Ukraińskie media: atak na przeprawę pontonową Rosjan w okupowanym Chersoniu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już 187 dni. W poniedziałek wieczorem siły zbrojne Ukrainy zaatakowały zbudowaną przez Rosjan przeprawę pontonową pod mostem Antonowskim w okupowanym Chersoniu - poinformował portal Censor. Sztab generalny w Kijowie podał, że rosyjskie wojska próbowały poprawić pozycje taktyczne na pięciu kierunkach, jednak siły ukraińskie uniemożliwiły natarcie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:49

    Podczas ostatniej doby nasze oddziały atakując pozycje wojsk rosyjskich przy pomocy artylerii zniszczyły trzy magazyny amunicji, przeprawę przez Dniepr, 82 żołnierzy i 30 sztuk sprzętu - poinformowało w raporcie Dowództwo Operacyjne "Południe", donosi "Ukrinform".

    W poniedziałek ukraińskie wojsko przy pomocy artylerii zaatakowało 13 punktów rozlokowania rosyjskich okupantów w obwodzie chersońskim, w rejonach, berysławskim i kachowskim, w tym pozycje obrony powietrznej.

  • 3:48

    zef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział w poniedziałek wieczorem w wywiadzie dla Radia Swoboda, że szefowie spraw zagranicznych krajów UE na spotkaniu w Pradze w najbliższych dniach zatwierdzą działania mające na celu dalsze ograniczenie wizyt obywateli Rosji w Unii Europejskiej. Jest jednak mało prawdopodobne, że będzie to ich całkowity zakaz,dodał.

    Szef unijnej dyplomacji powiedział, że przy rozpatrywaniu wniosków o wydanie wiz obywatelom Rosji należy zwrócić większą uwagę na osobę wnioskodawcy. - Musimy działać bardziej selektywnie. Nie powinniśmy zakazywać wjazdu wszystkim Rosjanom – powiedział, przypominając, że od początku wojny w Ukrainie z Rosji wyjechało około 300 tys. osób.

    - Większość z nich to profesjonaliści, dobrze wykształceni ludzie, którzy nie chcą już zostać w Rosji. Nie chcą iść na front i nie popierają wojny. Nie chcą żyć pod reżimem Putina i wyjeżdżają. Myślę, że nie powinniśmy im zamykać drzwi - dodał.

  • 2:48

    Federacja Rosyjska kontynuuje negocjacje z Iranem w sprawie zakupu dronów bojowych, które mogą być użyte w wojnie z Ukrainą, powiedział podczas briefingu w poniedziałek John Kirby rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, informuje ukraiński portal ZN,UA.

    - Nie mamy nowych danych na temat irańskich dronów, ale ściśle je monitorujemy. Obecnie nie widać oznak braku chęci i zakończenia rosyjskich prób pozyskania irańskich dronów do wykorzystania w walkach z Ukrainą. Zaopatrzenie i dostawa są oczywiście wciąż przed nami – powiedział Kirby.

  • 22:44

    Z powodu wojny w Ukrainie może dojść do implozji Europy. Ukraina zasługuje na wszelkie wsparcie Francji, bo walczy o najważniejsze europejskie wartości. Zachód powinien słuchać Europy Wschodniej w sprawie Rosji – powiedział w Paryżu dziennikowi "Le Figaro" premier RP Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem Emmanuelem Macronem.

    - Dyskutowaliśmy o tle geopolitycznym rosyjskiej agresji na Ukrainie, jak ją najszybciej powstrzymać i zmusić rosyjskie wojska do wycofania się. Rozmawialiśmy także o pośrednich skutkach wojny, zwłaszcza o zakłóceniach na rynku energii i o inflacji. To są wyzwania dnia dzisiejszego, musimy na nie odpowiedzieć i znaleźć rozwiązania - przekazał premier Morawiecki.

  • 22:26

    Jeśli rosyjscy wojskowi chcą przeżyć, to nastała pora by uciekali - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odezwie do narodu.

    - Okupanci muszą wiedzieć: będziemy ich przeganiać do granicy, której linia się nie zmieniła. Jeśli rosyjscy wojskowi chcą przeżyć, pora, by uciekali - powiedział prezydent.

    Zwrócił się do rosyjskich wojskowych. - Jedźcie do domu. Jeśli boicie się wracać do swojego domu, w Rosji, oddawajcie się do niewoli.

  • 22:06

    W poniedziałek wieczorem siły zbrojne Ukrainy zaatakowały zbudowaną przez Rosjan przeprawę pontonową pod mostem Antonowskim w okupowanym Chersoniu - poinformował portal censor.net. Powołał się na informacje, pojawiające się na portalach społecznościowych.

    Ukraiński deputowany Ołeksij Honczarenko napisał na kanale Telegram o ataku na przeprawę pontonową, zamieszczając zdjęcie.

  • 21:44

    Ze względu na pomoc Ukrainie liczba pocisków do haubic 155 mm w zasobach sił USA spadła do "niekomfortowo niskiego" poziomu - podał dziennik "Wall Street Journal". Według źródeł gazety, amerykański przemysł nie jest obecnie w stanie produkować amunicji w odpowiednim tempie.

    Jak odnotowuje gazeta, USA zapowiedziały dotąd przekazanie Ukrainie 806 tys. pocisków 155 mm, podstawowego kalibru w systemach artyleryjskich NATO. Według cytowanego anonimowego przedstawiciela Pentagonu, sprawiło to, że poziom zasobów tej amunicji jest "niekomfortowo niski" i choć sytuacja nie jest jeszcze krytyczna, to "nie jest na poziomie, z którym chcielibyśmy iść do walki".

    Według sił lądowych USA, wojsko obecnie analizuje, jak kontynuować wsparcie Ukrainy, by równocześnie chronić własne zasoby. Zwróciło się też do Kongresu o dodatkowe 500 mln dolarów na zwiększenie produkcji amunicji.

  • 19:55

    Rosja powinna zgodzić się na demilitaryzację terenów wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, a sam obiekt powinien zostać poddany kontrolowanemu wyłączeniu - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu John Kirby. Jak dodał, byłaby to najbezpieczniejsza opcja.

    Kirby odniósł się do kwestii bezpieczeństwa okupowanej przez Rosję największej elektrowni jądrowej w Europie podczas poniedziałkowej wirtualnej konferencji prasowej.

    Jak stwierdził, USA z zadowoleniem przyjmują zapowiedzianą w tym dniu wizytę w elektrowni przedstawicieli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wraz z jej szefem Rafaelem Grossim.

  • 19:36

    Zmęczenie wojną to wielkie ryzyko dla całego świata - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas Forum Strategicznego w Bledzie w Słowenii, na którym wystąpił przez łącze wideo.

    Jak stwierdził, Rosja chce "zrealizować swoje autorytarne pragnienia poprzez sztuczne procesy: blokadę dostaw gazu, tranzytu, blokadę żeglugi na Morzu Czarnym".

    - Rosja stanowi problem strategiczny, który trzeba rozwiązać - podkreślił szef państwa.

    Odnosząc się do walki Ukraińców, Zełenski zaznaczył, że "walką o swoje życie nie można się zmęczyć".

  • 19:17

    Unia Europejska wyraża głębokie ubolewanie, że mimo wszelkich niestrudzonych wysiłków nie osiągnięto żadnego istotnego wyniku na 10. konferencji przeglądowej stron traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) z powodu niechęci Rosji do przystąpienia do konsensusu - napisał w oświadczeniu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

    Rosja zablokowała przyjęcie końcowego dokumentu konferencji przeglądowej ONZ w piątek. Stronami traktatu NPT jest 191 państw.

    Rosja nie chciała uznać poważnego zagrożenia radiacyjnego w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie. Według amerykańskiego Departamentu Stanu był to powód, dla którego zablokowała finalną wersję projektu dokumentu dotyczącego NPT.

    "UE uważa traktat za kamień węgielny światowego systemu nierozprzestrzeniania broni jądrowej, podstawę dążenia do rozbrojenia jądrowego i ważny element rozwoju zastosowań energii jądrowej do celów pokojowych. Uznajemy jego trwałą wartość i historyczne osiągnięcia w ograniczaniu proliferacji broni jądrowej, ułatwianiu współpracy w zakresie energii jądrowej w celach pokojowych oraz w znacznym zmniejszeniu zapasów broni jądrowej w poprzednich dziesięcioleciach" - napisał Borrell w oświadczeniu.

  • 19:08

    Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która zmierza do kontrolowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy, przybędzie do Kijowa w poniedziałek - poinformował rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.

    Delegacja składająca się z 14 ekspertów już wyruszyła z Wiednia i jeszcze w poniedziałek ma przybyć do Kijowa - przekazał Nikołenko. Misja ma rozpocząć pracę na elektrowni w najbliższych dniach - dodał.

    "Stanowisko Ukrainy jest jasne: okupacja Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej ze strony rosyjskich wojsk i zwiezienie na jej teren dużej liczby sprzętu wojskowego i amunicji - co narusza wszelkie międzynarodowe zasady - naraża elektrownię atomową na ekstremalne niebezpieczeństwo, w tym sprowokowanie incydentu nuklearnego" - podkreślił rzecznik MSZ w Kijowie.

  • 18:55

    Sztab generalny w Kijowie poinformował w poniedziałkowym sprawozdaniu, że rosyjskie wojska próbują poprawić pozycje taktyczne na pięciu kierunkach, w tym kramatorskim i bachmuckim, jednak siły ukraińskie uniemożliwiają natarcie.

    Sytuacja na kierunkach wołyńskim i poleskim się nie zmieniła. Utrzymuje się groźba nalotów rakietowych i powietrznych z terytorium Białorusi - podał sztab.

  • 18:14

    Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas Forum Strategicznego w Bledzie w Słowenii powiedziała, że jeśli kraje europejskie mają zachować podstawowe zasady, takie jak samostanowienie i nienaruszalność granic, to "Putin nie może wygrać wojny" w Ukrainie.

    - Musi ją wygrać Ukraina, to oczywiste - zaznaczyła von der Leyen. Zapewniła, że Unia będzie wspierała Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, również po to, żeby podtrzymać i zachować europejskie wartości. Jak wskazała, ten wysiłek musi iść w parze z nowym europejskim myśleniem strategicznym.

    - Musimy zneutralizować zdolność szantażu Rosji i wzmocnić własne możliwości działania - oświadczyła. Przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła, że oznacza to przede wszystkim koniec uzależnienia od "brudnych" rosyjskich paliw kopalnych.

  • 17:12

    Dwie osoby zginęły, a 11 zostało rannych w rosyjskim ostrzale Mikołajowa na południu Ukrainy - przekazał szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

    Wcześniej lokalne władze informowały o silnych ostrzałach centrum miasta i domów mieszkalnych.

    Mer Ołeksandr Sienkewycz przekazał, że rosyjskie siły trafiły też w placówki oświatowe.

  • 17:06

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, w czasie przemówienia on line na konferencji energetycznej w Stavanger w Norwegii, oskarżył Rosję o terroryzm gospodarczy, polegający na uniemożliwieniu krajom europejskim gromadzenia gazu przed sezonem zimowym.

    - Nie po raz pierwszy niezależność Europy od Rosji, w szczególności w energetyce, ma zasadnicze znaczenie dla wszystkich Europejczyków. A razem z Ukrainą Europa jest w stanie zrobić znacznie więcej niż z Rosją. Nie chcemy oglądać się za siebie i powtarzać, kto nas nie słyszał. Ale Ukraina chce, żebyśmy wszyscy nie stracili możliwości, jakie mamy w tym historycznym momencie - powiedział Zełenski.

    Według niego Ukraina może stać się jednym z gwarantów bezpieczeństwa energetycznego kontynentu europejskiego i wezwał do inwestycji w ukraiński przemysł gazowy.

    - Ukraina może stać się jednym z gwarantów bezpieczeństwa energetycznego kontynentu europejskiego - przekonywał Zełenski. - Razem z Ukrainą będziecie mogli ponownie zapobiec kryzysom cenowym. Posiadamy unikalny system magazynowania gazu w pobliżu granicy UE o pojemności ponad 30 mld metrów sześciennych - dodał.

    Prezydent podkreślił również, że Ukraina posiada znaczne zasoby gazu ziemnego i wezwał inwestorów do udziału w zagospodarowaniu złóż i wydobycia.

  • 16:28

    Nie wykluczamy, że Łotwa będzie mierzyć się z naciskiem ze strony Rosji, ale nie sądzimy, że wtargnie ona do naszego kraju - oświadczył łotewski minister obrony Artis Pabriks, cytowany przez agencję LETA.

    - Zasadnicze stanowisko narodowych sił zbrojnych i ministerstwa obrony polega na tym, że nie możemy wykluczać napaści agresywnego kraju. Przygotowujemy się do różnego rodzaju elementów zaskoczenia, by je powstrzymywać - powiedział minister.

    Odniósł się w ten sposób do słów doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - Ołeksija Arestowycza, który wyraził pogląd, że Łotwa ma zacząć żyć z myślą, że wojna na pewno będzie i tylko w ten sposób można przygotować siły zbrojne zdolne do walki.

    Pabriks ocenił, że "nie należy wpadać w panikę" przez tę wypowiedź. Doradca prezydenta Ukrainy "ostrzega nas przed tym, czym jest Rosja i zdajemy sobie sprawę, czym jest Rosja, że w najbliższych latach będzie agresywna" - kontynuował łotewski minister. - Jesteśmy gotowi i nie trzeba się tego obawiać - zapewnił.

  • 16:16

    Postawa wobec wojny Rosji to prawdziwy test, by pokazać, że faktycznie cenimy sobie wartości demokratyczne - powiedział w Paryżu premier Mateusz Morawiecki.

    Szef polskiego rządu uczestniczył w konferencji Stowarzyszenia Francuskich Pracodawców MEDEF.

    Premier w swym wystąpieniu przekonywał, że kraje UE muszą "stawiać czoła wszystkim wyzwaniom współczesności razem". - Po pierwsze - pandemia, później kryzys gospodarczy, później brutalna wojna, w której Rosja chce zmiażdżyć Ukrainę. A teraz ryzyko kryzysu energetycznego i żywnościowego pojawia się na horyzoncie. Oto czterech jeźdźców Apokalipsy naszych czasów - wyliczał.

    - Jeśli chcemy pójść do przodu, musimy zmienić paradygmat działania - oświadczył Morawiecki. - Albo będziemy współpracować jako Europa i rozwiniemy żagle, albo zmienimy się w statek widmo. Zbyt długo niska cena gazu rosyjskiego była ważną wartością dla wielu państw. Nie dla Francji, ale dla wielu naszych sąsiadów - zaznaczył Morawiecki.

  • 15:49

    Kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał Ukrainie partię nowoczesnego uzbrojenia i wsparcie w budowie własnej obrony powietrznej - podała agencja Ukrinform. Scholz deklarację tę złożył podczas przemówienia na Uniwersytecie Karola w Pradze.

    Szef niemieckiego rządu powiedział, że "w najbliższych tygodniach i miesiącach Ukraina otrzyma (z Niemiec) nową, bardzo nowoczesną broń, w tym: sprzęt obrony powietrznej, systemy radarowe i drony rozpoznawcze. Wartość najnowszego pakietu pomocy wojskowej z Niemiec przekracza 600 mln euro.

    Według Scholza partnerzy Ukrainy powinni opracować system skoordynowanego działania na rzecz pomocy Kijowowi, a idea ta jest już propagowana przez Niemcy i Holandię wśród państw europejskich.

    - Niemcy mogłyby priorytetowo potraktować wsparcie rozwoju obrony przeciwlotniczej i artylerii sił zbrojnych Ukrainy. Musimy szybko opracować taki system skoordynowanego wsparcia, aby był niezawodny i co najważniejsze, działał tak długo, jak to będzie konieczne – powiedział kanclerz.

  • 15:27

    Francja obarczyła Rosję "całkowitą odpowiedzialnością" za piątkową blokadę przyjęcia wspólnej deklaracji ONZ w sprawie traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

    "Mimo intensywnych konsultacji konferencja ONZ nie mogła doprowadzić do przyjęcia dokumentu końcowego. Całą odpowiedzialność za blokadę ponosi jedno państwo - Rosja, która nie chciała, aby sytuacja ukraińskich instalacji atomowych została wymieniona przez państwa-strony NPT" – napisał w komunikacie Pałac Elizejski.

    "Ubolewa nad tym prezydent Emmanuel Macron" - dodano w komunikacie.

    Poinformowano również, że prezydent "z zadowoleniem przyjmuje fakt, że Francja złożyła przy tej okazji, w imieniu 55 państw i Unii Europejskiej, stanowczą deklarację, która przypomina o poparciu dla prawowitych i suwerennych władz Ukrainy oraz potępia stanowisko Rosji".

  • 15:22

    W mieście Mikołajów i okupowanym przez wojska rosyjskie Chersoniu słychać potężne wybuchy - podał portal Ukraińska Prawda.

    Tamtejsze władze apelują do mieszkańców, by pozostali w schronach.

    Szef obwodu mikołajowskiego Witalij Kim poinformował, że Rosjanie ostrzeliwują centrum Mikołajowa i domy mieszkalne. Zginął przechodzień i ludzie, którzy przebywali w domach.

  • 15:16

    Ukraińska armia apeluje do mieszkańców obwodu chersońskiego o ewakuowanie się albo przebywanie w schronach w związku z "dynamicznie zmieniającą się sytuacją" - podała agencja Ukrinform.

    - Bardzo prosimy ludność cywilną, aby znalazła schrony i przeczekała - jeśli nie było albo nie ma możliwości ewakuacji z miast, w których mogą być aktywne działania bojowe. Rozwój wydarzeń jest dosyć silny, sytuacja zmienia się dynamicznie - powiedziała rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

    Wcześniej w poniedziałek Humeniuk poinformowała, że siły zbrojne Ukrainy rozpoczęły ofensywę w okupowanym przez Rosjan obwodzie chersońskim.

  • 14:29

    Podczas wykładu na Uniwersytecie Karola w Pradze kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że Niemcy będą wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne. W wygłoszonym w poniedziałek wykładzie dotyczącym przyszłości Europy kanclerz opowiedział się za odejściem od prawa weta i konsekwentnym przestrzeganiem zasad państwa prawa.

  • 14:00

    Musajew "brał udział w zajęciu wsi Mykułycze w szeregach rosyjskich wojsk okupacyjnych". On jako dowódca oddziału i jego podwładni "w okrutny sposób rozstrzeliwali ludzi pod pretekstem współpracy cywilów z siłami zbrojnymi Ukrainy" - głosi komunikat SBU.

    Podano w nim, że przeciwko Musajewowi zgromadzono dowody i jest on podejrzany o "złamanie praw i zwyczajów wojny w połączeniu z umyślnym zabójstwem". W komunikacie opublikowanym na serwisie Telegram nie poinformowano, gdzie teraz znajduje się Musajew.

  • 13:59

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła w poniedziałek, że ustaliła tożsamość dowódcy jednostki rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii), który miał brać udział w zabójstwie pięciu cywilów w okolicach Buczy pod Kijowem.

    Według SBU wojskowym tym jest Iznaur Musajew, dowódca grupy wchodzącej w skład oddziału szybkiego reagowania Achmat, ze struktur Rosgwardii w Republice Czeczenii na rosyjskim Kaukazie Północnym.

  • 13:44

    "Bez wsparcia finansowego zabraknie nam gazu, a to będzie oznaczać, że mamy naprawdę wysokie ryzyko awarii systemu energetycznego" - powiedział prezes ukraińskiego państwowego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko. Wyjaśnił, że w marcu Naftohaz wsparł niektóre ukraińskie firmy energetyczne gazem, gdy dostawy węgla zostały wstrzymane wskutek wojny. "(W przeciwnym razie) nie byłoby energii elektrycznej" - mówił.

  • 13:43

    Ukraińców prawdopodobnie czeka najchłodniejsza zima od dziesięcioleci, bo wskutek niewystarczającej ilości gazu sezon grzewczy zacznie się później, a skończy wcześniej - ostrzegł w poniedziałek prezes ukraińskiego państwowego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko.

    W rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Guardian" Witrenko wyjaśnił, że to o ile skrócony zostanie sezon grzewczy, zależy od tego, czy sojusznicy Ukrainy dadzą jej niezbędne środki na import 4 miliardów metrów sześciennych gazu, a także czy nie wystąpią jakieś nieprzewidywane zdarzenia jak zniszczenie przez Rosję infrastruktury gazowej lub dalsze zmniejszenie dostaw gazu do Europy.

  • 13:40

    Zgrupowanie "Kachowka" podało, że pułk należący do wojsk tzw. Donieckiej Republiki Ludowej opuścił swoje pozycje, a żołnierze rosyjskich sił powietrznodesantowych "uciekli z pola walki".

    Rozmówca Ukrainskiej Prawdy w Siłach Zbrojnych Ukrainy zastrzegł, że choć na niektórych odcinkach przerwano pierwszą linię obrony Rosjan, to "zbyt wcześnie jest, by mówić o czymś konkretnym, bo front jest wielki".

  • 13:39

    Siły ukraińskie przerwały pierwszą linię obrony wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - podał w poniedziałek portal Ukrainska Prawda powołując się na zgrupowanie operacyjne "Kachowka" i źródła w siłach zbrojnych Ukrainy.

  • 13:37

    "Dzisiaj rozpoczęliśmy działania ofensywne na różnych kierunkach, w tym w rejonie Chersonia" – przekazała rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk, którą zacytował ukraiński nadawca Suspilne. Agencja Reutera poinformowała, że Humeniuk potwierdziła później te informacje na briefingu.

    Obwód chersoński, przylegający do anektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu, był jedynym ukraińskim obwodem w całości zajętym przez wojska rosyjskie po rozpoczęciu 24 lutego inwazji na Ukrainę.

  • 13:20

    Dowództwo Południe sił zbrojnych Ukrainy poinformowało o rozpoczęciu ofensywy na południowym froncie. Wezwało cywilów z obszarów zagrożonych walkami do ewakuacji - podała agencja Reutera.

  • 12:31

    Wszystkie przeprawy drogowe na rzece Dniepr w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, czyli mosty samochodowy i kolejowy pod Chersoniem oraz most w Nowej Kachowce, zostały zniszczone. Rosyjskim okupantom pozostają tylko przeprawy piesze - powiadomiło ukraińskie zgrupowanie wojsk "Kachowka".

  • 12:29

    Inspekcja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy rozpocznie się w najbliższą środę i potrwa do soboty - podał amerykański dziennik "Wall Street Journal", powołując się na dokumenty ukraińskiego rządu.

  • 12:28

    Ukraińcy z powodzeniem stosują niekonwencjonalne i innowacyjne metody walki obronnej, opracowane przez siły specjalne USA dla państw europejskich na wypadek ataku silniejszej militarnie Rosji – podała stacja CNN, cytując urzędników i ekspertów.

  • 11:46

    Premier Szwecji Magdalena Andersson ogłosiła kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 1 miliarda koron (ok. 94 mln euro), z czego 500 mln (ok. 47 mln euro) ma zostać przeznaczone na wsparcie wojskowe.

  • 11:43

    Około jednej trzeciej areału ziem uprawnych na Ukrainie zanieczyszczono lub zniszczono w wyniku wojny z Rosją. Rekultywacja tych obszarów może potrwać nawet kilkaset lat - ocenili eksperci ukraińskiej organizacji ekologicznej Ekodija, cytowani przez portal obozrevatel.com.

  • 11:42

    Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej powinna zostać tam na stałe, ponieważ jednorazowy przyjazd nic nie zmieni – powiedział PAP pracownik tej elektrowni, który uciekł na tereny kontrolowane przez Ukrainę.

  • 11:39

    Z zadowoleniem przyjmujemy informację o wyruszeniu misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - napisano komunikacie grupy dyrektorów ds. nieproliferacji w ramach G7.

  • 10:39

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że skierowała do sądu sprawę karną przeciwko dyrektorowi propagandowego rosyjskiego kanału telewizyjnego RT Antonowi Kuzniecowowi-Krasowskiemu za wezwania do ludobójstwa wobec Ukraińców.

  • 9:57

    Perfidne, powtarzające się ostrzały okupowanego przez Rosjan Enerhodaru na południu Ukrainy to celowo zorganizowany krwawy spektakl, który służy zastraszeniu mieszkańców i ukryciu "nuklearnych" zbrodni Kremla - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

    "Barbarzyńcy nie mają nic przeciwko zabijaniu w imię obrazków na użytek propagandy" - napisał Podolak na Twitterze, dodając, że wróg zamierza oskarżyć o ostrzał stronę ukraińską.

  • 9:13

  • 8:23

    Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 5,886 miliona osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 4,068 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. W niedzielę z Ukrainy przyjechało 25,1 tys. osób, a na Ukrainę wyjechało z Polski 36,6 tys. osób.

  • 8:13

    Rosyjskie władze okupacyjne Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, chcą jak najszybciej odbudować zniszczony teatr dramatyczny, aby ukryć popełnioną tam zbrodnię wojenną. Najeźdźcy podkreślają, że jest to obiekt o rzekomej "wartości historycznej" - poinformował proukraiński doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

  • 8:02

    Co najmniej osiem osób zginęło w niedzielę w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy. Siedmiu ludzi zostało rannych – poinformował na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.

  • 7:36

    W miejscowości Zalizny Port w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zabito kolaboranta, byłego deputowanego do parlamentu Ołeksija Kowalowa - powiadomiła gazeta internetowa Ukrainska Prawda za lojalnymi wobec Kijowa regionalnymi władzami.

  • 7:18

    Rosja zaczęła stosować metody podobne do tych używanych przez Iran, by zmanipulować wyniki misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  • 6:48

    Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) jest w drodze do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i przybędzie na miejsce w tym tygodniu - poinformował na Twitterze szef Agencji Rafael Grossi, który stoi na czele misji.

    Grossi podkreślił, że konieczna jest ochrona bezpieczeństwa "największego obiektu nuklearnego w Europie", który jest okupowany przez wojska rosyjskie.

  • 4:16

    Szef unijnej dyplomacji jest przeciwny wprowadzeniu całkowitego zakazu wydawania wiz unijnych obywatelom rosyjskim. "To nie jest dobra propozycja" - powiedział w niedzielę wieczorem Josep Borrell w wywiadzie dla austriackiej telewizji publicznej ORF.

  • 4:12

    Jak informuje agencja Ukrinform, Rosjanie kontynuują budowę tymczasowej przeprawy niedaleko mostu w Chersoniu.

  • 4:07

    Rosja nie chciała uznać poważnego zagrożenia radiacyjnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie; według Departamentu Stanu był to powód, dla którego zablokowała finalną wersję projektu dokumentu dotyczącego traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

  • 3:47

    Wojska rosyjskie przeprowadziły w niedzielę wieczorem cztery uderzenia rakietowe na obiekt wojskowy w Sarnach w obwodzie rówieńskim, ofiar wśród ludzi nie ma – powiadomił szef władz tego obwodu na zachodzie Ukrainy Witalij Kowal.

  • 3:16

    W wyniku ostrzału przez wojska rosyjskie w Nikopolu w niedzielę zginęła kobieta, a dwie osoby są ranne – powiadomiły władze lokalne. Rosjanie ponownie zaatakowali rakietami Charków – na razie wiadomo o zburzeniu budynku w centrum miasta.

  • 2:45

  • 2:05

    Dumny i słynny ukraiński Donieck jest poniżony przez rosyjską okupację, jest rozgrabiony - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielnym wystąpieniu.

    - Rosja przyniosła tam to, co najstraszniejsze: absolutne lekceważenie wartości wszelkiego życia, całkowity brak szacunku do wszystkich; okupanci przynieśli degradację i zabitych. I wierzą, że są tam na zawsze - powiedział szef państwa w wieczornej odezwie do narodu.

    "Ale są tam tymczasowo. Ukraina na pewno powróci" na wszystkie okupowane terytoria - zapewnił.

    Zelenskiy / Official

    Щороку в останні вихідні літа в нашій державі відзначалися два свята – День міста Донецька і День шахтаря. У 14-му році через окупантів усе змінилося для Донецька. А цьогоріч усій Україні не до свят. Але ми не забули й не забудемо про жодне своє місто й про жодну свою людину. Донецьк завжди був одним із найбагатших і найсильніших міст України. Шахтарська праця завжди була однією з найповажніших професій. Зараз Донбас майже зруйнований російськими ударами, спустошений. Гордий і славний український Донецьк принижений російською окупацією, пограбований. Але Україна повернеться. Обов’язково. Гідність людям Донбасу повернеться. Можливість жити повернеться. Можливість жити у безпеці й щасливо. Саме це символізуватиме наш український прапор, коли ми встановимо його в Донецьку, у Горлівці, у Маріуполі, у всіх містах Донбасу та Приазов’я, в усіх районах, які перебувають під російською окупацією: на Харківщині, на Запоріжжі, на Херсонщині. І обов’язково – в Криму. Україна все пам’ятає.

Autorka/Autor:pqv, pp,js,tas//now, adso

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: t.me/oleksiihoncharenko

Tagi:
Raporty: