Milanović twierdzi, że "Krym już nigdy nie będzie częścią Ukrainy". Kijów odpowiada

Autor:
tas
Źródło:
PAP
Krym został zaanektowany w 2014 roku
Krym został zaanektowany w 2014 roku Reuters Archive
wideo 2/21
Reuters ArchiveRosjanie niszczą zabytki Tatarów na okupowanym Krymie

Ukraińskie MSZ uznało za niedopuszczalną wypowiedź prezydenta Chorwacji Zorana Milanovicia, która - według resortu w Kijowie - de facto podaje w wątpliwość integralność terytorialną Ukrainy. "Ciekawe, czy Milanović mógłby zostać prezydentem swojego kraju z taką retoryką w latach 90. ubiegłego wieku, gdy Chorwacja walczyła o zachowanie swojej państwowości?" - napisał na Facebooku rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko.

"Uważamy za niedopuszczalne wypowiedzi prezydenta Chorwacji, który faktycznie zakwestionował integralność terytorialną Ukrainy" – napisał we wtorek na Facebooku Ołeh Nikołenko. "Bardzo natomiast cenimy i wyrażamy wdzięczność rządowi Chorwacji i narodowi chorwackiemu za niezmienne wsparcie Ukraińców w walce przeciwko rosyjskiej agresji" – dodał.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

W poniedziałek prezydent Chorwacji Zoran Milanović skrytykował Zachód za wysyłanie broni Ukrainie, a także oświadczył, że "Krym już nigdy nie będzie częścią Ukrainy". Ocenił również, że Rosja jest niebezpieczna, wskazując, że posiada ona broń atomową.

Zoran MilanovićShutterstock

"Prezydent Chorwacji uważa, że Krym już nigdy nie będzie Ukrainą. Ostrzegł również przed konfrontacją z Rosją, która posiada broń atomową. Ciekawe, czy Zoran Milanović mógłby zostać prezydentem swojego kraju z taką retoryką w latach 90. ubiegłego wieku, gdy Chorwacja walczyła o zachowanie swojej państwowości? Czy jego wyborcy zgodziliby się zamknąć oczy na okupację części terytorium kraju? Wątpię" – napisał Nikołenko.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZORANIE MILANOVICIU

"Przypominam, że z powodu zewnętrznej agresji Chorwacja mogła utracić jedną trzecią swojego terytorium. Jednak dzięki bohaterskiej walce Chorwaci zdołali obronić niepodległość" – dodał rzecznik MSZ Ukrainy. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości