Sztab Generalny o próbie rosyjskiego przejęcia Siewierodoniecka i niepowodzeniu przy Wrubiwce

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl, BBC

Ukraińcy odpierają rosyjski atak od 109 dni. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że Rosjanie próbują uzyskać pełną kontrolę nad Siewierodonieckiem. Opisał też sytuację w innych regionach. Z okazji dzisiejszego "Dnia Rosji" antykremlowscy opozycjoniści mieszkający na emigracji zaplanowali ogólnoświatową akcję protestów ulicznych przeciwko rosyjskiej inwazji. Niedzielne protesty zaplanowano w ponad 70 miastach w prawie 30 krajach. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 23:48

    Już wkrótce zacznie obowiązywać system bezcłowy z Wielką Brytanią, oczekujemy też liberalizacji handlu z Australią - powiedział podczas wieczornego wystąpienia wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję Ukrinform.

  • 22:00

    Siły rosyjskie przeprowadziły już 2606 ataków rakietowych na Ukrainę i potrzebuje ona nowoczesnych systemów obrony przeciwrakietowej – oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sieciach społecznoścowych.

    - Dostarczenie takich systemów było możliwe w tym i zeszłym roku, i jeszcze wcześniej. Czy je dostaliśmy? Nie. Czy są nam potrzebne? Tak. Nagromadziło się już 2606 odpowiedzi na to pytanie w postaci różnych rosyjskich rakiet manewrujących, które uderzyły w ukraińskie miasta – powiedział przywódca.

  • 21:58

    Obrazy przedstawiające zniszczoną przez wojska rosyjskie Ukrainę to nie horror, to nasza rzeczywistość - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie zdalnego wystąpienia na gali fundacji CORE prowadzonej przez amerykańskiego aktora Seana Penna.

    - Dziesiątki tysięcy wybuchów i ostrzałów. Setki tysięcy rannych i zabitych. Miliony, które straciły domy. Wszyscy widzieliście zdjęcia z Ukrainy. Spokojne miasta i wsie zmiecione z powierzchni ziemi. Pociski samosterujące i bomby, które nie zostawiają kamienia na kamieniu ze szkół, szpitali, teatrów, muzeów, całych ulic i dzielnic - przekazał Zełenski

  • 21:58

    Walki toczą się obecnie na 1105 kilometrach ukraińsko-rosyjskiego frontu – oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny, omawiając sytuację z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generałem Markiem Milleyem.

    Załużny po raz kolejny zaapelował do Milleya o pomoc w jak najszybszym przekazaniu Ukrainie większej liczby systemów artyleryjskich kalibru 155 mm. Jak zaznaczył, siły rosyjskie mają obecnie 10-krotną przewagę ogniową.

  • 21:33

    Bez wsparcia Zachodu Ukraina musiałaby bronić Lwowa przed Rosjanami - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Unian.

    "Gdyby (Zachód - red.) nam cały czas nie pomagał, bądź nie pomagałby nam aż do teraz, podejrzewam, że doszłoby do konieczności obrony Lwowa. Przynajmniej prawobrzeżnej Ukrainy" - skomentował Arestowycz. "Nie dlatego, że jesteśmy tchórzami, po prostu nie mielibyśmy się czym bronić" - dodał.

    "Trzymamy linię frontu dzięki pomocy Zachodu" - powiedział prezydencki minister.

  • 21:31

    Sześcioletnie dziecko zginęło w rosyjskim ostrzale Lisiczańska w obwodzie ługańskim – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie. W obwodzie donieckim zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne

  • 21:06

    Wojna w Ukrainie - Siewierodonieck. Były żołnierz brytyjski Jordan Gatley zginął w walkach

  • 20:23

    Europa musi szybciej dozbroić Ukrainę, a siły ukraińskie są w stanie przestawić swoje uzbrojenie na standardy NATO w ciągu miesiąca – oświadczył minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla tygodnika "Economist".

    - Potrzebujemy pomocy, szybko, bo cena zwłoki jest mierzona ukraińską krwią – oznajmił Reznikow. Jak podkreśla "Economist", w Ukrainie ginie obecnie 100-200 osób dziennie.

    - Świat albo niezupełnie rozumie, co się dzieje, albo rozumie, jest zmęczony i nie przeszkadza mu śmierć paru Ukraińców – oświadczył Reznikow, wyrażając zaniepokojenie tym, co widzi na pierwszych stronach gazet.

    Według niego po konferencji NATO w Ramstein 26 kwietnia wydawało się, że Zachód godzi się na uzbrojenie Ukrainy, by mogła wygrać wojnę. - Zachód zaczął wierzyć, że Dawid pokonuje Goliata – powiedział Reznikow.

  • 19:51

    Atak Rosji na Ukrainę

  • 19:41

    Brytyjska firma zbrojeniowa QinetiQ przekaże Ukrainie 10 robotów saperskich TALON służących do oczyszczenia zaminowanego przez Rosjan terytorium - informuje Ukrinform za ukraińską policją.

    "TALON wyruszy rozminować Ukrainę. To robot saperski, który nie tylko określa lokalizację 'prezentów', ale także je neutralizuje. Przed wojną mieliśmy ich już ponad 12, teraz QinetiQ przekaże jeszcze 10" - napisano w mediach społecznościowych.

    Robot saperski może unieść 45-kilogramowy ładunek, a ciągnąć ważący nawet 680 kilogramów. Może rozwinąć prędkość do 8,3 km/h i pracować bez ładowania baterii od prawie 3 do 4,5 godziny, a w trybie czuwania pozostawać do 7 dni.

  • 19:28

    Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg: tureckie obawy wobec dołączenia Szwecji i Finlandii do Sojuszu są uzasadnione

  • 19:18

    Zajęte aktywa Rosji trzeba skonfiskować już dziś - pisze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak na Twitterze, podkreślając, że Rosja musi płacić za wojnę, zniszczone budynki i masowe zabójstwa.

    "(Rosja powinna) Płacić wyrokami karnymi, majątkiem, zajmowaniem suwerennych rachunków. Za wojnę, wzrost cen, za uchodźców i głód powinien płacić tylko ten, kto to rozpętał" – zaznaczył Podolak.

  • 19:00

    Rosjanie przemalowali znak informacyjny "Mariupol"

  • 18:34

    Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nowy komunikat. W nim między innymi opisał:

    • Na kierunku siewierodonieckim siły rosyjskie kontynuują atak artyleryjski, próbują przełamać opór wojsk ukraińskich i uzyskać pełną kontrolę nad Siewierodonieckiem.
    • Na kierunku donieckim siły rosyjskie koncentrują się na Siewierodoniecku i Bachmucie, ostrzeliwują pozycje ukraińskie wzdłuż linii frontu. Na kierunku łymańskim wojska rosyjskie kontynuowały ostrzał pododdziałów ukraińskich i szykowały się do natarcia.
    • Na kierunku bachmuckim siły rosyjskie prowadziły działania bojowe z zamiarem zajęcia Wrubiwki, ale bez powodzenia. Przy próbie wznowienia ofensywy w kierunku miejscowości Orichowe i Zołote siły rosyjskie zostały zdecydowanie odparte przez obrońców i wycofały się.
    • Na kierunku słowiańskim wojska ukraińskie skutecznie odparły próbę ataku wroga, siły rosyjskie szykują natarcie w kierunku Łymanu.
    • Na kierunku siewierskim rosyjscy okupanci kontynuują ostrzeliwanie pozycji wojsk ukraińskich oraz infrastruktury cywilnej w obwodzie czernihowskim i sumskim.
    • Na kierunku słobożańskim siły rosyjskie prowadzą działania bojowe, próbując poprawić swe położenie taktyczne, a także umacniają swe pozycje obronne w okolicach miejscowości Nowy Burłuk. Siły rosyjskie ostrzelały ogniem moździerzowym, artyleryjskim i z wyrzutni rakietowych kilka miejscowości i bezskutecznie szturmowały w kierunku miejscowości Staryca i Rubiżne.
    • Wojska rosyjskie systematycznie ostrzeliwują pozycje sił ukraińskich na kierunku awdijiwskim, nowopawliwskim i zaporoskim.


  • 18:28

    Ukraina. Generał Dmytro Marczenko: Ukraińcy mogli "zatrzymać Rosjan za Mostem Krymskim"

  • 18:18

    Były żołnierz brytyjski poniósł śmierć, uczestnicząc w walkach z siłami rosyjskimi w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim – poinformowała jego rodzina. Śmierć mężczyzny potwierdził brytyjski resort spraw zagranicznych.

    Jordan Gatley odszedł z armii brytyjskiej w marcu i wkrótce potem poleciał do Ukrainy, by pomagać w odparciu rosyjskiego ataku oraz szkolić ukraińskich żołnierzy.

    Jego ojciec napisał na Facebooku, że informację o zastrzeleniu syna dostał w sobotę. "Jordan i jego oddział byli bardzo dumni z tego, co robią. Często mi mówił, że misje, w których uczestniczy, są niebezpieczne, ale konieczne" – oznajmił.

    Rzecznik brytyjskiego MSZ, potwierdzając śmierć mężczyzny zaznaczył: "Wspieramy rodzinę Brytyjczyka, który zginął na Ukrainie".

    Gatley jest drugim byłym żołnierzem brytyjskim, który zginął na Ukrainie. Pierwszy zmarł pod koniec kwietnia.

  • 17:43

    Osiemnastoletnia obywatelka Ukrainy przekazywała siłom rosyjskim informacje o miejscach dyslokacji wojsk ukraińskich – poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy w sieciach społecznościowych.

    Kobieta, która mieszkała w Bachmucie w obwodzie donieckim, w maju i czerwcu co najmniej 14 razy przekazywała Rosjanom z własnej woli informacje o miejscu stacjonowania ukraińskich obrońców tego miasta.

    Kobietę zatrzymano. Jest podejrzewana o zdradę stanu w warunkach wojny, za co grozi 15 lat pozbawienia wolności lub dożywocie z konfiskatą mienia.

  • 17:35

    Obawy dotyczące bezpieczeństwa podniesione przez Turcję w sprzeciwie wobec fińskiego i szwedzkiego wniosku o członkostwo w NATO mają swoje uzasadnienie - powiedział dziś sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Finlandii w trakcie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Saulim Niinisto.

    - To uzasadnione obawy. Chodzi tutaj o terroryzm, o eksport broni - poinformował Stoltenberg, cytowany przez agencję Reutera.

    Szef NATO dodał, że ważne jest, aby wziąć pod uwagę to, że żaden inny członek NATO nie doświadczył więcej ataków terrorystycznych niż Turcja i dlatego jej obawy należy traktować poważnie. Powiedział również, że Turcja jest kluczowa dla Sojuszu Północnoatlantyckiego ze względu na swoją strategiczną lokalizację między Europą a Bliskim Wschodem.

    Stoltenberg i Niinisto przekazali, że rozmowy z Turcją w sprawie możliwości dołączenia Finlandii i Szwecji do Sojuszu będą kontynuowane. Szef NATO zapewnił również, że szczyt Sojuszu, który odbędzie się 29 i 30 czerwca w Madrycie "nie jest nieprzekraczalnym terminem" decyzji o dalszej drodze dwóch północnoeuropejskich krajów do NATO.

    Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o dołączenie do NATO w maju w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę - przypomina agencja Reutera. Jednak dwa kraje spotkały się ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie i ukrywanie milicji kurdyjskiej i innych grup, które Turcja uznaje za terrorystyczne.

  • 17:22

    Ciała 220 obrońców Mariupola na południu Ukrainy dostarczono do Kijowa w wyniku dwóch wymian - informuje były dowódca pułku Azow Maksym Żorin na Facebooku.

    "Mogę potwierdzić dwie wymiany – ciała 220 poległych już znajdują się w Kijowie. Niemal jedna trzecia z nich to żołnierze pułku Azow. Trwa identyfikacja" – oznajmił Żorin.

    Podkreślił, że identyfikacja ofiar będzie bardzo trudna, gdyż większość z nich jest w strasznym stanie i "wizualnie nie sposób ich zidentyfikować".

    Dodał, że w Mariupolu znajduje się jeszcze prawie drugie tyle ciał, które powinny zostać zwrócone.

    Rosyjskie pojazdy i helikopter podążają za busem (niewidocznym na zdjęciu) wiozącym ukraińskich żołnierzy ewakuowanych z Azowstalu

    Mariupol nad Morzem Azowskim został zablokowany przez siły rosyjskie 1 marca. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał 16 maja, że obrońcy ostatniego punktu ukraińskiego oporu w mieście, kombinatu Azowstal, którzy przez ponad 80 dni powstrzymywali rosyjskie wojska, "wypełnili swoje zadanie" i "naczelne dowództwo poleciło dowódcom oddziałów w Azowstalu ratować życie personelu".

    Później informowano o stopniowej ewakuacji ukraińskich żołnierzy. Już wcześniej w zorganizowanych konwojach humanitarnych zakład opuścili chroniący się tam cywile. Strona rosyjska poinformowała 20 kwietnia o poddaniu się ostatnich ukraińskich obrońców i przejęciu kontroli nad całym kombinatem.

    Władze Ukrainy wielokrotnie zapowiadały, że wszyscy przebywający w rosyjskiej niewoli żołnierze Azowstalu zostaną zwolnieni w drodze wymiany jeńców.

  • 17:16

    Jedna osoba zginęła w wyniku ostrzelania w niedzielę przez wojsko rosyjskie dwóch rejonów obwodu dniepropietrowskiego we wschodniej części Ukrainy – poinformował szefa władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko.

    "Krótko dzień był spokojny. Wróg ostrzelał od razu dwa rejony – synelnykowski i krzyworoski. W hromadzie pokrowskiej zginęła kobieta. Zniszczono budynek" – napisał Rezniczenko na Facebooku.

    Dodał, że w hromadzie zełenodolskiej wskutek ostrzału z wyrzutni Uragan wybuchł pożar w parku miejskim, który udało się opanować.

  • 16:36

    Przypominamy, że w tvn24.pl działa serwis specjalny po ukraińsku

  • 16:26

    Ukraina. Funkcjonariusz sztabu generalnego wystrzelił po sprzeczce z policjantami. W pobliżu były dzieci

  • 15:45

    Ukraińskie zabytki są namierzane i wywożone z kraju do Rosji przez wyspecjalizowany gang - uważają międzynarodowi specjaliści, którzy zauważyli specyficzny wzór działania w przypadku kradzieży wartościowych eksponatów na Ukrainie, o czym pisze dziennik "The Guardian".

    "Istnieje obecnie bardzo mocny materiał dowodowy na to, że (kradzież zabytków) to celowe rosyjskie działanie, a konkretne obrazy i ozdoby są wywożone do Rosji" - powiedział Brian Daniels, antropolog współpracujący z grupą archeologów, historyków i specjalistów zajmujących się obrazowaniem cyfrowym.

    Eksperci monitorowali z laboratorium w amerykańskim stanie Wirginia plądrowanie i niszczenie obiektów kultury od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym, odkrywając pewne wzorce działania. Jak przekazali, kradzieże skupiają się głównie na drogocennym złocie Scytów. Są to bardzo wartościowe, starożytne, drobne przedmioty, często przedstawiające zwierzęta. Tworzyły je ludy zamieszkujące niegdyś obszar środkowej Azji i Europy wschodniej.

    "Te przedmioty są wizualnie olśniewające, a teraz jest tak wiele doniesień o kradzieżach, że jest oczywiste, iż to pewna strategia" - skomentował Daniels. "Ukraińcom, oczywiście, bardzo zależy na tym, abyśmy ustalili listę skradzionych przedmiotów" - dodał.

    Zdaniem antropologa trudno jest stwierdzić, czy wartość pieniężna jest najważniejszym czynnikiem dla Rosjan, który skłania ich do kradzieży, czy też obiekty zostały wybrane ze względu na ich znaczenie kulturowe.

    "Istnieje możliwość, że to wszystko jest częścią strategii podważania tożsamości Ukrainy jako samodzielnego kraju i ma sugerować, że wszystkie ukraińskie eksponaty legalnie należą do Rosji" - powiedział Daniels.

  • 15:24

    Minister rolnictwa Niemiec Cem Ozdemir obiecał dziś wydzielenie funduszy na stworzenie w Izmaile w obwodzie odeskim lepszych warunków do wywożenia ukraińskiego zboża Dunajem – poinformował portal Euractiv.

    - Dopóki Putin blokuje szlak morski, musimy wykorzystywać i uaktywniać wszelkie dostępne alternatywy: drogi, kolej i Dunaj - oznajmił Ozdemir. Według niego Ukraina nie może liczyć na to, że Rosja odblokuje szlak handlowy przez Morze Czarne.

    Obiecał nowe fundusze na powiększenie zdolności wywozowych w Izmaile nad Dunajem, przy granicy z Rumunią, co pozwoliłoby ograniczyć czas postoju statków w porcie.

    Ozdemir przyjechał do Ukrainy z Polski, gdzie ze swym polskim odpowiednikiem Henrykiem Kowalczykiem omawiał eksport ukraińskiego zboża koleją. Kowalczyk powiedział na spotkaniu – jak pisze Euractiv – że Polska jako bezpośredni sąsiad Ukrainy ma "szczególną odpowiedzialność" za pomoc w eksporcie jej produkcji rolnej.

  • 15:09

    Rosja - Ukraina. Ile osób wyemigrowało z Rosji po inwazji na Ukrainę?

  • 14:49

    W Moskwie i obwodzie moskiewskim rozpoczęły dziś działalność lokale krajowej sieci fastfoodów utworzone na bazie sieci restauracji McDonald's. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę McDonald's w maju opuścił Rosję, gdzie działał przez ponad 30 lat.

    W marcu McDonald's zamknął wszystkie swoje restauracje w Rosji

    McDonald's zamyka się w Rosji



    Bary szybkiej obsługi nazywają się "Smacznie - i kropka" ("Wkusno - i toczka"). W menu są frytki, burgery i napoje gazowane, do złudzenia przypominające te oryginalne -opakowania są bardzo podobne do poprzednich, tyle że bez charakterystycznych kolorów i loga McDonald's. Asortyment może się zmienić z powodu wycofywania się zagranicznych dostawców z rynku rosyjskiego. Na razie firma korzysta z zapasów coca-coli, ale będzie szukać zamiennika.

    "Smacznie i kropka" zastąpiło restauracje sieci McDonald's w Rosji

    Profil niezależnego białoruskiego NEXTA TV pokazało zamazane markerem logo producenta sosów, serwowanych w Smacznie i kropka.

    Korespondent i prezenter CNN Frederik Pleitgen opublikował z kolei zdjęcie nastolatka z czapką z rosyjską flagą i literą "Z" - symbolem poparcia dla rosyjskiej inwazji.

    W Moskwie bar otworzono na Placu Puszkina, w pomieszczeniach, gdzie działał pierwszy uruchomiony w Rosji lokal McDonald's. Na ulicy zgromadził się tłum, jednak kolejka przesuwa się szybko. "Wzdłuż kolejki stoją pracownicy i rozdają baloniki. Wokół - samochody policyjne, a otwarcie ochraniają funkcjonariusze dwóch specjalnych pułków policji, które wcześniej rozpędzały demonstracje" - relacjonuje niezależna "Nowaja Gazieta", której redakcja działa teraz poza Rosją.

    Otwarcie restauracji Smacznie i kropka w Moskwie

  • 14:40

    W okupowanym przez Rosjan Berdiańsku w obwodzie zaporoskim Ukrainy słychać było dziś rano trzy wybuchy - informuje agencja Interfax-Ukraina, powołując się na informacje ukraińskich władz miasta.

    Wybuchy miały miejsce wcześnie rano, a jeden z nich uszkodził stację elektroenergetyczną, w wyniku czego część miasta została pozbawiona prądu – powiadomił w Telegramie kanał Berdiańsk Sejczas, stworzony przez lokalne władze w warunkach stanu wojennego.

    Bardziej szczegółowymi informacjami na temat wybuchów autorzy informacji nie dysponują. W internecie opublikowano nagranie pożaru, który miał być spowodowany przez wybuchy.

    БердянсЬк Сьогодні/Бердянск Сейчас

    ❗️В Бердянске под утро было слышно три взрыва, часть города без света. ⚡️По предварительной информации - один взрыв - это повреждение одной из электрических подстанций. Масштабы повреждений уточняются.

  • 14:21

    Ponieważ wywóz zboża z Ukrainy drogą morską jest niemożliwy z powodu rosyjskiej inwazji, zorganizowano dwie trasy lądowe - przez Polskę i Rumunią,a by eksportować zboże i zapobiec globalnemu kryzysowi żywnościowemu, ale wąskie gardła spowolniły te dostawy - powiedział agencji Reutera wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytryj Senyk.

    Globalne bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę przerwała eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, co spowodowało niedobory na świecie i wzrost cen - zaznaczył ukraiński wiceminister.

    Dodał, że na razie zboże jest eksportowane przez Polskę i Rumunię, a ukraiński rząd prowadzi również rozmowy na temat uruchomienia trzeciej trasy - przez państwa bałtyckie.

    - Te trasy nie są idealne, ponieważ tworzą pewne wąskie gardła, ale robimy co w naszej mocy, by rozwijać te szlaki - powiedział Senyk Reutersowi podczas odbywającego się w Singapurze spotkania Dialogu Shangri-La, jednego z najważniejszych forów poświęconych kwestiom bezpieczeństwa w Azji.

    Ukraina jest czwartym pod względem wielkości eksporterem zboża na świecie. Na kontrolowanych przez nią terytoriach na wywóz czeka około 30 milionów ton zbóż, które rząd stara się wyeksportować lądem: przez drogi, koleje i przy użyciu transportu rzecznego - opisuje Reuters.

  • 14:06

    Ukraina. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski laureatem Nagrody Borysa Niemcowa

  • 13:32

    Rosja dzięki przewadze liczebnej stopniowo zajmuje tereny wokół Siewierodoniecka i próbuje ją zwiększyć wysyłając na Ukrainę kolejne oddziały, ale będzie musiała polegać na nowych rekrutach lub zmobilizowanych rezerwistach - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Rosja wykorzystuje przewagę liczebną i artyleryjską do stopniowego przejmowania terenów w Siewierodoniecku i okolicach. Rosja nadal stara się wygenerować więcej jednostek bojowych do wysłania na Ukrainę. W ostatnich tygodniach prawdopodobnie rozpoczęła przygotowania do rozmieszczenia trzecich batalionów w niektórych formacjach bojowych. Większość brygad zazwyczaj angażuje do działań w danym momencie maksymalnie dwa z trzech batalionów. Trzecie bataliony w brygadach często nie są w pełni obsadzone - Rosja będzie prawdopodobnie musiała polegać na nowych rekrutach lub zmobilizowanych rezerwistach, aby wysłać te jednostki na Ukrainę. Jednoczesne rozmieszczenie wszystkich trzech batalionów prawdopodobnie ograniczy długoterminową zdolność tych formacji do regeneracji sił bojowych po zakończeniu operacji" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  • 13:13

    Z okazji Dnia Rosji - obchodzonego w niedzielę święta państwowego - życzę Rosji przegranej w jej agresywnej wojnie przeciwko Ukrainie, a także porzucenia imperialnych ambicji, modernizacji i demokratyzacji - przekazał minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs.

    Z okazji Dnia Rosji antykremlowscy opozycjoniści mieszkający na emigracji zaplanowali ogólnoświatową akcję protestów ulicznych przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę - informuje agencja Ukrinform. Niedzielne protesty zaplanowano w ponad 70 miastach w prawie 30 krajach. Mają się odbyć w okolicach rosyjskich placówek dyplomatycznych lub centralnych placów.

  • 13:06

    Atak Rosji na Ukrainę

  • 12:52

    Mieszkańcy okupowanego Chersonia zignorowali obchody Dnia Rosji zorganizowane przez rosyjskie władze okupacyjne w niedzielę – podaje portal Suspilne, powołując się na przedstawicieli ukraińskich władz lokalnych.

    "Większego wstydu Rosja nie mogła sobie wyobrazić. Z Chersonia było tam 30-40 osób" – powiedział Suspilnemu przewodniczący rady obwodu Ołeksandr Samojłenko.

    "W całym obwodzie Rosjanie zorganizowali w tradycyjnym dla siebie stylu koncerty 'pieśni i tańca' Południowego Okręgu Wojskowego" – przekazał Serhij Chłań, doradca szefa obwodu.

  • 11:59

    Wojska rosyjskie zniszczyły w nocy z soboty na niedzielę drugi most do Siewierodoniecka i ostrzeliwują trzeci, ostatni – powiadomił szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Dodał, że przeciwnik rzucił wszystkie siły, by "odciąć miasto". Urzędnik nie wykluczył również, że przeciwnik może zaatakować na innych kierunkach, m.in. na trasie Lisiczańsk-Bachmut.

    "Rosjanie w najbliższych dniach rzucą wszystkie siły, żeby odciąć Siewierodonieck (od terytoriów kontrolowanych przez Ukrainę)" – dodał.

  • 11:48

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został laureatem tegorocznej Nagrody Borysa Niemcowa - poinformowała w niedzielę Fundacja Niemcowa. Organizacja ta kontynuuje idee Borysa Niemcowa, zabitego w 2015 roku przywódcy opozycji antykremlowskiej w Rosji.

    Fundacja poinformowała na swojej stronie internetowej, że w sytuacji wojny "postanowiła nominować do nagrody przedstawicieli Ukrainy". Rozpatrywała kandydatury ukraińskich polityków i działaczy i wyłoniła spośród nich Zełenskiego.

    Nagroda przyznawana jest za odwagę w głoszeniu idei pokrewnych prodemokratycznym poglądom Borysa Niemcowa. Jednym z celów fundacji, kierowanej przez córkę zabitego polityka, Żannę Niemcową - jest "włączenie Rosji i jej obywateli do agendy europejskiej i promowanie wartości europejskich".

    Przed rokiem laureatem nagrody został uwięziony rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny.

    Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawia z żołnierzem z obwodu zaporoskiego (zdjęcie z 5 czerwca)

  • 11:24

    Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego Ukrainy w ciągu ostatniej doby - poinformował w niedzielę szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Ostrzeliwane były dzielnice Charkowa, a także rejony czuhujiwski i iziumski. W wyniku ostrzałów wybuchły pożary.

  • 11:10

    Kilka bojowych wozów piechoty Marder które zostały wycofane ze służby w niemieckiej armii i przeszły modernizację jest gotowych do użycia, mogłyby zostać natychmiast dostarczone na Ukrainę - informuje w niedzielę "Bild am Sonntag", prezentując zdjęcia pięciu zmodernizowanych maszyn.

  • 10:49

    W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego w Czortkowie w obwodzie tarnopolskim, na zachodzie Ukrainy, zniszczona została część obiektu wojskowego, a 22 osoby są ranne, w tym 12-letnie dziecko - poinformował w niedzielę szef władz obwodu tarnopolskiego Wołodymyr Trusz. Urzędnik dodał, że stan rannych jest "zadowalający".

  • 10:34

    Od 24 lutego Rosjanie stracili na Ukrainie ok. 32150 żołnierzy, 1430 czołgów, w tym 11 w ciągu ostatniej doby i blisko 3,5 tys. pojazdów opancerzonych - 18 z nich w ciągu ostatnich 24 godzin – podał w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.


    W sumie rosyjskie straty sztab w Kijowie ocenia na 1430 czołgów, 3484 wozy opancerzone, 715 systemów artyleryjskich, 226 wyrzutni rakietowych, 97 systemów przeciwlotniczych, 212 samolotów, 178 śmigłowców, 582 drony, 13 jednostek pływających oraz 2455 samochodów i cystern.

    Największe straty w ciągu ostatniej doby wróg poniósł w rejonie Siewierodoniecka (obwód Ługański) i Bachmutu (obwód doniecki) - dodano.

    Zniszczony Rosyjski czołg w obwodzie charkowskim

  • 10:17

    Współpraca byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera z rosyjskimi firmami energetycznymi wywołała wiele pytań i postawiła Niemcy w kłopotliwym świetle w Europie, zwłaszcza wobec wschodnich sąsiadów - powiedział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w wywiadzie opublikowanym w niedzielę w "Bild am Sonntag".

    "Zaangażowanie Schroedera w rosyjskie firmy energetyczne pozostawiło wiele znaków zapytania w Europie, zwłaszcza wśród naszych wschodnioeuropejskich sąsiadów, także w odniesieniu do naszego kraju. To nie było dobre" - ocenił prezydent.

  • 10:03

    Ukraina. Były rzecznik Gazpromu i wiceprezes Gazprombanku Igor Wołobujew w legionie walczącym z Rosjanami

  • 10:03

    Wypracowanie przez państwa członkowskie wspólnego stanowiska w sprawie przyjęcia Ukrainy do UE będzie wyzwaniem. Mam nadzieję, że za 20 lat, kiedy spojrzymy wstecz, będziemy mogli powiedzieć, że postąpiliśmy słusznie. Ukraina dużo osiągnęła w ciągu ostatnich 10 lat, ale nadal pozostaje wiele do zrobienia – powiedziała grupie dziennikarzy przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  • 9:30

    Rosjanie chcą wznowić ofensywę na Słowiańsk – podaje w niedzielnym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Zaznacza, że Rosjanie planują "długą wojnę", a Ukraińcy apelują o dostawy broni.

    Według analityków wojska rosyjskie próbują odciąć trasę Lisiczańsk-Hirske i nieskutecznie usiłowali zdobywać miejscowości wzdłuż trasy Bachmut-Lisiczańsk.

    Na południowy zachód od Iziumu agresor kontynuował ataki, dążąc do wznowienia ofensywy na Słowiańsk (obwód doniecki).

    Z kolei Ukraińcy znowu kontratakowali na północny zachód od Chersonia. Rosyjskie siły okupacyjne rozpoczęły tymczasem wydawanie paszportów (dowodów) rosyjskich w Chersoniu oraz Melitopolu w obwodzie zaporoskim.

  • 9:18

    Dym nad zakładami Azot w Siewierodoniecku

  • 9:18

    W rosyjskim ostrzale rakietowym w rejonie Czortkowa w obwodzie tarnopolskim, na zachodzie Ukrainy, ranne zostały dzieci - poinformował w niedzielę szef obwodu tarnopolskiego Wołodymyr Trusz. Do ostrzału doszło w sobotę wieczorem.

    Szef obwodu poinformował, że wszyscy poszkodowani otrzymali pomoc. "Na szczęście nie ma zabitych" - przekazał Trusz na Telegramie

  • 9:17

    Trwają walki o Siewierodonieck w obwodzie ługańskim Ukrainy - powiadomił w niedzielę rano szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Dodał, że bardzo trudna jest sytuacja w Toszkiwce, gdzie Rosjanie próbują przełamać ukraińską linię obrony.

    Miejscowości obwodu są nieustannie ostrzeliwane z artylerii. W sobotę znowu zniszczona była infrastruktura – po dziesięć budynków w Zołotym i Wrubiwce, dwa w Mikołajiwce, cztery – w Lisiczańsku. Zburzono centrum handlowe i sklep.

    Wiadomo o jednej zabitej kobiecie w Lisiczasńsku i jeszcze dwóch osobach rannych.

  • 8:07

    Straż Graniczna: od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 4 mln osób

  • 7:53

    Niektóre z naszych dzieci mocno wydoroślały; chłopcy ze starszej grupy naśladują swoich ojców i bawią się w punkt kontrolny - mówi w rozmowie z PAP Taisja, wychowawczyni jednego z kijowskich przedszkoli. Dodaje, że dzieci, które podczas zabawy wcześniej śpiewały piosenki z kreskówek, bawią się teraz śpiewając pieśni patriotyczne i hymn narodowy.

  • 7:29

    Pięcioro cywilów zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału wsi Koroboczkyne w obwodzie charkowskim Ukrainy – powiadomiła lokalna policja. W sobotę wieczorem pocisk trafił w dom mieszkalny.

    "(Rosjanie) trafili w dom mieszkalny. Zginęło pięć osób, które w tym domu mieszkały. Dom jest całkowicie zniszczony" – poinformował przedstawiciel policji Serhij Bołwinow na Facebooku.

  • 7:01

    "W ciągu minionej doby przeciwnik stracił 10 czołgów, 16 opancerzonych pojazdów bojowych, siedem dronów, ponad dziesięć jednostek sprzętu samochodowego i do 150 ludzi" -poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie w niedzielę.

    W porannej informacji, opublikowanej na Facebooku, sztab informuje o trwającym szturmie w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim i walkach w obwodzie donieckim, gdzie Rosjanie ostrzeliwują pozycje ukraińskie z artylerii. Ostrzał rosyjski utrzymuje się na kierunkach: Słowiańska, Limanu, Bachmutu.

    Na północy Ukrainy Rosjanie ostrzeliwują infrastrukturę cywilną w obwodzie sumskim. Na kierunku Charkowa prowadzili ostrzały infrastruktury cywilnej w rejonie miejscowości: Wirnopilla, Petriwka, Czepila, Chrestyszcza - informuje sztab.

  • 6:55

    Z Lisiczańska w obwodzie ługańskim Ukrainy ewakuowano 30 osób, w tym troje dzieci - poinformował w niedzielę szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Dodał, że w sąsiednim Siewierodoniecku, gdzie trwają walki nie ma już możliwości ewakuacji. Jak poinformował, Lisiczańsk jest "mocno ostrzeliwany, ale do miasta zawieziono pomoc humanitarną".

  • 6:51

    Przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE wzmocni zarówno Ukrainę jak i całą Unię Europejską - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo po sobotnich rozmowach z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

    - Jesteśmy obecnie z Unią Europejską w jednej drużynie - i ta drużyna musi wygrać - powiedział Zełenski - relacjonuje agencja Ukrinform. - Co jeszcze musi się wydarzyć w Europie, aby stało się jasne dla sceptyków, że właśnie fakt trzymania Ukrainy poza Unią działa przeciwko Europie? - zapytał ukraiński prezydent.

    Zapowiedział, że strona ukraińska "będzie dokładać jeszcze usilniej wszelkich starań aby uzyskać właściwą decyzję UE" i jest przekonany, że nastąpi ona szybko.

  • 6:14

    Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin (12 czerwca)

  • 5:17

    Chiński minister obrony Wei Fenghe na odbywającym się w Singapurze forum ds. bezpieczeństwa Dialog Shangri-La oświadczył, że Pekin nie popiera konfliktu na Ukrainie, ale równocześnie nie uważa, że sankcje pomogą go rozwiązać.

    - Konflikt, czy wojna - to ostanie co Chiny chciałyby widzieć na Ukrainie. Nie sądzimy jednak aby wywieranie maksymalnego nacisku i sankcje mogły rozwiązać problem - podkreślił.

    Chiński minister oświadczył, że Pekin nigdy nie udzielał Rosji żadnej materialnej pomocy w związku z kryzysem ukraińskim i opowiada się za dialogiem Rosji z Ukrainą. Pekin ma też nadzieję – zaznaczył - na rozmowy USA i NATO z Rosją w celu jak najszybszego przerwania ognia na Ukrainie.

  • 4:35

    Chiński minister obrony Wei Fenghe powiedział, że Chiny popierają rozmowy pokojowe i sprzeciwiają się "dostarczaniu broni, stosowaniu maksymalnego nacisku".

    "Co jest główną przyczyną tego kryzysu? Kto za tym stoi? Kto na tym najbardziej traci? A kto może najwięcej zyskać? Kto promuje pokój, a kto dolewa oliwy do ognia? Myślę, że wszyscy znamy odpowiedzi na te pytania" - powiedział, nie przedstawiając stanowiska Chin.

  • 3:35

    "Siły ukraińskie prawdopodobnie wznowiły kontrofensywę w północno-zachodniej części obwodu chersońskiego 11 czerwca, zagrażając pozycjom rosyjskim na północ od miasta Chersoń" – poinformował amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW)

  • 2:43

    Według władz ukraińskich w kilku schronach pod fabryką Azot znajduje się ok. 800 osób, w tym 200 pracowników fabryki i 600 mieszkańców miasta

  • 2:42

    Ukraina nadal kontroluje zakłady chemiczne Azot w Siewierodoniecku, gdzie schroniły się setki cywilów - powiedział szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

    "Informacje jakoby zakłady Azot zostały zablokowane (przez wojska rosyjskie-red.) są kłamstwem" - napisał Hajdaj na Telegramie.

    "Nasze siły utrzymują pozycje w dzielnicy przemysłowej Siewierodoniecka i niszczą armię rosyjską w mieście" - dodał. Przyznał jednak, że Rosjanie kontrolują obecnie większość Siewierodoniecka.

  • 2:42

    Andriuszczenko napisał na komunikatorze Telegram, że nastąpiły "ostrożne ogłoszenia" ze strony władz okupacyjnych, iż w miejscu tym powstają modułowe domy dla osób, które straciły dach nad głową. Sprawdzając te informacje w kilku źródłach, urzędnicy ukraińscy ustalili, że "władze okupacyjne planują budowę domów modułowych z wieloma mieszkaniami, o technologii podobnej do budowy centrów handlowych" - podał Andriuszczenko.

    Jednocześnie - dodał - "kilkaset metrów od budynków okupanci przygotowują linię obrony, w tym okopy dla ciężkiego sprzętu".

    "Takie rozmieszczenie fortyfikacji uniemożliwia ataki artyleryjskie na umocnienia okupantów" - wyjaśnił Andriuszczenko.

    Андрющенко Time

    ‼️Маріуполь. Важливо. Окупанти готують “живий щит” з маріупольців. Днями ми отримали інформацію від містян про початок фортіфікаційно-будівельних робіт в проміжку між ринком “Азовський” та будівлею колишнього супермаркету OBI. Пізніщ, окупаційна влада почала обережні анонси в режимі відповіді на запитання, що це будівництво “модульних будинків для безхатніх маріупольців”. Ми перевірили всю цю інформацію і от про що можна казати на зараз спираючись на інформацію від декільках джерел з оточення окупаційної влади Маріуполя та Маріупольського району: Дійсно, окупаційна влада планує будівництво швидкомотуємих багатовкартирних будинків за технологією, схожаою за будівництвом торгівельних центрів типу “Метро”. Власне - тимчасова металева будка на кшталт великою битовки. Однак, головне не це. В декільках сот метрах від будинків окупанти готують лінію оборону, включаючи окапування важкої техниці. Таке розташування фортифікацій унеможливлює нанесення ударів артилерії по укріпленнях окупантів. Лють. просто Лють

Autorka/Autor:MAK, mart, akw/adso

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl, BBC

Tagi:
Raporty: