Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 252 dni. Ataki Rosji na ukraińską infrastrukturę energetyczną należy traktować jako element ludobójstwa narodu ukraińskiego - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Kiedy następuje bardzo silny nacisk, Rosjanie pękają. Tak się stanie koło Chersonia - mówił w TVN24 komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej Maksymilian Dura. W jego opinii "obwód chersoński może stać się kotłem, z którego Rosjanie albo uciekną, albo zginą".

> W obwodzie kijowskim na Ukrainie znajduje się 425 specjalnych schronów na wypadek ataku nuklearnego Rosji, w ciągu najbliższych dwóch tygodni chcemy je wyposażyć w przenośne radioodbiorniki z bateriami - powiedział szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba w rozmowie z portalem Hromadske.

> Ataki Rosji na ukraińską infrastrukturę energetyczną należy traktować jako element ludobójstwa narodu ukraińskiego - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

> Jesteśmy zaniepokojeni potencjalną dostawą rakiet z Iranu dla Rosji - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, USA rozważają dodatkowe opcje reakcji na te dostawy. Ukraińskie Siły Powietrzne przekazały, że Rosja planuje umieścić irańskie rakiety na północ od Ukrainy, a Ukraina nie ma skutecznej możliwości obrony przed takim rodzajem rakiet.

> Koordynator ONZ ds. umowy zbożowej na Morzu Czarnym Amir Abdulla powiedział, że spodziewa się, iż załadowane zbożem statki opuszczą ukraińskie porty w czwartek.

> W emocjonalnym apelu podczas największej w Europie konferencji technicznej Lisbon's Web Summit Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska wezwała specjalistów technicznych z całego świata do tworzenia innowacji, które powstrzymają Rosję i pomogą ratować ludzi w jej kraju. Ostrzegła też przed rosyjską technologią "w służbie terroru".

> Władimir Putin powiedział w rozmowie telefonicznej swojemu tureckiemu odpowiednikowi, Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, że Rosja może rozważyć wznowienie umowy zezwalającej na eksport zboża z ukraińskich portów morskich, czyli powrót do tak zwanej inicjatywy zbożowej, dopiero po zakończeniu śledztwa w sprawie ataków dronów na krymski port morski w Sewastopolu.

> Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przedstawił w Tokio "jasne stanowisko" w sprawie wojny wywołanej przez Rosję na Ukrainie. Zdaniem Steinmeiera, zarówno Niemcy jak i Japonia także odczuwają skutki wojny w Ukrainie - poinformowała agencja dpa.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości