Niemcy przekazały Ukrainie radar COBRA i systemy przeciwlotnicze Gepard

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP
Olaf Scholz odwiedził ukraińskich żołnierzy na poligonie
Olaf Scholz odwiedził ukraińskich żołnierzy na poligonieEPA/Morris MacMatzen / POOL
wideo 2/9
EPA/Morris MacMatzen / POOLOlaf Scholz odwiedził ukraińskich żołnierzy na poligonie

W ciągu ostatniego tygodnia Niemcy przekazały Ukrainie stację radarową COBRA (Counter Battery Radar) i pięć przeciwlotniczych instalacji artyleryjskich Gepard - doniosła "Ukraińska Prawda", powołując się na komunikat niemieckiego rządu.

Technologia radarowa firmy COBRA (Counter Battery Radar) to system rozpoznania artylerii, który umożliwia wykrywanie wrogich haubic i moździerzy kalibru 80 mm. Według instrukcji obsługi radar jest w stanie wykryć 40 pozycji strzeleckich w ciągu dwóch minut. Eksperci szacują koszt systemu COBRA na 50 milionów euro.

Niemiecka stacja radarowa COBRAmil.in.ua/ Ministerstwo Obrony Niemiec

Wcześniej informowano, że Niemcy mogą przenieść na Ukrainę od trzech do pięciu stacji radarowych COBRA, ale Berlin zapowiedział przygotowanie tylko jednego takiego systemu.

Informacje o sprzęcie wojskowym od Niemiec, który trafił na Ukrainę, przekazała we wtorek "Ukraińska Prawda", powołując się na komunikat niemieckiego rządu.

Wnętrze niemieckiej stacji radarowej COBRAmil.in.ua/ Ministerstwo Obrony Niemiec

Systemy Gepard dla Ukrainy

Samobieżna artyleria przeciwlotnicza Gepard wystrzeliwuje pociski 35 mm z prędkością do 1000 pocisków na minutę. W rzeczywistych warunkach strzela krótkimi seriami dostosowanymi do celu. Wcześniej producent systemów szkolił żołnierzy ukraińskich w Niemczech z obsługi tych systemów.

W połowie lipca oficjalny Berlin opublikował listę broni, którą planuje dostarczać na Ukrainę, w tym 30 systemów obrony przeciwlotniczej Gepard.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bundeswehr/Mario Bähr

Pozostałe wiadomości