Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

771 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Rosyjscy najeźdźcy zaatakowali dzielnice mieszkalne i infrastrukturę energetyczną Charkowa dronami szturmowymi, zginęło co najmniej siedem osób, pięć jest rannych, trwa ustalanie strat - poinformowały władze. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

> Ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że trzeci atak na most Krymski jest "nieunikniony" - pisze brytyjski "The Guardian", powołując się na własne źródła. Most Krymski był atakowany w lipcu zeszłego roku i październiku 2022 roku.

> Rosyjscy najeźdźcy zaatakowali dzielnice mieszkalne i infrastrukturę energetyczną Charkowa dronami szturmowymi, zginęło co najmniej siedem osób, pięć jest rannych, trwa ustalanie strat - poinformowały władze. W Charkowie doszło do przynajmniej trzech eksplozji w związku z atakiem wroga, w gęsto zaludnionej dzielnicy Charkowa - przekazał mer Charkowa Ihor Terechow.

> Rosja planuje dodatkowo zmobilizować 300 tysięcy żołnierzy - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zdaniem portalu Politico, ukraińska linia frontu może się załamać, a powodem tej sytuacji jest niepotrzebne odkładanie mobilizacji przez władze w Kijowie.

> Węgry zdecydowanie sprzeciwiają się wzmocnieniu roli koordynacyjnej NATO w zakresie transferu broni na Ukrainę i szkolenia ukraińskich żołnierzy – powiedział w Brukseli minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

> Ja nie zablokuję graniczy z Ukrainą w sytuacji, gdy w ciągu tych miesięcy rozstrzygają się losy Ukrainy - mówił premier Donald Tusk na konwencji Koalicji Obywatelskiej w Krakowie. Zaznaczył, że nie pozwoli "nikomu, aby to zrobić". Stwierdził, że byłoby to "wbicie noża w plecy". Podkreślał jednak, że jego rząd stara się pomóc polskim rolnikom.

> Prezydenci Ukrainy i Finlandii, Wołodymyr Zełenski i Alexander Stubb, podpisali w Kijowie długoterminową umowę o bezpieczeństwie, która uwzględnia pomoc wojskową i finansową dla Kijowa. Finlandia pogłębi również współpracę z Ukrainą w dziedzinie polityki, finansów, pomocy humanitarnej i reform.

> Spółka byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, Trump Media and Technology Group, przetrwała dzięki pożyczkom z banku na Karaibach finansującego przemysł pornograficzny. Współwłaścicielem małego banku na wyspie Dominika jest rosyjsko-amerykański biznesmen objęty śledztwem w sprawie karnej - podaje w środę "The Guardian". Pod koniec 2021 roku Trump Media stanęło w obliczu kłopotów finansowych.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP