TVN24 | Świat

Ciała cywilów znalezione pod Kijowem, wśród nich obywatel Czech. Rosjanie strzelali w głowę i brzuch

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kg
Źródło:
PAP

Pod Makarowem w obwodzie kijowskim odnaleziono grób, w którym znajdowały się ciała trzech cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska. - Dwie osoby zostały zabite strzałami w głowę, jedna strzałem w brzuch - przekazał miejscowy komendant. Według policji jedną z ofiar okazał się obywatel Czech. Kolejne ciało cywila odkryto w pobliżu miejscowości Rakiwka, nieopodal ukraińskiej stolicy.

Trzech cywilów pochowano po obu stronach drogi koło Makarowa - w miejscu, w którym rosyjskie wojska rozmieściły swoje pozycje w czasie okupacji.

- Dwie osoby zostały zabite strzałami w głowę, jedna strzałem w brzuch. Na miejscu zdarzenia znaleziono dokumenty obywatela Czech, ustalono dane osobowe. Pozostałych dwóch osób jeszcze nie zidentyfikowano, ale zamordowani mieli na sobie cywilne ubrania - relacjonował w poniedziałek wieczorem komendant obwodowej policji Andrij Niebytow.

49-letni obywatel Czech pracował wcześniej w Ukrainie jako kierowca ciężarówki, a wraz z początkiem rosyjskiej inwazji (24 lutego) wrócił do tego kraju, aby pomagać jako wolontariusz. Rodzina cudzoziemca straciła z nim kontakt 3 marca - przekazano w komunikacie. Jak poinformowała policja regionu kijowskiego, na miejscu pochówku pod Makarowem znajdował się pozostawiony przez wroga granat.

Ślady tortur na ciele ofiary

Kolejne ciało cywila odkryto w pobliżu miejscowości Rakiwka, nieopodal ukraińskiej stolicy.

"Zamordowany obywatel Ukrainy, odnaleziony w pobliżu Rakiwki, był emerytowanym funkcjonariuszem struktur ministerstwa spraw wewnętrznych. W czasie okupacji mężczyzna wyszedł po drewno na opał i już nie wrócił. Rosyjscy żołnierze rozebrali go, a następnie zastrzelili. Zmarłego pochowano na polu w pobliżu stanowisk bojowych agresorów" - poinformowała obwodowa policja.

- To kolejny fakt, który potwierdza, że rosyjscy żołnierze porywali ludzi nawet z ich własnych domów. Na ciele zamordowanego znaleziono ślady tortur i rany postrzałowe tułowia - powiedział Niebytow.

2 maja komendant obwodowej policji oświadczył, że w stołecznym regionie odkryto do tamtego czasu groby ponad 1200 cywilów zabitych przez wojska najeźdźcy.

Autor:momo/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości