Ukraińskie zabytki "namierzane i wywożone przez wyspecjalizowany gang"

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Ukraińcy, w obawie przed rosyjskim ostrzałem, chronią swoje dziedzictwo. Na nagraniu żołnierze na posterunku w Odessie
Ukraińcy, w obawie przed rosyjskim ostrzałem, chronią swoje dziedzictwo. Na nagraniu żołnierze na posterunku w Odessie
Archiwum Reuters
Ukraińcy, w obawie przed rosyjskim ostrzałem, chronią swoje dziedzictwo. Na nagraniu żołnierze na posterunku w OdessieArchiwum Reuters

Ukraińskie zabytki są namierzane i wywożone z kraju do Rosji przez wyspecjalizowany gang - uważają międzynarodowi specjaliści, którzy zauważyli specyficzny wzór działania w przypadku kradzieży wartościowych eksponatów na Ukrainie. Ich ustalenia opisuje dziennik "The Guardian".

"Istnieje obecnie bardzo mocny materiał dowodowy na to, że (kradzież zabytków) to celowe rosyjskie działanie, a konkretne obrazy i ozdoby są wywożone do Rosji" - powiedział Brian Daniels, antropolog współpracujący z grupą archeologów, historyków i specjalistów zajmujących się obrazowaniem cyfrowym.

Eksperci monitorowali z laboratorium w amerykańskim stanie Wirginia plądrowanie i niszczenie obiektów kultury od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym, odkrywając pewne wzorce działania. Jak przekazali, kradzieże skupiają się głównie na drogocennym złocie Scytów. Są to bardzo wartościowe, starożytne, drobne przedmioty, często przedstawiające zwierzęta. Tworzyły je ludy zamieszkujące niegdyś obszar środkowej Azji i Europy wschodniej.

Zdjęcie z 26 kwietnia 2015 roku
Naszyjnik ze scytyjskiego złota znajdujący się w KijowieZdjęcie z 26 kwietnia 2015 rokuShutterstock

"Te przedmioty są wizualnie olśniewające, a teraz jest tak wiele doniesień o kradzieżach, że jest oczywiste, iż to pewna strategia" - skomentował Daniels. "Ukraińcom, oczywiście, bardzo zależy na tym, abyśmy ustalili listę skradzionych przedmiotów" - dodał.

Relacja tvn24.pl: Rosja atakuje Ukrainę

Zdjęcie z 17 maja 2022 roku
Worki z piaskiem chronią antyczny pomnik ze scytyjskiego złota w DnieprzeZdjęcie z 17 maja 2022 rokuShutterstock

Zdaniem antropologa trudno jest stwierdzić, czy wartość pieniężna jest najważniejszym czynnikiem dla Rosjan, który skłania ich do kradzieży, czy też obiekty zostały wybrane ze względu na ich znaczenie kulturowe.

"Istnieje możliwość, że to wszystko jest częścią strategii podważania tożsamości Ukrainy jako samodzielnego kraju i ma sugerować, że wszystkie ukraińskie eksponaty legalnie należą do Rosji" - powiedział Daniels

"To nie są przypadkowe uderzenia"

Według strony internetowej ukraińskiego resortu kultury, do 27 maja udokumentowano 376 zbrodni wojennych przeciwko dziedzictwu kulturowemu Ukrainy, w tym zniszczenie 29 muzeów, 133 kościołów, 66 teatrów i bibliotek, 42 pomników ku czci historycznych postaci oraz stuletniego cmentarza żydowskiego. Przy podaniu tych danych przypomniano, że niszczenie dziedzictwa kulturowego jest określane jako zbrodnia wojenna między innymi na mocy zapisów konwencji haskiej z 1954 roku.

Ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa pod koniec maja stwierdziła, że z analizy zdjęć satelitarnych udostępnionych przez amerykański Departament Stanu wynika, że rosyjskie wojska celowo atakują ukraińskie uniwersytety i muzea, aby niszczyć ukraińskie dziedzictwo kulturowe. - To nie są przypadkowe uderzenia - podkreślała.

Autorka/Autor:akw/kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: