Leyen na szczycie G7
Szef Rady Europejskiej ostrożnie odniósł się do planu Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Kanady mówiącego o zakazie importu rosyjskiego złota. - Jeśli chodzi o złoto, jesteśmy gotowi wgłębić się w szczegóły i sprawdzić, czy możliwe jest takie ukierunkowanie działań, by uderzyłyby one w gospodarkę rosyjską, a nie w nas samych – wyjaśnił Michel.
UE, która z końcem bieżącego roku planuje wprowadzić zakaz importu rosyjskiej ropy, ma też zastrzeżenia do propozycji USA dotyczącej wprowadzenia pułapu cenowego na rosyjską ropę. Amerykanie uzasadniają to koniecznością "ograniczenia dochodów Moskwy ze sprzedaży energii".
Jak stwierdził Michel, w tej kwestii "jest ostrożny i przezorny", ale jest gotów przedyskutować szczegóły propozycji USA. - Jesteśmy gotowi na podjęcie decyzji wspólnie z naszymi partnerami, ale chcemy mieć pewność, że nasza decyzja będzie mieć negatywny wpływ na Rosję i nie przyniesie nam samym negatywnych skutków – podkreślił Michel. - 18:17
Armia rosyjska przeprowadziła w tym tygodniu około 500 ataków na ukraińską infrastrukturę cywilną - informuje prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa. Przekazała, że Rosja codziennie popełnia 100-200 zbrodni wojennych.
Prokurator dodała, że trwają ustalenia nazwisk rosyjskich pilotów zrzucających bomby na Ukrainę, artylerzystów strzelających w kierunku ukraińskich domów, szkół i szpitali, a także osób, wydających takie nakazy.
- 17:59
Rosyjska armia przygotowuje grupy dywersyjne na terytorium Białorusi, by zastosować je następnie na Ukrainie - pisze Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W komunikacie czytamy, że rosyjskie siły przy wsparciu artylerii próbują zablokować od południa miasto Lisiczańsk w obwodzie ługańskim, ostatni duży ośrodek miejski w tym regionie będący w rękach ukraińskich. W okolicy ostrzelano infrastrukturę cywilną i wojskową, a także przeprowadzono nalot. By wesprzeć działania ofensywne, Rosjanie wzmocnili siły artyleryjskie - raportuje sztab.
Na kierunku bachmuckim rosyjskie wojsko prowadziło ostrzały ukraińskich pozycji z moździerzy i artylerii. Jak dodano, ukraińskie siły spowodowały znaczne straty po stronie przeciwnika w okolicach miejscowości Pawliwka; armia Rosji wycofała się po nieudanym szturmie. Odparto również szturm na kierunku słowiańskim i charkowskim.
"Siły obrony Ukrainy zadają straty wrogowi na wszystkich kierunkach. Dlatego okupanci wszelkimi sposobami próbują uniknąć działań bojowych" - pisze sztab.
Według niego "znaczna część" rosyjskich wojskowych, których wycofano w celu przywrócenia zdolności bojowych, odmawia powrotu na Ukrainę. W związku z tym - jak podaje strona ukraińska - dowództwo niektórych jednostek wprowadziło zakaz wszelkich przepustek dla składu osobowego. - 17:25
Po raz pierwszy od rosyjskiej inwazji na Ukrainę prezydent Władimir Putin planuje złożyć oficjalne wizyty w Tadżykistanie i Turkmenistanie - podają ukraińskie media, powołując się na dziennikarza telewizji Rossija-1 Pawła Zarubina.
Putin ma odwiedzić Duszanbe i Aszchabad w ciągu najbliższego tygodnia. 29 czerwca w stolicy Turkmenistanu odbędzie się VI Szczyt Kaspijski. - 17:13
Rosja. BBC. Żołnierzem kontraktowym w rosyjskiej armii można będzie zostać tuż po maturze
- 16:40
Ponad 20 tysięcy cudzoziemców walczy po stronie Ukrainy przeciwko Rosji - podaje w niedzielę BBC. Ochotnicy zgłosili się do Sił Zbrojnych Ukrainy z ponad 50 krajów.
Obcokrajowcy walczą na Ukrainie na podstawie oficjalnych kontraktów w ramach Legionu Międzynarodowego wchodzącego w skład Sił Zbrojnych Ukrainy. Funkcje dowódcze w jednostce pełnią Ukraińcy.
BBC podkreśla, że pomimo tego, że w szeregach Legionu doszło do strat, do jego szeregów wciąż zgłaszają się nowi ochotnicy.
Dołączając do walki, cudzoziemcy kierują się różnymi motywami. "To nie tylko walka o Ukrainę, to też walka o Tajwan, przybyłem tu na rzecz niepodległości i pokoju" - mówi jeden z mężczyzn, trzymając w rękach tajwańską flagę. "Walczymy o demokrację tego świata przeciwko dyktatorowi" - podkreśla inny z bohaterów reportażu.
BBC podaje, że w walkach na Ukrainie zginęło dwóch brytyjskich żołnierzy. - 16:14
Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa w ostrzelanym dziś przez wojska rosyjskie bloku mieszkalnym w Kijowie - informuje mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Jedna osoba zginęła w wyniku ostrzału. Bilans rannych wzrósł do sześciu osób. Jest wśród nich siedmiolatka, która przeszła już operację.
"Prace poszukiwawczo-ratunkowe w budynku mieszkalnym, w który rano rosyjscy barbarzyńcy uderzyli rakietą, trwają" - napisał Kliczko w komunikatorze Telegram.
Na miejscu znaleziono zwłoki jednej osoby. Sześciu mieszkańców zostało rannych, czworo z nich, w tym siedmioletnią dziewczynkę, hospitalizowano. Dwie osoby będą leczone ambulatoryjnie. Wcześniej informowano o jednej ofierze śmiertelnej i czterech rannych.
Lekarze poinformowali, że siedmiolatka już przeszła operację i jej stan jest stabilny. Stan matki dziewczynki lekarze oceniają jako średnio ciężki. Ojciec siedmiolatki zginął w ostrzale.
W opinii Kliczki celem sił rosyjskich jest zastraszenie ludności i wzbudzenie paniki. Zaapelował, aby nie ignorować syren alarmowych i udawać się do schronów.Witalij Kliczko rozmawia z mediami po ataku rakietowym na Kijów
- 15:45
Wrocław. Polska i ukraińska flaga obok siebie nad głowami publiczności. Gest solidarności z Ukrainą
- 15:25
Rosyjskie wojska zbudowały fortyfikacje w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południowym wschodzie Ukrainy - informuje portal Espreso. Siłownia jest kontrolowana przez Rosjan od początku marca.
"Okupanci w Enerhodarze próbują wzmocnić swoje pozycje. Wiadomo, że 24 czerwca wzmacniali okopy obok zajętej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Między innymi zbudowali fortyfikacje" - pisze Espreso, powołując się na lokalny kanał na Telegramie.Elektrownia atomowa, Enerhodar, Ukraina (04.03.2022)
Według tego źródła Rosjanie przygotowują się do walk z siłami ukraińskimi w pobliżu tej największej elektrowni jądrowej w Europie. W okolicach pobliskiej miejscowości Miczurina zaobserwowano wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe wojsk rosyjskich. - 15:18
Rosyjska armia zmieniła strategię ostrzeliwania Ukrainy pociskami rakietowymi - uważa doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko, cytowany przez serwis Espreso.
"Rosja zmieniła strategię ostrzałów, masowo ostrzeliwują ukraińskie miasta. Wcześniej wystrzeliwali kilka rakiet, a teraz dziesiątki. Strzelają z różnych punktów. Dlatego obronie przeciwlotniczej jest trudno z nimi sobie poradzić" - powiedział Denysenko.
Przedstawiciel ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych dodał, że wystrzeliwane przez Rosjan rakiety były produkowane w połowie XX wieku i były przeznaczone do niszczenia lotniskowców, krążowników i innych okrętów. Pociski mają do 1000 kg ładunku wybuchowego i mogą rozwinąć prędkość 3-4 tys. km na godzinę. "Dlatego trudno jest je strącać" - podkreślił.
"Pociski te nie są dokładne i były przeznaczone do walk zbrojnych. Powodują znaczne zniszczenia. Rosji nie udaje się wznowienie produkcji (rakiet) Kalibr i broni wysokiej precyzji, ale ma wystarczające zapasy starego sowieckiego uzbrojenia" - dodał Denysenko.
W sobotę i niedzielę wojska rosyjskie przeprowadziły zmasowany ostrzał rakietowy wielu ukraińskich miast. Pociski spadły m.in. na Kijów. - 15:00
Siewierodonieck, Ukraina. Londyn: zdobycie miasta to znaczące osiągnięcie Rosji
- 14:50
Prezydent USA Joe Biden ostro potępił przeprowadzone dziś rosyjskie ataki rakietowe na Kijów i inne ukraińskie miasta. Świadczą one o "barbarzyństwie" Rosji - powiedział Biden w bawarskim Elmau, gdzie rozpoczął się szczyt państw grupy G7.
Olaf Scholz i Joe Biden na szczycie G7 w Bawarii
- 14:42
Szczyt grupy G7 w Niemczech został oficjalnie rozpoczęty.
Szefowie państw i rządów siedmiu wiodących krajów uprzemysłowionych spotkali się w zamku Elmau w Bawarii. Szczyt, który potrwa do wtorku, jest zdominowany tematem wojny na Ukrainie - informuje telewizja ARD.
- 14:30
Jedna osoba zginęła, a pięć odniosło obrażenia w niedzielę w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego w obwodzie czerkaskim w centralnej części Ukrainy – poinformował szef władz obwodu czerkaskiego Ihor Taburec na Telegramie.
"Mamy dwa ataki w pobliżu stolicy obwodu. Jeden zabity i pięcioro rannych. Uszkodzono obiekt infrastruktury" – napisał Taburec.
Po raz kolejny zaapelował, aby nie zamieszczać zdjęć ani nagrań przedstawiających skutki ataku, jak również nie ujawniać jego lokalizacji. - 14:00
Życie 7-letniej dziewczynki, którą wyciągnięto spod gruzów po rosyjskim ostrzale Kijowa w niedzielę rano, nie jest zagrożone, jej stan jest stabilny - podał portal Suspilne, cytując lekarzy stołecznego szpitala.
Chirurdzy powiedzieli portalowi, że dziewczynka odniosła dwie duże rany, m.in. szyi, ale szczęśliwie nie okazały się one głębokie i nie dotknęły żył. Dziecko jest przytomne i pod opieką osoby dorosłej.
Wcześniej informowano, że w ostrzale zginął ojciec dziewczynki. Matka, obywatelka Rosji, odniosła obrażenia i również jest pod opieką lekarzy. - 13:38
Muzea i teatry w Kijowie ogłaszają dziś zamknięcie z powodu rosyjskiego ataku rakietowego. Na portalach społecznościowych instytucji pojawiają się informacje, że ze względu na bezpieczeństwo miejsca te nie będą otwarte. Takie ogłoszenia już wydały m.in. Muzeum Historii Kijowa, Mysteckiego Arsenalu i Teatru na Podoli.
Zamknięte też będą niektóre kijowskie restauracje i kawiarnie, o czym można przeczytać na ich drzwiach oraz na ich portalach społecznościowych.Dym nad Kijowem po rosyjskim ostrzale [26.06.2022]
Komunikacja miejska w Kijowie działa. Z pięciu mostów, łączących prawo- i lewobrzeżną część miasta dla samochodów osobowych dostępne są cztery, piąty – Most Południowy, jest otwarty wyłącznie dla transportu specjalnego i środków lokomocji miejskiej.
Mimo niebezpiecznej sytuacji w Kijowie przed siedzibą odbyły się obchody Dnia Krymskotatarskiej Flagi. W uroczystości wzięli udział wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżeppar, przewodniczący Medżlisu Refat Czubarow, przedstawiciel prezydenta Ukrainy w Republice Autonomicznej Krymu Tamila Taszewa oraz dyrektor Krymskiego Domu, reżyser i aktor Ahtem Sevket Oglu Seytablayev (Ahtem Seitabłajew).Zniszczenia po wybuchach w Kijowie
- 13:32
Atak Rosji na Ukrainę
- 13:16
Rosja ponownie zwiększa swą obecność wojskową na Białorusi –informuje ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.
"Kierownictwo instytucji i organizacji w obwodzie homelskim (Białorusi) zostało uprzedzone o prawdopodobnym powrocie pododdziałów rosyjskich sił zbrojnych. Jednocześnie Rosjanie planują zwiększenie liczebności lotnictwa operacyjno-taktycznego na terytorium Białorusi” – napisano w komunikacie wywiadu.
Oficjalnie celem zwiększenia rosyjskiej obecności jest wspólne patrolowanie przestrzeni powietrznej w ramach działań wspólnego centrum szkoleniowo-bojowego. "W tym celu zaplanowano przelot 10 samolotów na lotnisko w Baranowiczach" – podał wywiad. - 12:49
Brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł w niedzielę francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona przed pokusą negocjowania szybkiego rozwiązania sytuacji na Ukrainie - poinformował brytyjski rząd. Johnson przestrzegł także przed ryzykiem przedłużenia "globalnej niestabilności".
- 12:11
Z własnej inicjatywy rząd Ukrainy zamówił 2900 sztuk przenośnej broni przeciwpancernej RGW 90 Matador u niemieckiego producenta broni Dynamit Nobel Defence - podała gazeta "Welt am Sonntag", powołując się na ukraińskie kręgi rządowe. Kijów zapłacił za zamówienie z własnych pieniędzy.
- 11:45
Szczyt G7 powinien zareagować na ostrzały rosyjskie na Ukrainie dalszymi sankcjami wobec Moskwy i dostawami ciężkiej broni dla Kijowa - zaapelował w niedzielę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując poranny ostrzał Kijowa.
W komentarzu na Twitterze Kułeba napisał o dziewczynce, którą wyciągnięto spod gruzów zniszczonego ostrzałem domu w Kijowie. "Wiele innych (dzieci) na całej Ukrainie jest pod rosyjskim ostrzałem" - dodał.
- 11:35
Do wybuchów doszło w niedzielę w Czerkasach w centralnej części Ukrainy – poinformowały władze obwodu czerkaskiego na Telegramie.
- 11:13
Światowi przywódcy muszą zdać sobie sprawę z ceny wspierania Ukrainy, w tym ze wzrostu kosztów energii i żywności, ale muszą też przyznać, że cena dopuszczenia do zwycięstwa Rosji byłaby znacznie wyższa - powiedział w niedzielę brytyjski premier Boris Johnson.
- 10:31
Liczba osób zabitych w rosyjskim ostrzale rakietowym w Sarnach w obwodzie rówieńskim, na północnym zachodzie Ukrainy, wzrosła do czterech - poinformował w niedzielę szef obwodu Witalij Kowal. Wcześniej informowano o trzech zabitych.
"Pod gruzami znaleziono ciało jeszcze jednego zabitego. Liczba osób wczorajszego ataku rakietowego na obiekty cywilne wzrosła tym samym do czterech. Są to mężczyźni w wieku od 30 do 51 lat" - napisał Kowal na komunikatorze Telegram.
- 10:15
Jedna osoba zginęła, a siedem odniosło obrażenia w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego – poinformował w niedzielę szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.
"W sumie w ciągu doby w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie siedem osób zostało rannych i hospitalizowanych w placówkach medycznych: trzy osoby w Charkowie, cztery osoby w rejonie iziumskim. Niestety zginęła 79-letnia kobieta w rejonie bohorodicznym” – napisał Syniehubow.
Zniszczenia w ostrzelanym przez Rosjan Charkowie [25.06.2022]
- 9:09
Wielka Brytania, USA, Kanada i Japonia wspólnie wprowadzają zakaz importu rosyjskiego złota, aby zwiększyć presję na reżim prezydenta Władimira Putina w związku z wojną na Ukrainie - poinformował w niedzielę rano brytyjski rząd.
- 9:09
Wojska rosyjskie po przejęciu Siewierodoniecka umocniły się w tym rejonie, koncentrując siły i środki w celu zajęcia sąsiedniego Lisiczańska - poinformował w niedzielę w komunikacie Serhij Hajdaj, szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.
- 9:08
Ukraiński sztab podał szacowane straty Rosjan od początku inwazji. Jest to: około 34 850 żołnierzy, 1532 czołgi, 3659 pojazdów opancerzonych, 764 systemy artyleryjskie, 243 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 99 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 184 śmigłowce, 630 dronów, 139 pocisków manewrujących, 14 jednostek pływających i 2564 inne pojazdy i cysterny.
W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie zniszczyły 21 czołgów, 14 pojazdów opancerzonych, dwa systemy rakietowe, dwa pociski manewrujące, cztery drony i cztery pojazdy i cysterny - głosi komunikat. W oświadczeniu na Facebooku sztab zapewnił też, że największe straty Rosjanie ponieśli w Donbasie, na kierunkach Bachmutu i Kurachowego.
- 8:43
Rosyjska rakieta przeleciała w niedzielę rano krytycznie nisko nad południowoukraińską elektrownią atomową – poinformowała ukraińska spółka Enerhoatom na Telegramie.
- 8:36
"Większość sił ukraińskich prawdopodobnie wycofała się z pozycji obronnych w mieście Siewierodonieck w Donbasie. W kwietniu 2022 roku Rosja zmieniła najbliższy plan swojej kampanii, z dążenia do zajęcia większości terytorium Ukrainy na bardziej skoncentrowaną ofensywę w Donbasie. Zdobycie przez Rosję miasta jest znaczącym osiągnięciem w ramach tego zredukowanego celu" - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
"Miasto było ważnym ośrodkiem przemysłowym i zajmuje strategiczną pozycję nad rzeką Doniec Siewierski. Jest to jednak tylko jeden z kilku trudnych celów, które Rosja będzie musiała osiągnąć, aby zająć cały region Donbasu. Należą do nich ofensywa na ważny ośrodek, Kramatorsk i zabezpieczenie głównych szlaków zaopatrzeniowych do Doniecka" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
- 8:12
Dwie osoby odniosły obrażenia w ataku rakietowym na Kijów w niedzielę rano. Pod gruzami są ludzie - poinformował w niedzielę rano mer Kijowa Witalij Kliczko na Telegramie.
Deputowany Ołeksij Honczarenko poinformował, że w niedzielę rano siły rosyjskie wystrzeliły w kierunku Kijowa i obwodu kijowskiego 14 rakiet. O zestrzeleniu jednej z nich przez ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej powiadomił wcześniej szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba. Zapewnił, że odłamki spadły na okolice jednej z wsi i nikt nie został ranny.
Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podała, że na skutek ataku rakietowego w dzielnicy szewczenkowskiej doszło do pożaru 9-piętrowego budynku mieszkalnego na powierzchni 300 m kw. Częściowo zniszczone zostały trzy najwyższe piętra.
Zniszczenia po wybuchach w Kijowie
- 7:32
Kanik: mieszkańcy osiedli, które były celem ataku, zostali ewakuowani. Na miejscu cały czas pracują służby
- 7:31
Tomasz Kanik: zniszczone zostały budynki mieszkalne, nic nie wiemy czy są jakieś ofiary
- 7:30
Przebywający na Ukrainie reportert TVN24 Tomasz Kanik: ludzie, z którymi rozmawiałem przed chwilą mówili, że było słychać najpierw syreny, ale tym razem po odgłosie syren mieszkańcy osiedla usłyszeli szum, a później eksplozje. Ludzie, którzy tu mieszkają, mówią, że w obiekty trafiły cztery rakiety
- 7:30
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o sytuacji na poszczególnych odcinkach frontu.
Wojska rosyjskie ostrzeliwały Wowczoriwkę, Łoskutiwkę, Biłą Horę, a także inne miejscowości na południe i południowy zachód od Lisiczańska. Przeprowadziły też atak lotniczy samolotami szturmowymi Su-25 w okolicy Biłej Hory.
Na kierunku siewierskim siły rosyjskie ostrzelały z artylerii pozycje ukraińskie w przygranicznych rejonach obwodów sumskiego i czernihowskiego.
Na kierunku charkowskim armia ukraińska nadal się broni. Siły rosyjskie ostrzelały okolice kilkunastu miejscowości, w tym Rubiżnego.
Na kierunku słowiańskim wojsko rosyjskie nacierało w stronę wsi Dowheńke i Mazaniwka. Ostrzelano z artylerii lufowej i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych kilkanaście miejscowości, w tym Bohorodiczne, Krasnopole i Wesełe.
Ukraiński żołnierz w Siewierodoniecku
Na kierunkach awdijiwskm, kurachowskim, nowopawliwskm i zaporoskim siły rosyjskie prowadzą działania bojowe i systematycznie ostrzeliwują pozycje ukraińskie, aby uniemożliwić ich przerzucenie w inne rejony. Ostrzelano z czołgów i artylerii lufowej okolice prawie 30 miejscowości, w tym Siewiernego, Marjinki, Krasnohoriwki i Hulajpola.
Na kierunku połodniowobużańskim armia rosyjska usiłuje utrzymać zajęte tereny i ostrzeliwuje ukraińskie pozycje. Lotnictwo ukraińskie zaatakowało skupiska wojsk rosyjskich.
- 7:24
Prezydent Indonezji Joko Widodo powiedział w niedzielę, że będzie wzywał władze rosyjskie i ukraińskie do rozpoczęcia dialogu na rzecz budowania pokoju między obydwoma walczącymi krajami. Zapowiedział, że zwróci się do Władimira Putina o natychmiastowe zawieszenie broni na Ukrainie.
- Trzeba powstrzymać wojnę i reaktywować globalne łańcuchy dostaw żywności – powiedział Widodo przed wyjazdem do Niemiec na szczyt państw G7.
- 7:00
Wojska rosyjskie skupiają się na południowym froncie na obronie i przypuszczają lokalne ataki, by odzyskać utracone pozycje, ale bez powodzenia - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badan nad Wojną (ISW).
Rosja skoncentrowała zasadniczą część swych sił na wschodzie Ukrainy, gdzie po wycofaniu sił ukraińskich z Siewierodoniecka wojsko rosyjskie umacnia się w tym mieście, a także w miejscowościach Syrotyne, Woronowe oraz Boriwske.
Żołnierze rosyjscy prowadzą walki w granicach miasta Lisiczańsk w obwodzie ługanskim, gdzie dotarli do kopalni i fabryki żelatyny.
Ukraiński żołnierz wraca na pozycje w Siewierodoniecku
W ciągu doby przeprowadzili też wyjątkowo dużą serię ataków rakietowych na tyłach wojsk ukraińskich - wystrzelili co najmniej 50 rakiet z ziemi, powietrza i morza.
Tymczasem ukraińskie dowództwo wojskowe podejmuje starania o scentralizowanie kierowania ugrupowaniami partyzanckimi, by zwiększyć presję przeciw siłom rosyjskim.
- 6:27
"W dzielnicy Szewczenkowskiej w Kijowie było kilka wybuchów. Brygady pogotowia i ratownicy jadą na miejsce" – napisał mer miasta Witalij Kliczko
Wcześniej o wybuchach powiadomiły media. Portal Suspilne pisał, że widać kłęby dymu.
- 4:08
Brytyjski premier Boris Jonson zaapelował w sobotę do przywódców państw grupy G7 o "nie porzucanie" Ukrainy po 4 miesiącach rosyjskiej inwazji. Johnson zapowiedział dodatkową brytyjską pomoc dla Ukrainy.
W oświadczeniu opublikowanym przez urząd premiera na Downing Street w przeddzień rozpoczęcia obrad G7, Johnson zapowiedział, że rząd brytyjski jest "gotów dostarczyć Ukrainie dodatkowe 525 mln dolarów" w formie gwarancji kredytowych Banku Światowego.
Zwiększyłoby to wysokość łącznej pomocy Londynu dla Kijowa do ok. 1,5 mld dolarów.
"Ukraina może zwyciężyć i zwycięży. Ale potrzebuje naszego wsparcia aby to osiągnąć. Teraz nie jest czas na pozostawianie Ukrainy" - głosi oświadczenie premiera.
- 2:44
Ukraiński państwowy inspektorat nadzoru jądrowego poinformował na Telegramie, że wojska rosyjskie ostrzelały w sobotę budynki instytutu naukowego w Charkowie, na terenie którego znajduje się badawcza instalacja jądrowa Źródło Neutronów. Po ataku nie odnotowano wzrostu promieniowania.
"Brak zagrożeń radiologicznych dla Polski w związku z ostrzałem Narodowego Centrum Badawczego w Charkowie. Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) monitoruje sytuację radiacyjną kraju i nie odnotowała żadnych niepokojących wyników aparatury pomiarowej" - przekazała na Twitterze Państwowa Agencja Atomistyki.
- 0:52
Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że siły specjalne wciąż znajdują się w Siewierodoniecku, kierując ostrzał artyleryjski przeciwko Rosjanom. Arestowycz zabrał głos w przemówieniu wideo.
„Nasze siły specjalne kręcą się tam, kierując naszą artylerię na wroga. Innymi słowy, nie możemy powiedzieć, że wojska zostały całkowicie wycofane z Siewierodoniecka” – powiedział prezydencki doradca.
- 0:12
Miesiąc po tym, jak kraje grupy G7 zobowiązały się do udzielenia Ukrainie znacznej pomocy finansowej, Niemcy wypłacają obiecany wkład w wysokości miliarda euro - ogłosił minister finansów RFN Christian Lindner.
Na spotkaniu w Petersbergu koło Bonn w połowie maja ministrowie finansów państw G7 obiecali Ukrainie pomoc w wysokości 9,5 mld dolarów, która ma na kilka najbliższych miesięcy zaspokoić potrzeby płynnościowe kraju zaatakowanego przez Rosję.
- 22:45
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował w sobotę w nagranie wideo. - 45 rosyjskich rakiet za noc i dzień przez ostatnią dobę. Obwód żytomierski, lwowski, czernihowski, Mikołajów i wieczorem też uderzenia rakietowe. Różne typy rakiet i różne miejsca ich wystrzelenia. Wszystkie były wystrzelony tylko w jednym celu - pokazać, że Rosja może docisnąć, że rosyjskiej armii coś się może udać - stwierdził Zełenski.
Prezydent przypomniał, że rozpoczyna się piąty miesiąc wojny, a Rosję – jak ocenił - stać tylko na działania na pokaz. - Wszystkie nasze miasta - Siewierodonieck, Donieck, Ługańsk - odbijemy. Nigdy nie zapomnieliśmy o Chersoniu, Melitopolu, Berdiańsku, Energodarze, Mariupolu, wszystkich innych miastach Ukrainy, które będą tylko ukraińskie dzięki naszym bohaterom, dzięki każdemu, kto nie ulega załamaniom emocjonalnym, walczy i wie, że zwycięstwo jest przed nami – zapewnił.
Autorka/Autor:bż, ft, akw/adso
Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images / Thomas Lohnes / Stringer
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu