Szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau i sekretarz generalna OBWE Helga Schmid zaapelowali do uwolnienia trzech pracowników Specjalnej Misji Monitorującej (SMM) w Ukrainie. Rosja zablokowała przedłużenie mandatu SMM, w związku z czym wygasł on z końcem marca.
Ponownie wzywamy do bezwarunkowego i natychmiastowego uwolnienia trzech pracowników misji OBWE w Ukrainie, którzy są przetrzymywani na terenach Donbasu niekontrolowanych przez rząd w Kijowie - zaapelowali we wtorek szef polskiego MSZ, przewodniczący OBWE Zbigniew Rau oraz sekretarz generalna OBWE Helga Schmid.
OBWE informowała pod koniec kwietnia, że stara się o uwolnienie czworga ukraińskich pracowników Specjalnej Misji Monitorującej (SMM), którzy zostali schwytani przez wojska rosyjskie w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy. Pod koniec maja przekazano, że jedna z tych osób została uwolniona.
- Pragnę przypomnieć ich wkład podczas byłego mandatu SMM, polegającej na dostarczaniu bezstronnych informacji dotyczących bezpieczeństwa i sytuacji humanitarnej na Ukrainie - podkreślił Zbigniew Rau w wydanym we wtorek komunikacie. - Ubolewam nad tym, że są bezpodstawnie przetrzymywani w warunkach nieznanych dla ich rodzin i bliskich - dodał szef polskiej dyplomacji.
- Ponownie zwracam uwagę na niemożliwą do zaakceptowania sytuację krajowych członków SMM, cały czas przetrzymywanych na niekontrolowanych przez rząd terenach obwodów donieckiego i ługańskiego, którzy zostali zatrzymani za wykonywanie swoich obowiązków jako personel OBWE - zaznaczyła Schmid.
Rosja blokuje mandat misji OBWE w Ukrainie
SMM OBWE w Ukrainie rozpoczęła działalność w 2014 roku. Została powołana do życia na prośbę rządu Ukrainy i uchwalona jednomyślną decyzją wszystkich 57 krajów członkowskich OBWE.
Misja ma charakter cywilny, a jej przedstawiciele pełnią służbę bez broni, przez 24 godziny na dobę, we wszystkich regionach Ukrainy.
Rosja zablokowała przedłużenie mandatu SMM, w związku z czym wygasł on z końcem marca. OBWE przekazała w marcu, że ewakuowała z Ukrainy prawie 500 członków SMM, a od 1 kwietnia pracuje na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa pozostałym w Ukrainie członkom misji i zabezpieczenia jej zasobów, w tym na terenach niebędących pod kontrolą rządu w Kijowie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive