Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 162 dni. W wielu ukraińskich miastach w czwartek informowano o podłożonych bombach. Zgłoszenia okazywały się fałszywe. Władze obwodu odeskiego oceniają, że działania te są częścią rosyjskiej hybrydowej wojny informacyjnej. Jednostki sił specjalnych armii białoruskiej otrzymały zadanie przeprowadzenia sprawdzianu gotowości bojowej - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Siły rosyjskie ostrzelały z czołgów i artylerii około 30 miejscowości na południu Ukrainy, w tym okolice Mikołajowa. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia w Ukrainie.
Relacja odświeża się automatycznie
- 5:05
Instytut Studiów nad Wojną: Ukraina prawdopodobnie przejmuje inicjatywę strategiczną i zmusi Rosję do relokowania swoich sił i zmiany priorytetów w odpowiedzi na ukraińskie operacje kontrofensywne.
- 3:29
Nagranie z ataku przeprowadzonego przez ukraińską brygadę Dnipro TDF na obciążony amunicją rosyjski pojazd bojowy piechoty BMP 3 za pomocą pocisku Javelin.
- 2:18
Rosyjski atak rakietowy
- 1:08
Macedonia Północna przekaże Ukrainie cztery samoloty bojowe produkcji radzieckiej Su-25 - poinformował w czwartek portal MKD. Ministerstwo obrony w Skopje ani nie potwierdziło, ani też nie zdementowało tej informacji.
- 0:09
Strategia globalistycznych przywódców prowadzi do eskalacji i wydłużenia wojny na Ukrainie - oświadczył premier Węgier Viktor Orban podczas konferencji konserwatystów Conservative Political Action Committee (CPAC) w Dallas w Teksasie. Wezwał przy tym do negocjacji między USA i Rosją.
- 22:23
Jak powiedział Wołodymyr Zełenski, prawie 200 obiektów religijnych różnych wyzwań zostało zniszczonych albo uszkodzonych w rosyjskich atakach. Zniszczeniu uległo też prawie 900 ośrodków medycznych i ponad 2200 placówek oświatowych.
- Okupanci niejednokrotnie świadomie uderzali z artylerii i moździerzy w kolejki ludzi, w autobusy ewakuacyjne, przystanki transportu publicznego. Rosyjska armia nie powstrzymywała się nawet przed atakami na miejsca pamięci ofiar Holokaustu, na cmentarze, obóz z jeńcami wojennymi w Ołeniwce. I z jakiegoś powodu nie ma raportów na ten temat - powiedział ukraiński prezydent.
- Taka amoralna wybiórczość. Każdy kto nakłada amnestię na Rosję i kto sztucznie tworzy taki kontekst informacyjny - że jakieś uderzenia terrorystów są rzekomo usprawiedliwione albo zrozumiałe - nie może nie być świadomym, że pomaga w ten sposób terrorystom – dodał.
- A jeśli (tworzycie – przyp. red.) takie manipulacyjne raporty, to odpowiedzialność za śmierć ludzi ponosicie razem z nimi (Rosją – przyp. red.) - podsumował
- 22:20
Amnesty International próbuje "objąć amnestią" kraj będący agresorem i przerzucić odpowiedzialność na ofiarę - oświadczył w czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując raport tej międzynarodowej organizacji pozarządowej.
Odnosząc się do dokumentu, w którym organizacja zarzuca ukraińskiemu wojsku łamanie prawa konfliktów zbrojnych, prezydent stwierdził, że w sprawie rosyjskich zbrodni na Ukrainie "nie widzi się dokładnych i aktualnych raportów pewnych organizacji międzynarodowych".
- Zobaczyliśmy dzisiaj za to inny raport Amnesty International, który niestety próbuje objąć amnestią państwo będące terrorystą i przerzucić odpowiedzialność z agresora na ofiarę - dodał. - Nie ma i nie może być nawet hipotetycznie żadnego warunku, który usprawiedliwiałby jakikolwiek rosyjski atak na Ukrainę - oznajmił Zełenski.
- 21:49
W piątek z portów Ukrainy, według planów, mają wypłynąć trzy kolejne statki ze zbożem - poinformował w czwartek minister obrony Turcji Hulusi Akar. Dodał, że do ukraińskich brzegów zmierza też pierwszy pusty statek, który wpłynął na Morze Czarne po wybuchu wojny, by odebrać zboże z Ukrainy.
Tę informację podał też w środę wieczorem rzecznik władz obwodu odeskiego Ukrainy, Serhij Bratczuk. "Osprey S, turecki masowiec pod liberyjską banderą, zmierza od cieśniny Dardanele do portu w Czarnomorsku (...); to będzie pierwszy statek użyty do eksportu ukraińskiego zboża, który nie był blokowany w naszych portach od 24 lutego" - napisał na Telegramie. Dodał, że przybycia jednostki należy się spodziewać w piątek.
- 21:39
"Uwaga, charkowianie, Rosjanie atakują miasto! Pozostańcie w schronach!" - napisał szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow na komunikatorze Telegram.
Wcześniej o eksplozjach informowało Suspilne. W mieście i obwodzie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
- 20:28
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał politycznych liderów krajów afrykańskich, by nie przyjmowali wizyt przedstawicieli rosyjskich władz - podała agencja Interfax-Ukraina.
- Nie można przyjmować urzędników z Rosji, którzy przyjeżdżają i prezentują się jako osoby nastawione pokojowo. Przyjeżdżają do was, bo ich nigdzie nie przyjmują, prawie wszędzie od nich się dystansują - powiedział Zełenski przedstawicielom afrykańskich mediów.
- Przyjeżdżają do was, bo nie prowadzą wojny na waszym kontynencie. Nie wiedzą, jak wzmocnić gospodarkę w swoim kraju. Będą szukać miejsc, w których mogą siać chaos - dodał.
Według ukraińskiego przywódcy dyplomatyczna izolacja Rosji, to odpowiedni krok. - Świat ma odwrócić się do nich plecami - stwierdził Zełenski.
Wołodymyr Zełenski w czasie wywiadu z przedstawicielami afrykańskich mediów
- 19:56
Administracja USA wydaje się głęboko zdeterminowana, by doprowadzić do rozstrzygnięć militarnych korzystnych dla Ukrainy - powiedział w rozmowie z PAP szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch po rozmowach z przedstawicielami administracji Joe Bidena w Waszyngtonie. Jak dodał, wojna wkracza w kluczową fazę i potrzebne są szybkie decyzje w sprawie dostaw broni dla Kijowa.
Jak przekazał Soloch, koordynacja pomocy dla Ukrainy była jednym z głównych tematów rozmów z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jakiem Sullivanem oraz przedstawicielami Departamentu Stanu i Pentagonu, a także republikańskim senatorem Jimem Rischem oraz ekspertami think-tanków.
- 18:44
Rosja spala gaz, którego nie wyeksportowała do Europy - poinformował ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko, powołując się na fińskie media, według których płomień spalanego surowca widać nawet z Finlandii.
Hałuszczenko w jednym z wywiadów prognozował, że Rosja przegra na ograniczeniu dostaw do Europy i będzie zmuszona do spalania gazu. Jak dodaje minister, fińskie media podają, że od tygodni widać ogromny płomień zza rosyjskiej granicy. Jego zdaniem, wydobyty gaz trzeba gdzieś magazynować albo transportować; tymczasem zachodnie sankcje paraliżują Rosjan.
"I zamiast zarabiania miliardów euro na dostawach Rosjanie są po prostu zmuszeni do spalania gazu w powietrzu" - konkluduje Hałuszczenko.
- 18:20
Kanada wznawia szkolenia ukraińskich żołnierzy w ramach operacji UNIFIER. Szkolenia będą się odbywały w Wielkiej Brytanii. Na Ukrainę trafią też kolejne dostawy kanadyjskiej broni – poinformowała minister obrony Kanady Anita Anand.
Od przyszłego tygodnia kanadyjski personel wojskowy będzie wysyłany do bazy w południowo-wschodniej Anglii. W szkoleniach dla nowych żołnierzy armii ukraińskiej, prowadzonych z inicjatywy rządu Wielkiej Brytanii, wspólnie z brytyjskim wojskiem weźmie udział do 255 kanadyjskich wojskowych – powiedziała Anand.
Będą to szkolenia z m.in. obsługi broni, walki na pierwszej linii, umiejętności zwiadowczych i pierwszej pomocy medycznej, a także prawa dotyczącego konfliktów zbrojnych.
- 16:49
Od początku rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie zginęły tysiące ukraińskich wojskowych - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, cytowana przez portal Suspilne.
Wiceminister podkreśliła, że straty osobowe po stronie ukraińskiej są "znacznie mniejsze" niż straty rosyjskie.
Malar zaznaczyła, że ukraińska strona nadal nie będzie ogłaszać dokładnej liczby poległych w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Według Kijowa straty rosyjskie wynoszą ok. 41,5 tysięcy żołnierzy.
Ukraiński żołnierz na pozycjach w pobliżu Charkowa
- 16:10
Armia rosyjska wzmacnia swoje siły w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy – powiedział na konferencji prasowej generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
- Widzimy wzmacnianie sił na kierunkach zaporoskim i chersońskim. W okolice Krzywego Rogu (w obwodzie dniepropietrowskim) wróg przemieścił trzy batalionowe grupy taktyczne, które wykonywały zadania na kierunku nowopawłowskim, oraz wprowadził nową batalionową grupę taktyczną na kierunku zaporoskim – powiedział Hromow.
Dodał, że żołnierze rosyjscy przerzucani są do częściowo okupowanych obwodów chersońskiego i zaporoskiego, szczególnie w rejon Melitopola, drogą kolejową przez most Kerczeński i przez terytorium zaanektowanego Krymu.
Ukraińskie siły zaatakowały most w okupowanym przez Rosjan obwodzie chersońskim
- 14:49
W wielu ukraińskich miastach informowano o podłożonych bombach. Zgłoszenia okazywały się fałszywe. Władze obwodu odeskiego oceniają, że to część rosyjskiej hybrydowej wojny informacyjnej.
"W sprawie fali 'podłożonych bomb' w miastach Ukrainy. Napływ informacji o podłożeniu bomby w budynkach administracyjnych, parkach, centrach handlowych w różnych miastach Ukrainy to część hybrydowej wojny informacyjnej" - napisał w komunikatorze Telegram Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego.
Według niego "wróg w ten sposób próbuje zasiać panikę". "Nie tylko ostrzeliwuje ukraińskie miasta rakietami, ale też może organizować prowokacje" - podkreślił rzecznik.
Bratczuk zaznaczył, że każde zgłoszenie o podłożonym ładunku wybuchowym sprawdzane jest przez odpowiednie służby.
W czwartek takie zgłoszenia odnotowano m.in. w miastach Równe, Tarnopol i Winnica. Ludzi ewakuowano z dworców i bazarów.
- 13:53
Około 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy przyjęła Francja od początku wojny – wynika z danych Urzędu ds. Imigracji i Integracji (OFII).
- Niektórzy wracają na Ukrainę, inni nadal przyjeżdżają – poinformował dyrektor OFII Didier Leschi.
Apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o ewakuację obwodu donieckiego może zapowiadać wzrost migracji. Spośród 200 tys. Ukraińców w regionie część zapewne przyjedzie do Francji - prognozuje Leschi.
- 13:29
Rosyjskie ministerstwo budownictwa, mieszkalnictwa i usług komunalnych opracowało plan odbudowy okupowanego Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy. Na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal ma powstać park lub miejsce wypoczynku - poinformował ukraiński wywiad wojskowy.
Jak wynika z dokumentu "Koncepcja planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mariupol", rosyjskie władze zamierzają "przeprowadzić pełną integrację Mariupola z (samozwańczą) Doniecką Republiką Ludową, z perspektywą (późniejszego) włączenia w skład Rosji". Kreml zakłada, że do 2025 roku liczba mieszkańców miasta zwiększy się do 200 tysięcy. Priorytetem na najbliższe lata ma być odbudowanie infrastruktury socjalnej i transportowej" - podano w komunikacie wywiadu opublikowanym na Facebooku.
Wywiad poinformował, że osobny rozdział poświęcono zagospodarowaniu terenu po zakładach metalurgicznych Azowstal - ostatnim punkcie ukraińskiego oporu w oblężonym mieście, bronionym od marca do maja.
Mariupol, zniszczony w wyniku bombardowań
- 13:09
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o pogłębiającym się kryzysie zdrowotnym w Ukrainie. Jako główne przyczyny tej sytuacji podała m.in. wyczerpanie personelu medycznego, który pracuje w warunkach intensywnych działań wojennych oraz zbliżającą się zimę.
Według informacji WHO przytoczonych przez agencję Reutera, w Ukrainie przeprowadzono dotychczas 434 ataki na obiekty służby zdrowia. Dla zobrazowania skali problemu organizacja podała, że na całym świecie w bieżącym roku było 615 tego typu ataków.
Heather Papowitz, koordynatorka WHO ds. kryzysowych w Ukrainie, oświadczyła, że służba zdrowia w tym kraju pod wieloma względami przywykła do pracy w warunkach ostrzału. Wyraziła też zaniepokojenie brakiem dostępu WHO do terytoriów, gdzie trwają walki oraz terenów okupowanych przez wojska rosyjskie.
- 12:57
Komisja Europejska przekazała, że z zadowoleniem przyjęła decyzję Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), wzywającą Rosję do natychmiastowego zaprzestania naruszeń przepisów międzynarodowego lotnictwa w celu zachowania bezpieczeństwa i ochrony ludności cywilnej.
Decyzja ICAO odnosi się do naruszenia suwerennej przestrzeni powietrznej Ukrainy w kontekście agresji prowadzonej przez Rosję oraz do świadomego i ciągłego naruszania kilku wymogów bezpieczeństwa w celu obejścia przez rząd rosyjski sankcji UE. - 12:54
58-letni obywatel Rosji zginął w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie Czuhujewa w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował w czwartek szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie. Są też zabici i ranni w innych miastach.
Wojska rosyjskie zaatakowały w sumie dziewięć obwodów kraju – podała agencja Ukrinform, powołując się na przedstawicieli władz lokalnych. - 12:28
Co najmniej osiem osób poniosło śmierć, a cztery zostały ranne w czwartek w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie przystanku komunikacji miejskiej w Torecku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Facebooku.
Jak podkreślił, wśród rannych jest troje dzieci. Obrażenia odniósł także duchowny z pobliskiej cerkwi, która w wyniku ostrzału została uszkodzona. Uszkodzone zostały również okoliczne budynki wielopiętrowe.
Kyryłenko poinformował, że do ataku doszło około godz. 11 (godz. 10 w Polsce). Według wstępnych ustaleń ostrzał był prowadzony z artylerii. - 12:25
Rosja nie może wygrać wojny na Ukrainie. Jeśli tak się stanie, Putin otrzyma potwierdzenie, że przemoc działa, a wówczas inne sąsiednie kraje mogą być następne - mówił w czwartek na wyspie Utoya sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
- 12:24
Rosja przygotowuje się do sfałszowania dowodów, aby obwinić siły ukraińskie o spowodowanie eksplozji w obozie jenieckim w Ołeniwce przed wizytą na miejscu tragedii dziennikarzy i przedstawicieli organizacji międzynarodowych - przekazała w czwartek agencja Associated Press za źródłami w amerykańskim wywiadzie.
Dane amerykańskiego wywiadu wykazały, że Rosjanie mogą podkładać odłamki pocisków z systemów rakietowych HIMARS na miejscu zdarzenia, aby dowieść, że do ataku została użyta broń dostarczona Ukrainie przez USA.Kolonia karna w Ołeniwce po rosyjskim ostrzale
- 11:06
Na ulicach okupowanego Mariupola nad Morzem Azowskim do tej pory na ulicach leżą w workach ciała zabitych cywilów, których okupacyjne władze nie zabierają – poinformował w czwartek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Oznajmił on, że na skrzyżowaniu dwóch ulic leżą dwa ciała cywilów w plastikowych workach. "Worki są rozrywane przez bezpańskie psy, które roznoszą ludzkie szczątki po okolicy" – napisał.
Według niego okupacyjne władze nie reagują na prośby mieszkańców o pochowanie ciał.Андрющенко Time
Маріуполь. На зараз. Реалії «покращення». ⚡️На перехресті вул. Ломізова та Азовстальської досі на вулиці лежать два трупи цивільних, запаковані в пластикові пакети. Пакети розривають бродячі собаки, розтаскуючи частини тіл по району. На звернення мешканців окупаційна влада відмовляється реагувати та проводити поховання, відповідаючи «кому треба хай той і поховає. ⚡️В новому моргу на базі лікарні №1 при пошуку місця поховання в братської могилі окупанти надають каталог фотографій трупів в кількості 3-4 тисячі фотографій. Фотографії зроблено в моргу на Метро на вулиці. Маріупольці кажуть, що близькі психично не витримують такий пошук. Більш того, самі окупанти завляють що в «каталозі смерті» не більш 20 відсотків від усіх, що пройшли через морг на Метро.👇
- 10:25
Po ataku ukraińskich sił na stację kolejową w Bryliwce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, w którym zginęło wielu żołnierzy wroga, rosyjscy okupanci nasilili w całym regionie represje ludności cywilnej - zaalarmował lojalny wobec Kijowa wiceszef chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań.
"W Bryliwce najeźdźcy spłonęli albo pozostali bez rąk i nóg. (Dlatego rosyjskie władze okupacyjne) zaczęły teraz terroryzować miejscową ludność i poszukiwać osób, które pomogły ustalić cel ataku. Działania filtracyjne (tj. szczegółowe rosyjskie kontrole - red.) obserwuje się w całym regionie. Polega to na tym, że agresorzy okrążają daną miejscowość i zabraniają ludziom wjazdu i wyjazdu. Chodzą po domach, nielegalnie wdzierają się do garaży, sprawdzają telefony i kieszenie zwykłych przechodniów" - napisał Chłań w środę wieczorem na Facebooku. - 9:53
Wolontariusze z Litwy przekazali Siłom Zbrojnym Ukrainy zaawansowany technologicznie sprzęt do walki z rosyjskimi samolotami bezzałogowymi – poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
Wiceszef sztabu gen. brygady Wołodymyr Kowal odebrał w środę od litewskich wolontariuszy systemy niszczenia dronów Sly Wiper, które wysyłając impuls elektromagnetyczny w kierunku drona, udaremniają jego misję.
Jak wyjaśnił podczas przekazania systemu attache obrony ambasady Litwy na Ukrainie Darius Adomaitis, na Litwie zebrano ponad 5 mln euro na zakup dla Ukrainy tureckiego drona Bayraktar TB2, ale ponieważ strona turecka zdecydowała się przekazać go za darmo, to prawie 2 mln euro ze zgromadzonych środków przeznaczono na zakup systemów walki z dronami. - 9:35
Od 2014 roku władze Rosji traktują mieszkańców okupowanego obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy jak obciążenie dla budżetu państwa. Kreml uważa, że te straty finansowe trzeba "odrobić", dlatego na wojnę muszą iść wszyscy mieszkańcy regionu, nawet górnicy - ocenił w czwartek lojalny wobec Kijowa szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.
- 9:04
Siły rosyjskie ustawiły reflektory radarowe w pobliżu uszkodzonych mostów w Chersoniu, aby ukryć je przed dalszym namierzaniem przez wojska ukraińskie przy użyciu przekazanego przez Zachód sprzętu - poinformowało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
"Ukraińskie jednostki rakietowe i artyleryjskie nadal celują w rosyjskie bastiony wojskowe, skupiska osobowe, bazy wsparcia logistycznego i składy amunicji. Z dużym prawdopodobieństwem wpłynie to na rosyjskie wojskowe zaopatrzenie logistyczne i wywrze presję na rosyjskie wojskowe elementy wsparcia bojowego" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
"W dniu 03 sierpnia 2022 r. pierwszy statek z ukraińskim zbożem dotarł do cieśniny Bosfor po przepłynięciu Morza Czarnego z Odessy. Jest niemal pewne, że sukces tego tranzytu spowoduje częstsze transporty w obu kierunkach. Wyeliminowanie zaległości spowodowanych blokadą trwającą od lutego 2022 roku pozostanie wyzwaniem logistycznym" - wskazano.
"Siły rosyjskie prawie na pewno ustawiły piramidalne reflektory radarowe w wodzie w pobliżu niedawno uszkodzonego mostu Antonowskiego i przy niedawno uszkodzonym pobliskim moście kolejowym, z których oba przekraczają Dniepr w Chersoniu na południu Ukrainy. Reflektory radarowe są prawdopodobnie wykorzystywane do ukrycia mostu przed rozpoznaniem przez radary z syntetyczną aperturą i ewentualnymi urządzeniami do naprowadzania pocisków. Podkreśla to zagrożenie, jakie Rosji odczuwa ze strony dostarczanych przez Zachód systemów o zwiększonym zasięgu i precyzji" - napisano również. - 8:34
Jednostki sił specjalnych armii białoruskiej otrzymały zadanie przeprowadzenia sprawdzianu gotowości bojowej – poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
Tymczasem siły rosyjskie ostrzeliwały z czołgów oraz artylerii około 30 miejscowości na południu Ukrainy, w tym okolice Mikołajowa i wsi Prybuzke w obwodzie mikołajowskim. Ponadto wojska rosyjskie prowadziły tam zwiad przy użyciu samolotów bezzałogowych.
Ostrzeliwane były liczne regiony Ukrainy. W obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju siły rosyjskie atakowały Charków i wiele innych miejscowości, w tym Dementijiwkę i Koroboczkyne. Ostrzeliwano też obwody czernihowski i sumski na północy i północnym wschodzie Ukrainy.
Na kierunku słowiańskim siły ukraińskie odparły rosyjską próbę natarcia w stronę osi Dowheńke-Bohorodyczne, a na kierunku kramatorskim w stronę osi Jaremiwka-Dołyna. Wojska ukraińskie zmusiły też siły rosyjskie do wycofania się z działań ofensywnych na kierunkach bachmuckim i awdijiwskim. - 7:58
Trzy osoby zginęły, a pięć zostało rannych w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował w środę szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.
Jedna osoba cywilna poniosła śmierć w Bachmucie, jedna w Marjince i jedna we wsi Szewczenko.
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w obwodzie donieckim zginęło 678 osób, a 1750 doznało obrażeń. Przy tym liczby te nie obejmują zabitych i rannych w Mariupolu i Wołnowasze.
- 7:10
Wojska rosyjskie najprawdopodobniej wykorzystują Zaporoską Elektrownię Atomową w Ukrainie do grania na lękach krajów Zachodu przed katastrofą jądrową – ocenił amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie. Według ISW Rosja najpewniej chce w ten sposób osłabić wsparcie wojskowe dla Ukrainy.
"Siły rosyjskie stacjonujące w elektrowni w ostatnich tygodniach atakowały ukraińskie pozycje w Nikopolu i innych miastach, umyślnie stawiając Ukrainę w trudnej sytuacji – albo siły ukraińskie odpowiedzą ogniem, co grozi międzynarodowym potępieniem i katastrofą nuklearną (i czego siły ukraińskie zapewne nie zrobią), albo siły ukraińskie pozwolą wojskom rosyjskim na dalsze ostrzeliwanie ukraińskich pozycji z 'bezpiecznej strefy' " – pisze ośrodek analityczny.Instytut jest również zdania, że Rosja zapewne będzie próbowała wykorzystać stosunki z Iranem, by otrzymać drony do wykorzystania w Ukrainie. Jak podkreśla ISW, rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos zapowiedziała w środę, że 9 sierpnia Rosja wystrzeli dla Iranu satelitę teledetekcyjnego. W zamian Kreml może zabiegać o irańskie drony i być może o inny sprzęt wojskowy.
Ponadto według ISW rosyjskie władze okupacyjne mogą zezwolić na głosowanie zarówno osobiście, jak i internetowo w planowanych pseudoreferendach dotyczących przynależności okupowanych terenów, co pozwoli Rosji sfałszować wynik głosowania. - 6:53
NATO może zrobić więcej, by pomóc Ukrainie bronić się przed rosyjską inwazją, bez ryzykowania otwartym konfliktem między Sojuszem a Rosją - przekonuje na łamach "Foreign Affairs" amerykański politolog Dan Altman. Zaznacza, że jednym z takich działań powinno być pozwolenie na to, by żołnierze sojuszniczych wojsk mogli dobrowolnie walczyć na Ukrainie.
Świat obserwuje, jak Ukraińcy walczą o swoje życie i wolność, wielu z nas czuje palącą potrzebę, by bardziej ich wspierać - pisze Altman, politolog z Georgia State University. Dla Zachodu przeszkodą w udzieleniu większej pomocy Ukrainie nie jest brak zasobów, sił i środków, ale strach przed sprowokowaniem szerszej, być może nuklearnej wojny z Rosją - zaznacza.
"Historia pokazuje, że NATO nierozważnie zaryzykowałoby wywołanie wojny tylko przez przekroczenie dwóch rosyjskich czerwonych linii: otwartego ataku na siły rosyjskie lub rozmieszczenie zorganizowanych jednostek bojowych pod flagą któregoś z członków Sojuszu na Ukrainie. Dopóki NATO powstrzyma się przed oczywistym przekroczeniem tych granic, może zrobić więcej, by pomóc Ukrainie przy akceptowalnym ryzyku wojny".
- 5:00
Instytut Studiów nad Wojną: Siły rosyjskie prawdopodobnie wykorzystują Zaporoską Elektrownię Jądrową w Enerhodarze do wzmagania na Zachodzie obaw przed katastrofą nuklearną w Ukrainie. Robią to w celu osłabienia chęci Zachodu do wspierania militarnego ukraińskiej kontrofensywy.
- 4:34
Jak poinformował w czwartek wydawany w Hongkongu dziennik "South China Morning Post" prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dąży do "bezpośrednich rozmów" z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, aby pomógł on zakończyć wojnę jego kraju z Rosją.
- 4:34
Zaaprobowanie przez Senat akcesji Finlandii i Szwecji do NATO, najważniejszego rozszerzenia Sojuszu od lat 90. ub. wieku, wykazuje zaangażowanie USA dla tego Sojuszu - powiedział prezydent USA Joe Biden.
- 4:34
- Wzywam wszystkie rządy do opodatkowania tych nadmiernych zysków i wykorzystania funduszy na wsparcie najbardziej bezbronnych ludzi w tych trudnych czasach – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
Zwrócił uwagę na niszczący wpływ wojny na Ukrainie na kryzys i konieczność jej zakończenia zgodnie z kartą ONZ i prawem międzynarodowym. Podkreślił jednak, że skutki tej wojny wykraczają daleko poza Ukrainę redukując dostęp do żywności, energii i zasobów finansowych.
- Grozi to kryzysem głodu dla najuboższych gospodarstw domowych i poważnymi cięciami dla ludzi o średnich dochodach. Już teraz widzimy znaki ostrzegawcze fali wstrząsów gospodarczych, społecznych i politycznych, które nie oszczędzą żadnego kraju – ocenił Guterres.
Sekretarz generalny ONZ postulował stworzenie energetycznego odpowiednika inicjatywy dotyczącej dostaw zbóż w regionie Morza Czarnego. - 4:34
Amerykański Senat niemal jednogłośnie zagłosował w środę za ratyfikacją protokołów akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Po podpisaniu ratyfikacji przez prezydenta Bidena, USA będą 22. krajem, który zatwierdzi rozszerzenie Sojuszu.
- 4:34
Krucha wolność może być chroniona jedynie przez wspólne działania i skuteczną globalną architekturę bezpieczeństwa - powiedział w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Jak relacjonuje agencja Ukrinform Zełenski zauważył, że w ostatnich dniach w serwisach informacyjnych i mediach społecznościwych pojawia się wiele doniesień o sytuacjach konfliktowych i zagrożeniach - na Bałkanach, wokół Tajwanu, a teraz, być może, dotyczyć będą sytuacji na Kaukazie.
- 4:34
Wolontariuszki szyją kamuflaż dla ukraińskich wojsk
Wolontariuszki szyją kamuflaż dla ukraińskich wojsk
Wolontariuszka szyje kamuflaż dla ukraińskich wojsk
- 4:33
Gdyby Rosja chciała zakończenia wojny w Ukrainie, nie koncentrowałaby swoich wojsk na południu naszego kraju - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Nazwał Rosję "numerem 1 wśród terrorystów".
- 4:32
W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie ostrzelały 30 miejscowości na Ukrainie, wskutek czego zginęło 16 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhenij Jenin. - Sytuacja jest najbardziej napięta w obwodzie donieckim. Ponadto intensywnie ostrzeliwane są obwody mikołajowski, charkowski, sumski, czernihowski i chersoński – dodał.
- 4:32
W obwodzie rówieńskim przygotowują plan ewakuacji ludności na wypadek, gdyby wojska rosyjskie ponownie próbowały zaatakować Ukrainę z terytorium Białorusi - powiedział w rozmowie z telewizją Suspilne Serhij Podolin, zastępca szefa obwodowej administracji.
- Nadal monitorujemy sytuację na granicy (ukraińsko-białoruskiej - red.) i wzmacniamy system ochrony ludności. W najgorszym przypadku mamy zatwierdzony plan ewakuacji ludności cywilnej - powiedział Podolin.
Autorka/Autor:asty, momo, tas/adso
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/rivnecouncil
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu