Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

786 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego sił rosyjskich na Czernihów na północy Ukrainy wzrosła do 18. Rannych zostało co najmniej 78 osób. Armia rosyjska kontynuuje próby zdobycia ważnego miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim - przekazał rzecznik ukraińskiego Zgrupowania Operacyjno-Strategicznego Chortyca podpułkownik Nazar Wołoszyn. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

> Wiaczesław Czaus, szef władz obwodu czernihowskiego na północy Ukrainy, powiadomił o zakończeniu misji poszukiwawczo-ratunkowej w mieście Czernihów, ostrzelanym w środę rano przez rosyjskie wojska. Urzędnik oznajmił, że w wyniku ataku zginęło 18 osób, a 78 zostało rannych. W szpitalach przebywa 37 poszkodowanych. Trzy pociski rakietowe Iskander uderzyły niemal w centrum miasta. Celem były obiekty infrastruktury publicznej.

Atak rakietowy na Czernihów DSNS Ukrainy/Facebook

> Ukraiński wywiad wojskowy potwierdził doniesienia o środowym ataku na rosyjskie lotnisko wojskowe Dżankoj na zaanektowanym Krymie, oznajmiając, że w wyniku uderzenia zostały zniszczone lub poważnie uszkodzone m.in. cztery rosyjskie wyrzutnie przeciwlotnicze i przeciwrakietowe S-400. "Była to skuteczna akcja naszych sił zbrojnych. Oprócz systemów S-400 zniszczono lub w bardzo znaczącym stopniu uszkodzono również m.in. trzy stacje radiolokacyjne oraz system Fudament-M, przeznaczony do monitorowania przestrzeni powietrznej" - podał w czwartek wywiad na kanale Telegram.

Dżankoj na zaanektowanym Krymie Google Maps

> Siły rosyjskie kontynuują próby zdobycia ważnego miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim, atakując je kierowanymi bombami lotniczymi, pociskami rakietowymi i ostrzeliwując z artylerii dużego kalibru - poinformował rzecznik ukraińskiego Zgrupowania Operacyjno-Strategicznego Chortyca podpułkownik Nazar Wołoszyn. - Wróg wywiera presję głównie na kierunku Bachmutu. Sytuacja wokół miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim jest trudna. Siły obrony kontrolują sytuację, w mieście nie ma wroga. Wróg nadal wykorzystuje jednak swoją przewagę w powietrzu, w pociskach rakietowych i amunicji artyleryjskiej dużego kalibru, próbując przeprowadzić operacje szturmowe - powiedział Wołoszyn w telewizji ukraińskiej.

> Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck wraz z delegacją niemieckich przedsiębiorców złożył w czwartek wizytę w Kijowie. - Jeśli Putin odniesie sukces w wojnie w Ukrainie, będzie ją kontynuował. Dlatego też dla naszego bezpieczeństwa i pokoju w Europie ważne jest, aby Ukraina skutecznie się broniła i abyśmy jej w tym pomogli - oznajmił Habeck w Kijowie.

Helmut Rauch, szef firmy zbrojeniowej Diehl Defence, produkującej system obrony powietrznej IRIS-T SLM powiedział dziennikowi "Bild", że niebawem na Ukrainę trafi kolejny taki system. - Trzy nasze systemy (IRSI-T SLM) są już w Ukrainie, a następne zostaną dostarczone w tym roku. Kolejny już za kilka tygodni - poinformował.

System obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLMOłeksii Reznikow/twitter

> Wiele krajów posiada duże zasoby wyrzutni rakietowych Patriot, ale nie chcą dostarczyć ich Ukrainie bezpośrednio. Możemy zakupić od nich tę broń i przekazać ją Kijowowi. Mamy na to pieniądze - oświadczył premier Holandii Mark Rutte, który uczestniczył w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej. Władze Holandii przekazały trzy kolejne amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-16 do ośrodka szkoleniowego w Rumunii, gdzie ukraińscy piloci i personel naziemny uczą się obsługi tych maszyn. 

> Rosja rozpocznie wielką ofensywę w czerwcu, by spróbować zdobyć cały Donbas, zainteresowanie Kremla skupi się też na listopadowych wyborach prezydenckich w USA i ich następstwach - powiedział szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow dziennikowi "Washington Post". - Do czasu inauguracji waszego prezydenta (Rosjanie) będą starali się zdobyć jak najwięcej terytoriów obwodu donieckiego i ługańskiego, być może mając nadzieję, że ponownie wybrany zostanie na prezydenta Donald Trump i zatwierdzi ich zdobycze - dodał.

> Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i prokuratura generalna wraz z polskimi strukturami bezpieczeństwa zatrzymały Polaka, który współpracował z rosyjskim wywiadem wojskowym i proponował pomoc w organizacji zamachu na prezydenta Ukrainy – podała strona ukraińska. Polska Prokuratura Krajowa potwierdziła, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Autorka/Autor:tas//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DSNS Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: