Przetasowania na szczytach ukraińskich służb. Zełenski zwolnił dwóch szefów SBU

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 173 dni. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwolnił szefów struktur Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w obwodach kijowskim i tarnopolskim, a także skierował dotychczasowego szefa SBU w obwodzie lwowskim do kierowania strukturami SBU w Kijowie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:03

    Stolica Mołdawii, Kiszyniów, stała się w poniedziałek celem dziewięciu fałszywych alarmów bombowych. Dotyczyły one m.in. szpitali, centrów handlowych oraz głównego lotniska kraju.

    "W ostatnim czasie w Kiszyniowie drastycznie wzrosła liczba fałszywych alarmów bombowych" - zauważył stołeczny portal Stiri, wskazując, że przybyło ich wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę.

    Na początku sierpnia premier Natalia Gavrilita ujawniła, że z raportu policji Mołdawii wynika, że fałszywe alarmy bombowe przeprowadzane są przez osoby znajdujące się na terytorium Rosji oraz Białorusi. Dodała, że kierowany przez nią gabinet zgłosił się już do władz tych państw prosząc o podjęcie walki z procederem utrudniającym funkcjonowanie mołdawskich instytucji.

  • 0:03

    Nowa Zelandia jest kolejnym krajem, który dołączył do kierowanego przez Wielką Brytanię programu szkoleń ukraińskich żołnierzy na brytyjskich poligonach - przekazało w poniedziałek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Jestem niezwykle zadowolony, że Nowa Zelandia rozszerzyła swoje wsparcie dla kierowanego przez Wielką Brytanię szkolenia ukraińskich sił zbrojnych. Nowozelandzka pomoc, podobnie jak innych naszych zagranicznych partnerów, zapewni kluczowe doświadczenie i umiejętności dzielnym mężczyznom i kobietom z Ukrainy walczącym o swój kraj" - oświadczył brytyjski minister obrony Ben Wallace.

  • 23:19

    Świat przegra z terroryzmem i ulegnie nuklearnemu szantażowi, jeśli nie podejmie żadnych działań w sprawie okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - powiedział w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym nagraniu wideo.

    W czwartek ukraiński koncern państwowy Enerhoatom przekazał, że siły rosyjskie przeprowadziły kolejny ostrzał kontrolowanej przez siebie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i terytorium w pobliżu tego obiektu. Enerhoatom określił działania wojsk rosyjskich jako prowokację. Rosjanie oskarżyli o ostrzał Ukraińców. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał tego samego dnia do zakończenia działań militarnych wokół elektrowni.

  • 21:39

    Na lotnisku Ziabrowka w obwodzie homelskim Białorusi skoncentrowano dużą liczbę rosyjskich systemów rakietowych, co może świadczyć o przygotowaniach do ataku na Ukrainę – ocenili blogerzy z projektu Biełaruski Hajun, monitorujący ruchy wojsk i uzbrojenia na terytorium Białorusi.

  • 21:23

    W uzdrowisku Darków-Zdrój na Zaolziu rozpoczęli leczenie dwaj ukraińscy żołnierze, którzy zostali ranni na wojnie z Rosją - poinformowała placówka medyczna. To pierwsi tacy pacjenci w Czechach, w najbliższych dniach ma przyjechać kolejnych pięciu.

  • 21:22

    Organizacja Narodów Zjednoczonych posiada możliwości logistyczne i środki bezpieczeństwa potrzebne, aby wesprzeć przyjazd inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, jeśli tylko Rosja i Ukraina wyrażą na to zgodę - powiedział w poniedziałek rzecznik ONZ Stephane Dujarric. Słowa Dujarrica padły w odpowiedzi na oskarżenia ze strony władz Rosji, że ONZ zablokowała wizytę przedstawicieli MAEA w największej elektrowni atomowej w Europie, którą w marcu opanowały wojska rosyjskie. "Sekretariat ONZ nie ma uprawnień do blokowania lub odwoływania jakichkolwiek działań MAEA" - podkreślił rzecznik Organizacji.

  • 21:21

    Siły rosyjskie 73 razy częściej atakowały w Ukrainie obiekty cywilne niż wojskowe – oświadczył na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. "Statystyka jest nieubłagana. Od rozpoczęcia agresji na pełną skalę Rosja przeprowadziła 22 tysiące ataków na obiekty cywilne. I tylko 300 ataków na wojskowe. To 73 razy mniej" – napisał.

  • 17:58

    Kobieta poniosła śmierć, a jej syn został ciężko ranny w poniedziałek, gdy ich samochód wjechał na minę we wsi Herojske w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformowała szefowa władz hromady (gminy) czułakiwskiej Ołeksandra Musijenka.

  • 17:56

    Sytuacja na Moru Czarnym jest na razie spokojna, a korytarze dla statków ze zbożem działają – oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu w Kijowie.

    Humeniuk podkreśliła przy tym, że zagrożenie nie zniknęło, gdyż na Morzu Czarnym przebywają okręty floty rosyjskiej – trzy jednostki wyposażone łącznie w 24 rakiety manewrujące Kalibr.

  • 17:55

    Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przedłużyła w poniedziałek stan wojenny oraz powszechną mobilizację w kraju na kolejnych 90 dni, czyli do 21 listopada – poinformowali deputowani Ołeksij Honczarenko i Jarosław Żelezniak w mediach społecznościowych.

    Stan wojenny został wprowadzony w Ukrainie 24 lutego, czyli w dzień wtargnięcia wojsk rosyjskich na terytorium kraju. Był on od tego czasu kilkakrotnie przedłużany.

  • 15:06

    Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w poniedziałek w wyniku rosyjskiego ostrzału dzielnicy mieszkaniowej Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował szef wydziału śledczego policji obwodu charkowskiego Serhij Bołwinow.

    Początkowo informowano o pięciorgu rannych, ale jednej z dwóch osób w ciężkim stanie nie udało się uratować.

    Bołwinow podał, że ostrzał prowadzono z wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej Grad kalibru 122 mm. Zaznaczył, że ostrzał z takiej wyrzutni dzielnicy mieszkalnej to terroryzm.

  • 13:44

    Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz powiedział w poniedziałek Polskiej Agencji Prasowej, że w obecnej chwili nie jest w stanie podać przybliżonego lub bardziej konkretnego terminu ewentualnej wizyty papieża Franciszka w jego kraju. Podkreślił, że najłatwiejsza droga do Kijowa prowadzi przez Polskę.

  • 12:00

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwolnił szefów struktur Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodach kijowskim i tarnopolskim, a także skierował dotychczasowego szefa SBU w obwodzie lwowskim do kierowania strukturami SBU w Kijowie.

    Zgodnie z dekretem, o którym informuje w poniedziałek agencja Ukrinform, ze stanowiska szefa SBU w obwodzie lwowskim odchodzi Artem Bondarenko. Został on mianowany szefem SBU w Kijowie i obwodzie kijowskim. Zastąpi na tym stanowisku dotychczasowego szefa stołecznych służb Serhija Zajca. W obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy zdymisjonowany został dotychczasowy szef regionalnych struktur SBU Jurij Borejczuk.

    Przetasowania w służbach rozpoczęły się w połowie lipca br., gdy Zełenski zwolnił szefa SBU Iwana Bakanowa. Według mediów Bakanow był obwiniany za błędy, które doprowadziły m.in. do zajęcia przez wojska rosyjskie Chersonia na południu kraju.

    Obwody lwowski i tarnopolski leżą na zachodniej Ukrainie, poza terenami okupowanymi. Rosjanie w trakcie inwazji, rozpoczętej 24 lutego, przez kilka tygodni okupowali niektóre miejscowości w obwodzie kijowskim, bezskutecznie atakując stolicę Ukrainy.

  • 11:58

    Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszym raporcie, że wojska rosyjskie i oddziały prorosyjskich separatystów tworzą obecnie na Ukrainie sześć zgrupowań, a skład każdej z tych grup jest niejednorodny.

    Pierwsza grupa koncentruje się naokoło Charkowa i na północnym wschodzie obwodu charkowskiego. Druga rozlokowana jest wzdłuż linii łączącej Izium (w obwodzie charkowskim) i Słowiańsk (w obwodzie donieckim). Kolejna znajduje się w rejonie Siwierska i Lisiczańska w obwodzie donieckim. Czwarta grupa operuje pod atakowanym Bachmutem, piąta - koło Awdijiwki i Doniecka. Szósta, ostatnia grupa znajduje się na południu Ukrainy - wskazano w raporcie, opublikowanym w niedzielę wieczorem (czasu lokalnego).

    W opinii ISW taki rozkład sił świadczy, że dla Rosji priorytet stanowi teraz ofensywa wokół Bachmutu i być może w kierunku Siwerska. Wysoka koncentracja batalionów ochotniczych wokół Iziumu i Słowiańska świadczy o tym, że rejon ten nie jest obecnie w centrum uwagi. Podatny będzie też na kontrataki ukraińskie.

    Na południu zaś "zbiorowiska sił w obwodzie chersońskim i wokół niego mogą stworzyć poważne wyzwania dla rosyjskiego dowództwa, zwłaszcza jeśli naciskać tu będzie kontrofensywa sił ukraińskich" - ocenia amerykański think tank.

  • 10:15

    Trzech mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło a 13 zostało rannych w rosyjskich ostrzałach w ciągu ostatniej doby - poinformował w poniedziałek szef regionalnej administracji Pawło Kyryłenko.

  • 9:37

    Rosja prawdopodobnie jest na zaawansowanym etapie planowania referendum w tzw. Donieckiej Republice Ludowej, ale nie jest jasne, czy decyzja o jego przeprowadzeniu już zapadła - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

    "11 sierpnia 2022 roku rosyjskie media podały, że Dienis Puszylin, szef tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), powiedział, że termin referendum w sprawie przyłączenia DRL do Rosji zostanie ogłoszony po 'całkowitym wyzwoleniu' DRL. Wcześniej, w czerwcu 2022 roku, dziennikarze śledczy opublikowali dowody na strategię planowania przez DRL takiego referendum i zapewnienia, że co najmniej 70 procent głosów będzie za przyłączeniem do Rosji" - czytami w raporcie brytyjskiego resortu.

    "Prawdopodobnie Rosja jest na zaawansowanym etapie planowania przeprowadzenia referendum, choć nie jest jasne, czy ostateczna decyzja o przeprowadzeniu głosowania została już podjęta. Kreml prawdopodobnie uzna dotychczasowe fiasko wojska w zajęciu całości obwodu donieckiego za komplikację w realizacji swoich maksymalistycznych celów na Ukrainie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  • 9:36

    Sztab rosyjskiej firmy najemniczej nazywanej grupą Wagnera został zniszczony w ostrzale ukraińskim w mieście Popasna w obwodzie ługańskim - poinformował w poniedziałek szef ukraińskiej administracji obwodu Serhij Hajdaj.

  • 7:44

    Armia ukraińska oparła ataki wojsk rosyjskich w Donbasie na kierunku Bachmutu, Awdijiwki i Słowiańska - poinformował Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy w komunikacie w poniedziałek rano.

    "Na kierunku Słowiańska wróg prowadził ostrzały z artylerii różnych typów niedaleko miejscowości: Wełyka Komyszuwacha, Wrażiwka, Załyman, Wirnopilla, Mazaniwka i Bohorodyczne. Prowadził działania szturmowe na kierunku Tychocke-Dołyna, ale bez powodzenia i wycofał się ze stratami" - głosi komunikat sztabu.

    Na kierunku atakowanego od tygodni Bachmutu Rosjanie ostrzeliwali rejony miejscowości: Toreck, Bachmutske, Biłohoriwka Kurdjumiwka, Wasyliwka, Zajcewe i Zalizne, z użyciem artylerii i czołgów. Działania ofensywne podjęli w kierunku Sołedaru i Kodemy, po czym w obliczu niepowodzenia wycofali się.

    W komunikacie sztab informuje o ostrzałach rosyjskich wokół kilku miejscowości w rejonie Awdijiwki. Koło Krasnohoriwki Rosjanie przeprowadzili atak lotniczy. Sztab zapewnił, że na tym odcinku frontu niepowodzeniem zakończył się szturm rosyjski w kierunku miejscowości Pisky i Perwomajske.

  • 5:37

    Sześć kolejnych statków otrzymało pozwolenie na transport zboża z ukraińskich portów - poinformował w poniedziałek rano portal Ukraińska Prawda.

    Wspólne Centrum Koordynacyjne w ramach Inicjatywy ONZ pozwoliło sześciu statkom przybywającym na inspekcję przejść przez Morski Korytarz Humanitarny na Morzu Czarnym. Dwa z tych statków przeszły już inspekcję na Morzu Marmara i mogą udać się na załadunek do Czarnomorska w obwodzie odeskim.

    Na poniedziałek zaplanowana jest inspekcja pozostałych czterech statków, które następnie również trafią do Czarnomorska.

  • 5:35

    Większość dowództwa wojsk rosyjskich opuściła Chersoń - poinformował w niedzielę na Telegramie wiceprzewodniczący rady obwodowej miasta Jurij Sobolewski.

    "Mogę to potwierdzić. Rzeczywiście, dziś wróg nie ma ani jednej bezpiecznej drogi logistycznej, która zaspokoiłaby jego potrzeby wojskowe, konkretnie dla zaopatrzenia grupy wojskowej, która znajduje się w pobliżu Chersonia" - oświadczył Sobolewski.

    Dodał, że wszystkie główne drogi są pod kontrolą ogniową sił zbrojnych Ukrainy. "Być może to był główny powód, dla którego dowództwo wojskowe Rosjan naprawdę opuściło Chersoń" - napisał.

  • 5:35

    Siły zbrojne Ukrainy ponownie zaatakowały w niedzielę kontrolowany przez Rosjan Most Antonowski w obwodzie chersońskim - poinformowała rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

    Jak stwierdziła, na prawym brzegu Dniepru pod Chersoniem przejazd (rosyjskiego) ciężkiego sprzętu i transport amunicji zostały utrudnione "do granic niemożliwości".

  • 5:33

    Wojska rosyjskie z "częściowym powodzeniem" prowadziły w niedzielę szturm na kierunku Bachmutu, ale siły ukraińskie odbiły ataki na kierunku miejscowości Dołyna, Wesełe, Spirne i Iwano-Darjiwka - poinformował ukraiński Sztab Generalny w wieczornym komunikacie.

    "Żołnierze ukraińscy odparli szturm na kierunku Dołyny" - podano w komunikacie, który opisuje sytuację na froncie w Donbasie. "Przeciwnik zaryzykował podjęcie szturmu niedaleko Spirnego i Iwano-Darjiwki, co zakończyło się dla okupantów stratami i wycofaniem się" - głosi oświadczenie sztabu. Niepowodzeniem zakończyła się też próba rozpoznawczego ataku w kierunku miejscowości Wesełe.

    Jednocześnie sztab przyznał, że "na kierunku Bachmutu oddziały przeciwnika odniosły częściowy sukces".

    Bachmut, leżący na północy obwodu donieckiego jest od tygodni celem ofensywy rosyjskiej. Miasto jest ostrzeliwane. Zdaniem analityków następnym kierunkiem wojsk rosyjskich mogą stać się miasta Kramatorsk i Słowiańsk, położone około 50 km na północny zachód od Bachmutu.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: