Niemieccy deputowani wzywają do zwiększenia pomocy zbrojnej. "W nowej fazie wojny Ukraina potrzebuje broni"

Autor:
akr\mtom
Źródło:
PAP
Olaf Scholz odwiedził ukraińskich żołnierzy na poligonie
Olaf Scholz odwiedził ukraińskich żołnierzy na poligonieEPA/Morris MacMatzen / POOL
wideo 2/35
EPA/Morris MacMatzen / POOLOlaf Scholz odwiedził ukraińskich żołnierzy na poligonie

Deputowani do Bundestagu zaapelowali o zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy. - Niemcy muszą natychmiast odegrać swoją rolę w sukcesie Ukrainy i dostarczyć pojazdy ochronne, w tym bojowe wozy piechoty Marder i czołgi podstawowe Leopard 2 - przekonywała Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP). Michael Roth (SPD) ocenił, że wojna jest w "nowej fazie". - Zachód, w szczególności USA, Niemcy, Francja i Polska, powinny tutaj szybko współpracować i dostosować swoje dostawy do tej nowej sytuacji - dodał.

- Niemcy muszą natychmiast odegrać swoją rolę w sukcesie Ukrainy i dostarczyć pojazdy ochronne, w tym bojowe wozy piechoty Marder i czołgi podstawowe Leopard 2 - powiedziała w niedzielę agencji dpa Marie-Agnes Strack-Zimmermann, deputowana należąca do tworzącej koalicję rządzącą FDP. Polityk przewodniczy w Bundestagu komisji obrony.

>> Niemcy przekazały Ukrainie radar COBRA i systemy przeciwlotnicze Gepard <<

Tymczasem kierujący komisją spraw zagranicznych Bundestagu Michael Roth z SPD, partii kanclerza Olafa Scholza, mówił, że "w tej nowej fazie wojny Ukraina potrzebuje broni, która pozwoli jej wyzwolić okupowane przez Rosję terytoria i na stałe utrzymać je pod swoją kontrolą". - Zachód, w szczególności USA, Niemcy, Francja i Polska, powinny tutaj szybko współpracować i dostosować swoje dostawy do tej nowej sytuacji - zaznaczył w rozmowie z grupą medialną Funke.

Według Rotha coraz bardziej realistyczne staje się to, że "Ukraina może wygrać tę wojnę, jako wolny i demokratyczny kraj, który jednocześnie zachowa swoją spójność terytorialną".

Kułeba o "planie Leopard"

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba mówił w sobotę po rozmowach z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock w Kijowie, że głównym tematem ich rozmów było zwiększenie i przyspieszenie dostaw uzbrojenia dla Ukrainy.

Niemiecki czołg Leopard 2 Shutterstock

- Oczekujemy, że jesienią otrzymamy pierwsze zaawansowane systemy obrony przeciwlotniczej IRIS, produkowane przez Niemcy. Nie mogę nie wspomnieć o ostatniej inicjatywie, tak zwanym "planie Leopard", który pojawił się w niemieckich mediach i podkreśla wagę dostarczania takich czołgów z Niemiec. Nie widzimy w tym żadnych przeszkód - mówił Kułeba, cytowany przez agencję Ukrinform.

Szef ukraińskiej dyplomacji podziękował też Niemcom za już zaakceptowane przez tamtejsze władze dostawy broni i poprosił o zwiększenie ilości sprowadzanej z tego kraju amunicji artyleryjskiej. Zaznaczył, że podjęcie takiej decyzji nie powinno być "tak trudne jak dostarczenie czołgów".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości