"Ze strony niektórych prominentnych ultranacjonalistów rozległy się wezwania, by Rosja wzmocniła swoje struktury kontrwywiadowcze, nadając im kompetencje podobne do Smierszu, organizacji łączącej trzy sowieckie agencje kontrwywiadowcze, utworzonej w następstwie inwazji niemieckiej" na ZSRR w 1941 roku - relacjonuje think tank.
Analitycy ISW cytują wypowiedź Andrieja Gurulewa, deputowanego do parlamentu Rosji. Od sierpnia 2022 roku Gurulew powtarzał, że Rosja powinna "odtworzyć" Smiersz, a 3 grudnia powiedział, że powołana została organizacja, która na okupowanych terenach Ukrainy "działa mniej więcej w ten sam sposób".
ISW dodaje, że apele o odtworzenie Smierszu rozległy się ponownie po śmierci w zamachu byłego parlamentarzysty ukraińskiego Ilii Kywy, który zbiegł do Rosji. Kywa został zlikwidowany przez ukraińskie służby specjalne.
"Ponowne utworzenie Smierszu w kształcie takim, jaki istniał w czasach sowieckich, byłoby przedsięwzięciem trudnym technicznie, jako że struktura rządu współczesnej Federacji Rosyjskiej nie jest porównywalna z tą w Rosji stalinowskiej. Odtworzenie Smierszu wymagałoby, by państwo rosyjskie rozwinęło wszechobecny system - w stylu sowieckim - nadzoru wewnętrznego i kontrwywiadu. Obecnie taki system w Rosji nie istnieje" - wskazuje ISW.
Jak oceniają analitycy, odtworzenie takiej organizacji w stylu sowieckim "pozostaje mało prawdopodobne". Niemniej apele o to są "znaczące, ponieważ pokazują poparcie ultranacjonalistów dla odtworzenia elementów rządów totalitarnych w stylu sowieckim, których od dziesięcioleci nie było już w Rosji" - podsumowuje think tank.
Smiersz - co to jest
Smiersz (akronim od "śmierć szpiegom"), czyli Główny Zarząd Kontrwywiadu przy Ludowym Komisariacie Obrony ZSRR, był jedną z najbardziej zbrodniczych struktur reżimu Józefa Stalina. Utworzone 19 kwietnia 1943 roku jednostki Smiersz działały w Armii Czerwonej, Marynarce Wojennej i Ludowym Komisariacie Spraw Wewnętrznych (NKWD). Podlegały Państwowemu Komitetowi Obrony ZSRR, czyli faktycznie Stalinowi.
Ich głównym zadaniem było wykrywanie i unieszkodliwianie szpiegów niemieckich pozostawionych na ziemiach, na które wkraczała Armia Czerwona. Smiersz zwalczał również, w tym na terenie Polski, narodowe struktury wojskowe i polityczne, które nie akceptowały porządków wprowadzanych przez Moskwę.
Autorka/Autor: ads/ft
Źródło: PAP