Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 313. dzień. W regionach centralnych i wschodnich kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy po tym, jak na terytorium kraju wleciały dwie grupy irańskich dronów. Wybuchy słychać było między innymi w Kijowie. Lokalne władze wojskowe przekazały, że siły obrony przeciwlotniczej Ukrainy zestrzeliły już 12 celów powietrznych nad Kijowem. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń z Ukrainy.

> Doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak oświadczył w niedzielę, w pierwszym dniu 2023 roku, że Rosja nie ma już celów militarnych na Ukrainie, chce tylko "zabić tylu cywilów, ilu się da". Komentując rosyjski ostrzał w sylwestrową noc, dodał, że "doszło do kolejnej zmiany strategii wojny".

> Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki powiedział, że Rosja zaczęła zmieniać i różnicować taktykę ostrzałów, Ukraina zaś robi wszystko, co możliwe, by nie dopuścić do zwiększenia na terytorium Rosji produkcji uzbrojenia.

> Prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu w niedzielę oświadczył, że drony i rakiety nie pomogą Rosji, ponieważ Ukraińcy są zjednoczeni, a Rosjanie odosobnieni. Podkreślił, że siły ukraińskie strąciły w noworoczną noc 45 dronów irańskich.

W Rostowie nad Donem pojawiły się ogłoszenia dotyczące poszukiwań sześciu uzbrojonych więźniów, zwerbowanych na wojnę z Ukrainą przez Grupę Wagnera. Uciekinierzy są "uzbrojeni i niebezpieczni".

> Władze obwodu mikołajewskiego na południu Ukrainy poinformowały w niedzielę wieczorem o wystrzeleniu przez wojska rosyjskie dwóch grup irańskich aparatów bezaałogowych typu Shahed. O zagrożeniu atakiem dronów poinformował także szef obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk.

> O godzinie 23:44 czasu lokalnego ogłoszono alarm powietrzny w obwodach kijowskim, czerkaskim, kirowohradzkim, połtawskim, sumskim, charkowskim, dniepropietrowskim, mikołajowskim, chersońskim, zaporoskim, donieckim i ługańskim, a także na okupowanym przez Rosjan Krymie. Według portalu Ukraińska Prawda w Kijowie słychać było wybuchy, zwłaszcza w centrum miasta.

Autorka/Autor:lukl//now

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: