TVN24 | Świat

Pies Patron odznaczony przez Zełenskiego. "Nie tylko pomaga neutralizować przedmioty wybuchowe, ale też uczy dzieci"

TVN24 | Świat

Autor:
pqv//now
Źródło:
PAP
Pies Patron odznaczony przez Zełenskiego
Pies Patron odznaczony przez Zełenskiego
wideo 2/23
Pies Patron odznaczony przez Zełenskiego

Pies Patron służący w ukraińskiej armii jako saper, który wraz ze swoim opiekunem uczestniczy w rozminowywaniu w obwodzie czernihowskim, został odznaczony za ofiarną służbę przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Mychajło Iljew, który opiekuje się Patronem, jest saperem ukraińskiej służby do spraw sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie czernihowskim. Pies jest bardzo popularny, ma nawet swój profil w mediach społecznościowych.

- Przyznałem nagrodę psu saperowi Patronowi, który nie tylko pomaga neutralizować przedmioty wybuchowe, ale i uczy nasze dzieci zasad bezpieczeństwa tam, gdzie panuje zagrożenie minowe - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Odznaczenie z rąk prezydenta Ukrainy przyjął w imieniu Patrona jego właściciel i opiekun saper Mychajło Iljew w obecności premiera Kanady Justyna Trudeau, który w niedzielę przebywał z wizytą w Kijowie.

Pies Patron pomaga przy wyszukiwaniu mintwitter.com/ArmedForcesUkr

"Jak znajdzie, zaczyna kopać"

Patron - czyli po polsku: nabój - to piesek rasy Jack Russell terrier. W ostatnich miesiącach stał się znany nie tylko w Ukrainie, ale i poza jej granicami, ponieważ uczestniczy w rozminowywaniu w obwodzie czernihowskim. Patron specjalizuje się w szukaniu min. - Jak znajdzie, zaczyna kopać. Potem dostaje smakołyk i do pracy wkracza saper - mówił jego opiekun portalowi Suspilne. Mychajło Iljew, który opiekuje się Patronem, jest saperem ukraińskiej służby do spraw sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie czernihowskim.

Pies Patron pomógł pirotechnikom zneutralizować już 90 ładunków wybuchowych
Pies Patron pomógł pirotechnikom zneutralizować już 90 ładunków wybuchowychTVN24, Nexta

Piesek ma swój profil w Instagramie. Został również uwieczniony na muralu w Równym i na wielu dziecięcych rysunkach. Ratownicy stworzyli również filmiki edukacyjne, w których Patron instruuje dzieci i dorosłych, jakich zasad bezpieczeństwa powinni przestrzegać na terenach, gdzie znajdują się miny i przedmioty wybuchowe.

Jak podkreśla służba do spraw sytuacji nadzwyczajnych, przedmioty wybuchowe na terenach, gdzie doszło do rosyjskich ostrzałów i walk, stanowią ogromne zagrożenie i problem, z którym saperzy będą walczyć jeszcze przez co najmniej kilka lat po zakończeniu wojny.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pqv//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości