Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby ostrzegł, że jeśli USA pozostawią Ukrainę bez wsparcia, cena wojny Putina dla Ameryki będzie znacznie wyższa. Rosyjskie władze lokalne w kilku regionach zapowiedziały, że w tym roku rezygnują z ozdób świątecznych, by zaoszczędzone pieniądze przekazać na potrzeby żołnierzy walczących przeciwko Ukrainie - informuje Radio Swoboda.

> Wyczerpana Ukraina potrzebuje czasu na odbudowanie potencjału i możliwe, że będzie zdolna do rozpoczęcia nowej znaczącej kontrofensywy przeciwko wojskom rosyjskim dopiero w 2025 roku - informuje dziennik "Wall Street Journal", powołując się na zachodnich dyplomatów i strategów wojskowych.

> Dokładnie sprawdzimy doniesienia mediów o możliwym trafianiu do Rosji danych z tysięcy kamer przemysłowych w Ukrainie - zapowiedział szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko. Materiał na ten temat opublikował ukraiński projekt Schemy (Radio Swoboda).

> Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) twierdzi, że obecnie nie jest możliwe odtworzenie w Rosji sowieckiego kontrwywiadu wojskowego Smiersz. Wskazuje jednak, że głosy, które do tego zachęcają, są ważne, bo pokazują, że kręgi skrajnie nacjonalistyczne popierają przywrócenie elementów rządów totalitarnych.

> Jeśli USA pozostawią Ukrainę teraz bez wsparcia, cena wojny Putina dla Ameryki będzie znacznie wyższa - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jego zdaniem Putin stawia na to, że Kongres USA powstrzyma się od uchwalenia nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy.

> Na kierunku awdijiwskim na wschodzie Ukrainy rosyjska armia skoncentrowała ponad 40 tys. wojskowych - poinformował Ołeksandr Sztupun, rzecznik sił ukraińskich. Jak dodał, rosyjskie dobowe straty na tym odcinku wynoszą 300-400 osób.

> Władze lokalne w kilku regionach Rosji zapowiedziały, że w tym roku nie będą wydawać pieniędzy na fajerwerki, nowe ozdoby świąteczne, ani imprezy masowe, by zaoszczędzone pieniądze przekazać na potrzeby żołnierzy walczących przeciwko Ukrainie - informuje Radio Swoboda.

Autorka/Autor:asty/dap

Źródło: PAP