Rosjanie opuścili teren elektrowni w Czarnobylu. Zabrali ze sobą ukraińskich strażników

Źródło:
PAP
Elektrownia w Czarnobylu. Nagranie archiwalne
Elektrownia w Czarnobylu. Nagranie archiwalne Reuters
wideo 2/3
Elektrownia w Czarnobylu. Nagranie archiwalne Reuters

Ukraiński koncern Enerhoatom poinformował w czwartek wieczorem, że na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej nie ma osób postronnych. Wcześniej o wycofującej się armii rosyjskiej informowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Z kolei portal Ukraińska Prawda przekazał, że rosyjscy żołnierze zabrali ze sobą strażników z ukraińskiej Gwardii Narodowej, przetrzymywanych przez nich w charakterze zakładników od 24 lutego.

W czwartek Rosjanie opuścili teren Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej i pobliskie miasto Sławutycz - podał koncern Enerhoatom w komunikatorze Telegram.

Koncern opublikował także w czwartek w Telegramie zdjęcie dokumentu - "aktu przyjęcia i przekazania ochrony Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej" - stworzonego i podpisanego przez Rosjan. Stwierdzono w nim "brak zarzutów ze strony administracji ochranianego obiektu wobec wojsk Gwardii Narodowej Rosji".

"Okazuje się, że ponad pięć tygodni okupanci ‘ochraniali' elektrownię i to jeszcze jak dobrze - żadnych zarzutów" - skwitował ironicznie Enerhoatom.

MAEA przygotowuje wysłanie misji do elektrowni

Wcześniej o wycofującej się armii rosyjskiej informowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. "MAEA konsultuje się ściśle z władzami ukraińskimi w sprawie wysłania misji pierwszej pomocy i wsparcia w ciągu najbliższych kilku dni" - poinformowała oenzetowska agencja w komunikacie.

Wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu poinformował w czwartek, że wojska rosyjskie w większości wycofały się z terenu czarnobylskiej elektrowni. Zaznaczył, że USA są "zaniepokojone brakiem zrozumienia lub stosowania się do jakichkolwiek protokołów bezpieczeństwa".

Elektrownia w Czarnobylu. Fotografia satelitarnaGetty Images/Maxar

Rosyjscy żołnierze zabrali ze sobą strażników elektrowni w Czarnobylu

- Z Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej zabrano naszych strażników z Gwardii Narodowej, którzy od pierwszego dnia byli zakładnikami w elektrowni, którzy ją ochraniali. Zabrali ich do samochodu i wywieźli - powiedział mer miasta Sławutycz Jurij Fomiczew, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Według niego Ukraińcy powrócą, kiedy dojdzie do dużej wymiany jeńców między Ukrainą i Rosją. Biuro prasowe Gwardii Narodowej potwierdziło portalowi Ukraińska Prawda doniesienia w sprawie wywiezienia przez Rosjan jej funkcjonariuszy.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Maxar

Tagi:
Raporty: