"Brutalne zabójstwo ukraińskich jeńców". ONZ gotowe wysłać śledczych

Źródło:
PAP

Eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych są gotowi pomóc zbadać ostrzał tak zwanego obozu filtracyjnego w Ołeniwce na wschodzie Ukrainy - poinformowała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na zastępcę rzecznika sekretarza generalnego ONZ Farkhana Haqa. Tego samego dnia "brutalne zabójstwo ukraińskich jeńców" potępił minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs.

- W związku z niedawną tragedią w obozie w Ołeniwce, za zgodą stron, jesteśmy gotowi wysłać grupę ekspertów zdolnych do przeprowadzenia śledztwa – powiedział Haq.

Dodał, że ONZ "w pełni popiera także inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża" w tej sprawie.

Jak informowała ukraińska armia w nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojska przeprowadziły precyzyjny ostrzał tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce na wschodzie Ukrainy, gdzie byli przetrzymywani ukraińscy jeńcy z Azowstalu. W ocenie Prokuratury Generalnej Ukrainy zginęło tam co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a 130 osób zostało rannych. Według założyciela i byłego dowódcy pułku Azow Andrija Biłeckiego w momencie rosyjskiego ataku w obozie mieli znajdować się m.in. żołnierze jego pułku.

"Brutalne zabójstwo ukraińskich jeńców wojennych"

Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs oświadczył w sobotę, że Unia Europejska powinna wprowadzić dodatkowe ograniczenia dla Rosjan.

- UE musi rozważyć możliwość uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu. Ponawiam też propozycję wprowadzenia zakazu wydawania europejskich wiz turystycznych obywatelom Rosji - powiedział Rinkeviczs, cytowany przez agencję Ukrinform.

Szef łotewskiego MSZ potępił przy tym "brutalne zabójstwo ukraińskich jeńców wojennych przez rosyjskie siły zbrojne w Ołeniwce na wschodzie Ukrainy oraz ciągłe masowe zbrodnie, popełniane przez rosyjskie wojsko".

Eksperci ONZ są gotowi pomóc zbadać ostrzał obozu w Ołeniwce

Z kolei agencja Reuters pisze, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony, że Moskwa też zaprosiła ekspertów z ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża do zbadania śmierci ukraińskich jeńców w obozie w Ołeniwce.

W komunikacie resort stwierdził, że działa "w interesie przeprowadzenia obiektywnego śledztwa".

Jak pisze Reuters, miejscowi separatyści oszacowali liczbę ofiar śmiertelnych w Ołeniwce na 53 i oskarżyli Kijów o atak rakietowy na obóz z ukraińskimi jeńcami.

Autorka/Autor:mp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Osugi / Shutterstock.com