TVN24 | Świat

Wołodymyr Zełenski uczcił Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu: nigdy nie zapomnimy naszych przodków, którzy zginęli

TVN24 | Świat

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP
Wielki Głód na Ukrainie i miliony ofiar sowieckiego reżimu
tvn24Wielki Głód na Ukrainie i miliony ofiar sowieckiego reżimu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uczcił w sobotę Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu. Nigdy nie zapomnimy naszych przodków, którzy zginęli w okresie Hołodomoru - stwierdził. Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu obchodzony jest co roku w ostatnią sobotę listopada.

Ukraińcy oddają cześć ofiarom Wielkiego Głodu między innymi minutą ciszy i zapalając świece w oknach. - Tego dnia jesteśmy przepełnieni emocjami i jednocześnie puści. Zapalamy świecę i czujemy dreszcz. Tego dnia płaczemy tak cicho, że słychać nasze milczenie. Tego dnia czcimy miliony naszych zmarłych przodków i modlimy się za dusze zmarłych Ukraińców - oznajmił Zełenski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Nigdy i za nic nie zapomnimy naszych przodków, którzy zginęli w 1921, 1922 i 1923 r., w 1946 i 1947 r., i w najstraszniejszych, spowodowanych przez stalinowski reżim totalitarny latach 1932 i 1933 Hołodomoru (Wielkiego Głodu) - ludobójstwa - dodał podczas uroczystości.

Cześć pamięci ofiar Wielkiego Głodu oddali polscy dyplomaci na Ukrainie.

Ponad 40 proc. Ukraińców chce odszkodowania od Rosji

Jak wynika z opublikowanych w sobotę danych ośrodka Rating, 44 proc. Ukraińców uważa, że Józef Stalin, przywódca komunistycznego imperium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich był osobiście odpowiedzialny za organizację Wielkiego Głodu. 43 proc. Ukraińców chciałoby, aby Rosja wypłaciła odszkodowanie obywatelom Ukrainy poszkodowanym w związku z Wielkim Głodem i członkom ich rodzin.

Hołodomor. Kolejki po chleb przy sklepie, Charków 1933 Narodowe Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie

W czasach komunizmu Ukrainę dotknęły trzy fale głodu: na początku lat 20., potem w latach 30. i w latach 1946-1947. Najtragiczniejszy w skutkach był Wielki Głód z lat 1932-1933, w którego najgorszym okresie umierało dziennie do 25 tysięcy ludzi.

Wielki Głód nastąpił w jednym z najżyźniejszych krajów Europy w czasie pokoju, gdy ZSRR eksportował ogromne ilości zboża. Na Ukrainie zboże, a następnie cała żywność, były konfiskowane przez władze.

Hołodomor. Przy skonfiskowanym "kułackim" ziarnie, początek lat 30. XX wiekuNarodowe Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie

W 1932 roku w ZSRR wprowadzono prawo o ochronie własności państwowej, które pozwalało na rozstrzelanie człowieka za zabranie jednego kłosa z należącego do kołchozu pola. Obowiązywał także dekret o całkowitej blokadzie wsi z powodu rzekomego sabotowania obowiązkowych dostaw zbóż. W ocenie historyków głód wywołano sztucznie, by złamać opór chłopstwa wobec kolektywizacji. Na Ukrainie opór ten był największy. Szacuje się, że w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie zmarło co najmniej 3,5 miliona ludzi. Wśród ofiar byli też Polacy.

Polska w 2006 roku uznała Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo.

Autor:mart//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Narodowe Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie