Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Moskwa pod grubą warstwą śniegu
Moskwa pod grubą warstwą śnieguReuters
wideo 2/2
Moskwa pod grubą warstwą śnieguReuters

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 664 dni. Rosyjski budżet zarobił co najmniej 1,25 miliarda dolarów na wycofywaniu się zagranicznych firm z Rosji, zaś aktywa koncernów są przejmowane za bezcen przez rosyjskich oligarchów powiązanych z Władimirem Putinem - donosi "New York Times". Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Rosyjski samolot szturmowy Su-25 miał zostać zestrzelony przez samych Rosjan, a nie przez ukraińskie siły, jak mówiły wcześniejsze doniesienia. "Były to dokładne i skoordynowane działania rosyjskich artylerzystów, za co składam im ogromne podziękowania w imieniu ukraińskiego narodu. Tak trzymać!" - napisał dowódca wojsk lotniczych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk.

> Rosyjski budżet zarobił co najmniej 1,25 mld dolarów na wycofywaniu się zagranicznych firm z Rosji, zaś aktywa koncernów są przejmowane za bezcen przez rosyjskich oligarchów powiązanych z Putinem - donosi "New York Times". Dziennik opisuje osobiste zaangażowanie Władimira Putina w przejmowanie, a czasem wręcz konfiskacie zagranicznych majątków.

> Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny oznajmił, że w pomieszczeniu, gdzie on wcześniej pracował i gdzie zostało wykryte urządzenie podsłuchowe, raczej nie doszło do ujawnienia tajemnicy państwowej. Sztab generalny w Kijowie przekazał, że sprzęt został wykryty w czasie rutynowej kontroli.

> Rząd Danii przekaże Szwecji kwotę 1,8 mld koron (240 mln euro) na produkcję szwedzkich bojowych wozów piechoty CV90, przeznaczonych dla Ukrainy - wynika z deklaracji podpisanej w Kopenhadze przez ministrów obrony Danii i Szwecji.

> Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby poinformował, że ostatni pakiet uzbrojenia dla Ukrainy ma zostać ogłoszony przed końcem roku. - Zostało nam wystarczająco środków na jeden dobry pakiet pomocy - mówił Kirby. Według danych Pentagonu, administracja wciąż ma uprawnienia do przekazania Ukrainie broni o wartości ponad czterech miliardow dolarów.

> Były bojownik Grupy Wagnera wystąpił o azyl w Holandii i podkreślił, że był świadkiem okrucieństw wobec ludności cywilnej, na temat których jest gotów zeznawać – poinformowano w programie telewizji holenderskiej EenVandaag.

> Unia Europejska przyjęła 12. pakiet unijnych sankcji na Rosję. Wśród ograniczeń jest między innymi zakaz importu gazu LPG. Obejmuje także zakaz bezpośredniego lub pośredniego importu, zakupu lub transferu diamentów z Rosji.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP