Władze Mariupola: Rosjanie szykują się do użycia mieszkańców jako żywych tarcz
Rosyjska agresja na Ukrainę trwa od 108 dni. Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko oświadczył w sobotę, że w tym okupowanym mieście Rosjanie budują obiekt mieszkalny, a zaraz obok niego umocnienia bojowe. Według niego świadczy to o tym, że agresorzy zamierzają użyć mieszkańców jako "żywych tarcz". W szturmowanych przez wojska Rosji zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy doszło do wycieku smarów, wybuchł duży pożar – poinformował natomiast szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 5:17
Chiński minister obrony Wei Fenghe na odbywającym się w Singapurze forum ds. bezpieczeństwa Dialog Shangri-La oświadczył, że Pekin nie popiera konfliktu na Ukrainie, ale równocześnie nie uważa, że sankcje pomogą go rozwiązać.
- Konflikt, czy wojna - to ostanie co Chiny chciałyby widzieć na Ukrainie. Nie sądzimy jednak aby wywieranie maksymalnego nacisku i sankcje mogły rozwiązać problem - podkreślił.
Chiński minister oświadczył, że Pekin nigdy nie udzielał Rosji żadnej materialnej pomocy w związku z kryzysem ukraińskim i opowiada się za dialogiem Rosji z Ukrainą. Pekin ma też nadzieję – zaznaczył - na rozmowy USA i NATO z Rosją w celu jak najszybszego przerwania ognia na Ukrainie.
- 4:35
Chiński minister obrony Wei Fenghe powiedział, że Chiny popierają rozmowy pokojowe i sprzeciwiają się "dostarczaniu broni, stosowaniu maksymalnego nacisku".
"Co jest główną przyczyną tego kryzysu? Kto za tym stoi? Kto na tym najbardziej traci? A kto może najwięcej zyskać? Kto promuje pokój, a kto dolewa oliwy do ognia? Myślę, że wszyscy znamy odpowiedzi na te pytania" - powiedział, nie przedstawiając stanowiska Chin.
- 3:35
"Siły ukraińskie prawdopodobnie wznowiły kontrofensywę w północno-zachodniej części obwodu chersońskiego 11 czerwca, zagrażając pozycjom rosyjskim na północ od miasta Chersoń" – poinformował amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW)
- 2:19
Według władz ukraińskich w kilku schronach pod fabryką Azot znajduje się ok. 800 osób, w tym 200 pracowników fabryki i 600 mieszkańców miasta
- 0:55
Ukraina nadal kontroluje zakłady chemiczne Azot w Siewierodoniecku, gdzie schroniły się setki cywilów - powiedział szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
"Informacje jakoby zakłady Azot zostały zablokowane (przez wojska rosyjskie-red.) są kłamstwem" - napisał Hajdaj na Telegramie.
"Nasze siły utrzymują pozycje w dzielnicy przemysłowej Siewierodoniecka i niszczą armię rosyjską w mieście" - dodał. Przyznał jednak, że Rosjanie kontrolują obecnie większość Siewierodoniecka.
- 22:41
Andriuszczenko napisał na komunikatorze Telegram, że nastąpiły "ostrożne ogłoszenia" ze strony władz okupacyjnych, iż w miejscu tym powstają modułowe domy dla osób, które straciły dach nad głową. Sprawdzając te informacje w kilku źródłach, urzędnicy ukraińscy ustalili, że "władze okupacyjne planują budowę domów modułowych z wieloma mieszkaniami, o technologii podobnej do budowy centrów handlowych" - podał Andriuszczenko.
Jednocześnie - dodał - "kilkaset metrów od budynków okupanci przygotowują linię obrony, w tym okopy dla ciężkiego sprzętu".
"Takie rozmieszczenie fortyfikacji uniemożliwia ataki artyleryjskie na umocnienia okupantów" - wyjaśnił Andriuszczenko.Андрющенко Time
‼️Маріуполь. Важливо. Окупанти готують “живий щит” з маріупольців. Днями ми отримали інформацію від містян про початок фортіфікаційно-будівельних робіт в проміжку між ринком “Азовський” та будівлею колишнього супермаркету OBI. Пізніщ, окупаційна влада почала обережні анонси в режимі відповіді на запитання, що це будівництво “модульних будинків для безхатніх маріупольців”. Ми перевірили всю цю інформацію і от про що можна казати на зараз спираючись на інформацію від декільках джерел з оточення окупаційної влади Маріуполя та Маріупольського району: Дійсно, окупаційна влада планує будівництво швидкомотуємих багатовкартирних будинків за технологією, схожаою за будівництвом торгівельних центрів типу “Метро”. Власне - тимчасова металева будка на кшталт великою битовки. Однак, головне не це. В декільках сот метрах від будинків окупанти готують лінію оборону, включаючи окапування важкої техниці. Таке розташування фортифікацій унеможливлює нанесення ударів артилерії по укріпленнях окупантів. Лють. просто Лють
- 22:40
Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko oświadczył w sobotę, że w tym okupowanym mieście Rosjanie budują obiekt mieszkalny i zaraz obok niego - umocnienia bojowe. Według niego świadczy to o tym, że agresorzy zamierzają użyć mieszkańców jako "żywych tarcz".
O rozpoczęciu prac budowlanych i fortyfikacyjnych ukraińskie władze miasta dowiedziały się od mieszkańców.
- 21:22
Mina na wybrzeżu Morza Czarnego w Odessie stała się przyczyną śmierci mężczyzny, który pojechał z rodziną na plażę. Eksplozja nastąpiła, gdy wszedł do wody - podały w sobotę władze miasta. Wezwały mieszkańców, by respektowali zakaz wizyt na plaży z powodu min.
- 20:46
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz planuje udać się do Kijowa; we wspólnej podróży mają wziąć udział także prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi - podał "Bild am Sonntag". Według informacji gazety wizyta ma się odbyć jeszcze przed szczytem grupy państw G7, który jest planowany na 26-28 czerwca.
- 20:07
Ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow ocenił, że aktywny etap wojny może przedłużyć się do zimy; wówczas istnieje ryzyko zamrożenia konfliktu, a przerwa ta pozwoliłaby Rosji na zgromadzenie wojsk na obszarach, które są pod jej okupacją.
- 19:54
Armia ukraińska odparła dwa ataki wojsk rosyjskich na kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim, w rejonie miejscowości: Brażkiwka, Dołyna i Wirnopilla; walki trwają – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
- 19:44
Europejscy politycy wzywają do wpisania Zjednoczonych Emiratów Arabskich na czarną listę z powodu niepowodzeń kraju w walce z przepływem brudnych pieniędzy i egzekwowaniu sankcji nałożonych na rosyjskich oligarchów w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - poinformował dziennik "The Guardian".
- 19:21
Jak uważa HUR, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Rosji koryguje plany wojny co 30 dni. W związku z wcześniejszymi porażkami armia Rosji ma teraz zalecenie, by koncentrować maksymalne wysiłki tylko na konkretnych kierunkach.
Amerykański Departament Obrony szacował pod koniec maja liczbę rosyjskich batalionowych grup taktycznych operujących na Ukrainie na 105. Ocenia się, że grupy te liczą od 700-1000 żołnierzy.
- 19:11
Według ustaleń wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Rosja ma plan na 120 dni wojny i nie zrezygnowała z celu zagarnięcia całego terytorium Ukrainy - poinformował w sobotę wiceszef wywiadu Wadym Skibicki w komentarzu opublikowanym na komunikatorze Telegram.
"Dysponujemy potwierdzonymi danymi, że Rosjanie mają plan na 120 dni wojny. Dalsze korekty tego planu będą zależeć od tego, czy przeciwnik osiągnie sukces, czy też poniesie porażkę na wschodzie Ukrainy" - powiedział Skibicki.
Dodał, że Rosja wciąż ma wystarczający potencjał do prowadzenia długiej wojny. W walkach na terytorium Ukrainy biorą udział 103 batalionowe grupy taktyczne. Dalszych 40 grup jest w rezerwie.
- 18:52
Szef MSZ Czech Jan Lipavsky potwierdził doniesienia o śmierci obywatela czeskiego w walkach na Ukrainie z wojskami Rosji - podał w sobotę portal Czeske Noviny. Według portalu mężczyzna był pierwszym czeskim ochotnikiem, który wstąpił do oddziałów ukraińskich.
Czeske Noviny podają, że minister oświadczył, iż "może potwierdzić, że na Ukrainie, w obwodzie donieckim zginął obywatel Czech". Resort spraw zagranicznych bada okoliczności śmierci mężczyzny. Jego ciało powinno zostać w niedzielę przewiezione do obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy.
Telewizja czeska podała, że mężczyzna zginął w wyniku wybuchu pocisku moździerzowego.
- 18:21
Ukraina w październiku może odczuć deficyt magazynów na 10-15 mln ton zboża. Kijów byłby wdzięczny RFN za pomoc w odblokowaniu eksportu zboża - powiedział w sobotę premier Denys Szmyhal na spotkaniu w Kijowie z niemieckim ministrem rolnictwa Cemem Ozdemirem.
- 18:07
W sobotę szefowie MSZ Polski i Ukrainy odbyli rozmowę telefoniczną. Mnister Zbigniew Rau zapewnił Dmytra Kułebę, że Polska wspiera ideę wprowadzenia dalszego, siódmego pakietu sankcji UE na Rosję - powiedział w sobotę rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
- 17:31
Ochotnik z Korei Południowej, który walczy w wojnie w Ukrainie po stronie Kijowa, ma być sądzony na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów w Donbasie - podała w sobotę południowokoreańska agencja Yonhap.
Jak informuje Yonhap, powołując się na doniesienia agencji Reuters, proces przygotowywany jest w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej (DRL) na wschodzie Ukrainy.
Nazwiska ochotnika ani szczegółów jego udziału w wojnie nie podano.
- 16:47
Rosjanie ostrzeliwują pociskami zapalającymi ukraińskie pola - napisał w sobotę na komunikatorze Telegram Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Nawiązał też do Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30. XX w. - klęski głodu wywołanej na wsi ukraińskiej przez władze sowieckie. "Ci, którzy wywołują światowy kryzys żywnościowy, próbując powtórzyć Wielki Głód, również chcą zniszczyć ukraińskie zbiory" - napisał.
"Nasi żołnierze gaszą pożary, ale 'terroryzm żywnościowy' należy powstrzymać. Omawiamy z naszymi sojusznikami sposoby rozwiązania kryzysu żywnościowego" - poinformował szef prezydenckiej kancelarii.
- 16:15
Ukraina otrzyma w październiku tego roku od Niemiec nowoczesny system obrony powietrznej IRIS-T, ale do tej pory do kraju nie trafiła żadna obiecana przez Berlin broń ciężka - powiedział w sobotę ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk w wywiadzie dla portalu NV.UA.
- 15:46
Ukraińska państwowa spółka jądrowa Energoatom poinformowała, że pomogła przywrócić połączenie internetowe między Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) a serwerami ukraińskiej elektrowni atomowej w Zaporożu, okupowanej przez siły rosyjskie.
W oświadczeniu Energoatom przekazał, że połączenie z serwerami elektrowni zostało utracone 30 maja, a przywrócono je 10 czerwca, co pozwoliło Agencji wznowić monitorowanie danych dotyczących kontroli materiałów jądrowych w elektrowni.
- 15:23
Szef Pentagonu Lloyd Austin pojawił się na spotkaniu Dialogu Shangri-La w Singapurze. Według agencji Reuters sprawa wojny w Ukrainie zdominowała spotkanie Dialogu Shangri-La, które jest jednym z najważniejszych forów poświęconych kwestiom bezpieczeństwa w Azji.
- Lekkomyślna wojna Putina, na którą sam się zdecydował, przypomniała nam o zagrożeniach podkopywania międzynarodowego porządku zakorzenionego w zasadach i szacunku – powiedział Austin.
- Powiedzmy jasno: rosyjska inwazja na Ukrainę jest tym, co dzieje się, gdy ciemiężcy depczą zasady chroniące nas wszystkich. Gdy duże mocarstwa decydują, że ich imperialne apetyty znaczą więcej niż prawa ich pokojowych sąsiadów. Daje wgląd w możliwy świat chaosu i zamętu, w którym nie chciałby żyć żaden z nas. Więc rozumiemy, co możemy stracić – oświadczył szef Pentagonu.
- 14:50
Grupę 20 naszych żołnierzy wysyłają do walki przeciwko całemu batalionowi wojsk ukraińskich, wszyscy zginiemy - mówi rosyjski żołnierz do swojej matki w rozmowie przechwyconej przez ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
"Wysyłają nas do walki. Jest nas dwudziestu. (...) Pójdziemy tam na śmierć. Tam jest batalion (wojsk ukraińskich - red.), a nas tylko dwudziestu. Wszyscy się już pogodziliśmy z tym, że jeżeli tam pójdziemy, to już nie wrócimy".
Według rosyjskiego wojskowego dowództwu nie zależy na ocaleniu jego oddziału.- Wyciągnięcie nas stąd, łącznie z naszym podpułkownikiem, po prostu nie ma dla nich sensu. Bo wszystko wyszłoby na wierzch, co tutaj robili, gdzie strzelali. Wszyscy zostaliśmy dawno sprzedani - wyjaśnia rosyjski żołnierz.
Na końcu rozmowy mówi, że myśli o tym, by zdezerterować i uciec. - 14:16
Von der Leyen: Jestem przekonana, że wspólnie będziemy w stanie przezwyciężyć ten straszny czas wojny. My cały czas modernizujmy Ukrainę i uczyńmy z niej jeszcze piękniejszy kraj. Chwała Ukrainie!
- 14:15
Von der Leyen: Chcielibyśmy wesprzeć dobrą działalność ukraińskiej administracji, zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym. Widzimy, że jest ona gotowa do pracy nawet w bardzo trudnych warunkach. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem i bardzo cenimy to, że tak szybko postępuje cyfryzacja struktur państwowych w Ukrainie, która robi to wszystko, będąc w stanie wojny. W Ukrainie zrobiono wiele, by zapewnić rządy prawa. Będziemy dalej podejmować działania mające na celu walkę z korupcją. O tym wszystkim rozmawialiśmy podczas naszego spotkania roboczego. KE w chwili obecnej przygotowuje wnioski (zalecenia) dotyczące członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.
- 14:12
Von der Leyen: pracujemy nad stworzeniem platformy na rzecz odbudowania Ukrainy. Widzimy jak inne państwa chcą pomagać Ukrainie w odbudowie kraju. Widzimy, że biznes europejski również jest zainteresowany swoim udziałem w odbudowie Ukrainy. Chcemy, by Ukraina stała się państwem atrakcyjnym dla inwestycji i mogła zapewnić dobre warunki do prowadzenia biznesu, by mogła dalej kroczyć na drodze w stronę UE.
- 14:10
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen: wiemy, że wciąż trwa brutalna wojna na wschodzie Ukrainy, wiemy, że Ukraina prowadzi walki w bardzo trudnych warunkach. Tymczasem w Kijowie miasto wraca do życia.
- 14:08
Zełenski: Uważamy, że wraz z UE i KE zrealizujemy najbardziej ambitny plan gospodarczy naszych czasów, czyli szybką odbudowę Ukrainy po rosyjskiej inwazji.
- 14:05
Zełenski: Nasz naród rozumie, że status kandydata to dopiero początek drogi do Unii Europejskiej. Oczywiście, że nasze państwo musi jeszcze przejść długą drogę do pełnoprawnego członkostwa. Ale wszyscy widzimy, że naród ukraiński tak bardzo ceni wolnośc, tak bardzo jest gotowy do podjęcia walki o swoją przyszłość, że zrobi wszystko, by zapewnić sukces integracji europejskiej. Projekt europejski nie jest możliwy bez nas, dlatego że Ukraińcy bronią nie tylko swojej przyszłości, ale przyszłości wszystkich narodów w Europie.
- 14:02
Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z Ursulą von der Leyen w Kijowie: Pragnę pani podziękować za okazywane wsparcie. To decydujacy czas nie tylko dla Ukrainy, ale i dla całej Europy. Rosja dąży do podzielenia Europy. Ukraina jest pierwszym etapem w planach rosyjskiej agresji. Dlatego pozytywną odpowiedzią będzie zaproszenie Ukrainy do członkostwa w UE. Tysiące obywateli Ukrainy walczy o to, by można było żyć dobrze i godnie w Europie. Jesteśmy przygotowani do integracji.
- 13:55
Rosyjscy okupanci zaczęli wydawać Ukraińcom na południu Ukrainy rosyjskie paszporty - poinformowały w sobotę media ukraińskie, powołując się na doniesienia mediów rosyjskich.
Pierwsze paszporty wydano już mieszkańcom Melitopola w obwodzie zaporoskim oraz w Chersoniu. Jako jeden z pierwszych rosyjski paszport dostał mianowany przez okupantów "przewodniczącym administracji obwodu chersońskiego" Wołodymyr Saldo.
W sumie paszporty dostało 25 mieszkańców Chersonia "w przeddzień obchodów Dnia Rosji", które odbędą się w niedzielę – podała agencja Unian, powołując się na rosyjską agencję TASS. W Melitopolu w sobotę wydano pierwsze rosyjskie paszporty 11 mieszkańcom. - 12:56
Ukraiński wywiad przechwycił rozmowę rosyjskiego żołnierza z matką. - Wysyłają nas do walki. Jest nas dwudziestu. (...) Pójdziemy tam na śmierć. Tam jest batalion (wojsk ukraińskich - red.), a nas tylko dwudziestu. Wszyscy się już pogodziliśmy z tym, że jeżeli tam pójdziemy, to już nie wrócimy - mówi żołnierz na nagraniu.
- 12:30
Wojsko rosyjskie po zajęciu Popasnej w obwodzie ługańskim siłą wywiozło mieszkańców miasta i okradło ich domy - poinformował szef popasnańskiej administracji wojskowej Mykoła Chanatow w telewizji.
Jak powiedział, Popasna została zajęta przez siły rosyjskie 8 maja, a mieszkańców wywieziono do okupowanego Perwomajska w tym samym obwodzie. - Teraz ludziom pozwolili wracać do Popasnej na piechotę - to mniej więcej 7 kilometrów. Wrócili i zobaczyli, że w budynkach nic nie zostało. Ukradli wszystko: sprzęt gospodarstwa domowego, meble, rzeczy nadające się do jedzenia - mówił. - 11:57
W okupowanym przez Rosjan Mariupolu na południu Ukrainy trzeba czekać 10 dni na otrzymanie zgody na pochówek, co zmusza mieszkańców do kopania grobów na podwórkach - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko na Telegramie.
- 11:09
- 11:05
Szpitale w Niemczech przyjęły do tej pory ponad 200 chorych i rannych z Ukrainy - podał portal RedaktionsNetzwerk Deutschland.
- 10:53
Siły ukraińskie w ciągu ostatnich tygodni odsunęły linię frontu o 5-7 kilometrów od Zaporoża - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wypowiedź mera Melitopola w obwodzie zaporoskim Iwana Fedorowa w telewizji.
- Jest faktem, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni linia frontu została odsunięta od Zaporoża gdzieś o 5-7 kilometrów - oznajmił Fedorow. - 10:34
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej jest w Kijowie.
- 10:19
- 9:57
Co najmniej osiem osób zginęło w ciągu ostatniej doby w rosyjskich atakach i ostrzałach obwodów na wschodzie, północy i południu Ukrainy - poinformowali przedstawiciele władz obwodowych.
- 9:17
Wojska rosyjskie nie przejęły do piątku całkowitej kontroli nad Siewierodonieckiem, ale przy obecnej sytuacji na froncie Ukraina pilnie potrzebuje nowych dostaw artylerii; jej znaczenie będzie rosło - ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
- 9:17
Jak podaje ukraiński sztab generalny, od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło:
- około 32 050 żołnierzy,
- 1419 czołgów,
- 3466 pojazdów opancerzonych,
- 212 samolotów,
- 178 helikopterów,
- 712 systemów artylerii,
- 222 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet,
- 97 systemów przeciwlotniczych,
- 2448 pojazdów i cystern,
- 13 jednostek pływających,
- 579 dronów. - 8:20
Odmowa przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej zostanie przyjęta jako zdrada - oświadczyła wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna.
- 8:01
Rosyjskie wojska w piątek nie osiągnęły żadnych postępów w ofensywie na Siewierodonieck - podał brytyjski wywiad.
"Trwają intensywne walki uliczne. Obie strony prawdopodobnie ponoszą duże stray" - dodano w komunikacie.
"Od kwietnia rosyjskie średnie bombowce prawdopodobnie wystrzeliły dziesiątki ciężkich pocisków przeciwokrętowych Ch-22 (oznaczenie NATO: AS-4 KITCHEN) z lat 60. przeciwko celom naziemnym. Te ważące 5,5 tony pociski zostały zaprojektowane głównie do niszczenia lotniskowców za pomocą głowicy jądrowej. W przypadku zastosowania w ataku przeciwko celom naziemnym z głowicą konwencjonalną są one bardzo nieprecyzyjne i mogą powodować znaczne straty uboczne oraz ofiary wśród ludności cywilnej. Rosja prawdopodobnie sięga po takie nieefektywne systemy uzbrojenia, ponieważ brakuje jej bardziej precyzyjnych, nowoczesnych pocisków, a ukraińska obrona przeciwlotnicza nadal uniemożliwia samolotom taktycznym przeprowadzanie ataków na znaczną część terytorium kraju" - podał brytyjski wywiad.
- 7:29
Wojska rosyjskie szykują się do natarcia na Słowiańsk w obwodzie donieckim i osiągają postępy w atakach na północ od tego miasta – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
- 7:07
- 6:49
Inwazja Rosji na Ukrainę obudziła w krajach bałtyckich duchy przeszłości - twierdzi łotewski ekspert profesor Andris Spruds. Jak ocenia, w najbliższej perspektywie Rosja nie zaatakuje żadnego kraju NATO, jednak nie wyklucza przy tym możliwych "incydentów" na granicach, w tym np. na granicy polsko-ukraińskiej.
- 3:20
Podczas walk na południu Ukrainy w ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie oddziały zlikwidowały 39 rosyjskich agresorów i co najmniej 11 jednostek sprzęt - donosi Ukrinform opierając się na meldunku Dowództwa Operacyjnego "Południe" umieszczonym na Facebooku.
"Nie mając sukcesu w posuwaniu się na lądzie, wróg testuje siłę naszych pozycji, atakując helikopterami z powietrza. W odpowiedzi nasz Mi-8 uderzył w koncentrację wroga w obwodzie chersońskim, a Su-27 - w skład amunicji i magazyn sprzętu wroga w obwodzie mikołajowskim. W trakcie rozpoznania drogi natarcia do okupowanego Chersonia nasza grupa rozpoznawcza zniszczyła grupę rosyjskich spadochroniarzy, przejmując ich broń i środki komunikacji" – czytamy w meldunku.
- 3:20
Łączne straty ukraińskich obrońców sięgają 10 tys. osób, poinformował w piątek podczas wieczornej transmisji na internetowym kanale Feigin Live doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz.
- 3:19
- 3:19
- Dzisiaj kluczowym priorytetem dla nas jest pilne otrzymanie ciężkiego uzbrojenia. Jest to ważne dla pokonania agresora rosyjskiego i przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy -mówił prezydent Wołodymyr Zełenski na spotkaniu z brytyjskim ministrem obrony Benem Wallacem. Na spotkaniu w Kijowie politycy rozmawiali też o sposobach odblokowania portów
Autorka/Autor:ft, akr/kab
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Telegram/Andrij Jermak (t.me/ermaka2022/717)
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu