Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Brytyjski czołg Challenger 2 podczas ćwiczeń
Brytyjski czołg Challenger 2 podczas ćwiczeń
Twitter/Ministry of Defence
Twitter/Ministry of DefenceBrytyjski czołg Challenger 2 podczas ćwiczeń

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 336. dzień. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swym regularnym orędziu powiedział, że Kijów potrzebuje decyzji sojuszników, czy dostarczą nowoczesne czołgi w celu wzmocnienia obrony kraju przed rosyjskim agresorem. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Komisja Polityki Bezpieczeństwa szwajcarskiego parlamentu poleciła zniesienie zakazu reeksportu, który uniemożliwia ponowny eksport amunicji produkowanej przez Szwajcarię z innego kraju na Ukrainę.

> W okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy eksplodowało auto kobiety podejrzanej o przekazywanie Rosjanom danych o przeciwnikach władz okupacyjnych - podały lojalne wobec Kijowa władze miasta. Kobieta jest w szpitalu, jej stan nie jest znany.

> Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podjął decyzję o wysłaniu czołgów Leopard 2 na Ukrainę i zezwoleniu na to innym krajom takim jak Polska - podał "Spiegel", na którego powołuje się Reuters.

> Niemcy powinny już w środę udzielić Polsce zgody na reeksport na Ukrainę produkowanych w Niemczech czołgów Leopard 2 - podał portal Bloomberg, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, które prosiły o nieujawnianie ich tożsamości.

Ukraiński czołg T-72OLEG PETRASYUK/EPA/PAP

> Jesteśmy zaangażowani w konsultacje i koordynację z sojusznikami, by na Ukrainę trafiło jak najszybciej, jak najwięcej sprzętu, którego potrzebuje - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy USA zawarły z Niemcami porozumienie w sprawie dostaw czołgów Leopard i M1 Abrams.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swym regularnym orędziu powiedział, że Kijów potrzebuje decyzji sojuszników, czy dostarczą nowoczesne czołgi w celu wzmocnienia obrony kraju przed rosyjskim agresorem.

> Limit cenowy na rosyjską ropę oraz wysokie koszty wojny z Ukrainą sprawiają, że budżet Kremla "głoduje". Ale to prawdopodobnie nie zmusi Władimira Putina do ograniczenia wydatków dzięki obecnym rezerwom w juanach - napisała agencja Bloomberg. Jeśli dodatkowo cena ropy Ural pozostanie na odpowiednim poziomie, to Moskwa będzie mogła pokrywać swój deficyt przez następne trzy lata.

> Prezydent Andrzej Duda podczas swojej wizyty w Czechach odniósł się do przekazania przez Polskę Ukrainie czołgów Leopard. Stwierdził, że to nie jest "łatwa decyzja", ale potrzebna do odparcia Rosjan z terytorium Ukrainy. - Uważamy w Polsce, że trzeba ukraińskim obrońcom pomóc za wszelką cenę, i dlatego apelujemy do sojuszników, aby przekazali tę pomoc Ukrainie - powiedział.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: OLEG PETRASYUK/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości