Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 558 dni. W mieście Kurczatow na zachodzie Rosji, leżącym w pobliżu Kurskiej Elektrowni Atomowej, doszło do ataku drona i pożaru w budynku niemieszkalnym. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę wieczorem, że zdecydował o zmianie na stanowisku ministra obrony.

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

> Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę wieczorem, że zdecydował o zmianie na stanowisku ministra obrony. Ołeksija Reznikowa ma zastąpić Rustem Umerow, dotychczasowy szef Funduszu Majątku Państwowego Ukrainy.

> W mieście Kurczatow na zachodzie Rosji, leżącym w pobliżu Kurskiej Elektrowni Atomowej, doszło do ataku drona i pożaru w budynku niemieszkalnym - podała w niedzielę agencja Reutera. Według ukraińskiego portalu Babel dron uderzył w budynek Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

> "Na okupowanych terenach w Ukrainie, uznanych przez najeźdźców za "odległe i trudno dostępne", rosyjskie wojsko i kolaboranci zorganizowali tak zwane przedterminowe głosowanie przed zaplanowanymi na 10 września wyborami regionalnymi i do rosyjskiego parlamentu" - podały ukraińskie media. W okupowanym Doniecku ma być wybrany przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, 90 deputowanych do tzw. "rady ludowej" i 440 przedstawicieli okupacyjnych "rad lokalnych".

> Marynarka Wojenna Ukrainy poinformowała, że rosyjski kuter KS-701 (Tuniec) został zniszczony w północno-zachodniej części Morza Czarnego podczas próby desantu. Straty rosyjskie to sześciu zabitych i dwóch rannych - przekazała. Nie podano, gdzie i kiedy dokładnie doszło do incydentu, choć armia ukraińska opublikowała na Telegramie nagranie wideo. Kuter rosyjski został zniszczony "siłami lotnictwa morskiego Marynarki Wojennej" - głosi oficjalny komunikat.

> Rosja przeprowadziła atak powietrzny na jeden z głównych ukraińskich portów eksportujących zboże - Izmaił nad Dunajem - podał Reuters. Atak miał miejsce na kilka godzin przed planowanym na poniedziałek w Soczi spotkaniem prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Putin i Erdogan podczas rozmów mają skupić się na umowie o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Ankara stara się skłonić Moskwę do jej ponownego zawarcia - podała agencja Reutera.

Autorka/Autor:ks/kab

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: