Ukraina zabiegała o to od niemal trzech lat. Media: Biden podjął decyzję

Źródło:
Reuters, PAP
Duda o decyzji Bidena: to być może przełomowy moment
Duda o decyzji Bidena: to być może przełomowy momentTVN24
wideo 2/3
Duda o decyzji Bidena: to być może przełomowy momentTVN24

Prezydent Joe Biden zezwolił na przekazanie Ukrainie min przeciwpiechotnych, ma to wzmocnić obronę tego kraju przed rosyjskimi atakami - informują Reuters i "The Washington Post". Gazeta dodaje, że są to miny "nietrwałe", które ulegają samozniszczeniu lub tracą ładunek baterii, co zmniejsza zagrożenie dla cywilów.

W opinii Pentagonu wysłanie min stanowi jeden z najbardziej pomocnych kroków, jakie administracja Bidena może podjąć, aby pomóc spowolnić ataki Rosji - podaje gazeta.

Dziennik, powołując się na swoje źródła podał, że decyzja amerykańskiego prezydenta spotkała się z krytyką ze strony grup kontroli zbrojeń. Ich zdaniem wysyłanie takich min na Ukrainę jest potencjalnie kontrowersyjne. Ponad 160 krajów podpisało międzynarodowy traktat zakazujący ich używania z uwagi na to, że mogą zagrozić ludności cywilnej.

Zobacz też: Kilkaset potencjalnych celów w Rosji. Taki zasięg mają ukraińskie pociski ATACMS

"Nietrwałe" miny przeciwpiechotne

"The Washington Post" zwrócił uwagę, że Kijów zabiegał o miny od rozpoczęcia inwazji Rosji przed prawie trzema laty. Zobowiązał się nie używać ich na gęsto zaludnionych obszarach. Dziennik wyjaśnił, że ten rodzaj min przeciwpiechotnych jest "nietrwały". Ulegają samozniszczeniu lub tracą ładunek baterii, co powoduje, że stają się nieaktywne w ciągu kilku dni lub tygodni. Zmniejsza to zagrożenie dla cywilów.

Już wcześniej Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie inny rodzaj min przeciwpiechotnych tzw. Claymores. Są rozstawiane nad ziemią i odpalane przez operatora. Jeśli są prawidłowo używane, zezwala na to konwencja o zakazie min.

Na liniach frontu miny przeciwpiechotne rozmieściła Moskwa. Utrudnia to Ukrainie postępy w odzyskiwaniu własnego terytorium - podkreśla "The Washington Post".

Zasięg ukraińskich pocisków

Biden zezwolił na użycie pocisków od USA do ataków w głębi Rosji

W niedzielę media poinformowały, że prezydent Joe Biden zezwolił Ukrainie na użycie dostarczonych przez USA pocisków dalekiego zasięgu do uderzeń na cele wewnątrz Rosji. Zgoda ta dotyczy m.in. posiadanych już przez Ukrainę amerykańskich pocisków ATACMS o zasięgu około 300 kilometrów.

Kijów od dawna zabiegał o zgodę w sprawie używania amerykańskiej broni do ostrzeliwania celów w Rosji. Na jej wydanie teraz przez USA miało wpłynąć rozmieszczenie na froncie przez Moskwę północnokoreańskich wojsk lądowych, które mają wspierać armię rosyjską w walkach w obwodzie kurskim.

Zobacz też: "Nadszedł ten dzień. To decydujący moment w walce z agresorem"

Autorka/Autor:ek/kg

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych/Facebook