Zabójstwa cywilów przez armię rosyjską liczone w tysiącach

Źródło:
Radio Swoboda, tvn24.pl
Siły rosyjskie zaatakowały Krzywy Róg
Siły rosyjskie zaatakowały Krzywy Róg Wołodymyr Zełenski/Facebook
wideo 2/5
Siły rosyjskie zaatakowały Krzywy Róg Wołodymyr Zełenski/Facebook

Od początku inwazji zbrojnej Rosjanie zabili co najmniej 12 tysięcy cywilów, w tym 551 dzieci - poinformował prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin. Jak zastrzegł, są to dane potwierdzone, co oznacza, że liczba ta może być znacznie wyższa. Kostin powiedział również, że ukraińskie organy ścigania udokumentowały prawie 130 tysięcy zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan.

Andrij Kostin wypowiedział się (w formie wideokonferencji) w czasie niedzielnej dyskusji, która odbyła się w ramach szczytu pokojowego w sprawie Ukrainy w Szwajcarii i była poświęcona uwolnieniu ukraińskich jeńców wojennych i cywilów, wywiezionych do Rosji. Prokurator generalny Ukrainy mówił, że "codziennie, począwszy od wybuchu inwazji zbrojnej w lutym 2022 roku, jesteśmy zmuszeni informować o coraz większej liczbie rosyjskich zbrojni wojennych popełnionych na ziemi ukraińskiej".

Kostin przekazał, że od początku agresji Rosjanie zabili co najmniej 12 tysięcy ukraińskich cywilów, w tym 551 dzieci. Zastrzegł, że są to dane potwierdzone, co oznacza, że liczba ta może być znacznie wyższa. - Możemy sobie jedynie wyobrazić, jaka jest realna liczba ofiar na wciąż okupowanych ukraińskich terenach - stwierdził.

Miasto Łyman w obwodzie donieckim po rosyjskim ostrzale. Zdjęcie z 15 czerwca DSNS Ukrainy/Facebook

Ukraińska sekcja Radia Swoboda odnotowała, że w wielu przypadkach władze ukraińskie nie są w stanie przeprowadzić należytego dochodzenia i sporządzić dokumentacji – przykładem jest np. okupowany obecnie Mariupol, gdzie - według szacunków - można mówić o dziesiątkach tysięcy ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej.

CZYTAJ: Po atakach w rejonie Charkowa. Liczba ofiar wśród cywilów drastycznie wzrosła

130 tysięcy zbrodni wojennych

Kostin poinformował również, że ukraińskie organy ścigania udokumentowały jak dotąd prawie 130 tysięcy zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan, w tym 301 przypadków przemocy na tle seksualnym.

- To średnio 150 przestępstw dziennie. Co 10 minut Rosja popełnia zbrodnię przeciwko Ukrainie i Ukraińcom - oznajmił.

Dmytro Łubinec, ukraiński rzecznik praw człowieka, powiedział z kolei, że Ukraińcy, przebywający w niewoli rosyjskiej są poddawani systematycznym torturom. Potwierdzono co najmniej 14 tysięcy takich przypadków.

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: Radio Swoboda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: DSNS Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: