Władze Turcji zwolniły w środę z więzienia Serkana Golge, mającego amerykańskie i tureckie obywatelstwo byłego pracownika NASA - poinformował Departament Stanu USA. Przetrzymywanie naukowca przez prawie trzy lata było źródłem napięć na linii Ankara-Waszyngton.
- Z zadowoleniem przyjmujemy wiadomość o uwolnieniu dzisiaj [w środę - przyp. red.] z więzienia Serkana Golge - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka Departamentu Stanu USA Morgan Ortagus.
Wcześniej informację o uwolnieniu naukowca przekazała agencji Reutera jego żona.
W kwietniu tego roku dwóch amerykańskich senatorów zgłosiło projekt ustawy w sprawie nałożenia sankcji na tureckich urzędników odpowiedzialnych za zatrzymanie obywateli USA i amerykańskiego personelu konsulatu w Turcji - podał Reuters.
Zatrzymany na rodzinnym urlopie
W lutym 2018 roku Golge został uznany za winnego przynależności do zbrojnej organizacji terrorystycznej i skazany na siedem i pół roku więzienia. Zarzucano mu powiązania z autorami udaremnionego zamachu stanu w Turcji z 2016 roku.
Golge pracujący w ośrodku Państwowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) w Houston w USA został aresztowany 16 lipca 2016 roku w tureckiej miejscowości Antakya, gdzie przebywał na urlopie z żoną i dwójką dzieci. Zatrzymanie nastąpiło w kilka godzin po udaremnieniu przez władze tureckie zamachu stanu. Wyrok na aresztowanego naukowca sąd wydał po upływie 1,5 roku.
Rachunek w banku podstawą do skazania
Za wystarczającą podstawę do orzeczenia winy amerykańskiego naukowca turecki sąd uznał fakt, że Golge, zajmujący się badaniami efektów promieniowania kosmicznego, miał konto w Bank Asya należącym do przyjaciół mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, którego Ankara uważa za inspiratora przewrotu w Turcji.
Sam Golge zaprzeczył, jakoby miał jakiekolwiek kontakty z bractwem religijnym, któremu przewodzi Gulen. Tłumaczył, że rachunek we wspomnianym banku założył w 2000 roku, jeszcze jako student prywatnego Uniwersytetu Fatih w Stambule, zamkniętego przez rząd turecki wkrótce po nieudanym zamachu stanu.
Autor: asty//now / Źródło: PAP