Tylu amerykańskich generałów w Polsce jeszcze nie było

Generałowie przyjechali do Polski na szkolenieDGRSZ | Mirosław C. Wójtowicz

Amerykańscy generałowie i wiceadmirałowie przyjechali do Polski na szkolenie. Świeżo nominowani dowódcy będą zapoznawać się z funkcjonowaniem nowego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, a także z działalnością operacyjną oraz szkoleniową polskiego wojska.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ) podało, że do Polski przyleciało 18 wysokich rangą oficerów amerykańskich.

- Są oni uczestnikami kursu generalskiego CAPSTONE, prowadzonego w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie dla oficerów świeżo awansowanych i wyznaczonych na stanowiska zaszeregowane w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych do stopnia generał brygady/wiceadmirał - wyjaśnia ppłk Artur Goławski z DGRSZ.

Kraków i Warszawa

Razem ze słuchaczami kursu do Polski przyleciał wykładowca tej uczelnim generał w stanie spoczynku Joseph Ashy.

- Wśród przybyłych do Polski są między innymi zastępcy dowódców dywizji, asystenci dowódców ważnych dowództw operacyjnych, dowódcy i komendanci centrów szkolenia i gotowości bojowej oraz szefowie komórek sztabowych. Objęli niedawno stanowiska zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie czy Korei Południowej - wyjaśnia ppłk Goławski.

Jak informuje Dowództwo Generalne, generałowie zwiedzili Warszawę i Kraków. Spotkali się także z kadrą kierowniczą DGRSZ. W siedzibie dowództwa wysłuchali prezentacji na temat zadań i struktury polskich wojsk.

Kurs CAPSTONE

Jak podaje DGRSZ, kurs CAPSTONE został zainaugurowany w 1982 roku, początkowo oficerowie zgłaszali się nań na zasadzie wolontariatu. Od 1986, na mocy ustawy reorganizującej Departament Obrony USA, wszyscy nowo awansowani generałowie i oficerowie flagowi sił zbrojnych USA są obligatoryjnie kierowani na kurs CAPSTONE.

Celem zajęć jest doskonalenie u uczestników umiejętności planowania i użycia wojsk amerykańskich w operacjach połączonych i wielonarodowych. W programie kursu są wykłady, wizyty studyjne i warsztaty na temat podejmowania decyzji z dziedziny strategii bezpieczeństwa narodowego, strategii wojskowej, doktryn działania sił połączonych i wielonarodowych, interoperacyjności i kluczowych zagadnień współpracy z sojusznikami.

Autor: pk//gak / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: DGRSZ | Mirosław C. Wójtowicz